Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • electricman1
    Incepator
    • 14.mai.2012
    • 21

    #76
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de bilyirita
    Salutare! Am ajuns si eu la paratrasnet cu casa noua. Casa are structura metalica si stalpii de rezistenta din colturi sunt ingropati la 2m si au sudati fiecare de jur imprejur minim 20 de ramificatii din fier beton de 2cm diametru (pentru a se fixa mai bine in beton) Arata ca niste tevi cu "tepi".Sper ca am fost destul de "plastic" . Punctul cel mai inalt este situat cam la 8m, acolo unde am si suportul pentru tija de paratrasnet si vreau sa cobor cu cablu de Cu AWG2 (6,5mm diametru, 33,61 sectiune - din catalog luate) pana la aprox 60cm deasupra solului unde sa montez o cutie cu o eclisa de separatie si de acolo sa merg cu platband 4x40mm la tarusi. Trebuie sa cobor cu cablul de Cu pe langa teava de gaze la ~ 10cm pozat pe perete si as vrea sa izolez locul de trecere cu ceva... Aveti idee cam ce ar merge? Mai am una: pentru impamantare am dus la tabloul general o funie de Cu de ~ 5mm diametru pe care am papucit-o si am dus-o printr-un copex la un surub sudat de centura dintre stalpii aceia de la colturi. Am un descarcator de la OBi pe care o sa-l montez in tablou. E bine ce fac?
    Sa-mi spui daca am inteles bine:
    Nulul de protectie al instalatiei electrice interioare vrei sa-l legi de structura metalica a cladirii si conductorul de coborare al pararasneului la o priza de pamant separata.
    Daca este asa ,tine cont ca daca priza de pamant a paratrasnetului nu este la o distantamai mare de ~20ml de cladire ,atunci va trebui sa faci o priza comuna pentru inst interioara si paratrasnet<1ohm,ceea ce eu iti recomand,si in plus ai grija ca toate elementele metalice,teava apa,gaze,etc sa fie legate prin legaturi de echipoentialitate.
    Daca pui si niste fotografii si date,inaltim,latime, poate te ajutam sa faci toti pasii necesari.


    ;

    Comentariu

    • bilyirita
      Incepator
      • 26.sep.2004
      • 13

      #77
      Răspuns la: Impamantare casa noua

      Eu ma gandeam sa fac una pe coltul asta din prima poza - la vreo 3m - cu vreo 4 tarusi numai pentru paratrasnet iar in spate, legata de terasa (care si ea e sudata de structura metalica a casei) sa mai fac una tot cu vreo 4 tarusi pentru instalatia interioara. Astea doua vor avea potentialele egalizate cu o bucata de platband tot ingropata (nu o sa ramana distanta mare intre ele - vreo 7m). Teava aia de gaze imi sta ca un ghimpe si nu stiu deloc cum sa fac sa o izolez - trebuie neaparat sa cobor pe coltul ala cu cablul din cupru de la paratrasnet. Colierele care sustin teava de gaze sunt deja sudate si ele de structura.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • electricman1
        Incepator
        • 14.mai.2012
        • 21

        #78
        Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

        Postat în original de bilyirita
        Eu ma gandeam sa fac una pe coltul asta din prima poza - la vreo 3m - cu vreo 4 tarusi numai pentru paratrasnet iar in spate, legata de terasa (care si ea e sudata de structura metalica a casei) sa mai fac una tot cu vreo 4 tarusi pentru instalatia interioara. Astea doua vor avea potentialele egalizate cu o bucata de platband tot ingropata (nu o sa ramana distanta mare intre ele - vreo 7m). Teava aia de gaze imi sta ca un ghimpe si nu stiu deloc cum sa fac sa o izolez - trebuie neaparat sa cobor pe coltul ala cu cablul din cupru de la paratrasnet. Colierele care sustin teava de gaze sunt deja sudate si ele de structura.
        In situatia ta prizele de pamant trebuie interconectate,ai grija sa verifici continuitatea electrica,sa o legi si pe aceea de paratrasnet de structura metalica,si foarte important din aceasta cutie de separatie dus un conductor de 16 in descarcatorul de supratensiuni atmosferice si de retea din tablou.Eu unul nu mi-as face mari griji din cauza intersectarii,dar daca vrei poti sa pui un manson electroizolant pe portiunea unde se intersecteaza.

