Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #61
    Da poti sa pui siguranta bipolara de 10 A pe iluminat,pentru prize sig de 16A s-au 20A dupa caz.impamantarea care vine in tablou o legi in bara de impamntare a tabloului[nou]de ce sa mai folosesti cleme .succes

    Comentariu

    • ovi_ice
      Membru
      • 30.dec.2006
      • 239

      #62
      Daca sunt mono se pun pe faza, daca sunt bipolare iti intrerup si faza si nulul
      Nu inteleg ce-ai vrut sa spui despre cele mono. Pui mono numai pe faza ? Un vecin si-a schimbat si el sigurantele si si-a pus mono...are pt fiecare circuit 2 sig mono...una pe faza si una pe nul.

      Poate fi si diferentiala in acelasi timp
      Adika ma salveaza de electrocutare ? Daca o pun diferentiala pe aia master inseamna ca-si va face treaba pe toate circuitlele, nu ? Sau trebuie pe fiecare circuit in parte diff ?

      ..Legrand, Schneider
      Eu ma gandeam la Moeller ? Sunt bune ?

      Eu zic sa iti faci un proiect
      Nu vreau sa refac circuitele. Vreau doar sa schimb un tablou de sigurante.

      Da poti sa pui siguranta bipolara de 10 A pe iluminat,pentru prize sig de 16A s-au 20A dupa caz
      Bun, am retinut. Astept si alte pareri...e suficient 20A pt circuitul "de forta" ? Daca merg pe varianta asta (10 , 16 , 20) cat va avea siguranta principala ?

      impamantarea care vine in tablou o legi in bara de impamntare a tabloului[nou]
      Nu stiu cum arata bara de impamantare , dar presupun ca ma prind eu la fata locului.

      Astept si alte parareri...alex_virtual, traian ?

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #63
        si principala 25 A. sunt bune moeller.Legrand ,MerlinG,ABB,etc

        Comentariu

        • ovi_ice
          Membru
          • 30.dec.2006
          • 239

          #64
          Revin cu intrebari :

          Ce inseamna 8 prize max pe un circuit ? Daca e o priza dubla inseamna ca pun 2 la calcul ?

          Ce este acea siguranta din firida ? E siguranta de la tabloul de pe scara ? Daca da, e una din aceea ceramica, cu lita. Este o anumita regula ca siguranta principala sa nu fie mai mare/mica decat cea de pe scara ?

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1360

            #65
            Postat în original de ovi_ice
            Fratioare....10 circuite pt un apart cu 3 camere si 2 balcoane (si 1 sg baie, din cate am inteles din context) ???!!!

            Eu tocmai vroiam sa va cer sfatul pt dimensionarea sigurantelor pt un apart cu 3 camere, 3 balcoane si 2 bai (si o camara, daca tot numaram odaile :P ), iar ce am vazut aici mi-a cam dat peste cap calculele.....

            Totusi, hai sa va zic despre ce e vb :
            Un apart cu 3 circuite : 2 prize + 1 lumina.
            Pe fiecare circuit de prize am 4 prize (deci e ca la carte <.
            Unul din circuitele de priza e mai "solicitat" sa zic asa : pe el sunt 3 prize cu impamantare (din care 2 in buc in care intra frigider, masina de spalat, hota, microunde) si inca una din prizele din sufragerie in care tin toata electronica audio-video (in priza respectiva ).

            Despre conductori, ce sa va zic : sunt din aceia grosi din aluminiu care se rup daca-i 'gadili' de cateva ori. Impamantarea e din cupru (tot la fel de gros).

            1. Dimensionare sigurante : formula e cumva I = P/U ?

            Calculand asa, mie mi-a iesit pt circuitul de lumini 5.45 A (?). Am pus o medie de 200 w pe camera. Camera a insemnat la mine : cele 3 camere, 2 holuri (luate impreuna ca o camera), 1 buc, 2 bai (tot o camera) => 6 camere .
            Deci sa pun de 10A pe circuitul de lumini ?

