Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • electricman
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Nu esti protejat.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de spik1
    Intreb si eu: daca am o casa cu inaltimea maxima, la coama, de cca. 5 m si stalpul intermediar(9 m) din tabla zincata, de la Electrica, la cca 10 m distanta de casa...am protectie contra traznetelor?!!!!
    Ai oare?!!! eu zic ca nu.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Ai dara ca ! Te-ai scos !

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Intreb si eu: daca am o casa cu inaltimea maxima, la coama, de cca. 5 m si stalpul intermediar(9 m) din tabla zincata, de la Electrica, la cca 10 m distanta de casa...am protectie contra traznetelor?!!!!

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    ”Ia mai lăsați-mă cu paratrăznăile astea ale voastre, că doar n-o să mi se întâmple tocmai mie nenorocirea! Mama voastră de hoți electricieni, nu știți ce să mai născociți ca să jupuiți omul de bani! Iar voi, ăilalți cu asigurările, marș afară de la mine din curte, putorilor, că pun câinii pe voi! Auzi acolo, să-mi fac asigurare... Asigurare pentru ce, că pe-aici pe la noi nu se întâmplă niciodată nimic rău!”, zise un simplu cetățean care a avut „jdemii” de euroi să-și construiască palat, dar de asigurare și paratrăsnet, ioc!
    Știu că sunt ultra-cinic, dar așa mă ung pe suflet știrile astea cu bipezi care-și fac palate de se învârt după soare și apoi, din crunta lor prostie, rămân cu praful de pe tobă din cauza lipsei de prevedere.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Ervin
    Cunosc proprietarii acestei case,din pacate nu aveau paratraznet nici asigurare.
    In apropierea aceste case este o biserica,care este mult mai inalta si are paratraznet,dar acolo a fost sa fie fulgerul respectiv...
    Degeaba e biserica dotata cu paratrasnet daca se afla la o distanta mai mare de 30m de casa respectiva. Biserica are paratrasnet strict pt cladire nu e cu PDA ca sa aiba o anumita raza de protectie. E un simplu varf din fieroaica si o coborare eventual doua daca e constructie noua dupa 2011.
    Pacat...

    Lasă un comentariu:


  • Ervin
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de lmacsen
    Cunosc proprietarii acestei case,din pacate nu aveau paratraznet nici asigurare.
    In apropierea aceste case este o biserica,care este mult mai inalta si are paratraznet,dar acolo a fost sa fie fulgerul respectiv...

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de Irlandezul
    Multumesc George! Caut acum detalii pe internet.

    Casa are forma des intalnita cu sarpanta in 2 ape, lungime coama = 10m.
    Ma gandeam la 3 tije de captare pe coama casei, 2 in capete si una la mijloc, legate intre ele printr-un conductor (astept recomandari) si cu 1 sau 2 coborari pe lateralul casei la priza pamant clasica asa cum vreau sa fac pt casa.
    Ce parere aveti?
    Paratrasnetul tip retea se face cu tija si platbanda dar, numarul tijelor se face in functie de lungimea casei (cam 4m o tija fata de alta), iar legaturile cu platbanda se fac in caroiaj pe toata suprafata acoperisului. Cele doua coborari le faci pe partile laterale ale casei. Atentie sa nu treci cu coborarile la mai putin de 1m de ferestre. In plus fiecare coborare la priza de pamant trebuie sa ai piesa de separatie (eclisa) si cate un eclator. Priza de pamant a casei trebuie aiba rezistenta de dispersie <1ohm. La tabloul electric trebuie sa fie prevazut si un descarcator de clasa T2 la cel putin 20KA, altfel in cazul loviturii directe de trasnet o sa-ti induca in instalatia electrica supratensiuni si-ti arde electrocasnicele din casa.

    Lasă un comentariu:


  • Irlandezul
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Ca sa scapi mai ieftin, poti pune paratrasnet tip retea.
    Multumesc George! Caut acum detalii pe internet.

