Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olaroiu
    Membru
    • 01.feb.2009
    • 174

    #61
    pai schema nu i facuta de mine, e preluata de la o firma care produce BMP, ma gandesc ca aia nu fac o schema gresita...

    Comentariu

    • andrei_radu
      Membru
      • 24.mai.2008
      • 242

      #62
      Postat în original de olaroiu
      daca folosesc 3 electrozi de impamantare cu lungimea de 1,5 m confectionati din OL zincat, in varianta cruce, echivalentul a 2 si 1/2 toli teava, ce distanata minima ar trebui sa am intrei ei?
      O sa folosesc platbanda de 40x4 legata cu suruburi de ''urechea'' electrodului.
      Oare sunt suficienti 3?
      Oricare ar fi lungimea electrozilor, distanta dintre ei trebuie sa fie egala cu dublul lungimii. Deci, in cazul dvs, trebuie sa fie 3 m intre ei. Este de preferat ca legatura dintre platbanda si electrod sa o faceti prin sudura, dupa care se aplica un grund in mai multe straturi pt a preveni ruginirea in zona sudurii(zincul se arde). Daca doriti sa fiti si mai sigur, aplicati si smoala. Daca aplicati doar smoala, aceasta din cauza diferentelor de temperatura si umiditate crapa si rugineste in zona sudurii datorita patrunderii apei.

      Comentariu

      • olaroiu
        Membru
        • 01.feb.2009
        • 174

        #63
        ma gandesc ca firma care produce electrozii nu avea rost sa le mai faca ureche de prindere daca ei se sudeaza, cu o prindere foarte buna (foarte stransa) contactul dintre ureche si platbanda este foarte ferm, faza cu sudatul se foloseste in cazul cand improvezezi prize cu ajutorul tevilor unde nu se poate face o strangere buna.
        daca gresesc sa ma corecteze cineva.

        Comentariu

        • Victor Danciu
          Incepator
          • 20.iul.2010
          • 3

          #64
          Postat în original de olaroiu
          ma gandesc ca firma care produce electrozii nu avea rost sa le mai faca ureche de prindere daca ei se sudeaza, cu o prindere foarte buna (foarte stransa) contactul dintre ureche si platbanda este foarte ferm, faza cu sudatul se foloseste in cazul cand improvezezi prize cu ajutorul tevilor unde nu se poate face o strangere buna.
          daca gresesc sa ma corecteze cineva.
          Buna ziua,
          Este obligatoriu sa protejati la coroziune platbanda gaurita, o varianta ar fi spray de zincare si apoi fixarea cu surub.
          Referitor la flansa din lateralul electrodului cruce, ea este gandita pentru prinderea cu un surub special a conductorului rotund. Pentru prinderea platbandei ar trebui sa cumparati varianta care are platbanda in lateral+piesa cruce.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • olaroiu
            Membru
            • 01.feb.2009
            • 174

            #65
            am aratat si spus ce tip de tarus folosec, cred ca la acela va referiti.[/url][/code]

            Comentariu

            • Victor Danciu
              Incepator
              • 20.iul.2010
              • 3

              #66
              Este foarte bun electrodul care l-ati indicat.
              Doream sa va explic ce rol are flansa (urechea) aceea.

              Comentariu

              • gerula2006
                Membru
                • 15.feb.2011
                • 183

                #67
                Salut!
                Vreau sa fac impamintarea si nu stiu citi tarusi sa folosesc si la ce dimensiune. Va scriu ce zice in studiu geo :
                Stratificatie: 0 - 0.30 pamant vegetal
                0.30 - 1.80 argila cafenie -roscata ,plastic vartoasa cu oxizi de Fe+Mn
                1.80 - 3.00 argila prafoasa, galbena cafenie,, plastic vartoasa cu calcar diseminat
                3.00 - 4.80 argila prafoasa , cafenie bruna, plastic vartoasa cu calcar diseminat
                Caracteristici geotehnice - 1.Argila cafenie roscata
                compozitie granulometrica: argila 47% , praf 42%, nisip 11%
                umiditate naturala W=21,6%
                2. Argila prafoasa cu calcar
                compozitie : argila 31-37% , praf 49 - 53%, nisip 13-16%
                umiditate naturala W = 20,3 - 21,4 %
                Mai sunt multe scrise , dar mie astea mi s-au parut importante.
                Santul sapat este adinc de 70 cm si este lung de aprox 6m. Peste acest loc va veni trotuarul din saptele casei. Are vreo importanta daca ii pun in linie dreapta?
                Multumesc!

