Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Se poate face dar nu recomand. Eu cel putin.

    Comentariu

    • Irlandezul
      Incepator
      • 16.feb.2017
      • 25

      Răspuns la: Impamantare casa noua

      Salutare!

      Va rog sa-mi spuneti daca ceea ce intentionez sa fac este corect: Am o casa cu etaj in care doar parterul este cu totul gata, inclusiv instalatie electrica (cu diferential la contor, cu general in casa plus diferentiale separate la baie si bucatarie), impamantare executata de constructor cu 3 tarusi de 1.5 m batuti la 2m distanta in triunghi (nu am ce sa schimb daca e ceva gresit). Nu am avut nicio problema timp de 3 ani.
      Acum intentionez sa finalizez etajul, inclusiv instalatie electrica cu panou de sigurante separat, in care am tras deja din tabloulde jos: faza, nul, impamantare.

      Dorinta mea este ca pentru siguranta mea, sa fac un circiut de impamantare separat in partea cealalta a casei, format tot din 3 tarusi de 1.5m tot in triunghi (n-am spatiu) si sa urc cu platbanda pe perete, pun o piesa de separatie si apoi sa urc cu fir la etaj de cupru de 4mm sectiune direct in taboul de la etaj pentru a dubla per total efectele impamantarii.

      Este OK?
      A 2-a intrebare: pot sa leg aici o viitoare conectare la paratraznet? Daca da, cat de mult trebuie sa urc cu platbanda pe casa?

      Multumesc!

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        Răspuns la: Impamantare casa noua

        In primul rand ar trebui masurata rezistenta de dispersie a prizei de pamant existente. Daca este buna o puteti folosi si pentru etaj, daca nu este buna atunci trebuie extinsa pana ajungeti la valoarea buna. Pentru paratraznet puteti folosi aceiasi priza de pamant numai daca valoarea acesteia este sub 1 ohm. Altfel trebuie pp separata cat mai departe de casa (20 m).
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • Irlandezul
          Incepator
          • 16.feb.2017
          • 25

          Răspuns la: Impamantare casa noua

          Postat în original de mbostangiu
          In primul rand ar trebui masurata rezistenta de dispersie a prizei de pamant existente. Daca este buna o puteti folosi si pentru etaj, daca nu este buna atunci trebuie extinsa pana ajungeti la valoarea buna. Pentru paratraznet puteti folosi aceiasi priza de pamant numai daca valoarea acesteia este sub 1 ohm. Altfel trebuie pp separata cat mai departe de casa (20 m).
          Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
          In acest caz voi face inca o impamantare pe care sa o duc la etaj, astfel incat sa o unesc acolo in tablou cu impamantarea de la parter, imbunatatind astfel valoarea pp. Aproape cu siguranta impamantarea de la parter nu e suficienta, dat fiind ca am turnat sapa si pus piatra peste cea initiala (asta este curtea extrem de mica in bucuresti). Tarusii pentru a 2-a impamantare ii voi plasa in zona in care exista ceva flori in pamant unde ud zilnic. Nu se pune problema sa fac pp pt paratraznet la 20ml de casa, neavand asemenea spatiu.

          Intrebare: cat de mult urca planbanda zincata pe casa pt al doilea circuit de pp? este vreo recomandare?

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            Răspuns la: Impamantare casa noua

            Cateva observatii:
            - daca peste pp veche ati pus piatra si ati turnat sapa nu este o problema. Masurati pp si vedeti ce valoare are.
            - pentru Bucuresti, o pp facuta cu electrozi de 3m si asa cum ati descris dvs., teoretic ar trebui sa aiba o rezistenta in jur de 4 ohmi, ceea ce o bine (dar trebuie masurata).
            - platbanda e bine sa mearga cat mai aproape de tabloul principal (daca e posibil pana in tablou, daca nu prelungiti cu conductor de cupru de 16mmp).
            - intre tabloul principal si tabloul secundar, conductorul de impamantare sa aiba sectiunea cel putin egala cu sectiunea fazei care alimenteaza tabloul
            - daca faceti inca o pp si o folositi in paralel cu cea existenta trebuie unite de preferat pana in tabloul general
            - paratraznet de ce faceti? cat e de necesar?
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1344

