Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rub1yanna
    Incepator
    • 17.sep.2012
    • 2

    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Este destul de greu pana gasesti un electrician bun, de incredere si care sa nu exagereze cu pretul...Din pacate am avut multe experiente neplacute unde am platit destul de multi bani pentru lucrari care nu au fost de calitate. .....
    Ultima editare de PowerMC; 17.sep.2012, 18:32. Motiv: eliminare pasaj publicitar

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 690

      Răspuns la: Impamantare casa noua

      Postat în original de astratc
      Este normal ca aparatul de masura sa indice continuitate intre nulul de protectie si nulul de lucru?
      Daca desfac surubul care realizeaza conexiunea nulului de protectie la platbanda care iese din pamant, continuitatea dispare, deci conductoarele nu se ating intre ele.
      Nu este normal.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 702

        Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

        Depinde de bransament.
        Daca e BMP cu bareta comuna Nul/Impamantare,va suna.
        Daca e BMP cu Nul separat de impamantare ,trebuie sa aibe obligatoriu si protectie diferentiala,pt ca devine schema de impamantare TT (conform schemelor de distribuire a neutrului din schemele din i7).
        Normal in ultimul tablou spre consumator se face separarea intre Nul si Impamantare.
        Reteaua de distributie este TN-C.
        Tabloul de intrare trebuie realizat conform schemei TN-S.
        Daca Nulul distribuit este separat total electric de Impamantarea locala ,schema este TT iar protectia diferentiala este obligatorie.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          Răspuns la: Impamantare casa noua

          Banuiesc ca el descrie o situatie de la el de acasa,din care reiese ca de fapt nulul de lucru si platbanda prizei de pamant se ,,ating",au continuitate din punct de vedere electric,ceea ce nu este normal,dar poate ne descrie mai amanuntit situatia.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • astratc
            Incepator
            • 08.oct.2010
            • 83

            Răspuns la: Impamantare casa noua

            Am protectie diferentiala in BMP.
            PE leaga un descarcator de supratensiuni din tabloul de distributie, cu , platbanda care iese din pamant de la impamantarea pe care am facut-o eu.
            Din descarcatorul de supratensiuni, m-am dus cu un conductor in bareta de distributie a impamantarii. De bareta de distributie pleaca conductoare de PE pe fiecare circuit.
            Traseul PE de la descarcator catre platbanda, este cel mai scurt, nu este intrerupt.
            Dupa ce am conectat PE la platbanda, aparatul imi indica continuitate intre PE si N.
            Posibilitatea ca platbanda sa atinga fizic conductorul N este zero.
            Pana sa conectez PE la platbanda, am verificat, si nu am continuitate pe aparat.
            Din asta am dedus ca PE si N nu se ating in instalatie mea din moment ce continuitatea dispare in momentul in care desfac surubul de la platbanda impamantarii.
            Conductorul N vine din transformator si probabil este legat direct la pamant. Cand leg si eu un conductor la pamant cu ajutorul unei prize de pamant locale, apare continuitate pe aparat. Asa bun conductor sa fie pamantul
            Ultima editare de astratc; 20.sep.2012, 23:19.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

              Postat în original de astratc
              Am protectie diferentiala in BMP.
              Asa bun conductor sa fie pamantul
              Nu prea!
              Masoara intre nulul de lucru si patbanda direct si vezi ce da.
              Pune o poza cu interiorul tabloului cat mai clara,sa vedem ce este acolo.
              Priza de pamant a bmp-ului(tehnica) este legata de cealalta?
              Ultima editare de electricman; 21.sep.2012, 13:15.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • astratc
                Incepator
                • 08.oct.2010
                • 83

                Răspuns la: Impamantare casa noua

                Nu mai am impamantare tehnica la BMP.
                Am desfacut surubul de la platbanda, si am adus un conductor legat de platbanda pe un geam, pana la tabloul de distributie. Apoi am verficat direct intre platbanda si nulul de lucru din tablou. Si aparatul suna, am continuitate. Care o fi explicatia?

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  Răspuns la: Impamantare casa noua

                  Pune o poza cu interiorul tabloului cat mai clara,sa vedem ce este acolo.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • astratc
                    Incepator
                    • 08.oct.2010
                    • 83

                    Răspuns la: Impamantare casa noua

                    Am o poza mai veche pe care o atasez. De atunci doar am venit cu PE la descarcator si din descarcator cu conductor la bareta de jos de distributie a impamantarii.
                    Se poate sa nu fi folosit multimetrul corect. Cred ca aveam un fir bagat la V si unul la 10A cand am verificat pentru ca doar pe pozitia asta imi sunau firele cand le atingeam. Am un Siemens B1023 mai vechi si se poate sa il fi ars.
                    Trebuie sa imi iau un multimetru nou, care sa aiba si buzzer incorporat.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                      Postat în original de astratc
                      Se poate sa nu fi folosit multimetrul corect.
                      Verifica cum trebuie,sau cheama pe cineva care se pricepe.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru Marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 747

                        Răspuns la: Impamantare casa noua

                        Postat în original de tzaran
                        buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare
                        Buna tzaran,
                        Probabil ai vrut sa spui invers: cu cat rezistenta de dispersiei a prizei de pamant e mai mica cu atat riscul de electrocutare e mai mic sau altfel spus siguranta de a nu te electrocuta e mai mare.
                        Rezistenta de dispersie a prizei de pamant este de cel mult 4 ohmi. In cazul utilizarii prizei comune a instalatiei electrice cu cea a paratrasnetului ea trebuie sa fie < 1 ohm.

                        Comentariu

                        • fuflea
                          Incepator
                          • 02.feb.2013
                          • 86

                          Răspuns la: Impamantare casa noua

                          buna...o intrebare...am auzit pe multi ca isi leaga impamantarea pe teava de pompa..este posibila treaba asta?

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            Răspuns la: Impamantare casa noua

                            Posibila este dar nu este nici legala si nici corecta din punct de vedere al celor ce intra in contact cu teava respectiva.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 702

                              Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                              Postat în original de fuflea
                              buna...o intrebare...am auzit pe multi ca isi leaga impamantarea pe teava de pompa..este posibila treaba asta?
                              Este posibila.
                              Dar!!!!doar in cazul in care aveti o impamantare maxim 4 ohmi si sa legati ca legatura de
                              echipotentialitate pt a impamanta si tevile de apa.
                              Este strict interzis sa se foloseasca teava de apa pe post de impamantare.
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru Marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 747

                                Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                                Postat în original de fuflea
                                buna...o intrebare...am auzit pe multi ca isi leaga impamantarea pe teava de pompa..este posibila treaba asta?
                                Acuma depinde ce teava ai la pompa. Daca e PEHD, in nici un caz nu merge ca e din polietilena, iar daca e teava metalica, nici atat pt ca tevile de apa metalice dupa cum a spus si Ovi nu constituie impamantare, sa-ti spun si de ce:
                                Daca in mod accidental are loc o scurgere la pamant din cauza unui defect in instalatia electrica si vii tu sau altcineva si ai pus mana pe teava, o sa incepi sa razi fara hohote pana "dai coltu".

                                Comentariu

                                Procesare...