Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    Schimbatzi locul, pe alt perete mai gros!
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Tezeu
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 102

      Postat în original de Baboo
      De acea Dvs. avetzi nevoie de proiect, ptr ca e constructzie noua si nu are bransament. ......
      Sal'tare!
      Seara Buna,

      mai exact este vorba de o extindere la vechea casa. Ok, cu proiectul am inteles, DAR de ce nu pot sa execut eu lucrarea?

      Se poate trage prin aceeasi teava: retea PC si cablu TV?

      (stiu ca reteaua PC si tel ca merg chiar prin acelasi cablu)

      Cu stima.

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        Postat în original de Baboo
        Schimbatzi locul, pe alt perete mai gros!
        Sal'tare!
        Pai toti peretii sunt asa Fie sunt de caramida si sunt de vreo 10 cm fie sunt de beton, dar atunci am alte probleme. Oricum, nu aveam cum sa fac altfel; de la usa de la intrare, am vreo 40-50 de cm de perete liber si apoi alte usi.

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          Postat în original de Tezeu
          DAR de ce nu pot sa execut eu lucrarea?

          Se poate trage prin aceeasi teava: retea PC si cablu TV?

          (stiu ca reteaua PC si tel ca merg chiar prin acelasi cablu)

          Cu stima.
          Eu am spus ca avetzi nevoie de proiect! Daca stitzi sa facetz instalatzii electrice...,ok!
          Se pot trage prin aceeasi tzeava, dar daca nu e metalica trebuie pozata la 30cm de traseul de tensine (de curentzii tari) Asa cum am mai aratat mai sus.
          Tot acolo, pe site unde este I7, e si normativul ptr instalatzii de curentzi slabi, I 20 cred.
          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • ghimarcat
            Membru Marcant
            • 19.feb.2006
            • 412

            Sigurante bipolare sau monopolare

            La o casa, care dintre cele doua tipuri este mai indicat?
            Siguranta bipolara cat loc ocupa in tablou?

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Sigurante bipolare sau monopolare

              Sigurantele bipolare sunt de doua tipuri : cele de tip 2P sunt de fapt formate din doua sigurante monopolare prinse una de cealalta si interblocate mecanic, astfel incat defectul pe un pol sa produca declansarea ambelor module. Acest tip de sigurante asigura protectia magneto-termica pe ambii poli. Sigurantele bipolare de tip 1P+N sunt de marimea unei sigurante monopolare, dar au doua borne de intrare si doua de iesire. Aceste sigurante au polaritate, pe polul marcat cu N trebuind sa se conecteze obligatoriu nulul, si asta pentru ca pe polul N nu este asigurata protectia la supracurenti, ci doar intreruperea polului la aparitia curentului de defect.
              La tabloul din locuinta, pentru protectia circuitelor finale, folositi sigurante de tip 1P+N, obligatoriu de calitate.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • ghimarcat
                Membru Marcant
                • 19.feb.2006
                • 412

                Răspuns la: Sigurante bipolare sau monopolare

                Deci e corect sa folosesc sigurante 1P+N?
                Intreb pentru ca am citit unele articole in care se spunea ca e mai bine sa folosesti sigurante 2P !

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  Răspuns la: Sigurante bipolare sau monopolare

                  Da. Este corect.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • Adik
                    Incepator
                    • 28.feb.2016
                    • 2

                    Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

                    Salut,
                    Am nevoie de putin ajutor de la cunoscatori. Dorsec sa montez partea electrica la o cabanuta; Mi-am definit consumatorii, am ales 3 circuite separate ( priza, priza boiler si lumina) si m-am blocat la alegerea tipului de cablu si al sigurantei. Atasat am facut o schita in care m-am pronuntat cu putina retinere. Mai cred ca am dimensionat gresit sectiunea la conductor pentru prize. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tip sigurante.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,4 KB 
ID:	624630
                    Merci
                    (alternativa rezolutie buna imagine)
                    Ultima editare de Adik; 28.feb.2016, 18:36. Motiv: alternativa rezolutie buna imagine

