Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Alegere sigurante (dimensionare)

    In noua retea pentru apartamentul meu (voi avea cam multe electrocasnice), voi pune, sa zicem 2 categorii de circuite:

    1. unele pentru utilizatorii obisnuiti - 3*FY2.5 de la un capat la altul - exista 2 circuite care acopera 2 jumatati de apartament;
    2. alte 4-5 circuite pentru marii consumatori - 3*FY4 - pana la dozele de derivatie si apoi 3*FY2.5 pana la prize - tinand cont ca nu voi baga intr-o priza consumatori mai mari de 16A.

    Pentru (1) nu stiu daca e bine sa pun sigurante de 16A
    Pentru (2) nu stiu daca e bine sa pun sigurante de 20A

    Aveti alte sugestii pentru circuite?

    Fiecare camera va fi acoperita de cel putin 2 astfel de circuite. Iar prizele vor fi marcate pentru a-mi da seama pe ce circuit se gasesc
    Ultima editare de Consultant electrice; 22.ian.2017, 19:01.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Postat în original de gogu_ologu
    Pentru (1) nu stiu daca e bine sa pun sigurante de 16A. Pentru (2) nu stiu daca e bine sa pun sigurante de 20A.
    Nu se pleaca de la conductori pentru a dimensiona un circuit. Trebuie sa insumati puterile potentialilor consumatori de pe un circuit si apoi sa calculati valoarea amperajului necesar cu I = P/U. Altfel riscati ca siguranta sa se declanseze din minut in minut sau cind ti-e lumea mai draga. In functie de amperajul obtinut din calcul, se dimensioneaza si conductorii electrici. In general, pentru un apartament normal, valorile postate de Dvs. pentru aria (sectiunea) conductorilor sint acoperitoare.

    Postat în original de gogu_ologu
    Aveti alte sugestii pentru circuite?
    Din ce am mai citit pe forum, se pare ca este recomandat ca marii consumatori sa se alimenteze fiecare priintr-un circuit separat.

    Postat în original de gogu_ologu
    [...] prizele vor fi marcate pentru a-mi da seama pe ce circuit se gasesc
    Nu cred ca este necesar sa se marcheze prizele pentru mari consumatori, ele oricum sint dedicate ("aici pun priza pentru masina de spalat, aici o pun pe cea pentru cuptorul electric" s.a.m.d.).
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Postat în original de raduca
      Postat în original de gogu_ologu
      Pentru (1) nu stiu daca e bine sa pun sigurante de 16A. Pentru (2) nu stiu daca e bine sa pun sigurante de 20A.
      Nu se pleaca de la conductori pentru a dimensiona un circuit. Trebuie sa insumati puterile potentialilor consumatori de pe un circuit si apoi sa calculati valoarea amperajului necesar cu I = P/U. Altfel riscati ca siguranta sa se declanseze din minut in minut sau cind ti-e lumea mai draga. In functie de amperajul obtinut din calcul, se dimensioneaza si conductorii electrici. In general, pentru un apartament normal, valorile postate de Dvs. pentru aria (sectiunea) conductorilor sint acoperitoare.

      Postat în original de gogu_ologu
      Aveti alte sugestii pentru circuite?
      Din ce am mai citit pe forum, se pare ca este recomandat ca marii consumatori sa se alimenteze fiecare priintr-un circuit separat.

      Postat în original de gogu_ologu
      [...] prizele vor fi marcate pentru a-mi da seama pe ce circuit se gasesc
      Nu cred ca este necesar sa se marcheze prizele pentru mari consumatori, ele oricum sint dedicate ("aici pun priza pentru masina de spalat, aici o pun pe cea pentru cuptorul electric" s.a.m.d.).
      Apreciez sfaturile Dvs, am facut asemenea calcule. Insa e cu totul hazardat sa spun ca pot sti de acum care va fi numarul, distributia si puterea aparatelor electrice, pe 10-20 de ani de acum incolo.

      E cu totul nerealist sa spun: aici imi pun filtrul de cafea, va ramane pe aceasta priza timp de 20 de ani. Daca il mut in dormitor?

      Iarasi e nerealist sa spun: imi pun cate un circuit dedicat pentru masina de spalat, boiler etc:
      - in primul rand, nu stiu sigur ce voi avea timp de 20 de ani de acum incolo. Se pot muta multe, se pot schimba multe, din ratiuni economice, de functionalitate, de confort etc Se pot schimba si proprietarii.

