Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tzaran
    Incepator
    • 29.sep.2007
    • 7

    #16
    tezeu, leagate de impamantare... fara frica... si ar fi mai bine sa ai si un protector de electrocutare la tabloul electric ca pt a te feri de electrocutare cand ai atingeri cu masa adica cand ai un aparat electric ars...( scurt circuit ) faza sau nulul atinge masa... la asta ma refer...bafta...
    finul clopatarului, din valea mica de peste deal

    Comentariu

    • Tezeu
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 100

      #17
      Multumesc tuturor pentru amabilitate, sper ca nu vam stricat somnul.

      Thx.

      PS>: Astept si parerea MODERATORULUI.

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1749

        #18
        Re: Impamantare casa noua

        [/quote]Iei o teava NEAPARAT GALVANIZATA de cel putin 1.5 mertri si o bati in pamant pana intra toata. Cu ajutorul unei bucati de platband de 3*30mm faci legatura de la firul de impamantare lasat de cei care ti-au facut bransamentul pana la teava bagata in pamant. [/quote]

        De fapt, ca sa faci totul ca la carte, iti sint necesari trei electrozi, montati vertical (dupa cum ai spus tu ) sau orizontal.

        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1749

          #19
          Postat în original de Maistrul Max
          Postat în original de DIY
          ... pai ... am explicat mai sus.
          Numai bine, DIY
          Ce ati explicat nu se refera la o instalatie de impamantare. Deci ?
          Cititi Legarea la pamant sau urmati linkurile de pe forum : http://misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=20416

          1.cuvintele: "fundatie" ... "armatura" .... m-au facut sa vorbesc despre priza de pamint, de portejare impotriva trasnetului; destul de clar, zic eu.

          2. Am citit brosura si nu vad nici o inadvertenta 'ntre cele spuse, pe scurt, de mine si ceea ce scrie acolo.

          Numai bine,
          DIY

          P.S. Eu, dupa atitia si-atitia ani, inca prefer sa-l citez pe Profesorul Dr. Ing. Cornel Bianchi (si nu ... somitati ... din cele patru vinturi) atunci cind vine vorba de instalatii electrice si de iluminat ... parerea mea ...

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1749

            #20
            Postat în original de raduca
            Postat în original de DIY
            Electrozii si conductoarele de impamintare au, conform codului, numai dimensiuni minime, implicit rezistente minime; nu maxime!
            "Dimensiuni minime" se refera la lungimi (L)? Daca prin "dimensiuni minime" ne referim la sectiune, atunci rezistenta are valori maxime, conform R= ro*L/S...
            ... mai citeste o data, te rog ... este vorba despre o regula de dimensionare, nu despre rezolvarea unei probleme de fizica. Nu discutam aici despre metodologia de obtinere a rezistentei maxime intr-un conductor ci despre dimensionarea unei instalatii; asa, pe scurt ...

            Acum ca sa fie mai clar, desi partea de mai jos nu mai are nici o legatura cu dimesionarea, in sine, a instalatiei:

            Sectiune minima a conductorului => o sectiune minima a conductorului, raportata la o lungime constanta, duce la minimul de rezistenta al a sistemului.

            Lungime minima a conductorului => lungimea minima a conductorului, raportata la o sectiune constanta, duce la minimul de rezistenta al sistemului.

            Combinatia intre cele doua duce la rezistenta minima a sistemului.
            In conlcluzie, prin impunerea unor dimensiuni minime, automat vorbim despre rezistenta minima a instalatiei.


            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1749

              #21
              Postat în original de Maistrul Max
              Postat în original de DIY
              ... pai ... am explicat mai sus.
              Numai bine, DIY
              Ce ati explicat nu se refera la o instalatie de impamantare. Deci ?
              Cititi Legarea la pamant sau urmati linkurile de pe forum : http://misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=20416
              Nici n-am spus ca ma refer la instalatia de impamintare sau la instalatia de legare la pamint. Am spus, foarte clar, ca ma refeream la priza de pamint.

              Am revenit la acets post fiindca se pare ca nu e foarte clara povestea ... scuze celor deja plicitisiti de toate aceste amanunte ...

              Priza de pamint si instalatia de impamintare sint doua instalatii distincte, conectate in minim doua puncte. Combinatia dintre cele doua este, practic, instalatia (cladirii) de legare la pamint.

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • Tezeu
                Membru
                • 10.sep.2007
                • 100

                #22
                Re: Impamantare casa noua

                Iei o teava NEAPARAT GALVANIZATA de cel putin 1.5 mertri si o bati in pamant pana intra toata. Cu ajutorul unei bucati de platband de 3*30mm faci legatura de la firul de impamantare lasat de cei care ti-au facut bransamentul pana la teava bagata in pamant. [/quote]

                De fapt, ca sa faci totul ca la carte, iti sint necesari trei electrozi, montati vertical (dupa cum ai spus tu ) sau orizontal.

                Numai bine,
                DIY[/quote]
                +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
                Am inteles ca distanta dintre electrod si perete casei este de min. 1m. Dar distanta dinre electrozi in caz ca se pun 3?

                thx.

