Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • stowan
    a răspuns
    Instalatie cu intrerupatoare cap-scara

    Studiu de caz:

    Cablurile au fost trase de o persoana care a renuntat ulterior la lucrare, legatura in tablou a fost facuta de un electrician, dar nu a verificat firele de la intrerupatoare. Cand m-am apucat sa montez aparatura am descoperit la o camera cu doua intrerupatoare cap-scara ca nu functiona. Am pus creionul de tensiune la firele de la bec si la unul aveam faza, iar la un intrerupator cred ca era nul legat la o alta camera la circ de lumina pentru ca atunci cand puneam creionul de tensiune pe fir se aprindea mai slab iar cand stingeam lumina in camera cealalta se aprindea mai tare (se poate sa fie din cauza ca se intoarcea curentul prin bec?). Oricum celelalte fire erau bine, adica doa fire intre cele doua intrerupatoare si un fir de la celalalt intrerupator la bec. Instalatia e trasa pe sub rigips si nu am doze de legatura. Mai se poate rezolva ceva sau renunt la un intrerupator si fac aprindere normala cu unul singur (langa un intrerupator am o priza si pot sa iau nulul sa-l duc la celalalt). Daca ma poate ajuta cineva? Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    O mica descriere a intrerupatorului cruce,pt cei care nu stiu cum functioneaza.Imi cer scuze fata de electricieni ca pt ei e ceva de rutina... :P
    In prima pozitie,intra faza pe linia A si iese in D.La comutarea intrerupatorului,faza intra in A si iese in C.La majoritatea intrerupatoarelor cruce modulare,intrarea e 1 si 4 si iesirea 2 si 5.Intrerupatorul cruce e format din 6 contacte dar se folosesc doar 4 celelalte 2 avand rolul de a inversa cele 2 linii inre ele(A-C,B-D si A-D,B-C),puntea intre 1-6 si 4-3 fiind facuta din constructie in interiorul intrerupatorului.
    Cu respect ... Ovi
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • DaniNewbe
    a răspuns
    aha... asta e bun... deci asa se face... sarumana!

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns


    Lasă un comentariu:


  • DaniNewbe
    a răspuns
    Va multumesc! Eu vreau sa am 3 intrerupatoare pe acelasi bec, deci voi proceda ca in imaginea aceasta?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    AICI aveti reprezentata grafic si explicata schema de legare cap scara-cruce-cap scara.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    la cap scara urmareste astea:
    ai doua intrerupatoare cu cate 3 iesiri: iesirea centrala de la intrerupatorul nr. 1 o legi la +, iesirea centrala de la intrerupatorul nr. 2 o legi la un fir al becului;
    - celelalte doua fire ramase libere de la intrerupatorul nr. 1 le legi cu cele de la al doilea intrerupator. La celalalt fir al becului vi cu -
    Asa se leaga pt cap scara.

    Lasă un comentariu:


  • DaniNewbe
    a răspuns
    Cap scara / cap cruce

    Se poate exemplifica cele doua metode va rog? Grafic ar fi excelent!
    Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Habib
    a răspuns
    pai unele le-am cumparat si eu ca si dvs ca si ceilati care lucreaza in breansa de la taraba de la magazinul din colt,care din 6 bucati doar ultimele au mers cu toate ca erau turcesti celate pur si simplu sau incapatzanat sa functioneze cum trebuie,erau cumarate de la magazine diferite,ultima oara am luat unele roamanesti de la "medias intrerupatoae cap scara" asa scriau pe ele care pur si simplu nu am mers cum trebuie si le-am dat jos.Cu ce nu am avut nici o problema si au mers perfect cum le-am pus au fost cele de la Schneider....,probabil sunt fel si fel de intrerupatoare care o data cumparatae nu ai garatzi ca o sa si mearga un lucrul e sigur lucrul de calitate e lucru de calitate!Va salut

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Exista doua variante . Ori erau " teapa " , " panarame " ....ori defecte . Trebuia sa le verificati pina la montaj . Ma intreb totusi unde ati gasit asa ceva ... Eu am si acum doua bucati , in functiune , din 1998 ! Turcesti , cumparate de la taraba ....

    Lasă un comentariu:


  • Habib
    a răspuns
    ca sa nu mai deschid alt topic poate sa ma lamureasca si pe mine de ce unele intrerupatoare cap sacar merg perfect cand le instalezi si altele nu, de pilde eu am schimbat la cineva doua randuri de intrerupatoare cap scara ca pur si simplu nu merge cu toate ca pe ele scriau intrerupatoare cap scara ,aprindeai si stingeai si invers nu mai mergea!? si cand am pus unele mai de marca au mers fara nici o problema fara nici o bataie de cap!Vreau sa intreb pe cei care sau mai intamplat daca constatarea mea e gresita ca unele intrerupatoare merg si altele nu prea merg cand le instalezi?mentionez ca legaturile sunt facut bine in doza.Va multumes!
    O zi buna

    Lasă un comentariu:


  • [radu]
    a răspuns
    poate aici:

    Lasă un comentariu:


  • DM7
    a răspuns
    Iti recomand varianta cu releul pas cu pas
    Il vei gasi in link-urile date de Power MC

    Lasă un comentariu:


  • dumitrescu
    a răspuns
    iata o schita

    Lasă un comentariu:


  • PowerMC
    a răspuns
    Inainte de a posta un topic nou CAUTATI in mesajele existente pe forum.

    Lasă un comentariu:

Procesare...