            Pt celelalte circuite e chiar foarte greu de calculat(si consumatori vor mai aparea mai mult ca sigur)...voi cat imi recomandati pt prize ?

            2. Tipul sigurantelor ? Unipolare sau bipolare ? Am vazut pe forum ca se recomanda cele bipolare ? Care ar fi avantajul ? (in afara ca se reduce la juma nr sigurantelor folosite)

            3. Cand scot tabloul vechi, cate fire tre sa vina de pe scara blocului ? 3 ? Faza, nul si impamantare ? Sa inteleg ca impamantarea nu are treaba cu sigurantele....adika "o dau mai departe" folosind cleme din alea cu surub (parca morsete se numeau ?)

            4. Sa pun si siguranta "master" ? Ma refer la acea siguranta in care intra firele care vin de pe scara...si care inchide/deschide toate circuitele. Asta de cat sa fie ?

            5. Un producator mai rasarit de aparataj ?

            Multumesc anticipat !
            pentru cuptor ,masina de spalat sau ali consumatori mari recomand circuite separate plus unul de prize care o sa tina restul electrocasnicelor !
            daca poti e bine 2 circuite de lumini
            pe lumini daca o sa ai 2 circuite poti pune sigurante de 6A sau daca o sa ai unul ajunge o siguranta de 10A pentru circuitele de prize (daca o sa le grupezi cum am mentionat mai susfolosesti conductor de 2,5mm2 si sigurante de 16A sau (20A in caz ca apare un consumator mai mare) !
            recomand sigurantre bipolare !
            impamantarea nu se trece prin sigurante , ea se leaga in tablou in bara de impamantare si de acolo pleaca odata cu conductori de faza si nul al circuitelor respective (de prize in general)!te sfatuiesc daca poti sa tragi impamantare la toate prizele !
            e bine sa pui si siguranta "master" (25A,32A sau daca nu le gasesti poti pune si de 40A)
            de pe scara la tablou vin trei fire in general doua de aluminiu respectiv faza si nul si unul de cupru respectiv impamantarea!
            te poti folosi de formula de calcul specificata de tine mai sus in scopul aflarii valorilor sigurantelor !

            producatori (desi trebuia sa fiu platit pentru asta ) rcomand Gewiss,moeller,legrand,hager,merlin gerin,abb !

            spor la treaba si la bani.te salut!

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1360

              #66
              Postat în original de ovi_ice

              Astept si alte parareri...alex_virtual, traian ?
              off- topic vorbind ti se pare asa importanta parerea mea?

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1360

                #67
                Postat în original de ovi_ice
                Revin cu intrebari :

                Ce inseamna 8 prize max pe un circuit ? Daca e o priza dubla inseamna ca pun 2 la calcul ?

                Ce este acea siguranta din firida ? E siguranta de la tabloul de pe scara ? Daca da, e una din aceea ceramica, cu lita. Este o anumita regula ca siguranta principala sa nu fie mai mare/mica decat cea de pe scara ?
                o priza dubla nu se calculeaza ca fiind 2 prize !
                cat despre siguranta din firida ai nimerit-o aceea e (cea ceramica cu lita)
                teoretic aceasta siguranta se dimensioneaza in functie de puterea trecuta in contractul cu cei de la electrica (ei iti acorda o anumita putere in caz ca tu consumi mai mult decat e trecut in contract atunci siguranta sare insa repet asta doar teoretic)

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1658

                  #68
                  Postat în original de ovi_ice
                  Un apart cu 3 circuite : 2 prize + 1 lumina.
                  Pe fiecare circuit de prize am 4 prize (deci e ca la carte <.
                  Unul din circuitele de priza e mai "solicitat" sa zic asa : pe el sunt 3 prize cu impamantare (din care 2 in buc in care intra frigider, masina de spalat, hota, microunde) si inca una din prizele din sufragerie in care tin toata electronica audio-video (in priza respectiva ).


