Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de statusquo
    ........ nu exista si o limita superioara? Mi-e sa nu fie totusi prea mult 40x4.......
    Nu exista limita superioara.
    Doar sectiune minima.Lucrezi mai greu cu 40x4,dar o singura data o pui.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • statusquo
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de RaspoElectric
    Tarusul de impamantare are raza de dispersie egala cu lumgimea lui.
    Daca sunt batuti mai aproape suprapui raza de dispersie formata in jurul tarusului,si nu castigi,din contra pierzi.
    Ca exemplu tatal meu a batut 6 tevi zincate de 2'' lungime 1,5m la 0,5 m una de alta prin ani 85.
    Valoarea masurata de mine acum cativa ani cand am achizitionat aparatul de masurat prize a fost de 6 Ohmi.
    Am mai batut eu inca 2 tarusi de 1,5 m la 3 m unul de altul si i-am legat cu cea veche.
    Am ajuns la 2,8 ohmi parca.
    Cu respect ... Ovi
    Mersi mult Ovi, cu tarusii m-am lamurit.

    Am sa-i pun la minim 1.5 - 2m unul de altul (sunt tarusi de 1.5m, ca si cei pe care i-ai batut tu).

    O intrebare as mai avea legat de platbanda.

    Electricianul mi-a zis sa iau platbanda de 40x2.5. Nu am gasit la Dedeman decat 40x4. Crezi ca e prea mult?

    Din cate stiu diametrul minim recomandat e de 100 mm, cu platbanda de 40x25 as fi chiar la limita. Logica mi-ar dicta ca 160 mm ar fi chiar mai bine dar oare nu exista si o limita superioara? Mi-e sa nu fie totusi prea mult 40x4.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Tarusul de impamantare are raza de dispersie egala cu lumgimea lui.
    Daca sunt batuti mai aproape suprapui raza de dispersie formata in jurul tarusului,si nu castigi,din contra pierzi.
    Ca exemplu tatal meu a batut 6 tevi zincate de 2'' lungime 1,5m la 0,5 m una de alta prin ani 85.
    Valoarea masurata de mine acum cativa ani cand am achizitionat aparatul de masurat prize a fost de 6 Ohmi.
    Am mai batut eu inca 2 tarusi de 1,5 m la 3 m unul de altul si i-am legat cu cea veche.
    Am ajuns la 2,8 ohmi parca.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • statusquo
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    O nelamurire importanta as avea, am vazut ca si in acest thread sunt informatii contradictorii: care e distanta recomandata dintre tarusi?

    In acest thread am vazut doua pareri:

    Parere #1: distanta trebuie sa fie egala cu dublul inaltimii tarusului (de exemplu 3m pentru tarusi de 1.5m)

    Parere #2: distanta trebuie sa fie egala fie cu inaltimea tarusului (de exemplu 1.5m pentru tarusi de 1.5m) fie cu triplul inaltimii tarusului (de exemplu 4.5m pentru tarusi de 1.5m)

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Trusa de curent nu poate fi folosita (impedanta prea mare a prizei si a pământului, putere prea mica a sursei, indisponibilitate cale pentru închidere curent). În cazul acesta totul se bazează pe "dorința" curentului de a se închide de la fază prin pământ către sursa (către nulul transformatorului din care provine faza).