              Răspuns la: Impamantare casa noua

              Postat în original de spik1
              Daca exista un surub cu piulita nu se poate face un "ochi" direct din conductor( eventual cositorit) si strans bine intre saibe?
              Cositorirea e buna doar in cazul unirii conductoarelor prin prindere definitiva intre ele. Contactele demontabile cositorite sunt cea mai slaba varianta, cositorul oxidind rapid in comparatie cu cuprul gol.Spun asta din experienta, am avut probleme din cauza imbinarilor cositorite demontabile.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • lmacsen
                Membru
                • 26.sep.2015
                • 298

                Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                Postat în original de mbostangiu
                - paratraznet de ce faceti? cat e de necesar?
                Intre timp, ieri dimineata...

                Ultima editare de lmacsen; 06.iun.2017, 12:51.

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru Marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 594

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                  Postat în original de lmacsen
                  Necesitatea paratraznetului rezulta in urma unui calcul de probabilitati. Acest calcul tine cont de inaltimea cladirii dar si a cladirilor vecine, plus alte considerete.
                  Asa cum probabilistic exista riscul sa va cada un ghiveci cu flori in cap, totusi nu cred ca umblati cu casca de protectie pe strada (cu atat mai putin pe ulita unde riscul este mai mic)
                  Intrebarea mea se referea la aceste aspecte si anume daca a evaluat cineva riscurile acestea, pentru ca instalatia de paratraznet nu este chiar ieftina si simplu de realizat.
                  E bine de stiut ca traznetul poate lovi chiar si o casa cu paratraznet (si nu in paratraznet) bine'nteles ca probabilitatea aceasta este foarte mica.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 298

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                    Postat în original de mbostangiu
                    instalatia de paratraznet nu este chiar ieftina si simplu de realizat.
                    Ba chiar foarte ieftina si foarte simplu de realizat comparativ cu o casa in care bagi 100.000 euro. Dar probabil asa a spus si patitul, ca are casa parter, sunt alti vecini cu regim de inaltime mai mare... si asta a fost.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Răspuns la: Impamantare casa noua

                      Minim ca si costuri ajunge la cca 1500 - 2500 euro. Facuta asa cum trebuie. Plus manopera. Acuma depinde si de valoarea casei la care faci asa ceva daca e sa raportezi valoarea paratrsnetului fata de valoarea casei. Dar, asa cum spunea si colegul mai sus, se fac calcule si apoi se trece la executie.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Irlandezul
                        Incepator
                        • 16.feb.2017
                        • 25

                        Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                        Postat în original de mbostangiu
                        Cateva observatii:
                        - daca peste pp veche ati pus piatra si ati turnat sapa nu este o problema. Masurati pp si vedeti ce valoare are.
                        - pentru Bucuresti, o pp facuta cu electrozi de 3m si asa cum ati descris dvs., teoretic ar trebui sa aiba o rezistenta in jur de 4 ohmi, ceea ce o bine (dar trebuie masurata).
                        - platbanda e bine sa mearga cat mai aproape de tabloul principal (daca e posibil pana in tablou, daca nu prelungiti cu conductor de cupru de 16mmp).
                        - intre tabloul principal si tabloul secundar, conductorul de impamantare sa aiba sectiunea cel putin egala cu sectiunea fazei care alimenteaza tabloul
                        - daca faceti inca o pp si o folositi in paralel cu cea existenta trebuie unite de preferat pana in tabloul general
                        - paratraznet de ce faceti? cat e de necesar?
                        Multumesc pentru raspunsuri! Revin cu cateva precizari:
                        - aproape sigur e facuta cu electrozi de 1,5 sau 2m.
                        - din motive estetice plus distanta, nu pot duce viitoarea (posibila) pp in cea existenta. casa este 'pe lungime' si prima pp e in fata, iar acum vreau sa finalizez partea din spate. cablurile de faza/nul care duc din parter la etaj sunt de 4mmp.
                        Va voi urma sfatul (chiar daca sunt surprins de grosimea necesara): am gasit cablu de 16 de dus direct la tabloul de la etaj si sper ca este bun: Conductor MYF (H07V-K) 16 mm (nu l-am luat inca).