                  1. Dimensionare sigurante : formula e cumva I = P/U ?

                  Calculand asa, mie mi-a iesit pt circuitul de lumini 5.45 A (?). Am pus o medie de 200 w pe camera. Camera a insemnat la mine : cele 3 camere, 2 holuri (luate impreuna ca o camera), 1 buc, 2 bai (tot o camera) => 6 camere .
                  Deci sa pun de 10A pe circuitul de lumini ?

                  Pt celelalte circuite e chiar foarte greu de calculat(si consumatori vor mai aparea mai mult ca sigur)...voi cat imi recomandati pt prize ?

                  2. Tipul sigurantelor ? Unipolare sau bipolare ? Am vazut pe forum ca se recomanda cele bipolare ? Care ar fi avantajul ? (in afara ca se reduce la juma nr sigurantelor folosite)

                  3. Cand scot tabloul vechi, cate fire tre sa vina de pe scara blocului ? 3 ? Faza, nul si impamantare ? Sa inteleg ca impamantarea nu are treaba cu sigurantele....adika "o dau mai departe" folosind cleme din alea cu surub (parca morsete se numeau ?)

                  4. Sa pun si siguranta "master" ? Ma refer la acea siguranta in care intra firele care vin de pe scara...si care inchide/deschide toate circuitele. Asta de cat sa fie ?

                  5. Un producator mai rasarit de aparataj ?

                  Multumesc anticipat !
                  1.Formula e corecta partzial; se mai inmultzeste cu un coeficient de simultaneitate!
                  Va intreb: In cite camere credetzi ca va arde lumina in acelasi tinp?
                  Daca reluatzi calculul,avind in vedere acest aspect, vetzi observa ca este suficienta o sigurantza de 6 A pe circuitul de lumina.
                  2. Pe lumina e bine sa avetzi bipolara de tip 1P+N. La fel si ptr circuitele de priza obisnuite. Pentru circuitele de priza unde se cere o protectzie mai ,,atenta'', e bine sa folositzi cele cu 2P. Tot bipolare sunt si acestea doar ca actzionarea in cazul unui scurt se face de pe ambii poli (notatzi cu P) pe cind la celelalte actzionarea e facuta doar de un singur pol, desi e deschis si N-ul.
                  3.Da. Unul din ele e faza si trebuie sa aprinda un bec cu celelalte doua. unul e nulul iar celalalt e pamintarea(de cupru)
                  4. Tratarea pamintarii v-a fost explicata de Dl Alex_virtual. Mai nou, intablouri exista bara de nul si bara de pamintare. Trebuie sa fitzi atent si sa nu ,,amestecatzi'' nulurile cu pamintarea, ptr ca, daca avetzi montat un BMP in firida, acesta va decupla de fiecare data cind va sesiza un consum mai mare de 30mA. Sigurantza ,,de firida'', trebuie sa fie cu cel putzin o treapta mai mare decit cea mai mare sigurantza din tablou si mai mica cu o treapta decit cea de la BMP.
                  5. Legrand, varianta VALENA; sunt mai scumpe dar si mai fiabile!

                  Am intzeles ca nu schimbatzi conductoarele din instalatzie, ca ramine tot aluminiul.
                  Instalatzia e in tub PVC sau in INTENC?
                  In cazul enei extinderi sau a unei modificari de instalatzie, evitatzi contactul direct dintre Cu si Al!

                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #69
                    Nu vreau sa refac circuitele. Vreau doar sa schimb un tablou de sigurante

                    Pai atunci, daca vrei sa schimbi doar tabloul, sa pui sigurante de maxim 16A, ca atat duce aluminiul. Nu rezolvi mare lucru, desi niste diferentiale te ajuta.

