Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Daca in mod accidental are loc o scurgere la pamant din cauza unui defect in instalatia electrica si vii tu sau altcineva si ai pus mana pe teava, o sa incepi sa razi fara hohote pana "dai coltu".
    Din pacate, nu e doar teorie, au existat si cazuri de oameni electrocutati mortal in timp ce faceau dus tocmai din cauza acestor scurgeri "la pamant", care de fapt s-au scurs prin apa de pe teava si apoi prin corpul omului.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

      Postat în original de Cherubino
      Din pacate, nu e doar teorie, au existat si cazuri de oameni electrocutati mortal in timp ce faceau dus tocmai din cauza acestor scurgeri "la pamant", care de fapt s-au scurs prin apa de pe teava si apoi prin corpul omului.
      Logic. Asta incercam eu sa explic omului.

      Comentariu

      • Zexe
        Incepator
        • 09.feb.2013
        • 7

        Răspuns la: Impamantare casa noua

        Buna ziua,

        Vreau sa fac impamantarea la o casa noua, am sapat un sant adanc de 79-80cm in forma de triunghi cu laturile egale, distanta intre stalpii de 1.5m [ stalpi zincati in cruce speciali pentru impamantare ] este de 3m, dublul lungimii stalpilor, legatura intre stalpi si platbanda vreau sa o fac cu suruburi si nu sudata, dilema mea este ce dimensiune trebuie sa folosesc la platbanda 3.5 x 30mm este ok ?

        Va rog sa imi spuneti daca am dimensionat corect :

        1 - lungimea stalpilor 1,5m ?
        2 - distanta dintre stalpi 3m ?
        3 - pozitionarea lor in triunghi cu laturile egale ?
        4 - adancimea santului 70-80cm ?

        pot sa leg si paratraznetul la aceasta impamantare sau trebuie sa fac alta?

        Multumesc anticipat tuturor pentru suport,

        Cele bune,

        M

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          Răspuns la: Impamantare casa noua

          Postat în original de Zexe
          Buna ziua,

          Vreau sa fac impamantarea la o casa noua, am sapat un sant adanc de 79-80cm in forma de triunghi cu laturile egale, distanta intre stalpii de 1.5m [ stalpi zincati in cruce speciali pentru impamantare ] este de 3m, dublul lungimii stalpilor, legatura intre stalpi si platbanda vreau sa o fac cu suruburi si nu sudata, dilema mea este ce dimensiune trebuie sa folosesc la platbanda 3.5 x 30mm este ok ?

          Va rog sa imi spuneti daca am dimensionat corect :

          1 - lungimea stalpilor 1,5m ?
          2 - distanta dintre stalpi 3m ?
          3 - pozitionarea lor in triunghi cu laturile egale ?
          4 - adancimea santului 70-80cm ?

          pot sa leg si paratraznetul la aceasta impamantare sau trebuie sa fac alta?

          Multumesc anticipat tuturor pentru suport,

          Cele bune,

          M
          1. e bine
          2. distanta dintre tarusi este egala fie cu lungimea tarusului adica 1,5m, fie de 3 ori lungimea tarusului adica 4,5m.
          3. e foarte bine
          4. e foarte bine cu specificatia ca in dreptul fiecarui tarus sa fie santul ceva mai lat ca sa-l poti bate mai usor.
          Platbanda pentru priza de pamant este 40x4mm dimensiunea optima.
          Paratrasnetul il poti lega doar daca rezistenta de dispersie a prizei de pamant este sub 1 ohm. Altfel nu se poate.
          Daca nu-ti iese, trebuie sa-i faci priza de pamant separata tip "laba de gasca" cu 3 bucati de platbanda dispuse in unghi de 60 grade cu bisectoare la 30 de grade la adancimea de 60cm. Platbanda trebuie sa fie de preferat din cupru stanat de 20x3mm, daca nu dispui de fonduri poti folosi si platbanda normala de 40x4

          Comentariu

          • Zexe
            Incepator
            • 09.feb.2013
            • 7

            Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

            Postat în original de GeorgeTrisina
            1. e bine
            2. distanta dintre tarusi este egala fie cu lungimea tarusului adica 1,5m, fie de 3 ori lungimea tarusului adica 4,5m.
            3. e foarte bine
            4. e foarte bine cu specificatia ca in dreptul fiecarui tarus sa fie santul ceva mai lat ca sa-l poti bate mai usor.
            Platbanda pentru priza de pamant este 40x4mm dimensiunea optima.
            Paratrasnetul il poti lega doar daca rezistenta de dispersie a prizei de pamant este sub 1 ohm. Altfel nu se poate.
            Daca nu-ti iese, trebuie sa-i faci priza de pamant separata tip "laba de gasca" cu 3 bucati de platbanda dispuse in unghi de 60 grade cu bisectoare la 30 de grade la adancimea de 60cm. Platbanda trebuie sa fie de preferat din cupru stanat de 20x3mm, daca nu dispui de fonduri poti folosi si platbanda normala de 40x4
            si daca am lasat doar 3m este o problema ?, deja am sapat santul

            Multumesc,

            M

            Comentariu

            • Zexe
              Incepator
              • 09.feb.2013
              • 7

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

              Postat în original de Zexe
              si daca am lasat doar 3m este o problema ?, deja am sapat santul

              Multumesc,

              M
              Sau cumpar stalpii de 1m ?

