Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    Postat în original de gogu_ologu
    [...] (de la eclairage) [...]
    Sinteti sigur ca toti cei care vor veni sa lucreze la instalatia Dvs. electrica sint francofoni?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1682

      @Tezeu pe acest site sunt normative ptr instalatzii sii le putetzi studia http://www.misiuneacasa.ro/normative...stalatii1.html

      Circuitele in cauza pot merge si alaturat daca sunt ecranate unul sau celalalt, care e mai usor de facut. Ecranarea poate fi facuta cu teava metalica sau daca este in pat de cable cu tub metalic flexibil, care se pun la masa.
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1682

        Iar Aici gasitzi distantzele minime recomandate de I7, din normativele de mai sus.

        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          Postat în original de Baboo
          @Tezeu pe acest site sunt normative ptr instalatzii sii le putetzi studia http://www.misiuneacasa.ro/normative...stalatii1.html

          Circuitele in cauza pot merge si alaturat daca sunt ecranate unul sau celalalt, care e mai usor de facut. Ecranarea poate fi facuta cu teava metalica sau daca este in pat de cable cu tub metalic flexibil, care se pun la masa.
          Sal'tare!
          Ca tot veni vorba, cablul UTP/STP rezista la 230V, banuiesc, nu? Ca citeam ca se pot trage pe acelasi traseu daca ambele izolatii rezista la o tensiune de strapungere egala cu minim 230V. Poate clarificati pentru noi..
          Oricum am citit in alte parti ca e interzisa chestia asta.

          Sinteti sigur ca toti cei care vor veni sa lucreze la instalatia Dvs. electrica sint francofoni?
          Nu, dar ceva mai simplu nu am gasit. Am scris in prea multe locuri P1, P2 si e destul de greu de schimbat. Schemele sunt facute in Word, Visio, AutoCAD, dar simbolurile sunt stocate ca Picture, deci nu prea merge Replace. Mai vad, oricum...

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1682

            Postat în original de gogu_ologu
            Postat în original de Baboo
            @Tezeu pe acest site sunt normative ptr instalatzii sii le putetzi studia http://www.misiuneacasa.ro/normative...stalatii1.html

            Circuitele in cauza pot merge si alaturat daca sunt ecranate unul sau celalalt, care e mai usor de facut. Ecranarea poate fi facuta cu teava metalica sau daca este in pat de cable cu tub metalic flexibil, care se pun la masa.
            Sal'tare!
            Ca tot veni vorba, cablul UTP/STP rezista la 230V, banuiesc, nu? Ca citeam ca se pot trage pe acelasi traseu daca ambele izolatii rezista la o tensiune de strapungere egala cu minim 230V. Poate clarificati pentru noi..
            Oricum am citit in alte parti ca e interzisa chestia asta.

            Sinteti sigur ca toti cei care vor veni sa lucreze la instalatia Dvs. electrica sint francofoni?
            Nu, dar ceva mai simplu nu am gasit. Am scris in prea multe locuri P1, P2 si e destul de greu de schimbat. Schemele sunt facute in Word, Visio, AutoCAD, dar simbolurile sunt stocate ca Picture, deci nu prea merge Replace. Mai vad, oricum...
            De a cui izolatzie vorbitzi? Cablele si conductorii sunt proiectatzi la o tens de strapungere mai mare de cit cea de lucru!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1682

              Se ecraneaza datorita inductziei care apare in cablele de cominicatzii si care e materializata printr-un brum piriituri, pocnituri...
              Perturabarea semnalului de comunicatzie este motivul ptr care nu se pozeaza simplu unul linga altul, si nu tensiunea de strapungere.
              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1682

                Dupa cum spuneam tot ce atzi postat DVS, sut scheme sugstive ptr cei care nu stiu sa citeasca o schema de proiect. Legrand a facut asta ca sa-shi infomeze consumatorul, chiar el o recunoaste intr-unul din titluri.

                In alt titlu :Schema electrica unifilara, de fapt schema BIFILARA, ptr sunt simbolizate si faza si nulul.

                In alt titlu posta de Dvs, am obsrvat ca Legrand indamna cititorii sa invetze sa citeasca schema electrica...
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1682

                  Postat în original de gogu_ologu
                  O intrebare: cate conexiuni credeti ca pot inghesui intr-o doza? Ma gandeam sa pun intr-o doza de vreo 10x10x5 conexiunile pentru cca 4 circuite (de 2.5 si 4 mm2) (e cam mult, dar n-ar trebui sa fie probleme, avand in vedere ca nu vor fi incarcate simultan la maxim). Ce ziceti?
                  Etichetele le pun tocmai ca sa nu ma incurc (nu am atatea culori de izolier band )
                  Intra!