                    Ce este acea siguranta din firida ? E siguranta de la tabloul de pe scara ? Daca da, e una din aceea ceramica, cu lita. Este o anumita regula ca siguranta principala sa nu fie mai mare/mica decat cea de pe scara ?
                    Eu zic sa alegi siguranta generala din apartament putin mai mica decat cea de pe palier. Asta ca sa nu faci drumuri inutile

                    Daca ai fire de 6 (de Al) e bine, daca sunt de 4 e cam jale si iti recomand sa le schimbi. De fapt si cu cele de 6 poti pune o siguranta de 25A, deoarece 32A e cam mult.

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #70
                      Incarcarile admisibile ptr alminiu, 3 conductoare pe tub, sunt:
                      2,5mmm=16A;
                      4mmp=20A ;
                      6mmp=27A.
                      Grija la coeficientul de simultaneitate!
                      Sa nu va imaginatzi ca o sectziune de 4mmp va intra in Legrand-Valena!
                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #71
                        Postat în original de Baboo
                        Sa nu va imaginatzi ca o sectziune de 4mmp va intra in Legrand-Valena!
                        Sal'tare!
                        Dar nici nu prea trebuie. Firul de 2.5 tine 24A, hai 20, daca mai punem ceva coeficienti. O priza obisnuita tine 16A

                        Comentariu

                        • gogu_ologu
                          Membru marcant
                          • 11.nov.2006
                          • 421

                          #72
                          Daca ai fire de 6 (de Al) e bine, daca sunt de 4 e cam jale si iti recomand sa le schimbi. De fapt si cu cele de 6 poti pune o siguranta de 25A, deoarece 32A e cam mult.
                          Ma refeream evident la cele pana la tabloul de apartament. Mai incolo are mai mult ca sigur fire de 2.5, 2 circuite in toata casa (se si vede in poze). Nici vorba sa te poti baza a la long pe chestiile alea.

                          Daca n-ai bani:
                          - schimbi prize
                          - pui sigurante ca lumea + diferentiale. Sigurante de pana in 16A, normal.
                          - apoi ca solutie temporara mai poti trage 1-2 circuite aparente de 3*2.5

                          Asta daca reteaua e in buna stare cat de cat. Daca ies fum si scantei, dezactivat cu totul ce e vechi si puse circuite aparente noi. Asa am facut si eu si nu am probleme de vreo 1 an de zile. Am incarcat-o si cu 4kW si nu a facut figuri. Evident ca am facut treaba ca lumea :legaturi in doze de 2 cm stranse si izolate ca lumea, am legat impamantarea etc

                          Cand pui mana pe bani (parerea mea: min 1000euro) te apuci de treaba.

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #73
                            Postat în original de gogu_ologu
                            Ma refeream evident la cele pana la tabloul de apartament. Mai incolo are mai mult ca sigur fire de 2.5, 2 circuite in toata casa (se si vede in poze). Nici vorba sa te poti baza a la long pe chestiile alea.
                            Nu era evident! Atzi vorbit in gind! (Cum de altfel am facut-o si eu pe o alta postare, considerind ca e evident ceea ce am spus! Si nu a fost, ci a fost interpretabil)

                            In mod normal, coloana, caci despre ea este vorba ,,in propzitziune'', e de 6mmp, ptr ca sigurantza de 25 A din firida sa-si justifice prezentza. Daca sectziunea ar fi fost mai mica atunci si valoarea sigurantzei ar fi fost mai mica. Asa cum s-a mai aratat pe acest forum, peste aceasta valoare se introduce ,,trifazatul''
                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • ovi_ice
                              Membru
                              • 30.dec.2006
                              • 239

                              #74
                              In primul rand, multumesc tuturor pt raspunsuri

                              Sa o luam pe rand :

                              @alex_virtual : ti-am cerut in special tie pararea pt ca posturile tale de pe forum (la capitolu electrice) mi se par la subiect si foarte explicative (in special schemele si desenele :P .... am salvat chiar cateva dintre ele...ca sunt bune la casa omului ).