      De exemplu, nu m-am hotarat daca voi trece pe gaz (nu am inca trasa teava) sau raman pe boiler electric, sau poate iau un instant. Masina de spalat nu am, dar voi lua, poate.

      In situatia asta, am prevazut un circuit de 3*4mm2 care va alimenta boilerul sau masina de spalat. Nu am cum sa pun cate unul pentru fiecare. Se vor alimenta alternativ, eventual, desi puterea lor insumata e suportata de un asemenea circuit.

      Am deja in proiect cca 10 circuite, incluzand pe cele de rezerva. Nu pot adauga mai multe, din ratiuni economice si de spatiu.

      Nu pot pleca de la premisa ca vor functiona mai mult de 3-4 consumatori mari deodata. Oricum acest lucru nu este suportat de circuitul de aliemntare de la firida si e limitat de siguranta generala. Deci sa vreau mai mult si nu pot.

      Insa chiar si asa, excluzand instantul (care va functiona foarte rar, in fapt nu stiu daca voi pune un instant), imi pot permite sa consum 4-5kW simultan, ceea ce inseamna confort pentru un apartament.

      Normal ca userul ar trebui sa stie cam ce circuite are. Daca va vrea sa bage in bucatarie pe un singur circuit o friteuza, un fier si un incalzitor, va sari siguranta. Dar cu proiectul meu, acest lucru se poate, pentru ca in bucatarie am 2 circuite (+ inca unul pentru frigider si unul de rezerva). Cele 2 circuite imi permit sa consum 4-5kW (unul este 3*2.5, celalalt este 3*4)

      Nu stiu cum fac unii asemenea socoteli, spunand: OK, asta e priza pentru masina de spalat. Eu am socotit: OK, asta e o priza, pe circuitul cutare, care suporta atat si are prtectie diferentiala (la mine toate au). Ca bag un boiler sau o masina de spalat, asta e altceva. Dar, pentru Dumnezeu, nu pot spune: "priza asta e numai pentru masina de spalat" ca e aiurea rau.
      Daca exista un consumator problematic, cum e un instant, atunci intr-adevar pun un circuit dedicat (nici macar nu pun priza, ca oricum prizele standard suporta 16A)

      Ar mai trebui sa spun ca eu (ai mei) nu folosesc masina pentru incalzirea apei, deci mai mult de 5-600W nu consuma uzual. Dar circuitele suporta si 2000W. Din ratiuni economice si de timp - cine naiba sta o jumatate de ora sa incalzeasca apa cu rezistenta masinii cand are apa calda la robinet. Slava Domnului, de obicei avem...

      Ar mai trebui discutat daca existe sanse mari sa se treaca pe incalzirea full eletric, pentru ca in acest caz sigur ar trebui bransament trifazat. Si circuite asemenea. Chiar voi pune 2 tuburi de 25 de rezerva, nu se stie ce va fi... Am inteles ca e o practica in unele tari ale Europei incalzirea pe electric, nu stiu ce va fi la noi. Si ma indoiesc ca poate cineva sa spuna acum. De fapt, apartamentul meu are la intrare 3 fire de 6mm2, ceea ce e enorm pentru ce ne lasa sa consum Impuscatul. Tocmai pentru ca se gandeau, cred, ca poate se trece pe incalzire electrica.

      Nu stiu daca gandesc bine, mi-ar parea bine sa ma corectati...

      Comentariu

      • puisorm
        Incepator
        • 12.nov.2006
        • 58

        #4
        in primul rand trebuie sa iti faci o dimensionare a circuitelor pentru un plan pe 5 ani....ca daca peste 5 ani iti mai iei altceva o sa modifici instalatie...dar sa lasam filosofia...
        1. unele pentru utilizatorii obisnuiti - 3*FY2.5 de la un capat la altul - exista 2 circuite care acopera 2 jumatati de apartament 3x2,5 = curent maxim 28A
        2. alte 4-5 circuite pentru marii consumatori - 3*FY4 - pana la dozele de derivatie si apoi 3*FY2.5 pana la prize - tinand cont ca nu voi baga intr-o priza consumatori mai mari de 16A.
        3x4 = maxim 36A deci 4-5 consumatori x 16A = 64/80A
        concluzie trebuie sa faci o dimensionare corecta a instalatiei si sa stii bine ce vrei akum in momentul asta

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de gogu_ologu
          Nu pot pleca de la premisa ca vor functiona mai mult de 3-4 consumatori mari deodata.
          Pai cum puteti sa controlati momentul de intrare in functiune a marilor consumatori? stati la pinda cind se opreste aerul conditionat si dati drumul la cuptorul electric?