                  Ca sa intre cit mai multe circuite, trebuie ,,pieptanate" firele! Va recomand sa respectatzi urmatoarea regula in facerea conexiunilor: inceptzi cu pamintarile apoi cu nulurile si in final cu fazele. Dupa ce atzi realizat si izolat o legatura, punetzi-o la locul ei! Urmatoarea legatura o facetzi gindindu-va exact care va fi locul ei si taiatzi firele de asa maniera incit sa va dea voie sa o ducetzi pe potizia dorita. La fel cu celelalte, pina cind terminatzi.


                  Aceeasi regula se respecta si in tablou: prima data pamintarile care se pozeaza in locuri in care sa nu incurce, apoi nulurile si in final fazele, sau m? rog, faza care poate fi repetata de mai multe ori.

                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1682

                    [quote="Tezeu"]Salut
                    Postat în original de gogu_ologu
                    ,

                    ceva noutati, ca ard de nerabdare sa aflu ce-ai mai facut.
                    Nu de altceva, dar tocmai ce am terminat de facut o casa la rosu...deci am nevoie sa fac instalatia electrica.

                    Foarte utile info de pana acum...mi-am facut notite

                    mersi.
                    De acea Dvs. avetzi nevoie de proiect, ptr ca e constructzie noua si nu are bransament. Cel care va va face(executa) bransamentul, inainte de punerea sub tensiune(pe care o face Electrica) va trebui sa predea la Electrica un dosar. In acest dosar, printre altele i se cere sa fie verificata instalatzia interioara care urmeaza sa fie alimentata din bransamentul pe care l-a facut. Verificareaasta nu intra in pretzul bransamentului si el nu o face pe gratis. Dar el va poate cere o copie dupa schema electrica a proiectului si sa o ataseze la dosar. D'aia trebuie proiect, iar pretzul cerut nu e mare; pe aici poate sa ajunga si la 5 euro pe metrul patrat.
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      Postat în original de Baboo
                      Postat în original de gogu_ologu
                      Postat în original de Baboo
                      @Tezeu pe acest site sunt normative ptr instalatzii sii le putetzi studia http://www.misiuneacasa.ro/normative...stalatii1.html

                      Circuitele in cauza pot merge si alaturat daca sunt ecranate unul sau celalalt, care e mai usor de facut. Ecranarea poate fi facuta cu teava metalica sau daca este in pat de cable cu tub metalic flexibil, care se pun la masa.
                      Sal'tare!
                      Ca tot veni vorba, cablul UTP/STP rezista la 230V, banuiesc, nu? Ca citeam ca se pot trage pe acelasi traseu daca ambele izolatii rezista la o tensiune de strapungere egala cu minim 230V. Poate clarificati pentru noi..
                      Oricum am citit in alte parti ca e interzisa chestia asta.

                      Sinteti sigur ca toti cei care vor veni sa lucreze la instalatia Dvs. electrica sint francofoni?
                      Nu, dar ceva mai simplu nu am gasit. Am scris in prea multe locuri P1, P2 si e destul de greu de schimbat. Schemele sunt facute in Word, Visio, AutoCAD, dar simbolurile sunt stocate ca Picture, deci nu prea merge Replace. Mai vad, oricum...
                      De a cui izolatzie vorbitzi? Cablele si conductorii sunt proiectatzi la o tens de strapungere mai mare de cit cea de lucru!
                      Vorbeam de izolatia UTPului. Da, stiu ca cablurile se proiecteaza si se incearca la o tensiune mai mare (pe la 500 sau 1000V parca). Plus ca am citit in mai multe locuri ca nu e recomandat/permis sa le tragi pe acelasi traseu sicu atat mai putin in acelasi tub.

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        Postat în original de Baboo
                        Postat în original de gogu_ologu
                        O intrebare: cate conexiuni credeti ca pot inghesui intr-o doza? Ma gandeam sa pun intr-o doza de vreo 10x10x5 conexiunile pentru cca 4 circuite (de 2.5 si 4 mm2) (e cam mult, dar n-ar trebui sa fie probleme, avand in vedere ca nu vor fi incarcate simultan la maxim). Ce ziceti?
                        Etichetele le pun tocmai ca sa nu ma incurc (nu am atatea culori de izolier band )
                        Intra!