        Comentariu

        • TudorB
          Incepator
          • 13.mar.2012
          • 53

          #79
          Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

          Salut! Trebuie sa fac si eu impamanatarea la casa noua si as vrea sa o fac ca la carte, desi electricianul imi spunea ca e de ajuns 3 bari zincate de 1 1/2 toli la 2 ml si batute la distanta de 1 m intre ele, ingropate la 1/2 m. intrucat momentan nu am loc destul ca sa o fac in linie la distanta de 4 m intre ele (in total 8 ml) - trotuarul de beton si mult nisip ca de abia m-am apucat de tencuit -, as vrea sa stiu daca o pot face in forma de L sau mai bine zis in unghi de 90 de grade, respectand distanta de 4 metri intre tevi. As vrea sa mai stiu daca este necesara montarea piesei de separatie sau ma leg pur si simplu la un fir de impamantare care duce la tabloul din interior? Firul poate sa fie de 2,5 sau de minim 4? Intreb ca sa fiu sigur ca fac lucrarea cum trebuie caci nu vreau sa ma zgarcesc la bani cand e vorba de impamntarea casei, mai ales ca o fac o data pentru totdeauna.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

            Postat în original de TudorB
            Salut! Trebuie sa fac si eu impamanatarea la casa noua si as vrea sa o fac ca la carte, desi electricianul imi spunea ca e de ajuns 3 bari zincate de 1 1/2 toli la 2 ml si batute la distanta de 1 m intre ele, ingropate la 1/2 m. intrucat momentan nu am loc destul ca sa o fac in linie la distanta de 4 m intre ele (in total 8 ml) - trotuarul de beton si mult nisip ca de abia m-am apucat de tencuit -, as vrea sa stiu daca o pot face in forma de L sau mai bine zis in unghi de 90 de grade, respectand distanta de 4 metri intre tevi. As vrea sa mai stiu daca este necesara montarea piesei de separatie sau ma leg pur si simplu la un fir de impamantare care duce la tabloul din interior? Firul poate sa fie de 2,5 sau de minim 4? Intreb ca sa fiu sigur ca fac lucrarea cum trebuie caci nu vreau sa ma zgarcesc la bani cand e vorba de impamntarea casei, mai ales ca o fac o data pentru totdeauna.
            Poti sa o faci in forma de triunghi cu electrozi de 1,5m,ar fi fost bun studiul geo,sa vedem dispunerea straturilor de pamant,oricum esential este sa fie<4ohmi,si asta nu acum cu ploile astea ci si cand este solul uscat.Pune si cutie de separatie ,iar de la ea la tablou conductor de 10.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • TudorB
              Incepator
              • 13.mar.2012
              • 53

              #81
              Răspuns la: Impamantare casa noua

              am si studiul geo dar trebuie sa-l caut ... revin maine cu detalii

              Comentariu

              • TudorB
                Incepator
                • 13.mar.2012
                • 53

                #82
                Răspuns la: Impamantare casa noua

                Iata si ce scrie in studiul geo:

                0,00 - 0,40m - pamant vegetal;
                0,40 - 1,50m - argila prafoasa de culoare galben cafenie, in suprafata humificata pana la 0,70m (de culoare negricioasa), plastic vartoasa;
                1,50 - 2,60m - praf argilos de culoare galbena, plastic consistent, cu rare concretiuni calcaroase;
                2,60 - 3,70m - argila prafoasa de culoare cafenie inchis, plastic consistenta. De la 3,40m in jos are concretiuni calcaroase;
                3,70 - 5,50m - praf nisipos, de culoare galbena, plastic consistent, cu rare concretiuni calcaroase. Continutul de nisip creste odata cu adancimea.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  #83
                  Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                  Postat în original de TudorB
                  Iata si ce scrie in studiul geo:
                  0,40 - 1,50m - argila prafoasa de culoare galben cafenie, in suprafata humificata pana la 0,70m (de culoare negricioasa), plastic vartoasa;
                  1,50 - 2,60m - praf argilos de culoare galbena, plastic consistent, cu rare concretiuni calcaroase;
                  Pamantul este ok,poti folosi electrozi de 1,5m pt o priza in forma de triunghi,intrun sant de 70cm adancime.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • bogdanfnf`
                    Membru Marcant
                    • 26.dec.2007
                    • 629

                    #84
                    Răspuns la: Impamantare casa noua

                    Am si eu o intrebare ,

                    Deoarece nu am unde sa ingrop tarusii in curte din cauza florilor , pomilor si al betonului vin cu urmatoarea intrebare :
                    Pot bate tarusii in interiorul casei intr-o cameras de 4 x 4 m ?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • TudorB
                      Incepator
                      • 13.mar.2012
                      • 53

                      #85
                      Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                      Postat în original de electricman
                      Pamantul este ok,poti folosi electrozi de 1,5m pt o priza in forma de triunghi,intrun sant de 70cm adancime.
                      Am inteles, mersi, asa o sa fac.

                      Comentariu

                      • bogdanfnf`
                        Membru Marcant
                        • 26.dec.2007
                        • 629

                        #86
                        Răspuns la: Impamantare casa noua

                        Postat în original de bogdanfnf`
                        Am si eu o intrebare ,

                        Deoarece nu am unde sa ingrop tarusii in curte din cauza florilor , pomilor si al betonului vin cu urmatoarea intrebare :
                        Pot bate tarusii in interiorul casei intr-o cameras de 4 x 4 m ?

                        Multumesc
                        Revin cu aceasta intrebare !

                        Multumesc

                        Comentariu

                        • suomi
                          Incepator
                          • 29.nov.2005
                          • 54

                          #87
                          Răspuns la: Impamantare casa noua

                          Aș fi recunoscător pentru un sfat din partea celor mai avizați ca mine. Pe scurt: am realizat instalația de împământare, 5 țăruși cruce a 1,5 m legați cu platbanda la cca 3,2 m distanță unul de altul, platbanda la 70 - 80 cm adâncime. Șanțul are lungimea de cca 20 m. Am acoperit deja cu pământ platbanda, l-am tasat bine, adâncimea șanțului a ajuns de cca 50 cm. În acest moment am realizat că traseul și adâncimea șanțului mă tentează pentru folosirea lui la îngroparea unui cablu cu manta metalică pe care să-l utilizez ulterior pentru alimentarea unor consumatori mici (automatizare poartă, iluminat grădină). Îndoielile mele rezidă din faptul că apropierea acestui cablu de platbanda de împământare ar genera un oarecare câmp magnetic ce duce în timp la oxidarea prematură a prizei de pământ. Sunt oare fondate aceste temeri ? Vă mulțumesc anticipat.
                          Ultima editare de suomi; 21.iun.2012, 08:42.

                          Comentariu

                          • dali
                            Incepator
                            • 19.iun.2010
                            • 82

                            #88
                            Răspuns la: Impamantare casa noua

                            salut ...am si eu o intrebare....este vreo problema daca ingrop in polistirenul extrudat de pe fundatie platbanda si cutia de legatura .....binenteles cu acces la capacul cutiei...se poate intimpla ceva

                            Comentariu

                            • dali
                              Incepator
                              • 19.iun.2010
                              • 82

                              #89
                              Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                              poza cu cutia
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • dali
                                Incepator
                                • 19.iun.2010
                                • 82

                                #90
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                                cablul pot sa l trag prin spatele cutiei
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...