Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • DIY
    a răspuns
    Postat în original de Maistrul Max
    E grav daca se ghideaza dupa vazute si nu dupa ce scriu cartile de specialitate.
    Circuitul de impamantare trebuie sa aibe o rezistenta maxima (parca 4 ohmi) daca adaugi si rezistenta armaturii se depaseste aceasta valoare.
    Electrozii si conductoarele de impamintare au, conform codului, numai dimensiuni minime, implicit rezistente minime; nu maxime!

    Cred ca era vorba despre altceva: rezistenta de dispersie a materialului fundatiei (cazul prizei naturale, folosind fundatia existenta) in cazul in care fundatia nu are armatura metalica continua, nu trebuie sa depaseasca 5ohmi; da, aici intervine valoarea minima.
    In cazul in care valoarea este mai mare, trebuie construita o priza artificiala sau o combinatie a celor doua.

    De acord ca treburile astea nu se fac dupa ureche.

    Numai bine,
    DIY

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de tzaran
    buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare
    Doamne fereste sa ai o rezistenta de 1 Mohmi la impamintare.

    Cu cat mai mica este rezistenta unei impamantari cu atat mai repede se scurge curentul in pamant.

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns
    Re: Impamantare casa noua

    Postat în original de Tezeu
    Buna seara,
    Dragilor, am nevoie de o explicatie:
    Am inceput constructia unei case noi (e prima, ca altfel deja cred ca stiam cum sta treaba...) si dirigintele meu de santier imi spune ca am nevoie sa leg armatura fundatiei la impamantare dar, nu a putut sa-mi explice de ce
    Asa a vazut ca se face si la alte case...
    Ma poate lumina cineva, ca eu nu-mi dau seama

    Thx.
    Se numeste priza de pamint si are rolul de a prelua si disipa sarcina electrica suplimentara provenita din descarcarea trasnetului.
    Ca metoda generala, se leaga conductorul de coborire (ceaea ce, generic, numim paratrasnet) cu armatura din fundatia casei si, mai departe, de electrozii de disipare, care intra in pamint.

    Numai bine,
    DIY

    Lasă un comentariu:


  • tzaran
    a răspuns
    buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare

    Lasă un comentariu:


  • tzaran
    a răspuns
    buna seara tezeu, poate dirigintele tau a vrut sa-ti spuna sa iei impamantarea de la armatura casei... nu ca impamantarea sa legi de armatura..... )... daca ai casa construita din stalpi de fier... da... e bine sa legi impamantarea de stalpi... eu asha cred...

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    E grav daca se ghideaza dupa vazute si nu dupa ce scriu cartile de specialitate.
    Circuitul de impamantare trebuie sa aibe o rezistenta maxima (parca 4 ohmi) daca adaugi si rezistenta armaturii se depaseste aceasta valoare.

    Lasă un comentariu:


  • Tezeu
    a creat un topic Impamantare casa noua

    Impamantare casa noua

    Buna seara,
    Dragilor, am nevoie de o explicatie:
    Am inceput constructia unei case noi (e prima, ca altfel deja cred ca stiam cum sta treaba...) si dirigintele meu de santier imi spune ca am nevoie sa leg armatura fundatiei la impamantare dar, nu a putut sa-mi explice de ce
    Asa a vazut ca se face si la alte case...
    Ma poate lumina cineva, ca eu nu-mi dau seama

    Thx.
Procesare...