Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1440

    #31
    domnilor o priza cu o rezistivitate ohmica intre 1ohm si 4 ar fi o priza ideala!sunt cazuri in care limita maxima a valorii poate ajunge la MAXIM 25ohmi !
    distantele intre "tarusii" de impamantare vor fi de minim lungimea unui tarusi (de exemplu avem 3 tarusi de 2m)distanta intre cei 3 tarusi va fi de minim 2m!
    rezistenta ohmica a prizei NU se masoara cu ohmetrul obisnuit!(testerul este numit GEO X)
    va salut!

    Comentariu

    • Tezeu
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 100

      #32
      Re: Impamantare casa noua

      [/quote]Asa am vazut si eu :[/quote]



      Arata bine schema de mai sus, da cred ca-i prea mult!
      Caut alta solutie, deja am turnat placa peste parter....

      Thx.

      Comentariu

      • gheorghe ionut
        Incepator
        • 13.oct.2007
        • 19

        #33
        Salut!
        Pentru Tezeu-nu stiu daca ai rezolvat problema cu impamantarea dar corect este sa iti bata in pamant , pe fundul gropii de fundatie inainte de a fi turnata, cel putin 3 electrozi de 2 metri care se vor lega intre ei cu platbanda de 40x4 sau 25x4 (pret /kg maxim 4 roni) dupa care se duce in eclisa de separatie de langa temelia casei.Oricum de acum te asteapta multe alte dileme in instalatie.Nu ezita sa ma interbi orice, am la activ case executate nenumarate plus vreo 10 hoteluri si cateva cladiri de birouri deci pot sa iti dau orice sfat in materie.
        Orice solutie pentru materiale electrice.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #34
          Re: Impamantare casa noua

          Postat în original de leon
          Postat în original de Tezeu
          ......Asa a vazut ca se face si la alte case....
          Asa am vazut si eu :
          Am afirmat ca nu lucrez in domeniul electric si din aceasta cauza am mari nedumeriri cu eficienta unei astfel de instalatii de impamantare.
          Din ce cauza:
          -in conditiile in care armatura dintr-o cladire nu are un contact direct cu solul ce rol are legarea armaturii la priza de impamantare?
          -daca priza de impamantare nu este dimensionata corect si nu conduce in sol o suprasarcina ce se poate intampla ? Eu zic ca exista un pericol de electrocutare daca de armatura blocului este legata, sa zicem, instalatia de apa din tevi metalice.
          Cu stima.

          Comentariu

          • dandutz
            Membru
            • 17.apr.2007
            • 192

            #35
            Tocmai daca armatura dintr-o cladire nu are contact cu solul are importanta legarea ei la priza de impamantare.
            In cazul in care un traseu de faza are izolatia defecta, imprima zidului in care este inclus, pe o anumita portiune, un potential periculos pentru om, mai ales in conditi de umiditate. Daca armatura este pusa la pamant, zidul, podeaua si plafonul au acelasi potential (deci nu te poti curenta stand pe podea si punand mana pe zidul ce contine un traseu cu izolatia defecta), iar "curentul de defect" se scurge la pamant facand sa decupleze protectia circuitului.

            Aceeasi logica si in cazul tevilor metalice, trebuie sa fie la acelasi potential cu restul constructiei, legate la pamant.

            Priza de pamantare trebuie sa fie dimensionata corect altfel nu mai exista nici o protectie pentru om.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #36
              Nu este logica explicatia deoarece exista cladiri si cu zidaria din caramida, BCA, lemn sau xyz pe fundatie de beton.
              Eu nu am vazut vre-o reglementare care sa zica ca tevile de apa sa se lege la pamintare, pobabil pentru a evita scurgerea accidentala de suprasarcina. Apropo stiti care este rezistenta ohmica a unui strat de beton de 1 cm grosime ?

