Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lmacsen
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    - paratraznet de ce faceti? cat e de necesar?
    Intre timp, ieri dimineata...

    Ultima editare de lmacsen; 06.iun.2017, 12:51.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de spik1
    Daca exista un surub cu piulita nu se poate face un "ochi" direct din conductor( eventual cositorit) si strans bine intre saibe?
    Cositorirea e buna doar in cazul unirii conductoarelor prin prindere definitiva intre ele. Contactele demontabile cositorite sunt cea mai slaba varianta, cositorul oxidind rapid in comparatie cu cuprul gol.Spun asta din experienta, am avut probleme din cauza imbinarilor cositorite demontabile.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Cateva observatii:
    - daca peste pp veche ati pus piatra si ati turnat sapa nu este o problema. Masurati pp si vedeti ce valoare are.
    - pentru Bucuresti, o pp facuta cu electrozi de 3m si asa cum ati descris dvs., teoretic ar trebui sa aiba o rezistenta in jur de 4 ohmi, ceea ce o bine (dar trebuie masurata).
    - platbanda e bine sa mearga cat mai aproape de tabloul principal (daca e posibil pana in tablou, daca nu prelungiti cu conductor de cupru de 16mmp).
    - intre tabloul principal si tabloul secundar, conductorul de impamantare sa aiba sectiunea cel putin egala cu sectiunea fazei care alimenteaza tabloul
    - daca faceti inca o pp si o folositi in paralel cu cea existenta trebuie unite de preferat pana in tabloul general
    - paratraznet de ce faceti? cat e de necesar?

    Lasă un comentariu:


  • Irlandezul
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    In primul rand ar trebui masurata rezistenta de dispersie a prizei de pamant existente. Daca este buna o puteti folosi si pentru etaj, daca nu este buna atunci trebuie extinsa pana ajungeti la valoarea buna. Pentru paratraznet puteti folosi aceiasi priza de pamant numai daca valoarea acesteia este sub 1 ohm. Altfel trebuie pp separata cat mai departe de casa (20 m).
    Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
    In acest caz voi face inca o impamantare pe care sa o duc la etaj, astfel incat sa o unesc acolo in tablou cu impamantarea de la parter, imbunatatind astfel valoarea pp. Aproape cu siguranta impamantarea de la parter nu e suficienta, dat fiind ca am turnat sapa si pus piatra peste cea initiala (asta este curtea extrem de mica in bucuresti). Tarusii pentru a 2-a impamantare ii voi plasa in zona in care exista ceva flori in pamant unde ud zilnic. Nu se pune problema sa fac pp pt paratraznet la 20ml de casa, neavand asemenea spatiu.

    Intrebare: cat de mult urca planbanda zincata pe casa pt al doilea circuit de pp? este vreo recomandare?

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    In primul rand ar trebui masurata rezistenta de dispersie a prizei de pamant existente. Daca este buna o puteti folosi si pentru etaj, daca nu este buna atunci trebuie extinsa pana ajungeti la valoarea buna. Pentru paratraznet puteti folosi aceiasi priza de pamant numai daca valoarea acesteia este sub 1 ohm. Altfel trebuie pp separata cat mai departe de casa (20 m).

    Lasă un comentariu:


  • Irlandezul
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Salutare!

    Va rog sa-mi spuneti daca ceea ce intentionez sa fac este corect: Am o casa cu etaj in care doar parterul este cu totul gata, inclusiv instalatie electrica (cu diferential la contor, cu general in casa plus diferentiale separate la baie si bucatarie), impamantare executata de constructor cu 3 tarusi de 1.5 m batuti la 2m distanta in triunghi (nu am ce sa schimb daca e ceva gresit). Nu am avut nicio problema timp de 3 ani.
    Acum intentionez sa finalizez etajul, inclusiv instalatie electrica cu panou de sigurante separat, in care am tras deja din tabloulde jos: faza, nul, impamantare.

    Dorinta mea este ca pentru siguranta mea, sa fac un circiut de impamantare separat in partea cealalta a casei, format tot din 3 tarusi de 1.5m tot in triunghi (n-am spatiu) si sa urc cu platbanda pe perete, pun o piesa de separatie si apoi sa urc cu fir la etaj de cupru de 4mm sectiune direct in taboul de la etaj pentru a dubla per total efectele impamantarii.