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

                      1. Cablurile sunt supradimensionate. Puneti 1,5 la iluminat si 2,5 la prize.
                      2. Inversati sigurantele la prize, cea de 10 A la boiler si cea de 16A la circuitul de prize pentru utilizare generala (atentie! maximum 8 locuri de prize admise intr-un astfel de circuit).
                      3. Montati diferentiala de 20A/30 mA ca protectie generala pentru toata instalatia.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

                        As vrea sa adaug si eu cateva precizari.
                        In general instalatiile electrice (cablurile) cu rezistenta la foc sunt facute atat pentru protectia proprie cat si pentru protectia celorlalte materiale din vecinatate. De exemplu cablul CYY-F nu este ignifug (in sensul ca nu arde) ci este doar cu proprietati de intarziere la propagarea flacarii, asta inseamna ca nu intretine arderea si nu propaga focul prin puterea proprie de combustie. Un alt exemplu este cablul rezistent la foc care se foloseste pentru alimentarea consumatorilor speciali si care este capabil sa suporte un timp limitat focul si temperaturile mari fara a se deteriora astfel incat sa poata sa alimenteze de exemplu niste pompe de incendiu chiar daca cladirea a luat foc.
                        Am facut aceste precizari pentru ca sunt foarte multi (chiar si electricieni) care considera rezolvata problema amplasarii instalatiilor electrice in medii speciale ( cabana lemn) daca folosesc cablu rezistent la foc. Pentru cazul dvs. cel mai important este sa protejati lemnul de instalatia electrica si nu invers, iar acest lucrucu se face prin executarea cu mare atentie a instalatiei electrice in tot ansamblul ei astfel incat sa fie eliminate posibile nereguli cum ar fi:
                        - supraincalzirea conductoarelor sau a altor puncte ( subdimensionare, contacte slabe, ...)
                        - deteriorarea accidentala a izolatiei (in mod special la imbinari, doze , aparate, dar si in alte locuri)
                        - nu mai zic de scantei si altele
                        In concluzie, instalatia electrica la cabana trebuie facuta la perfectie (proiectare si executie) astfel incat sa fiti in siguranta
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • Adik
                          Incepator
                          • 28.feb.2016
                          • 2

                          Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

                          Multumesc de raspunsuri.
                          Aveti dreptate siguranta inante de toate. Am sa trag cablul printr-un copex-metalic.
                          Servici usor

                          Comentariu

                          • clau30
                            Incepator
                            • 18.mai.2016
                            • 15

                            Dimensionare sigurante instalatie electrica

                            Va salut

                            Sunt in proces de constructie al unei case parter si am ajuns la realizarea instalatiei electrice
                            Bransamentul este trifazic, de 9kw, iar siguranta din blocul de masura e de 16A
                            Nelamurirea mea se refera la cum se dimensioneaza sigurantele din tablou avand in vedere cele de mai sus.Electricianul angajat sa realizeze lucrarea ar vrea sa puna o siguranta generala tripolara de 20A, 16A pentru circuitele de priza,10A pentru cele de lumini, diferential 16A/30mA pt masina de spalat si o siguranta de 20A pt un circuit de prize din garaj unde sa se poata folosi un aparat de sudura

                            Ce parere aveti?
                            Nu sunt sig supradimensionate relativ la sig din bransament?
                            Care ar fi varianta optima?

                            Multumesc

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              Răspuns la: Dimensionare sigurante instalatie electrica

                              Mdaa... numai ca generala de 16A este in regim trifazic (400V), iar cele de 20A ale dvs sunt la 230V si pot avea o putere de max. 4KW. Daca fazele sunt corect echilibrate inseamna ca e bine.
                              Deci dimensionarea este corecta.
                              Ultima editare de GeorgeTrisina; 22.ian.2017, 13:44.

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 707

                                Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare sigurante instalatie electrica

                                16A pe faza.Daca tripolara din BMPT este de 16A inseamna ca nu are ce cauta cu 20 A nici pe monofazic
                                Daca pune 20A pe circuit mono si ia 18A ii cade cea din BMPT pt ca lucreaza la 16A intre o faza si nul.
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...