              Sa presupunem urmatoarele :
              -un bloc de locuinte cu armatura legata la priza de impamantare dar care are intr-un loc si o atingere la instalatia de apa prin tevile metalice. Un nenea de la un etaj superior are o masina de spalat defecta la instalatia electrica. Un alt nenea de la acelasi etaj face dus exact in clipa acea cand se produce scurcircuitul. Suprasarcina unde se scurge mai repede, pe armatura blocului pana la subsol si de acolo la priza de impamantare sau pe teava plina cu apa aflata la acelasi etaj ? Nu uitati ca armatura dintr-un bloc nu are un contact perfect, mai are si fierul ruginit, mai este si inadit etc.
              Cu stima.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1440

                #37
                Postat în original de Maistrul Max
                Apropo stiti care este rezistenta ohmica a unui strat de beton de 1 cm grosime ?
                depinde de umiditatea betonului , de lungimea portiuni pe care o masori cat si material(betonul)!daca e uscat rezistenta este foarte mare (de ordinul Gigaohmilor)sau mai mare!
                salutari

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6878

                  #38
                  asa e Alex, deci posibilitatea ca o suprafata de beton sa te curenteze este aproape imposibila.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • dandutz
                    Membru
                    • 17.apr.2007
                    • 192

                    #39
                    Explicatia este logica in privinta constructiilor ce contin armatura metalica, in special celor din beton sau din materiale cu rezistivitatea electrica specifica mai mica.

                    In cazul zidurilor nearmate din caramida,BCA,lemn,etc, :
                    - nu se pune problema legarii armaturi la priza de impamantare pentru simplul fapt ca nu exista armatura, dar daca exista ar fi bine sa fie legata.
                    - pericolul electrocutari este diminuat de rezistivitatea electrica ridicata a materialelor (lemn,BCA,caramida).

                    Daca va referiti la rezistivitatea electrica a betonului, aceasta are o valoare medie teoretica de 400 Ωm pentru beton cu pietris dar valoarea reala poate fi in plaja de 100-8000 Ωm si se refera la un bloc de beton cu lugimea de 1m si sectiunea transversala de 1mpatrat asadar la un cub cu latura de 1m. Oricum depinde puternic de umiditatea continuta si temperatura, iar faptul ca este armat cu metal ii scade puternic rezistivitatea...

                    Pentru a calcula rezistenta electrica pentru un "strat de beton de 1 cm grosime", mai este nevoie de o marime (l sau S) in functie de ce reprezinta acel centimetru (lungime sau sectiune) conform formulei R = ρ . l / S (Ω.m)

                    Comentariu

                    • dandutz
                      Membru
                      • 17.apr.2007
                      • 192

                      #40
                      Postat în original de Maistrul Max
                      ...
                      Eu nu am vazut vre-o reglementare care sa zica ca tevile de apa sa se lege la pamintare, pobabil pentru a evita scurgerea accidentala de suprasarcina. ...

                      Sa presupunem urmatoarele :
                      -un bloc de locuinte cu armatura legata la priza de impamantare dar care are intr-un loc si o atingere la instalatia de apa prin tevile metalice. Un nenea de la un etaj superior are o masina de spalat defecta la instalatia electrica. Un alt nenea de la acelasi etaj face dus exact in clipa acea cand se produce scurcircuitul. Suprasarcina unde se scurge mai repede, pe armatura blocului pana la subsol si de acolo la priza de impamantare sau pe teava plina cu apa aflata la acelasi etaj ? Nu uitati ca armatura dintr-un bloc nu are un contact perfect, mai are si fierul ruginit, mai este si inadit etc.
                      Vedeti normativul I7/2002, in special capitolul 4.1.25. si 4.1.36. ; 4.1.50. ; 4.1.52. etc.

                      Tocmai legarea la conductorul de egalizare a potentialelor si la pamant a : conductelor de apa, conductelor de gaz, coloanelor de incalzire si a elementelor metalice ale constructiei, rezolva cazul descris de dumneavoastra.