                        Comentariu

                        • Irlandezul
                          Incepator
                          • 16.feb.2017
                          • 25

                          Răspuns la: Impamantare casa noua

                          Domnilor, legat de paratraznet, as considera ca nu este absolut necesar in acest moment la casa mea, fiind inconjurat de cladiri mai mari in imediata vecinatate, dar pe viitor as vrea sa am macar o parte facuta. Insa parintii meu sunt patiti cu casa lor (undeva la tara) pe care incepusera sa o construiasca P+M, unde a ars toata mansarda (ajunsesera pe undeva la vata si folie aluminiu deja puse are s-au evaporat, tencuit interior distrus, haine, mobila depozitata, tevile mele verzi de la romstal, etc). Asa ca ma intereseaza foarte mult subiectul si daca aveti o recomandare de paratraznet cum se poate face e mai mult ca binevenita (vom putea apela la electricieni locali, dar sfatul vostru profesionist va fi directiva pentru ei).
                          Mentionez ca as vrea o varianta ieftina si totusi sigura, dat fiind ca dupa pierderea suferita, costurile de refacere au fost cu imprumuturi. Stiu ca sunt scumpe materialele f bune, am vazut paratraznete (doar varful) PDA la vreo 3000-4000 lei care este probabil ideal, dar nu pentru ai mei. Ce ma sfatuiti in acest caz sa fac acolo?

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru Marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 747

                            Răspuns la: Impamantare casa noua

                            Ca sa scapi mai ieftin, poti pune paratrasnet tip retea.

                            Comentariu

                            • Irlandezul
                              Incepator
                              • 16.feb.2017
                              • 25

                              Răspuns la: Impamantare casa noua

                              Postat în original de GeorgeTrisina
                              Ca sa scapi mai ieftin, poti pune paratrasnet tip retea.
                              Multumesc George! Caut acum detalii pe internet.

                              Casa are forma des intalnita cu sarpanta in 2 ape, lungime coama = 10m.
                              Ma gandeam la 3 tije de captare pe coama casei, 2 in capete si una la mijloc, legate intre ele printr-un conductor (astept recomandari) si cu 1 sau 2 coborari pe lateralul casei la priza pamant clasica asa cum vreau sa fac pt casa.
                              Ce parere aveti?

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru Marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 747

                                Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

                                Postat în original de Irlandezul
                                Multumesc George! Caut acum detalii pe internet.

                                Casa are forma des intalnita cu sarpanta in 2 ape, lungime coama = 10m.
                                Ma gandeam la 3 tije de captare pe coama casei, 2 in capete si una la mijloc, legate intre ele printr-un conductor (astept recomandari) si cu 1 sau 2 coborari pe lateralul casei la priza pamant clasica asa cum vreau sa fac pt casa.
                                Ce parere aveti?
                                Paratrasnetul tip retea se face cu tija si platbanda dar, numarul tijelor se face in functie de lungimea casei (cam 4m o tija fata de alta), iar legaturile cu platbanda se fac in caroiaj pe toata suprafata acoperisului. Cele doua coborari le faci pe partile laterale ale casei. Atentie sa nu treci cu coborarile la mai putin de 1m de ferestre. In plus fiecare coborare la priza de pamant trebuie sa ai piesa de separatie (eclisa) si cate un eclator. Priza de pamant a casei trebuie aiba rezistenta de dispersie <1ohm. La tabloul electric trebuie sa fie prevazut si un descarcator de clasa T2 la cel putin 20KA, altfel in cazul loviturii directe de trasnet o sa-ti induca in instalatia electrica supratensiuni si-ti arde electrocasnicele din casa.

                                Comentariu

                                Procesare...