          Postat în original de gogu_ologu
          Nu stiu cum fac unii asemenea socoteli, spunand: OK, asta e priza pentru masina de spalat. Eu am socotit: OK, asta e o priza, pe circuitul cutare, care suporta atat [...]. Ca bag un boiler sau o masina de spalat, asta e altceva. Dar, pentru Dumnezeu, nu pot spune: "priza asta e numai pentru masina de spalat" ca e aiurea rau.
          Postat în original de raduca
          [...] prizele pentru MARI CONSUMATORI [...] sint dedicate
          Chiar daca o priza este dedicata, nu cred ca ne poate cineva impiedica sa scoatem din priza masina de spalat si sa punem in locul ei un foen de ex. In plus, ma referam doar la marii consumatori, nu la un simplu filtru de cafea, pentru ca nu plimba nimeni prin casa masina de spalat, frigiderul, aerul conditionat, cuptorul electric etc.

          Postat în original de gogu_ologu
          Din ratiuni economice si de timp - cine naiba sta o jumatate de ora sa incalzeasca apa cu rezistenta masinii cand are apa calda la robinet.
          Cei cu masini de spalat care nu se bazeaza pe apa calda furnizata de "Termoficarea X". De ex. cum folositi masina de spalat cind "Termoficarea X" este in revizia anuala? Si pot sa va spun cu certitudine: nu se asteapta o jumatate de ora.

          Dar, asa cum bine zicea Dl. puisorm, "sa lasam filosofia..."
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Ai scapat un aspect ... mai sunt anumite persoane catre plimba AC-ul prin casa......... ala portabil
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de VYS
              Ai scapat un aspect ... mai sunt anumite persoane catre plimba AC-ul prin casa......... ala portabil
              Asa este! Dar ar trebui sa aiba si prize echipate cu furtun de evacuare a caldurii...
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #8
                Nu era vorba de plimbatul AC prin casa, cat despre reamenajari, modernizari etc.

                Problema este cu cablurile de la firida pana la apartament, care nu suporta mai mult de 5-6kW, iar siguranta generala este de 25A

                Postat în original de puisorm
                in primul rand trebuie sa iti faci o dimensionare a circuitelor pentru un plan pe 5 ani....ca daca peste 5 ani iti mai iei altceva o sa modifici instalatie...dar sa lasam filosofia...
                1. unele pentru utilizatorii obisnuiti - 3*FY2.5 de la un capat la altul - exista 2 circuite care acopera 2 jumatati de apartament 3x2,5 = curent maxim 28A
                2. alte 4-5 circuite pentru marii consumatori - 3*FY4 - pana la dozele de derivatie si apoi 3*FY2.5 pana la prize - tinand cont ca nu voi baga intr-o priza consumatori mai mari de 16A.
                3x4 = maxim 36A deci 4-5 consumatori x 16A = 64/80A
                concluzie trebuie sa faci o dimensionare corecta a instalatiei si sa stii bine ce vrei akum in momentul asta
                Eu aveam de gand sa pun siguranta de 16A (pt. cele de 3*2.5) si de 20A (pt. cele de 3*4)..

                Am uitat sa mai spun ca in afara de aceste circuite (ca sa iasa numarul pana la 10 ) mai pun si 2 circuite de 3*6, prin tuburi de 25. Unul duce in baie (langa baie, evident) si altul in bucatarie.

                Pana cand aceste circuite de 3*6 vor deveni dedicate, le voi pune prize si le voi folosi ca pe cele de 3*4.

                Insa nu se pune problema sa le incarc pe toate, deoarece as depasi lejer 35-40A, cat pot sa sper daca schimb cablul pana la apartament cu unul exterior de Cu (3*6), plus siguranta generala cu una de 40A. Asta mai dureaza ceva.