                Comentariu

                • andrei_radu
                  Membru
                  • 24.mai.2008
                  • 242

                  #68
                  In functie de ce scrie in studiul geo nu va pot spune cati electrozi etc. Ci doar cam ce scrie la carte in legatura cu impamantarile. Mai pe scurt...pentru o locuinta (apartament/casa la curte) sunt suficienti 3 tarusi de 1,5 m. Se faca un sant de 50-80 cm adancime...apoi se bat tarusii dispusi unul fata de celalalt la o distanta egala cu dublul lungimii lor. Preferabil sa fie in linie dreapta pt ca suprafata de dispersie sa fie mai mare. Cei 3 tarusi vor fi legati intre ei cu platband(care mai departe se va ridica pe zidul/soclul casei unde se va monta o priza de separatie). Prefer varianta in care se sudeaza platbandul de tarus. Dupa ce se sudeaza se curata bine si se da cu grund vreo 3-4 maini pt ca in urma sudurii se arde zincul si acolo va coroda. Daca doriti se mai poate da si cu smoala. Sigur ati auzit varianta ca dupa sudura sa dati numai cu smoala...este gresit deoarece datorita umezelii, dif de temperatura vara-iarna etc...smoala crapa iar prin acele crapaturi va patrunde umezeala si iarasi va coroda. Priza de pamant se va realiza la minim 2 metrii distanta fata de casa.
                  Daca veti folosi priza de pamant si pt paratraznet atunci ea trebuie sa aibe neaparat sub un ohm la masuratoare. Daca nu, trebuie sa aibe sub 4 ohmi. Buna este varianta in care faceti 2 prize de pamant...una pt impamantare si alta pt paratraznet. Mare atentie insa ca cele 2 prize de pamant sa fie la distanta destul de mare una de cealalta...pt ca daca aveti o scurgere de curent pe paratraznet...si suprafetele de disipare ale celor 2 prize de pamant se intersecteaza...atunci priza de pamant la care sunt legate impamantarile va capta o parte din curentul care se scurge pe cealalta priza de pamant si tot va va arde ceva prin casa. Oricum, daca faceti impamantare asa cum trebuie...este pacat sa nu va montati si un descarcator in tabloul de sigurante.
                  Numai bine.

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 183

                    #69
                    Va multumesc pentru sfaturi! La mine singurul incoveninet ar fi ca santul este la 1 m de casa.Are ceva?
                    Este f bun si sfatul cu smoala.O sa dau 2 maini de grund , spary cu zinc si apoi smoala. Voi face o priza separata pentru paratrsnet.
                    Am tot citit pe net tot felul de pareri : ca se face in forma de laba gastii , ca daca cele doua prize nu sunt legate nu se face echilibarea de echipotential, ca 3 tarusi nu sunt deajuns..etc.
                    Dvs . ce parere aveti? Va rog imi spuneti si mie in ce normativ gasesc executia prizei de pamant?
                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 272

                      #70
                      Priza de pamant e foarte importanta.In caz de defect iti poate salva viata.Recomandarea mea e sa soliciti un proiect pt ea.Nu se poate face la ochi,va trebui masurat la fata locului rezistivitatea solului si se va tine cont de umezeala din sol,tipul solului,,distributia lui in adancime,,etc.La fata locului se va stabili si forma prizei.Este important ca potentialul sa se distribuie uniform.Acel proiect te va scuti de materiale in plus,materiale care se vor calcula in functie de curentul de defect.
                      Intelegerea ei necesita multa lectura,in plus calculele sunt tot timpul aproximative,nu poti stii niciodata valoarea exacta a rezistivitatii solului si distribuitia ei in sol ci doar estimativ.
                      In concluzie,solicitati un proiect autorizat,asa veti fi sigur ca nu ati muncit deageaba si ati dat banii pe materiale inutil.
                      Succes!