                              teoretic aceasta siguranta se dimensioneaza in functie de puterea trecuta in contractul cu cei de la electrica
                              M-am uitat peste contract si nu am gasit vreo referinta despre asa ceva. Doar "Contract intre cutare si cutare"...obligatiile fiecarei parti. Mai am o hartie de asta-vara cand a fost schimbat contoarul...seria lui, index initial.
                              Daca nu e trecuta nicaieri valoarea ei, pot sa presupun ca e de 25A ?

                              daca poti e bine 2 circuite de lumini
                              Cred ca se poate sa fac asta...deoarece ,pt lumina, din tablou se pleaca cu 2 fire pt partea stanga a locuintei si alte 2 pt partea dreapta (relativ la pozitia tabloului). Deci as putea sa fac 2 circuite (sau mai bine zis sa pun 2 sigurante, pt ca 2 circuite deja exista). In cazul asta o sa pun de 2 de 6A pt lumina.

                              @baboo:
                              Va intreb: In cite camere credetzi ca va arde lumina in acelasi tinp?
                              Daca reluatzi calculul,avind in vedere acest aspect, vetzi observa ca este suficienta o sigurantza de 6 A pe circuitul de lumina
                              Asa e. Dupa cum am zis si mai sus, mai mult ca sigur ca o sa pun 2 sigurante pt lumina (si atunci evident ca o sa fie de 6 A)

                              Sigurantza ,,de firida'', trebuie sa fie cu cel putzin o treapta mai mare decit cea mai mare sigurantza din tablou si mai mica cu o treapta decit cea de la BMP.
                              Aici m-ati cam derutat. Firida e diferita de BMP (bloc de masura si protectie?) ?.

                              Instalatzia e in tub PVC sau in INTENC?
                              Instalatia e in tub PVC, in afara de un perete de BCA in care e ingropata direct in zidarie...ala o sa-l dau jos si il voi inlocui cu gips carton.

                              @gogu_ologu:
                              Cand pui mana pe bani (parerea mea: min 1000euro) te apuci de treaba.
                              Pai ce asa de mult ? Din cate am inteles de pe forum , o sg bipolara costa cam 100 ron . Eu am nevoie de 3 sau 4 sig pt circuite, 1 sg principala, tablou si 1 sonerie care se monteaza in tablou.

                              Ca sa concluzionam :

                              Merg pe varianta :
                              - 2 circuite de lumini -> 6A pe fiecare (sau daca nu se poate, 1 circuit cu 10A) -> bipolare 1P+N
                              - pt circuitul de prize "normal" : 16A -> bipolara 1P+N
                              - pt circuitul de prize "de forta" (acela cu prizele din buc) : 20A -> bipolara 2P
                              - pt principala : 25A (bipolara 2P(?) , diff 30mA) - e bine asa sau sa pun diff pe fiecare circuit si sa las principala normala ?

                              E ok asa, avand in vedere faptul ca stiu exact de cat e cea din firida (presupun ca e de 25A) ?

                              Pt producator, am sa caut Legrand VALENA, ca tot vad ca o recomanda toata lumea.

                              Multumesc inca o data!

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6359

                                #75
                                Postat în original de ovi_ice
                                [...] o sg bipolara costa cam 100 ron. [...]
                                Asa cum stiu eu, o siguranta bipolara aprox. (+/-) 25 ron, iar o diferentiala aprox. 80-100 ron.

                                Postat în original de ovi_ice
                                [...] e bine asa sau sa pun diff pe fiecare circuit si sa las principala normala? [...]
                                La intrebarea asta sint si eu curios de raspuns. Eu, ca profan, daca as pune diferentiale pe fiecare circuit, nu as mai pune siguranta principala (nu vorbesc de siguranta de 300 mA din BMP).

                                Postat în original de ovi_ice
                                [...] E ok asa, avand in vedere faptul ca stiu exact de cat e cea din firida (presupun ca e de 25A)? [...]
                                "Stiinta exacta se bazeaza pe presupuneri."

                                P.S. Stie cineva daca "citatul" este chiar un citat sau pot sa-l inregistrez la OSIM?
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...