Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de gogu_ologu
    Inca ceva: am notat circuitele cu L1, L2 pentru lumini, cu P1, P2, ... pentru prize, scrise cu culori diferite. Credeti ca e vreo sansa ca cineva sa se incurce si sa zica ca L1 e vreo faza?

Voi scrie pe capacul dozelor culorile conductoarelor (L=rosu=faza, N=nulul=albastru etc)
    Mai nou, cu L1,L2 si L3 sunt notate cele trei faze, R;S;T!
    1 L, 2 P ar putea fi altceva...
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

Comentariu

• [quote="gogu_ologu"]

Stimate dle,
      cand s-ar putea sa vedem si desenele instalatiilor?

Apropo: v-ati interesat daca nu cumva va trebuie un proiect autorizat si executia lucrarii de un instalator autorizat de Electrica?

mersi.

Comentariu

• [quote="Tezeu"]
        Postat în original de gogu_ologu

Stimate dle,
        cand s-ar putea sa vedem si desenele instalatiilor?

Apropo: v-ati interesat daca nu cumva va trebuie un proiect autorizat si executia lucrarii de un instalator autorizat de Electrica?

mersi.
        Electrica nu autorizeaza instalatori!

Comentariu

• Postat în original de Baboo
          Inca ceva: am notat circuitele cu L1, L2 pentru lumini, cu P1, P2, ... pentru prize, scrise cu culori diferite. Credeti ca e vreo sansa ca cineva sa se incurce si sa zica ca L1 e vreo faza?

Voi scrie pe capacul dozelor culorile conductoarelor (L=rosu=faza, N=nulul=albastru etc)
          Mai nou, cu L1,L2 si L3 sunt notate cele trei faze, R;S;T!
          1 L, 2 P ar putea fi altceva...
          Sal'tare!
          Idee buna. Sa vad acum ce fac ca am facut deja niste etichete. Cred ca voi schimba, pt ca nu vreau sa se incurce nimeni. Oricum sunt scrise pe fond colorat.

Cat despre proiect, m-am interesat la Electrica si nu-mi trebuie. Voi pune desene destul de curand sper (le desenez in CAD +schita casei)

Comentariu

• Deocamdata va pun la dispozitie spre studiere un model de eticheta pe care o pun intr-o doza de derivatie

Cam complicat, dar cu PCul ma descurc usor
            Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de gogu_ologu
              Deocamdata va pun la dispozitie spre studiere un model de eticheta pe care o pun intr-o doza de derivatie

Cam complicat, dar cu PCul ma descurc usor
              Modelul se refera la reprezentarea fizica sau schematica?

Ce e aceea in acceptziunea dvs ,,o faza de transport si alte aplicatzii"?
              Difera de faza notata cu roshu?

Sal'tare!

Comentariu

• http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...oniera&start=0
                Aici a mai fost dicutata schema electrica a unei garsoniere, unde exista si un model de schema electrica. Exista si semne conventzionale standardizate, care se folosesc in instalatziile electrice. Modul cum este facut un proiect. Vad ca schema tabloului nu mai poate fi descarcata. O sa dau un exemplu, daca e cazul si doritzi asta! Tot pentru tablou, acolo unde e cazul, se mai face si un desen in care se arata dispunerea aparatelor in tablou, cu identificareafizica a plecarii circuitelor de pe sigurantza, asa cum sunt asezate fizic in tablou
                Ceea ce facetzi Dvs. in doza nu se face deobicei. Dar e doza DVS. Doza in schema e figurata printr-un punct, la intersectzia a doua circuite. Sunt semne standardizate. Standardizrea e in curs de adaptare dupa standardizarea europeana si e posibil ca sa gasitzi standarde vechi anulate (cum de ex. sunt cele care se refera la schemele electrice si de automatizari)si sa nu fie nimic nou pus in locul lor. Eu am cautat asemenea standarde si nici pe cele vechi nu le-am gasit disponibile
                In dreptul fiecarui aparat, lampa, priza, se pune un numar, care reprezinta circuitul si este specificata inaltzimea de montaj.
                Se face si o schitza a tabloului, unde sunt simbolizate circuitele, sigurantzele, nr de fire pe fiecare circuit, tipul de conductor sau cablu si sectziunea conductoarelor sau cablelor.
                Coroborind cele trei planuri, avetzi proiectul complet a ceea ce doritzi sa executatzi, iar identificarea ulterioara e usor de facut.