                      Comentariu

                      • Victor Danciu
                        Incepator
                        • 20.iul.2010
                        • 3

                        #71
                        Postat în original de gerula2006
                        Va multumesc pentru sfaturi! La mine singurul incoveninet ar fi ca santul este la 1 m de casa.Are ceva?
                        Este chiar indicat ca santul sa fie la 1m de casa si 0.5m adancime.

                        Postat în original de gerula2006
                        Voi face o priza separata pentru paratrsnet.
                        Am tot citit pe net tot felul de pareri : ca se face in forma de laba gastii , ca daca cele doua prize nu sunt legate nu se face echilibarea de echipotential, ca 3 tarusi nu sunt deajuns..etc.
                        Referitor la existenta celor doua prize de pamant va precizez ca acestea trebuie legate intre ele. Asa ca folositi numai o singura priza la care solicitati masuratoare. Astfel indiferent de sol veti stii in mod cert daca mai trebuie adaugati electrozi pentru a ajunge la 1-4 ohmi. Ulterior se vor monta descarcatori de trasnet in tablou.
                        Mai multe detalii gasiti in normativul I 20

                        Comentariu

                        • gerula2006
                          Membru
                          • 15.feb.2011
                          • 183

                          #72
                          Azi am luat 3 tarusi de 1,5 m si 10 m de platbanda.Am mai luat un spray cu zinc sa dau pe sudura , dupa care vin cu smoala topita. ( de fapt este un fel de bitum mai moale care sper sa nu se crape).
                          Voi lasa un loc unde sa ma leg cu priza de paratrasnet.
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • gerula2006
                            Membru
                            • 15.feb.2011
                            • 183

                            #73
                            O poza cu locul faptei.Cu mentiunea ca linga iesirea din casa , cam la 0,5 m iese din pamint teava de gaz ( este di platic , doar iesirea din sant este din metal).
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • gerula2006
                              Membru
                              • 15.feb.2011
                              • 183

                              #74
                              Buna ziua!
                              Ieri am realizat impamintarea.Am lasat un capat de platbanda sa o leg cu cea de paratraznet(cica asa trebuie).
                              Am batut tarusii ( 3 x 1,5 m) , am sudat platbanda ( 4 x 40 mm) , am mai pus niste bucati suplimentare de platbanda la fiecare tarus. Apoi am curatat cu peria de sarma , am dat cu spray cu zinc si apoi am pus smoala topita. Sper sa nu am probleme.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • bilyirita
                                Incepator
                                • 26.sep.2004
                                • 13

                                #75
                                Răspuns la: Impamantare casa noua

                                Salutare! Am ajuns si eu la paratrasnet cu casa noua. Casa are structura metalica si stalpii de rezistenta din colturi sunt ingropati la 2m si au sudati fiecare de jur imprejur minim 20 de ramificatii din fier beton de 2cm diametru (pentru a se fixa mai bine in beton) Arata ca niste tevi cu "tepi".Sper ca am fost destul de "plastic" . Punctul cel mai inalt este situat cam la 8m, acolo unde am si suportul pentru tija de paratrasnet si vreau sa cobor cu cablu de Cu AWG2 (6,5mm diametru, 33,61 sectiune - din catalog luate) pana la aprox 60cm deasupra solului unde sa montez o cutie cu o eclisa de separatie si de acolo sa merg cu platband 4x40mm la tarusi. Trebuie sa cobor cu cablul de Cu pe langa teava de gaze la ~ 10cm pozat pe perete si as vrea sa izolez locul de trecere cu ceva... Aveti idee cam ce ar merge? Mai am una: pentru impamantare am dus la tabloul general o funie de Cu de ~ 5mm diametru pe care am papucit-o si am dus-o printr-un copex la un surub sudat de centura dintre stalpii aceia de la colturi. Am un descarcator de la OBi pe care o sa-l montez in tablou. E bine ce fac?

                                Comentariu

                                Procesare...