Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Sal. Cred ca este vb. de lucruri nitelus diferite in sensul ca impamintarea din casa care este legata la prize si la unele corpuri de iluminat, (metalice de obicei) e una iar impamitarea folosita la paratrasnet e cu totul alta si nu e voie sa fie unite galvanic intre ele si nici sa fie prea aproape una de alta
    Cit despre faptul de folosi armaturile din fundatie ca pamintare interna (pamintare naturala) in casa e ok cu niste mici conditii
    -tronsoanele principale de fier beton sa fie unite la capeti intre ele cu sudura si scoasa o platbanda zincata in sus(eu o urc de obicei direct in zona tabloului printr-un stilp de beton daca am unul daca nu pun o doza si de acolo merg cu conductor pina in tablou)
    De obicei pamintarea naturala ere o rezistenta ohmica mai mica (implicit mai buna) decit in varianta cu tarusi
    In cazuri rare daca pamintarea naturala nu e suficienta se poate suplimenta cu tarusi,eu unul nu am intilnit acest caz
    Am patit ca am batut tarusi dublu decit e normal si tot nu era buna pamintarea,(si tineti cont ca tot timpul bat tarusi de 2m nu de 1,5 cum bat multi si sap sant cam de 30-40 cm in care bat tarusul) de vina find solul,probabil extrem de demineralizat. Am turnat si apa si tot era slaba asa ca solutia era tarusi cit mai multi presupunind costuri mai mari si munca mai multa Ar mai fost o varianta daca proprietarul ar fi vrut sa foreze ca si pt fintana si sa bagam teava zincata pina in piza freatica,pare sf dar exista cazuri)
    Daca casa ar fi avut fundatie cu armatura metalica ar fi fost ok,dar avea fundatie tip vechi,fara armatura
    In cazul ca nu dispuneti de punte de masura(acum exista aparate performante de masura pamintari) empiric se poate(desi nu e recomandat) verifica pamintarea cu o siguranta clasa D sau C de 25A si cu conditia sa nu a aveti un BPM cu diferentiala in amonte sau circuit slab E un caz de folosit daca nu exista aparat de masura pe care il mai practica numai ce stiu ce fac si detin controlul situatiei de aceea nu e recomandat electrozugravilor sau celor de genu'

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    Mai este o chestie. Valoarea unei prize de pământ depinde și de umiditatea din sol la momentul măsurătorii. Din acest motiv prizele de pământ mai pretențioase se măsoară de 2 ori pe an (în sezon secetos și în sezon ploios).
    In cazul meu, dupa o perioada secetoasa de cateva luni acel sol argilos prezenta umiditate mare. Exista o panza freatica la apx 4 metri adancime deasupra unui strat de huma vanata "hidroizolanta".

    In rest, da, ai dreptate. Conteaza mult umiditatea sezoniera.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    Mai este o chestie. Valoarea unei prize de pământ depinde și de umiditatea din sol la momentul măsurătorii. Din acest motiv prizele de pământ mai pretențioase se măsoară de 2 ori pe an (în sezon secetos și în sezon ploios).
    Sau se poate stabili o periodicitate a masuratorilor astfel incat acestea sa se faca in toate anotimpurile, pe ploaie, seceta, canicula sau frig. Asa am procedat la serviciu, unde prin instructiuni proprii am stabilit ca masuratorile sa se faca o data la 9 luni.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Mai este o chestie. Valoarea unei prize de pământ depinde și de umiditatea din sol la momentul măsurătorii. Din acest motiv prizele de pământ mai pretențioase se măsoară de 2 ori pe an (în sezon secetos și în sezon ploios).

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Dupa calcule, in cazul specificat anterior, a iesit valoare rezistentei de 10,34. Peste cateva zile o sa vina cei ce verifica toata instalatia electrica si o sa vad ce zice aparatul.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Cherubino
    ..Oricum, valoarea reala se obtine tot practic, prin masurare.....
    Subscriu.
    Oricat s-ar face calcule chiar si cu probe de sol,sigur va da diferit fata de masuratoarea reala.
    Sunt curos sa vad un calcul cu proba de sol si priza masurata,si sa fie aceeasi valoare.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Scifficus
    Intrebare, cat poate fi valoarea rezistentei la o impamantare triunghi cu latura de 2 m, tarusi de 2,5 metri, la 50 cm sub cota pamantului, iar primii doi metri si ceva din tarusi stau in argila lutoasa galbena umeda permanent?

    Tarusii sunt din otel galvanizat cu sectiune stea ( cruce ) si diagonala de apx 6 cm. Inchiderea intre tarusi este asigurata cu platbanda din otel galvanizat de 40x5 mm. Partea superioara a tarusilor si platbanda stau intr-un pamant usor nisipos/argilos.
    Normativul I7-2011, pag. 395-396, tabelele A5.34-1 si A5.34-2.
    Am vrut sa incarc eu normativul aici, dar mi se spune ca fisierul e prea mare si nu stiu cum sa fac ca sa incarc doar paginile respective.
    Oricum, valoarea reala se obtine tot practic, prin masurare.

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Intrebare, cat poate fi valoarea rezistentei la o impamantare triunghi cu latura de 2 m, tarusi de 2,5 metri, la 50 cm sub cota pamantului, iar primii doi metri si ceva din tarusi stau in argila lutoasa galbena umeda permanent?