                        Ca sa intre cit mai multe circuite, trebuie ,,pieptanate" firele! Va recomand sa respectatzi urmatoarea regula in facerea conexiunilor: inceptzi cu pamintarile apoi cu nulurile si in final cu fazele. Dupa ce atzi realizat si izolat o legatura, punetzi-o la locul ei! Urmatoarea legatura o facetzi gindindu-va exact care va fi locul ei si taiatzi firele de asa maniera incit sa va dea voie sa o ducetzi pe potizia dorita. La fel cu celelalte, pina cind terminatzi.


                        Aceeasi regula se respecta si in tablou: prima data pamintarile care se pozeaza in locuri in care sa nu incurce, apoi nulurile si in final fazele, sau m? rog, faza care poate fi repetata de mai multe ori.



                        Sal'tare!
                        Pentru 2.5 si 4 merge (cca 3-4 circuite) dar pentru firele de 6 e foarte greu. Initial am vrut sa fac legaturile pentru 4 circuite (unul de 6mm2) + treceri pentru alte 3 circuite si nu am loc intr-o doza de 10*10*5. Bine, loc ar fi, dar iese foarte inghesuit.

                        Din cauza lipsei de spatiu (pe orizontala) tuburile pentru cca 15 circuite vin din tablou in jos, la un grup de doze. Aici trebuie sa fac conexiuni pentru toate circuitele (sau aproape). Spatiul pe orizontala (latimea santului) este de 30 cm, iar adancimea santului e de 5-6cm (perete de caramida). Aveti vreo alta solutie pentru situatia asta? Eu m gandeam la niste doze mai mari (late/inalte) dar nu gasesc decat prea adanci. Pana la urma cred ca voi taia din ele.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1682

                          Daca nu ma credetzi, facetzi alementarea unui cablu de UTP pe un fir nul si pe celalt faza si vedetzi daca strapunge izolatzia.

                          Eu am tras UTP, telefon, pe linga cablu de alimentare a prizei de 220V care au fost pozate in pat de cable 40x20.
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1682

                            Postat în original de gogu_ologu
                            Pentru 2.5 si 4 merge (cca 3-4 circuite) dar pentru firele de 6 e foarte greu. Initial am vrut sa fac legaturile pentru 4 circuite (unul de 6mm2) + treceri pentru alte 3 circuite si nu am loc intr-o doza de 10*10*5. Bine, loc ar fi, dar iese foarte inghesuit.

                            Din cauza lipsei de spatiu (pe orizontala) tuburile pentru cca 15 circuite vin din tablou in jos, la un grup de doze. Aici trebuie sa fac conexiuni pentru toate circuitele (sau aproape). Spatiul pe orizontala (latimea santului) este de 30 cm, iar adancimea santului e de 5-6cm (perete de caramida). Aveti vreo alta solutie pentru situatia asta? Eu m gandeam la niste doze mai mari (late/inalte) dar nu gasesc decat prea adanci. Pana la urma cred ca voi taia din ele.
                            Din gama VARIOBOXe,care sont destinate montarii aparente se poate alege ceva . Pot fi de 100x150 sau 200.

                            Dar nu se poate adinci locul de montaj?

                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • gogu_ologu
                              Membru marcant
                              • 11.nov.2006
                              • 421

                              [quote="Baboo"]
                              Postat în original de gogu_ologu
                              Din gama VARIOBOXe,care sont destinate montarii aparente se poate alege ceva . Pot fi de 100x150 sau 200.

                              Dar nu se poate adinci locul de montaj?

                              Sal'tare!
                              M-am uitat aici la catalogul lor:

                              si nu prea imi dau seama cum e cu ele, probabil ca se pot "scurta". Ca dimensiuni mari pt doze adanci de 50 nu prea am vazut.

                              Oricum, stie cineva prin Bucuresti un magazin?

                              Comentariu

                              • gogu_ologu
                                Membru marcant
                                • 11.nov.2006
                                • 421

                                Postat în original de Baboo


                                Dar nu se poate adinci locul de montaj?

                                Sal'tare!
                                Nu prea, pentru ca peretele are cca 10cm, din care vreo 3 sunt tencuiala. Mai sunt si pene de lemn de la usile adiacente, plus fier beton (usile au un sistem destul de solid de prindere, penele sunt din scanduri groase si intra in caramida vreo 20 de cm))

                                Comentariu

                                Procesare...