                      Comentariu

                      • TinCup
                        Incepator
                        • 05.sep.2007
                        • 15

                        #41
                        Buna,

                        Am inceput si eu lucrarile la instalatia de impamantare si am cateva nelamuriri..
                        Ce am facut: am batut in pamant 3 tevi de 1 1/4 toli de 2 m lungime la 2.5 m distanta una de alta. De capetele tevilor am legat (deocamdata cu suruburi, va fi sudata) o platbanda care 'urca' pe fundatie. Porbabil voi monta o doza si la panou plec cu fir in tub. In final, platbanda va fi la aprox. 1 m sub pamant.
                        Am auzit de la unul-altul ca ar fi bine sa bag sare in interiorul tevilor. E adevarat? Mie mi se pare o prostie.. ideea ar fi ca sarea 'tine umezeala', dar ma gandesc ca si daca e asa, ce-mi foloseste mie umezeala in interiorul tevilor?
                        Alt sfat primit a fost sa pun in jurul platbandei o solutie speciala, nu mai tin minte cum ii spune, si care ar face acelasi lucru.

                        Intrebarea mea e daca, in afara de ce am facut pana acum, mai e vreo chichita de genul sare sau alt amestec, ca as vrea sa astup santul sapat.

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • DanielF_67
                          Membru Marcant
                          • 22.mar.2007
                          • 335

                          #42
                          Postat în original de TinCup
                          Buna,

                          Am inceput si eu lucrarile la instalatia de impamantare si am cateva nelamuriri..
                          Ce am facut: am batut in pamant 3 tevi de 1 1/4 toli de 2 m lungime la 2.5 m distanta una de alta. De capetele tevilor am legat (deocamdata cu suruburi, va fi sudata) o platbanda care 'urca' pe fundatie. Porbabil voi monta o doza si la panou plec cu fir in tub. In final, platbanda va fi la aprox. 1 m sub pamant.
                          Am auzit de la unul-altul ca ar fi bine sa bag sare in interiorul tevilor. E adevarat? Mie mi se pare o prostie.. ideea ar fi ca sarea 'tine umezeala', dar ma gandesc ca si daca e asa, ce-mi foloseste mie umezeala in interiorul tevilor?
                          Alt sfat primit a fost sa pun in jurul platbandei o solutie speciala, nu mai tin minte cum ii spune, si care ar face acelasi lucru.

                          Intrebarea mea e daca, in afara de ce am facut pana acum, mai e vreo chichita de genul sare sau alt amestec, ca as vrea sa astup santul sapat.

                          Multumesc.
                          Ai facut foarte bine ,dar nu uita sa sudezi platbanda de electrozi[tevi] si sa dai cu smoala s-au spray de zinc la partile sudate si astupa santul ca mai vine unul altul si-ti spune sa torni ulei s-au cine stie ce minuni .Adevarat ca sarea mentine umezeala ,dar nu cred ca ai tu solul asa de uscat doar nu esti in desert.Succes

                          Comentariu

                          • TinCup
                            Incepator
                            • 05.sep.2007
                            • 15

                            #43
                            Era vorba de pus bentonita in jurul platbandei.. se pare ca nu e tocmai o prostie, bentonita se foloseste pentru asa ceva..

                            Comentariu

                            • Toni
                              Incepator
                              • 24.mar.2006
                              • 5

                              #44
                              Din experienta unica si proprie de vara trecuta:
                              -am facut impamantare la casa la sat,cu 3 tevi de 1.2m,batute la distante intre ele de 1m si sudate intre ele cu platbanda , pe fundul unui sant de 0.5m.
                              -cu testerul special (au firmele care fac lucrari electrice) a iesit :
                              la prima masuratoare =3.9 (bucurie mare)
                              la a doua masuratoare,dupa vreo 5 zile =11(jale mare).
                              Cauza? teren umed la prima masuratoare,uscat la a doua masuratoare.
                              Rezolvare? mai un sant,mai 3 tevi...... Ca tre sa iasa ! (max.4 pentru impamantare casa si max.1 pentru paratranet)

                              Comentariu

                              • popsi
                                Membru
                                • 04.ian.2008
                                • 166

                                #45
                                In strainatate rezistenta impamantarii secalculeaza in felul in care e protejat circuitul,adica:-daca e protejat cu diferential rezistenta trebuie sa fie mai mica sau egala cu jumatatea curentului diferential nominal.Asa ca ce ati facut din prima e f. bine.

                                Comentariu

                                Procesare...