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    Aparatul inchide practic o serie de curenți de valoare mare (până la ~200A în funcție de sursa) cu durata foarte mica și măsoară căderea de tensiune. Rezultatul este o impedanta și un curent prezumat de scc. în instalația respectiva. Consider măsurătoarea mai apropiata de realitate întrucât se face cu curent alternativ și de valoare mare apropiata de defectul real.
    Aparatul este scump intradevar însă îşi scoate banii încet încet.
    Referitor la Electrica nu mă pronunț însă cei de la Enel nu măsoară prize de pământ ba chiar de curând au interzis montarea de BMP-uri din metal tocmai din motivul acesta bănuiesc eu, sa scape de obligativitatea verificării și întreținerii instalației de legare la pământ pentru protectie.
    Dupa cate imi dau seama e vorba de TRUSA DE CURENT. Asta o foloseam cand lucram la PRAM in statiile trafo si verificam protectiile celulelor de linie.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Aparatul inchide practic o serie de curenți de valoare mare (până la ~200A în funcție de sursa) cu durata foarte mica și măsoară căderea de tensiune. Rezultatul este o impedanta și un curent prezumat de scc. în instalația respectiva. Consider măsurătoarea mai apropiata de realitate întrucât se face cu curent alternativ și de valoare mare apropiata de defectul real.
    Aparatul este scump intradevar însă îşi scoate banii încet încet.
    Referitor la Electrica nu mă pronunț însă cei de la Enel nu măsoară prize de pământ ba chiar de curând au interzis montarea de BMP-uri din metal tocmai din motivul acesta bănuiesc eu, sa scape de obligativitatea verificării și întreținerii instalației de legare la pământ pentru protectie.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    Hai sa analizam putin variantele empirice expuse si va rog sa ma corectati daca gresesc pe undeva. Am sa fac unele aproximari pentru usurinta calculelor:
    1. Scc. printr-o siguranta C25 intre faza si pamant
    Pentru declansare electromagnetica (practic instantaneu) trebuie un current intre 5 si 10 ori curentul nominal adica minim 125A. La 230V daca obtii 125A inseamna ca rezistenta pp este mai mica de 2 ohmi. Probabil ca si in realitate e cam pe acolo. Mai ramane dramul (sau kilogramul) de inconstienta pentru a face scc in mod voit si binenteles realizarea celorlalte conditii (lipsa diferentiala, circuit "solid"). Inconvenientul cu realizarea scc. cred ca poate fi acceptabil daca folosim pentru inchiderea circuitului un intreruptor de valoare mai mare (100A) si dintr-o grupa superioara
    2. Alimentarea unui bec de 200 W intre faza si impamantare ar da nastere in conditii ideale la un current de aproape 1 A. Pentru ca asta sa spuna ceva despre valoarea prizei de pamant ar trebui sa masuram caderea de tensiune pe bec. Daca pe bec "cad" sa zicem 220 din cei 230 initiali (de masurat si asta) rezulta o valoare a pp de peste 10 ohmi, deci ar putea fi posibila estimarea valorii prizei de pamant pe baza caderii de tensiune pe bec.
    3. Restul variantelor nu cred ca merita analiza

    Daca tinem cont de faptul ca masurarea corecta si cat mai exacta a pp se face cel mai bine cu curent alternativ si cu cat mare cu atat mai bine, teoretic rezulta ca metodele de mai sus sunt mai bune decat masuratoarea cu un aparat modern cu tarusi (masuratoare care se face in cc cu cativa volti si cativa mA).
    Acestea fiind zise pare ca "am descoperit apa calda" insa pare prea usor sa fie adevarat si trebuie ca gresesc pe undeva asa incat va rog sa analizati partea teoretica si va provoc la putina practica.

    Eu in prezent folosesc pentru masurarea valorii pp un aparat pentru masuratoarea impedantei de defect (cu current mari) pentru ca se adapteaza bine la mediul din oras unde nu intotdeauna gasesti pamant pentru tarusi, nu cunosti zona in care e realizata pp si alte detalii care pot influeta destul de mult corectitudinea masuratorii.
    "Eu in prezent folosesc pentru masurarea valorii pp un aparat pentru masuratoarea impedantei de defect (cu current mari) pentru ca se adapteaza bine la mediul din oras unde nu intotdeauna gasesti pamant pentru tarusi, nu cunosti zona in care e realizata pp si alte detalii care pot influeta destul de mult corectitudinea masuratorii."
    Ne poti detalia ceva mai mult masurarea cu curent mari?
    Eu stiu treaba asta cu puntea "wheatstone" de cand eram in liceu. De altfel se bazeaza pe acelasi principiu ca si APP-urile si nu inseamna ca am descopperit "apa calda" sau "roata". Eu am spus ceva facut la repezeala daca n-ai aparat sa masori si nu ca ar iesi masuratoarea cine stie ce valabila, ci doar ca sa-ti faci o idee. Nu toti au aparat pt impedanta de defect. De asemenea aparat dispun doar cei care lucreaza la ENEL, Electrica, etc....