    Tarusii sunt din otel galvanizat cu sectiune stea ( cruce ) si diagonala de apx 6 cm. Inchiderea intre tarusi este asigurata cu platbanda din otel galvanizat de 40x5 mm. Partea superioara a tarusilor si platbanda stau intr-un pamant usor nisipos/argilos.
    Ultima editare de Scifficus; 03.apr.2015, 12:22.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Numar tarusi pentru impamantare?

    Postat în original de statusquo
    Buna seara,

    Apartamentul meu de 2 camere (69 mp) se afla intr-un imobil vechi (parter + 1 etaj), in total suntem 8 locatari.

    Momentan nu exista impamantare si din moment ce schimb toata instalatia electrica, ar fi pacat sa nu ma ocup si de asta.

    Electricianul sustine ca un tarus ar fi suficient, voi ce parere aveti?

    Situatia consumatorilor:

    1) Pentru cele doua camere nimic deosebit, un singur circuit: va exista un televizor mare, doua laptopuri si corpuri de iluminat evident, niciun consumator care sa puna probleme

    2) Pentru bucatarie va exista in felul urmator: un circuit pentru centrala (gaz), un circuit pentru masina de spalat, un circuit pentru cuptorul electric cu plita de inductie, un circuit pentru frigider si un circuit pentru restul
    Buna.
    Impamantare trebuie la orice aparat care e prevăzut cu stecher shuko.
    De regula toate aparatele electrocasnice/electrice care au carcase metalice si /sau funcționează cu apă,
    Inclusiv frigider,cuptor,microunde,toaster,ap.cafea etc.
    In ce priveste nr.tarusilor,încă nu am avut impamantare sub 4 ohmi cu mai putin de 3 tarusi de 1,5 m lungime si batui la 3 m distanță unul de altul in linie,laba de gasca sau triunghi.
    Un singur tarus e "praf in ochi".
    Cu respect...Ovi

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Pt masina de spalat trebuie obligatoriu, optional frigider si cuptor.
    Numarul de tarusi: nu pot sa-ti spun pana nu am un studiu geodezic referitor la tipul solului, nisipos, argilos, turba, etc. Totul depinde de rezistivitatea solului. Consulta I7/2011 si poti calcula singur nr de tarusi.

    Lasă un comentariu:


  • statusquo
    a răspuns
    Numar tarusi pentru impamantare?

    Buna seara,

    Apartamentul meu de 2 camere (69 mp) se afla intr-un imobil vechi (parter + 1 etaj), in total suntem 8 locatari.

    Momentan nu exista impamantare si din moment ce schimb toata instalatia electrica, ar fi pacat sa nu ma ocup si de asta.

    Electricianul sustine ca un tarus ar fi suficient, voi ce parere aveti?

    Situatia consumatorilor:

    1) Pentru cele doua camere nimic deosebit, un singur circuit: va exista un televizor mare, doua laptopuri si corpuri de iluminat evident, niciun consumator care sa puna probleme

    2) Pentru bucatarie va exista in felul urmator: un circuit pentru centrala (gaz), un circuit pentru masina de spalat, un circuit pentru cuptorul electric cu plita de inductie, un circuit pentru frigider si un circuit pentru restul

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Ca idee fata de ce au zis ceilalti colegi forumisti va atasez o poza cu un aparat special pentru masurat prize de pamant.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Când lovește trasnetul apar cele 2 componente:
    1. Curentul (intensitate foarte mare cu durata scurta). În mod normal curentul alege sa se scurgă către pământ prin priza de pământ însă în anumite condiții poate intra și în casa în cazul în care priza de pământ este aceiași pentru trăsnet si protecție.
    2. Tensiunea la nivelul prizei de pământ în momentul trasnetului, tensiune care poate fi periculos de mare și intra un casa, ajunge pe carcasa de la frigider și în alte părți. Partea buna e ca aceasta tensiune e aproximativ egala cu tensiunea pământului și teoretic carcasa de la frigider nu "curentează" ...

    În alta ordine e de idei:
    Descărcătoarele nu ajuta în acest caz.
    Rezistenta prizei de pământ nu se poate măsura cu multimetru uzual, este nevoie de aparat dedicat care vine și cu instrunctiuni proprii de folosire.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    1.Se poate lega de impamantarea casei cu conditia sa ai rezistenta de dispersie sub un ohm.
    2.Cand loveste fulgerul preia pamantul primul, dar trebuie sa ai in tabloul general descarcatoare de supratensiuni clasa T2.
    3.Un electrod il pui pe iesirea prizei de pamant cu piesa de separatie scoasa, iar ceilalti doi se pun in pamant la o distanta de 20m intre cei doi tarusi si fata de piesa de separatie (in triunghi echilateral)

    Lasă un comentariu:


  • ivan_turbinca
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Buna dimineata! Spuneti-mi si mie va rog,se poate lega paratraznetul,pe impamantarea casei? Daca da,cand loveste fulgerul,nu da si pe firul de impamantare din casa pana in prize? Sau preia pamantul primul? Si daca mai puteti sa imi spuneti cum se masoara priza de pamant,adica unde se pun cei 2 lectrozi ai voltmetrului? Multumesc anticipat!

    Lasă un comentariu:

Procesare...