Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 153

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de lmacsen
    Cunosc proprietarii acestei case,din pacate nu aveau paratraznet nici asigurare.
    In apropierea aceste case este o biserica,care este mult mai inalta si are paratraznet,dar acolo a fost sa fie fulgerul respectiv...

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

      Postat în original de Ervin
      Cunosc proprietarii acestei case,din pacate nu aveau paratraznet nici asigurare.
      In apropierea aceste case este o biserica,care este mult mai inalta si are paratraznet,dar acolo a fost sa fie fulgerul respectiv...
      Degeaba e biserica dotata cu paratrasnet daca se afla la o distanta mai mare de 30m de casa respectiva. Biserica are paratrasnet strict pt cladire nu e cu PDA ca sa aiba o anumita raza de protectie. E un simplu varf din fieroaica si o coborare eventual doua daca e constructie noua dupa 2011.
      Pacat...

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1687

        Răspuns la: Impamantare casa noua

        ”Ia mai lăsați-mă cu paratrăznăile astea ale voastre, că doar n-o să mi se întâmple tocmai mie nenorocirea! Mama voastră de hoți electricieni, nu știți ce să mai născociți ca să jupuiți omul de bani! Iar voi, ăilalți cu asigurările, marș afară de la mine din curte, putorilor, că pun câinii pe voi! Auzi acolo, să-mi fac asigurare... Asigurare pentru ce, că pe-aici pe la noi nu se întâmplă niciodată nimic rău!”, zise un simplu cetățean care a avut „jdemii” de euroi să-și construiască palat, dar de asigurare și paratrăsnet, ioc!
        Știu că sunt ultra-cinic, dar așa mă ung pe suflet știrile astea cu bipezi care-și fac palate de se învârt după soare și apoi, din crunta lor prostie, rămân cu praful de pe tobă din cauza lipsei de prevedere.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          Răspuns la: Impamantare casa noua

          Intreb si eu: daca am o casa cu inaltimea maxima, la coama, de cca. 5 m si stalpul intermediar(9 m) din tabla zincata, de la Electrica, la cca 10 m distanta de casa...am protectie contra traznetelor?!!!!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Impamantare casa noua

            Ai dara ca ! Te-ai scos !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

              Postat în original de spik1
              Intreb si eu: daca am o casa cu inaltimea maxima, la coama, de cca. 5 m si stalpul intermediar(9 m) din tabla zincata, de la Electrica, la cca 10 m distanta de casa...am protectie contra traznetelor?!!!!
              Ai oare?!!! eu zic ca nu.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                Nu esti protejat.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                Procesare...