Sal'tare!

Comentariu

http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=4746&postdays=0&postorder=asc&high light=garsoniera&start=0
                  Aici a mai fost dicutata schema electrica a unei garsoniere, unde exista si un model de schema electrica. Exista si semne conventzionale standardizate, care se folosesc in instalatziile electrice. Modul cum este facut un proiect. Vad ca schema tabloului nu mai poate fi descarcata. O sa dau un exemplu, daca e cazul si doritzi asta! Tot pentru tablou, acolo unde e cazul, se mai face si un desen in care se arata dispunerea aparatelor in tablou, cu identificareafizica a plecarii circuitelor de pe sigurantza, asa cum sunt asezate fizic in tablou
                  Ceea ce facetzi Dvs. in doza nu se face deobicei. Dar e doza DVS. Doza in schema e figurata printr-un punct, la intersectzia a doua circuite. Sunt semne standardizate. Standardizrea e in curs de adaptare dupa standardizarea europeana si e posibil ca sa gasitzi standarde vechi anulate (cum de ex. sunt cele care se refera la schemele electrice si de automatizari)si sa nu fie nimic nou pus in locul lor. Eu am cautat asemenea standarde si nici pe cele vechi nu le-am gasit disponibile
                  In dreptul fiecarui aparat, lampa, priza, se pune un numar, care reprezinta circuitul si este specificata inaltzimea de montaj.
                  Se face si o schitza a tabloului, unde sunt simbolizate circuitele, sigurantzele, nr de fire pe fiecare circuit, tipul de conductor sau cablu si sectziunea conductoarelor sau cablelor.
                  Coroborind cele trei planuri, avetzi proiectul complet a ceea ce doritzi sa executatzi, iar identificarea ulterioara e usor de facut.

Sal'tare!
                  Daca gasiti standardele europene, va rog sa le puneti. eu am facut cateva scheme (cam asa cum spuneti). Le voi face intr-un program CAD. Nu e nevoie, le postez eu schemele si Dvs veniti cu corecturi. Dar ca idee:

http://www.rd.com/images/tfhimport/2...g001_size2.jpg

http://www.legrand.fr/ImgContenu/Fil..._nfc15_100.pdf (pag. 5 parca) pentru tablou. Oricum, voi mai face o schema cu fiecare aparataj, circuit si disjunctor - cred ca stiti despre ce e vorba.

Ceea ce am atasat eu acolo e o schema a circuitelor care intra si ies din doza. Ca sa ajute omul care umbla. Intr-o casa normala nu e nevoie, ca nu poti incurca 2-3 circuite. Oricum pun tile pe fiecare circuit.

In schema aia PhT reprezinta ceea ce am vazut ca cei de la Legrand numesc faza comandata si faza naveta. Am folosit un termen "la comun" ca oricum alte culori nu am. Deci in principiu fire maro folosesc de la switch la locul de lampa. Deci pe ele se gaseste tot faza, dar numai cateodata..

Comentariu

• ASRO, Agentzia de standardizare romina, nu permite postarea standardelor. Trebuie cumparate . Si nu sunt ieftine: sunt foarte scumpe.
                    Proiectele se deseneaza cu ajutorul desenului tehnic. Trasarea circuitelor electrice si pe desen dar si fizic se traseaza la 90 de grade, ptr ca cel care vine dupa tine si stie regula, sa nu gaureasca in traseu.

Cred ca cel care va umbla in doza va fi tot un electrician care stie meserie. Unul novice pune mina si invatza, sau cheama meseriasul. Parerea mea e ca nu este nevoie de asemenea efort ptr doze. Eventual, daca atzi facut proiectul, sa punetzi etichete(nu tile ) cu nr de circuit!
                    Cine vine si se va uita , daca vetzi ramine fidel culorilor cu care incepetzi , se duce la tablou si de acolo vede culorile care sunt dedicate fazei si nulului.

Daca vi se termina conductorul , de o culoare sau alta, e posibil ca daca mergetzi la magazin sa nu mai gasitzi aceeasi culoare cu care atzi inceput.

Link-ul cu Legrandul, nu l-am putut vedea: il deschid,dar mi se blocheaza.

Comentariu

• Aha, am inteles cu standardele. Nu le voi cumpara dar voi folosi simboluri consacrate. Si o legenda alaturi.