    Este OK?
    A 2-a intrebare: pot sa leg aici o viitoare conectare la paratraznet? Daca da, cat de mult trebuie sa urc cu platbanda pe casa?

    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Se poate face dar nu recomand. Eu cel putin.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Daca exista un surub cu piulita nu se poate face un "ochi" direct din conductor( eventual cositorit) si strans bine intre saibe?

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Si tu acum.

    Cauta atunci un electrician ce vine imbracat la echipament corespunzator, trusa de scule si aparate completa si plateste-l corespunzator, astfel se mai segrega din marea masa de electrozugravi tip Dorel buni, cica, la toate.

    Daca folosesti piesa cu element de legatura are deja brida unde cuplezi firul fara sa mai folosesti papuci.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Așa este. Dar este nevoie și de o presa pentru sertizat papucul respectiv și am observat ca foarte mulți electricieni nu dețin așa ceva și nici nu au în plan achiziționarea unei asemenea scule.

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Nu cred ca este o avere un papuc serios de cupru, saiba grover inox si un surub inox pentru conectarea firului cu platbanda.

    Eu am folosit piesa cu element de deconectare la instalatia de impamantare cat si la paratrasnet. Am gasit una cu specificatiile de mai sus, inox-cupru. Ambele sunt expuse intemperiilor si in cativa ani doar s-a inegrit putin cuprul.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Având în vedere faptul ca faceți trecerea de la platbanda la conductor, puteți substitui piesa de separație cu o conexiune făcută într-o doză cu condiția sa realizați o conexiune buna dpdv electric și deconectabila în același timp. Mai țineți cont și de faptul ca în cazul unui defect, curentul către instalația de împământare poate fi de ordinul a 200 A în domeniul casnic, în funcție de siguranța pe care o aveți și traseul împământarii nu trebuie sa treacă prin materiale inflamabile (lemn, polistiren, ...)
    Detaliile fac în general diferența între o instalatie electrică funcțională și una bună. De exemplu un șurub obișnuit va rugini în câțiva ani și va face dintr-o piesa de separație functionala dar proasta, una nesigură și poate chiar nefuncțională. (asta dacă intre timp nu ai dat deja foc la casă sau mai rău).

    Lasă un comentariu:


  • statusquo
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Cherubino
    O sa va dau si eu un raspuns similar celui pe care l-ati primit deja si pe forumul So****dia : pentru a putea masura periodic rezistenta de dispersie a prizei de pamant, este necesar ca priza de pamant sa fie deconectata de la conductorul PE principal. Aceasta deconectare se face prin demontarea piesei de separatie, asadar DA, piesa de separatie isi are rostul.
    Electricianul e de parere ca o doza ar fi suficienta pentru asta.

    Credeti ca isi merita banii in plus piesa de separatie?

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de statusquo
    Am luat in final 40x4, acum intervine o noua dilema.

    La un moment dat, pe perete, vom trece de la platbanda la un cablu litat. Intrebarea mea e urmatoarea: sa folosesc o doza sau o piesa de separatie?

    Electricianul a spus ca piesa de separatie nu isi are rostul din moment ce impamantarea e pentru uz casnic si nu pentru paratraznet.
    O sa va dau si eu un raspuns similar celui pe care l-ati primit deja si pe forumul So****dia : pentru a putea masura periodic rezistenta de dispersie a prizei de pamant, este necesar ca priza de pamant sa fie deconectata de la conductorul PE principal. Aceasta deconectare se face prin demontarea piesei de separatie, asadar DA, piesa de separatie isi are rostul.

    Lasă un comentariu:


  • statusquo
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Am luat in final 40x4, acum intervine o noua dilema.

    La un moment dat, pe perete, vom trece de la platbanda la un cablu litat. Intrebarea mea e urmatoarea: sa folosesc o doza sau o piesa de separatie?

    Electricianul a spus ca piesa de separatie nu isi are rostul din moment ce impamantarea e pentru uz casnic si nu pentru paratraznet.

    Lasă un comentariu:

Procesare...