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Hai sa analizam putin variantele empirice expuse si va rog sa ma corectati daca gresesc pe undeva. Am sa fac unele aproximari pentru usurinta calculelor:
    1. Scc. printr-o siguranta C25 intre faza si pamant
    Pentru declansare electromagnetica (practic instantaneu) trebuie un current intre 5 si 10 ori curentul nominal adica minim 125A. La 230V daca obtii 125A inseamna ca rezistenta pp este mai mica de 2 ohmi. Probabil ca si in realitate e cam pe acolo. Mai ramane dramul (sau kilogramul) de inconstienta pentru a face scc in mod voit si binenteles realizarea celorlalte conditii (lipsa diferentiala, circuit "solid"). Inconvenientul cu realizarea scc. cred ca poate fi acceptabil daca folosim pentru inchiderea circuitului un intreruptor de valoare mai mare (100A) si dintr-o grupa superioara
    2. Alimentarea unui bec de 200 W intre faza si impamantare ar da nastere in conditii ideale la un current de aproape 1 A. Pentru ca asta sa spuna ceva despre valoarea prizei de pamant ar trebui sa masuram caderea de tensiune pe bec. Daca pe bec "cad" sa zicem 220 din cei 230 initiali (de masurat si asta) rezulta o valoare a pp de peste 10 ohmi, deci ar putea fi posibila estimarea valorii prizei de pamant pe baza caderii de tensiune pe bec.
    3. Restul variantelor nu cred ca merita analiza

    Daca tinem cont de faptul ca masurarea corecta si cat mai exacta a pp se face cel mai bine cu curent alternativ si cu cat mare cu atat mai bine, teoretic rezulta ca metodele de mai sus sunt mai bune decat masuratoarea cu un aparat modern cu tarusi (masuratoare care se face in cc cu cativa volti si cativa mA).
    Acestea fiind zise pare ca "am descoperit apa calda" insa pare prea usor sa fie adevarat si trebuie ca gresesc pe undeva asa incat va rog sa analizati partea teoretica si va provoc la putina practica.

    Eu in prezent folosesc pentru masurarea valorii pp un aparat pentru masuratoarea impedantei de defect (cu current mari) pentru ca se adapteaza bine la mediul din oras unde nu intotdeauna gasesti pamant pentru tarusi, nu cunosti zona in care e realizata pp si alte detalii care pot influeta destul de mult corectitudinea masuratorii.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Temelye
    Pai Nu e ok cu multimetrul deoarece asta are un consum infim si daca infigi o sirma in pamint si masori cu multimetrul fata de faza o sa ai 230V. Daca chiar vrei cu multimetrul eventual sudezi ceva luind nulul de pe pamintare si masori in timpul acesta si vezi ce cadere de tensiune ai si nici asa nu e extrem de relevant Atentie sa nu fie consum costant in timp pe pamintare o usuca in timp si nu mai buna de mare lucru.

    Cel mai ok daca este aparat de masura impamintari,dar din pacate nu chiar ieftin si adevarul este ca au destul de putini
    Nu e vorba de aflat rezistenta de dispersie, ci despre existenta impamantarii.
    Daca vrei chiar o masurare a valorii rezistentei de dispersie, montezi la repezeala o punte "wheatstone" alimentata la o baterie de 6-9V cu 2 rezistente fixe si una reglabila, iar a patra rezistenta o constituie cei doi electrozi din pamant, iar pe diagonala un miliampermetru (ceva similar cu APP-urile din vremurile de demult)

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Temelye
    Pai Nu e ok cu multimetrul deoarece asta are un consum infim si daca infigi o sirma in pamint si masori cu multimetrul fata de faza o sa ai 230V. Daca chiar vrei cu multimetrul eventual sudezi ceva luind nulul de pe pamintare si masori in timpul acesta si vezi ce cadere de tensiune ai si nici asa nu e extrem de relevant Atentie sa nu fie consum costant in timp pe pamintare o usuca in timp si nu mai buna de mare lucru.

    Cel mai ok daca este aparat de masura impamintari,dar din pacate nu chiar ieftin si adevarul este ca au destul de putini
    Daca infigi o simpla sarma in pamant nu vei avea 230 V intre faza si acea sarma, ci mai putin.
    Empiric se poate verifica si cu multimetrul.Invatasem cu muuuulti ani in urma, cand eram in liceu, ca o impamantare se poate considera buna daca, masurand cu multimetrul tensiunea intre faza si nulul de lucru, apoi intre faza si respectiva impamantare, diferenta dintre cele doua valori nu este mai mare de 1 V.
    Tot empiric, se mai poate verifica cu un bec de putere mai mare (peste 200W), care se conecteaza intre faza si impamantare. Daca becul lumineaza puternic, se poate considera ca impamantarea e buna. Aceasta verificare cu becul nu se poate face in circuitele protejate la origine cu dispozitive diferentiale de curenti reziduali.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Pai Nu e ok cu multimetrul deoarece asta are un consum infim si daca infigi o sirma in pamint si masori cu multimetrul fata de faza o sa ai 230V. Daca chiar vrei cu multimetrul eventual sudezi ceva luind nulul de pe pamintare si masori in timpul acesta si vezi ce cadere de tensiune ai si nici asa nu e extrem de relevant Atentie sa nu fie consum costant in timp pe pamintare o usuca in timp si nu mai buna de mare lucru.