Voi pune alt link:
                      http://www.vidalys.com/fiches-produi...re-schemas.pdf

http://www.vidalys.com/fiches-produi...e-circuits.pdf

Astea sunt pdf-uri mai mici si mai sunt cateva la:
                      http://www.vidalys.com/alarme-securi...utionssecurite

Inca ceva: dupa Dvs. daca mentin etichele alea colorate, inclusiv la tablou, pentru fiecare circuit, mai e nevoie sa schimb din L1 in 1L samd? Din experienta Dvs....

Cat despre culori, am luat suficient conductor, plus ca am luat ceva ce se gaseste in Bucresti mai peste tot. Evident ca voi respecta culorile (care sunt standard de altfel).

O intrebare: cate conexiuni credeti ca pot inghesui intr-o doza? Ma gandeam sa pun intr-o doza de vreo 10x10x5 conexiunile pentru cca 4 circuite (de 2.5 si 4 mm2) (e cam mult, dar n-ar trebui sa fie probleme, avand in vedere ca nu vor fi incarcate simultan la maxim). Ce ziceti?
                      Etichetele le pun tocmai ca sa nu ma incurc (nu am atatea culori de izolier band )

Comentariu

ASRO,
                        cred ca despre aceasta schema era vorba:
                        Fișiere atașate

Comentariu

• [quote="gogu_ologu"]

Mersi, sunt ff. utile schemele. Da in engleza nu ati gasit ceva?
                          Am sunat la Electrica si am intrebat daca am nevoie de aviz pentru noua instalatie elctrica. Raspunsul a fost ca da, iar documentatia impreuna cu proiectul trebuie depus la ei de un instalator autorizat!

Dvs., anterior, ati afirmat ca nu trebuie!!!

Problema acum se ridica daca si executarea lucrarii trebuie facuta de un instalator autorizat... ca tare mai scumpi sunt. Pentru o casa P+M, 150mp, au cerut 1500EUR.
                          Cu banii astia mi-as pune parchetul in tot parterul

Mai ridic o problema la fileu:
                          care ar fi distanta minima dintre diferite circuite, intre cel electric, cel de retea PC, TV, telefon pentru a nu aparea distorsiuni

Comentariu

• Postat în original de Tezeu
                            Postat în original de Baboo
                            ASRO,
                            cred ca despre aceasta schema era vorba:
                            Da, despre schema asta e vorba, dar nu vreau sa incalc copyright-ul; desi sunt free pe net.

Comentariu

• [quote="Tezeu"]

Mersi, sunt ff. utile schemele. Da in engleza nu ati gasit ceva?
                              Am sunat la Electrica si am intrebat daca am nevoie de aviz pentru noua instalatie elctrica. Raspunsul a fost ca da, iar documentatia impreuna cu proiectul trebuie depus la ei de un instalator autorizat!

Dvs., anterior, ati afirmat ca nu trebuie!!!

Problema acum se ridica daca si executarea lucrarii trebuie facuta de un instalator autorizat... ca tare mai scumpi sunt. Pentru o casa P+M, 150mp, au cerut 1500EUR.
                              Cu banii astia mi-as pune parchetul in tot parterul

Mai ridic o problema la fileu:
                              care ar fi distanta minima dintre diferite circuite, intre cel electric, cel de retea PC, TV, telefon pentru a nu aparea distorsiuni
                              1500 EUR nu cred ca e mult (cam atat dau eu pe materiale, vroba aia )

Cat despre retea, telefon: traseele se pot intersecta perpendicular. Daca sunt paralele, atunci:
                              - min 12-15cm (6 inch) pentru cablu retea neecranat si putere sub 2kW
                              - min 30 de cm pentru cablu neecranat si puteri mari (peste 5kW)

Daca e ecranat (STP cred ca se numeste) puteti sa va apropiati si la sub 10cm daca prin cablurile de forta nu circula curenti mari. Evident, doar daca e absoluta nevoie.

http://www.swhowto.com/HomeNetWiring_Ch3.htm si mai cautati, sunt reguli clasice

ATENTIE: valorile sunt date din amintiri! Cautati pe net pt cifrele exacte.

Deci in general: 30cm minim

Comentariu

• Ca ultima chestie, am schimbat denumirile circuitelor de lumina din L1, L2 etc in E1, E2 etc (de la eclairage) pt a nu se confunda cu fazele.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT