Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #91
    Re: iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

    Postat în original de Catalin.Florescu
    Buna,

    Este prima data cand postez pe acest forum si vad ca sunt multi oameni priceputi pe aici.
    as vrea sa intreb daca cineva a vazut, stie sa faca un sistem de iluminat cu trei intrerupatoare care sunt legate la acelasi bec si care functioneaza in felul urmator: oricare intrerupator este actionat acesta schimba starea becului(il stinge sau il aprinde).

    am vazut acest lucru la un hotel si anume:
    intrai in camera, aprindeai lumina....te puneai in pat si stingeai lumina de la intrerupatorul de langa pat, acelasi lucru il putea face o alta persoana dar care stingea lumina de la un alt intrerupator, al treilea.

    As avea nevoie de o schema.
    Multumesc.
    ........................... Daca doriti o schema ...
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Bruttus
      Incepator
      • 02.nov.2007
      • 22

      #92
      Re: iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

      Cu permisiunea dvs domnule Mircea,si considerind ca persoana respectiva nu cunoaste multa electricitate am sa fac o mica descriere pe schema dvs.
      In primul rind trebuie ca intre cele trei intrerupatoare sa se adauge citeva fire(cabluri).Explic:intre intrerupatorul i1 si cel cruce 12 trebuie sa aveti doua fire adica b si c din desen+.. a ..care merge in doza de unde luati faza.
      De la intrerupatorul i2 continuati cu alte doua fire..e..si..f.. catre intrerupatorul i3 ceea ce inseamna ca veti avea in doza intrerupatorului cruce i2 patru fire.De la intrerupatorul i3 iese un fir catre bec.Modul de conectare al acestora in cazul in care nu depistati punctele de conexiune nu este critic,in sensul ca indiferent ce ati face nu puteti produce un scurt circuit pt ca prin intrerupatoare circula doar faza,deci fara frica,dar cu MULTA ATENTIE,eventual decuplati curentul.Cel mai grav lucru daca gresiti conexiunile este acela ca nu vor functiona asa cum trebuie.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1440

        #93
        Re: iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

        Postat în original de Bruttus
        trebuie sa aveti doua fire adica b si c din desen+.. a ..care merge in doza de unde luati faza.
        .
        de ce mai e nevoie de a?

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1440

          #94
          deci dupa cum poti vedea faza montajului (cel rosu) <a> ajunge in prima doza de aparat impreuna cu conductorul de la bec (cel portocaliu )<f> .de retinul e ca respectivul conductorul portocaliu o sa mearga de la bec pana la ultimul "intrerupator" neintrerupt!. nulul se duce direct la bec (conductorul negru ) (alaturi de cel portocaliu)!din prima doza pleaca 3 fire 2 verzi<b si c> care o sa se opreasca in a doua doza si cel portocaliu care nu avem treaba cu el (doar il trecem prin doza de aparat) si continuam cu el impreuna cu alte 2 conductoare verzi<d si e> pana in ultima doza unde o sa avem un alt "intrerupator"!
          simplu nu?!
          sper ca nu m-am chinuit sa desenez degeaba in "spatiu" si ca iti e de folos sa intelegi cum sta treaba ! schema postata de colegi mei e doar principiul de functionare a acestui montaj !eu am tradus-o practic.!
          va salut!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Bruttus
            Incepator
            • 02.nov.2007
            • 22

            #95
            ...

            Incerc sa-l fac sa inteleaga pe cel care are nevoie de aceasta instalatie ca in fiecare doza trebuie sa existe 3 fire,mai putin cea cruce care are patru.

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 903

              #96
              Postat în original de alex virtual
              .... sper ca nu m-am chinuit sa desenez degeaba in "spatiu" si ca iti e de folos sa intelegi cum sta treaba ! schema postata de colegi mei e doar principiul de functionare a acestui montaj !eu am tradus-o practic.!
              va salut!
              Frumos, pacat insa ca nu se vad legaturile in doza

              Comentariu

              • Bruttus
                Incepator
                • 02.nov.2007
                • 22

                #97
                ..