    Cel mai ok daca este aparat de masura impamintari,dar din pacate nu chiar ieftin si adevarul este ca au destul de putini

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Temelye
    Sal. Asa cum spuneam in caza de forta majora cind nu este un aparat de masurat pamintari si nu aveti posibilitate sa luati unul de undeva si vreti totusi sa va verificati ce ati lucrat o puteti face cu ajutorul unei sigurante automate clasa c sau d cam de 25A deoarece in mediul casnic in mod normal nu se folosesc mai mari ( clasa C sau D find lente si mai relevante, una clasa A decupleaza si cind se arde un bec incandescent) se inseriaza intre faza si pamintare( practic se face un scurt prin siguranta)
    Scurtul efectiv se face legind faza in siguranta pe intrare iar pe iesire se pune o bucata de conductor si acest conductor se atinge conductorul ce vine de la impamintare. Dar atentie sa fiti convins ca siguranta functioneaza, luati-va masuri sa nu va electrocutati, feriti-va ochii etc.si f important asigurati-va ca circuitul de pe care luati faza este suficient de solid si siguranta ce il protejeaza are valoare mai mare de 25A. Daca in urma scurtcircuitului siguranta sare net ca si cum ar fi un scurt intre faza si nul,impamintarea e ok. daca da semne de intirziere mai trebuie tarusi
    In final rolul impamintarii e sa nu permita sa fie tensiune pe carcasele metalice ale diverselor aparate legate la impamintare binenteles Eu de cite ori am facut impamintari naturale a fost ok, nu a mai fost nevoie de tarusi suplimentari dar am avu grija sa unesc prin sudare cam toate tronsoanele de fier-beton
    E prea riscant. Nu toti au curajul asta.
    Mai bine cu un multimetru si trebuie sa ai intre faza si impamantare 230V.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    Va rog sa detaliați puțin subiectul. Poate rămânem cu ceva bun în urma discuțiilor.
    Sal. Asa cum spuneam in caza de forta majora cind nu este un aparat de masurat pamintari si nu aveti posibilitate sa luati unul de undeva si vreti totusi sa va verificati ce ati lucrat o puteti face cu ajutorul unei sigurante automate clasa c sau d cam de 25A deoarece in mediul casnic in mod normal nu se folosesc mai mari ( clasa C sau D find lente si mai relevante, una clasa A decupleaza si cind se arde un bec incandescent) se inseriaza intre faza si pamintare( practic se face un scurt prin siguranta)
    Scurtul efectiv se face legind faza in siguranta pe intrare iar pe iesire se pune o bucata de conductor si acest conductor se atinge conductorul ce vine de la impamintare. Dar atentie sa fiti convins ca siguranta functioneaza, luati-va masuri sa nu va electrocutati, feriti-va ochii etc.si f important asigurati-va ca circuitul de pe care luati faza este suficient de solid si siguranta ce il protejeaza are valoare mai mare de 25A. Daca in urma scurtcircuitului siguranta sare net ca si cum ar fi un scurt intre faza si nul,impamintarea e ok. daca da semne de intirziere mai trebuie tarusi
    In final rolul impamintarii e sa nu permita sa fie tensiune pe carcasele metalice ale diverselor aparate legate la impamintare binenteles Eu de cite ori am facut impamintari naturale a fost ok, nu a mai fost nevoie de tarusi suplimentari dar am avu grija sa unesc prin sudare cam toate tronsoanele de fier-beton

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Temelye
    In cazul ca nu dispuneti de punte de masura(acum exista aparate performante de masura pamintari) empiric se poate(desi nu e recomandat) verifica pamintarea cu o siguranta clasa D sau C de 25A si cu conditia sa nu a aveti un BPM cu diferentiala in amonte sau circuit slab E un caz de folosit daca nu exista aparat de masura pe care il mai practica numai ce stiu ce fac si detin controlul situatiei de aceea nu e recomandat electrozugravilor sau celor de genu'
    Va rog sa detaliați puțin subiectul. Poate rămânem cu ceva bun în urma discuțiilor.

    Lasă un comentariu:

Procesare...