                Iata configuratia finala a circuitelor:
                P1 - 3*2.5 - 16A - bucatarie, hol, balcon, sufragerie
                P2 - 3*2.5 - 16A - dormitoare, vestibul, baie, hol 2
                P3 - 3*6 - 25A - baie, incalzitor instant
                P4 - 3*6 - 25A - bucatarie, incalzitor instant
                P5 - 3*4 - 20A - bucatarie, circuit consumator mari
                P6 - 3*1.5 - 10A - circuit special pentru frigider/congelator/combina etc
                P7 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari sufragerie
                P8 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 1
                P9 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 2, baie
                P10-3*2.5 - 10A - circuit de rezerva

                Mai exista 2 circuite penrtu lumini, 3*1.5, cu sigurante de 10A

                Vor fi 2 (poate 3) intrerupatoare diferentiale

                Va mai fi si o siguranta generala de 25A (poate 32, daca schimb alimentarea generala)

                Comentariu

                • puisorm
                  Incepator
                  • 12.nov.2006
                  • 58

                  #9
                  Iata configuratia finala a circuitelor:
                  P1 - 3*2.5 - 16A - bucatarie, hol, balcon, sufragerie =>P=3.5KW
                  P2 - 3*2.5 - 16A - dormitoare, vestibul, baie, hol 2 =>P=3.5KW
                  P3 - 3*6 - 25A - baie, incalzitor instant =>P=5.5KW
                  P4 - 3*6 - 25A - bucatarie, incalzitor instant =>P=5.5KW
                  P5 - 3*4 - 20A - bucatarie, circuit consumator mari =>P=4.4KW
                  P6 - 3*1.5 - 10A - circuit special pentru frigider/congelator/combina etc =>P=2.2KW
                  P7 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari sufragerie =>P=4.4KW
                  P8 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 1 =>P=4.4KW
                  P9 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 2, baie =>P=4.4KW
                  P10-3*2.5 - 10A - circuit de rezerva =>P=2.2KW
                  scuze de intrebare da ce alimentezi ca ai niste curenti de sudezi in toata casa in acelasi timp ....
                  in general cam asa se procedeaza...pentru camere (dormitor, sufragerie, bucatarie,etc) prizele la total maxim 16A, iluminat 10A....daca ai AC pui priza separata pentru el cu siguranta de 16A (vezi ca sunt modele de AC care au incalzire/recire) si ai rezolvat 2 probleme, pentru bucatarie in plus o sa ai pentru cuptor cu microunde un circuit separat de 16A, pentru masina de spalat circuit separat de 16A..Atentie pentru circuitele care sunt marii consumatori ca sa le zic asa se recomanda sa pui un intrerupator automat diferential.
                  cam atat asta e punctul de plecare

                  Comentariu

                  • puisorm
                    Incepator
                    • 12.nov.2006
                    • 58

                    #10
                    observatii :
                    1 in bucatarie nu pui AC sub nici o forma
                    2. in baie nu pui sub nici o forma priza
                    3 in bucatarie, hol, balcon , inaltimea la prize sa fie de minim 120cm

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de puisorm
                      observatii :
                      1 in bucatarie nu pui AC sub nici o forma
                      2. in baie nu pui sub nici o forma priza
                      3 in bucatarie, hol, balcon , inaltimea la prize sa fie de minim 120cm
                      Cu baia e clar" nu pun priza acolo. Nici de-aia cu transformator, cred (nu prea folosesc aparat de ras electric)

                      Pai, de alimentat am mai spus pe undeva ce am (+ ce am de gand sa-mi iau):
                      - aparatura clasica pt bucatarie (robot 700W, toaster 900W, filtru 1400W, eventual plita, eventual incalzitor instant), friteuza
                      - AC cca 3 unitati (1000W fiecare) (una o am deja, altele vor veni maxim la anul, ca anul asta nu am gasit in magazine)
                      - masina de spalat
                      - boiler 1500W
                      - aspirator 1600W
                      - 2-3 computere a cate 200W fiecare (nu punem mult mai mult, pt ca unele sunt vechi, sunt folosite pt birou, iar altele sunt servere)
                      - alte scule (care mai incarca si ele la o adica)
                      - TV (2 buc), combina 200W, tuner TV, DVD, radio (ultimele sunt neimportante ca putere...)
                      - alte mici aparate multe si marunte (501-00W cu totul)

                      Mentiuni: la bucatarie nu e luat tot si nici nu cred ca va fi.. De exemplu, nu voi lua 2 instanturi, cred.