                Bec cu impamintare??????????????????Nu am vazut in viata mea.Nu este rau,dar nu cred ca exista asa ceva.Oricum schema de conexiuni este foarte buna,insa numai pt cei care se pricep sa o citeasca.Nu trebuie sa te superi dar eu nu am vazut dulie cu impamintare...

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  #98
                  Postat în original de Bruttus
                  Bec cu impamintare ?????????????????? [...]
                  Mai bine spus "circuit de iluminat cu impamintare". In ultimul timp (cam de un an si jumatate, poate doi) am vazut la corpurile de iluminat din import (UE, nu China) aceasta varianta (s-a mai discutat pe forum acest lucru, asa, pe fuga).
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • florinescu
                    Incepator
                    • 03.nov.2007
                    • 47

                    #99
                    Foarte tare treaba asta cu cap scara + cruce ..nu as fi crezut ca se poate face ceva atat de simplu si eficient doar cu fire si comutatori.
                    Intrebarea mea este se gasesc intrerupatoare cap scara care sa aiba in acelasi corp ( soclu sau cum vreti sa-i ziceti) si un comutator clasic?
                    Concret, vreau sa folosesc acest tip de circuit pe holul apartamentului insa as vrea sa folosesc si circuitele vechi, clasice care aprindeau luminile de la baie, respectiv bucatarie iar comutatoarele sa fie incorporate in acelasi aparat, impreuna cu cele cap scara.

                    Comentariu

                    • florinescu
                      Incepator
                      • 03.nov.2007
                      • 47

                      Am rezolvat-o cu o plimbare prin mai multe marketuri de bricolaj.
                      Solutia ptr mai multe intrerupatoare in aceeasi carcasa sunt cele modulare. Am luat doza ingropata, rama fixa, rama de la suprafata, toate ptr doua module. Apoi am mai luat un modul intrerupator simplu, cu led si un intrerupator cap scara. Asamblate arata ca in poza. Ledul se cumparfa separat.
                      Similar o sa procedez si cu priza ptr TV, Internet, telefon. Aparat din 3 module.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        Postat în original de florinescu
                        Am rezolvat-o cu o plimbare prin mai multe marketuri de bricolaj. [...]
                        Felicitari! Macar ati avut pe unde cauta, la noi nu exista inca nici un astfel de loc.
                        Se poate (pe PM) un mesaj cu locul de unde ati cumparat si numele firmei care produce aceste aparate modulate?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • b30kdt
                          Membru
                          • 06.dec.2006
                          • 240

                          6 intrerupatoare si 1 bec

                          care este cea mai buna varianta ? cea cu intrerupatoare cap scara + cruce sau cea cu relee?

                          care presupune cel mai mic efort de realizare si care este cel mai sigur?

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1050

                            Re: 6 intrerupatoare si 1 bec

                            Postat în original de b30kdt
                            care este cea mai buna varianta ? cea cu intrerupatoare cap scara + cruce sau cea cu relee?

                            care presupune cel mai mic efort de realizare si care este cel mai sigur?
                            La 6 intrerupatoare - cu relee.
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Cu un releu pas cu pas ar fi mai economic de realizat. Cititi si aici pentru a va lamuri mai bine: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=10577&start=0
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • leon
                                Membru Marcant
                                • 19.sep.2006
                                • 903

                                Re: 6 intrerupatoare si 1 bec

                                Postat în original de b30kdt
                                care este cea mai buna varianta ? cea cu intrerupatoare cap scara + cruce sau cea cu relee?

                                care presupune cel mai mic efort de realizare si care este cel mai sigur?
                                Intre intrerupatoarele i1 si i3 http://www.misiuneacasa.ro/forum/fil..._cruce_916.png pot fi montate fara probleme inca 3 sau mai multe intrerupatoare „cruce”, insa numai cantitatile de cablu necesar, face aceasta instalatie mult inferioara celei cu relee „pas cu pas”.
                                O parere buna mi-au facut produsele firmelor „eltako” si „finder”- ultima prezenta si in Romania: http://www.uniluxinternational.ro/Finder.htm
                                Aveti posibilitatea de a alege intre aparatele montate in doza de legaturi sau in tabloul de sigurante:

                                Comentariu

                                Procesare...