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                Postat în original de Zexe
                Sau cumpar stalpii de 1m ?
                Mai bine cumperi tarusi de 3m si ai toate sansele sa obtii sub 1 ohm.
                Sau lasi tarusii de 1,5m si mai adaugi un cate tarus de 1,5 pe mijlocul fiecarei laturi a triunghiului.
                Ultima editare de GeorgeTrisina; 03.sep.2014, 12:59.

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  Răspuns la: Impamantare casa noua

                  Sal. Parerea mea e ca nu prea e ok imbinarea cu suruburi la pamintari la partile ce vin in pamint. Sudura are viata mai lunga cu conditia ca zonele in care s-a sudat si s-a ars zincul sa fie date cu ceva gen corstop sa nu intre prea rapid rugina in sudura
                  Spor la lucru de calitate
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                    Postat în original de Temelye
                    Sal. Parerea mea e ca nu prea e ok imbinarea cu suruburi la pamintari la partile ce vin in pamint. Sudura are viata mai lunga cu conditia ca zonele in care s-a sudat si s-a ars zincul sa fie date cu ceva gen corstop sa nu intre prea rapid rugina in sudura
                    Spor la lucru de calitate
                    Nu sunt suruburi normale, ci special facute pt imbinari la priza de pamant. Din cauza asta tarusii sunt prevazuti cu 4 gauri, in afara de suruburi mai are doua placute care se numesc piese de contact. Metoda e testata si a dat rezultate foarte bune.

                    Comentariu

                    • cristystoica
                      Incepator
                      • 05.mar.2007
                      • 37

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                      Ma bransez la reteaua electrica iar cei de la Enel spun ca vin ei cu impamantarea din stalp pana in tablou In cazul acesta mai este necesar sa realizez eu si acea impamantare cu tarusi ?

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                        Da, e necesara realizarea impamantarii.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                          Postat în original de cristystoica
                          Ma bransez la reteaua electrica iar cei de la Enel spun ca vin ei cu impamantarea din stalp pana in tablou In cazul acesta mai este necesar sa realizez eu si acea impamantare cu tarusi ?
                          Impamantarea celor de la ENEL nu se amesteca cu impamantarea casei. Aia a lor e impamantare tehnologica pt ca altfel nu functioneaza BMP-ul, iar a casei este impamantare de protectie si se face separat.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                            Postat în original de cristystoica
                            Ma bransez la reteaua electrica iar cei de la Enel spun ca vin ei cu impamantarea din stalp pana in tablou In cazul acesta mai este necesar sa realizez eu si acea impamantare cu tarusi ?
                            Teoria si practica sunt 2 lcruri total diferite.
                            Sunt prea putine firme atestate ANRE care iti fac impamantarea la BMP c mai mult de 1 tarus.
                            Chestia cu functionarea protectiei e praf in ochi
                            Daca s-ar respecta ce scrie pe un ATR emis de operatorul de distributie(realizarea impamantarii la BMP sub 4 ohmi cade in sarcina BENEFICIARULUI),
                            nu ar fi cazul de impamantari suplimentare.
                            S-a mai discutat mult pe tema impamantarii tehnologice si a celei de referinta BMPM/T.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              Răspuns la: Impamantare casa noua

                              Cum adica vrei sa zici ca bmp-urile cu DPST+MN daca nu le pui tarusul ala de o jumatate de metru mai functioneaza?
                              Nu e chiar praf la ochi.

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                Răspuns la: Impamantare casa noua

                                Dispozitivul monofazic de protectie la supratensiune are nevoie de tarusul acela de o jumatate de metru (priza de pamant tehnologica) pentru a functiona corect)... insa pe romaneste merge si daca-l conectezi la impamantarea de protectie doar ca nu-si va mai face treaba corect.
                                Lumea cam da vina pe firmele de bransamente ca nu fac impamantarea corect insa data fiind competitia firmele realizeaza strict lucrarile prevazute in ATR si deci platite de client, altfel nu se poate...
                                Parerea mea este ca operatorii de distributie ''s-au desteptat'' si nu mai includ prizele de pamant de protectie in ATR pentru ca asta ar insemna ca devin instalatiile lor si atunci ar trebui intretinute, verificate, ... si mai bine se evita multe probleme si o responsabilitate foarte mare prin aruncarea pisicii in curtea clientului care nu prea intelege cu ce se mananca chestiile astea.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...