                      O parte din cele de mai sus nu le am, inca, dar probabil ca le voi lua in cativa ani.

                      La balcon, prizele le voi pune la inaltime, Voi trage ori tub rigid PVC, ori copex cu cablu CYY din ala cu izolatie ignifuga (imi scapa acum denumirea completa) Nu voi reusi sa ingrop chestia, dat fiind ca ar trebui sa dau santuri in peretele de beton sau in planseul balconului, deci voi monta aparent. Prize si intrerupatoare cu capac. Toate luminile si prizele cu impamantare si puse pe diferential (ca in toata casa de altfel)

                      puisorm, nu inteleg ce vei sa spui cu dedicarea pt cuptor cu microunde/masina de spalat, deoarece orice priza din casa va fi protejata de un diferential (in particular e utila chestia pt locurile unde se lucreaza cu apa). Practic voi avea cel putin 2 diferentiale, in aval de care voi pune sigurantele pt fiecare circuit, prize si lumini.

                      Am recurs la acoperirea fiecarei camere cu 2 circuite (unul normal + unul de putere mai mare) din mai multe motive:
                      -- chestia e chiar utila in bucatarie si temporar in alte locuri (baie) cand se intampla sa am nevoie de cuptor simultan cu filtru simultan cu fier de calcat. Cu reteaua propusa de mine toate astea pot merge simultan:

                      P1: fier de calcat - 2kW - incarcare circuit si priza OK - mai ales datorita termostatului;
                      P5: cuptor - 1.5kW, filtru - 1.4kW - incarcare priza OK - evident nu se vor pune pe aceeasi priza, desi pericolul este minim, date fiind functionarea lor impreuna pentru cateva minute si oricum se incadreaza in 16A.

                      -- am redundanta (daca un circuit e deja incarcat sau defect, pot folosi celalalt circuit)
                      -- probabilitate de imbatranire mai mica a conductorilor, pentru ca nu voi mai aduce asa de des reteaua "la limita"
                      -- diferenta intre costuri (de la 2.5 la 4mm2) este acceptabila
                      -- posibilitate de extinderi ulterioare

                      Nu stiu cum sunt altii, dar eu cand bag ceva in priza, automat ma gandesc ce mai am pe circuitul respectiv. Ma refer la consumatori mari, nu aparate de tantari. Socotelile astea le fac in cap, nu am nevoie de foaie.

                      Insa ma descurcam chiar si cu un singur circuit si 2 prize, pentru ca functionarea celor 3 simultana (vorbim de cuplarea efectiva a rezistentelor) este minima si timpul cat se dapasesc 4kW sa zicem este destul de mic, nici nu stiu daca ar sare siguranta. Insa nu ma bazez pe asta.

                      Pentru ca aceasta casa va fi folosita si de utilizatori obisnuiti, care nu prea stiu ce e cu curentul asta, voi marca prizele. Si voi face instructaj. Daca insa utilizatorul e inconstient si baga un calorifer si un radiator de 2kW fiecare pe o priza de 16A, nu am ce sa ii fac. Astept o solutie de la voi aici.






                      (Prizele vor fi toate cu impamantare si vor fi ceva de firma, cred ca Legrand, stiu ca unele de prin piata sfaraie uneori la peste 1.5kW)

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        Intrebare: daca am 3 unitati AC, pun cate un circuit pentru fiecare, in afara de cele 10 pe care la am?

                        Comentariu

                        • puisorm
                          Incepator
                          • 12.nov.2006
                          • 58

                          #13
                          pune te rog si deseneaza o schitza ....

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #14
                            Postat în original de puisorm
                            pune te rog si deseneaza o schitza ....
                            Voi face chestia asta, dar deocamdata e in lucru (in AutoCAD)

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1658

                              #15
                              Postat în original de puisorm
                              observatii :
                              1 in bucatarie nu pui AC sub nici o forma
                              2. in baie nu pui sub nici o forma priza
                              3 in bucatarie, hol, balcon , inaltimea la prize sa fie de minim 120cm
                              Daca podeaua e rece , adica neincalzita. Altfel merge si la 3o de cm de poadea!

                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              Procesare...