                Comentariu

                • Moldovan Vasile Dan
                  Membru Marcant
                  • 15.nov.2006
                  • 419

                  #23
                  parerea mea =
                  o situatie simpla in care toti aveti dreptate partiala = ;
                  d-le maistru max d= daca legi instalatia de impamantare la fierul fundatiei inseamna ca ca se pun in paralel cele 2 rezistente deci rezistenta rezultata e mai mica si nu mai mare asa cum credeti dvs. = deci e un lucru bun ca rezistenta prizei de pamant scade sub cei 4 ohmi precizati de dvs
                  apropooo = de unde vin cei 4 ohmi legali?

                  dl-e diY aveti si dvs dreptate dar exlpicati pe limbajul comun
                  deci este indicat sa legi instalatia de impamantare si la centura fundatiei=
                  sigur d-l diriginte a vazut dar nu poate sa-si explice de ce pt ca e constructor si nu electricean

                  Comentariu

                  • dandutz
                    Membru
                    • 17.apr.2007
                    • 192

                    #24
                    Postat în original de DIY
                    Postat în original de Maistrul Max
                    Postat în original de tzaran
                    buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare
                    Doamne fereste sa ai o rezistenta de 1 Mohmi la impamintare.

                    Cu cat mai mica este rezistenta unei impamantari cu atat mai repede se scurge curentul in pamant.
                    incorect!
                    DIY
                    Corect era asa: ... ,cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atat sigurantza de a te electrocuta mai mare.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6878

                      #25
                      Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
                      parerea mea =
                      o situatie simpla in care toti aveti dreptate partiala = ;
                      d-le maistru max d= daca legi instalatia de impamantare la fierul fundatiei inseamna ca ca se pun in paralel cele 2 rezistente deci rezistenta rezultata e mai mica si nu mai mare asa cum credeti dvs. = deci e un lucru bun ca rezistenta prizei de pamant scade sub cei 4 ohmi precizati de dvs
                      apropooo = de unde vin cei 4 ohmi legali?
                      Daca imbinarea armaturii dintr-o constructie ar fi o imbinare realizata prin sudura ati avea dreptate dar stiti ca imbinarea se realizeaza fara a exista un contact perfect.

                      Am zis "parca" deoarece au trecut c-am multi ani de cand ma purtau cu o geanta de juma de metru pe umar cu 3 tepuse metalice, 4 role de cabluri de legatura si un ohmetru care cica era trusa de verificat prize de pamant. Aveam si o autorizatie pentru ca sa pot purta legal acea geanta. Dar au trecut vre-o 30 ani de atunci si cum nu am mai lucrat in domeniu am uitat cat e valorea exacta
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Moldovan Vasile Dan
                        Membru Marcant
                        • 15.nov.2006
                        • 419

                        #26
                        cu respect si consideratie
                        d-le maistru max aveti dreptate si va inteleg dar valorea tot 4 ohmi a ramas si tot asa se masoara si acum pt ca cei 4 ohmi este un standard si nu se poate depasi si au legatuira cu"electronica medicala" = cardiacii.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1749

                          #27
                          Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
                          parerea mea =
                          o situatie simpla in care toti aveti dreptate partiala = ;
                          d-le maistru max d= daca legi instalatia de impamantare la fierul fundatiei inseamna ca ca se pun in paralel cele 2 rezistente deci rezistenta rezultata e mai mica si nu mai mare asa cum credeti dvs. = deci e un lucru bun ca rezistenta prizei de pamant scade sub cei 4 ohmi precizati de dvs
                          apropooo = de unde vin cei 4 ohmi legali?

                          dl-e diY aveti si dvs dreptate dar exlpicati pe limbajul comun
                          deci este indicat sa legi instalatia de impamantare si la centura fundatiei=
                          sigur d-l diriginte a vazut dar nu poate sa-si explice de ce pt ca e constructor si nu electricean
                          Multumesc pentru clarificari.
                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #28
                            Ca sa nu mai deschid un topic...

                            Locuiesc la bloc si am impamantare. Exista in apartament firul cu pricina, e legat la contactele laterale (am verificat cu ohmmetrul). La firida insa nu ajunge. Se poate sa fie tras spre alta doza si de acolo pana jos, dar asta nu am cum sa stiu, ca nu pot umbla la doze pe casa scarii ("ia foc maica")

                            Problema e alta. Nu a verificat nimeni impamantarea blocului. Adminul habar n-are. Cine e obligat sa faca treaba asta? Cum pot sa fac a.i. sa fie verificata cumva? Ca verbal nu merge...

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #29
                              Re: Impamantare casa noua

                              Postat în original de Tezeu
                              ......Asa a vazut ca se face si la alte case....
                              Asa am vazut si eu :

                              Comentariu

                              • leon
                                Membru Marcant
                                • 19.sep.2006
                                • 903

                                #30
                                Aveti mai jos un model ptr. executia unei astfel de impamantari:

                                Comentariu

                                Procesare...