    Casa are forma des intalnita cu sarpanta in 2 ape, lungime coama = 10m.
    Ma gandeam la 3 tije de captare pe coama casei, 2 in capete si una la mijloc, legate intre ele printr-un conductor (astept recomandari) si cu 1 sau 2 coborari pe lateralul casei la priza pamant clasica asa cum vreau sa fac pt casa.
    Ce parere aveti?

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Ca sa scapi mai ieftin, poti pune paratrasnet tip retea.

    Lasă un comentariu:


  • Irlandezul
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Domnilor, legat de paratraznet, as considera ca nu este absolut necesar in acest moment la casa mea, fiind inconjurat de cladiri mai mari in imediata vecinatate, dar pe viitor as vrea sa am macar o parte facuta. Insa parintii meu sunt patiti cu casa lor (undeva la tara) pe care incepusera sa o construiasca P+M, unde a ars toata mansarda (ajunsesera pe undeva la vata si folie aluminiu deja puse are s-au evaporat, tencuit interior distrus, haine, mobila depozitata, tevile mele verzi de la romstal, etc). Asa ca ma intereseaza foarte mult subiectul si daca aveti o recomandare de paratraznet cum se poate face e mai mult ca binevenita (vom putea apela la electricieni locali, dar sfatul vostru profesionist va fi directiva pentru ei).
    Mentionez ca as vrea o varianta ieftina si totusi sigura, dat fiind ca dupa pierderea suferita, costurile de refacere au fost cu imprumuturi. Stiu ca sunt scumpe materialele f bune, am vazut paratraznete (doar varful) PDA la vreo 3000-4000 lei care este probabil ideal, dar nu pentru ai mei. Ce ma sfatuiti in acest caz sa fac acolo?

    Lasă un comentariu:


  • Irlandezul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    Cateva observatii:
    - daca peste pp veche ati pus piatra si ati turnat sapa nu este o problema. Masurati pp si vedeti ce valoare are.
    - pentru Bucuresti, o pp facuta cu electrozi de 3m si asa cum ati descris dvs., teoretic ar trebui sa aiba o rezistenta in jur de 4 ohmi, ceea ce o bine (dar trebuie masurata).
    - platbanda e bine sa mearga cat mai aproape de tabloul principal (daca e posibil pana in tablou, daca nu prelungiti cu conductor de cupru de 16mmp).
    - intre tabloul principal si tabloul secundar, conductorul de impamantare sa aiba sectiunea cel putin egala cu sectiunea fazei care alimenteaza tabloul
    - daca faceti inca o pp si o folositi in paralel cu cea existenta trebuie unite de preferat pana in tabloul general
    - paratraznet de ce faceti? cat e de necesar?
    Multumesc pentru raspunsuri! Revin cu cateva precizari:
    - aproape sigur e facuta cu electrozi de 1,5 sau 2m.
    - din motive estetice plus distanta, nu pot duce viitoarea (posibila) pp in cea existenta. casa este 'pe lungime' si prima pp e in fata, iar acum vreau sa finalizez partea din spate. cablurile de faza/nul care duc din parter la etaj sunt de 4mmp.
    Va voi urma sfatul (chiar daca sunt surprins de grosimea necesara): am gasit cablu de 16 de dus direct la tabloul de la etaj si sper ca este bun: Conductor MYF (H07V-K) 16 mm (nu l-am luat inca).

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Impamantare casa noua

    Minim ca si costuri ajunge la cca 1500 - 2500 euro. Facuta asa cum trebuie. Plus manopera. Acuma depinde si de valoarea casei la care faci asa ceva daca e sa raportezi valoarea paratrsnetului fata de valoarea casei. Dar, asa cum spunea si colegul mai sus, se fac calcule si apoi se trece la executie.

    Lasă un comentariu:


  • lmacsen
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    instalatia de paratraznet nu este chiar ieftina si simplu de realizat.
    Ba chiar foarte ieftina si foarte simplu de realizat comparativ cu o casa in care bagi 100.000 euro. Dar probabil asa a spus si patitul, ca are casa parter, sunt alti vecini cu regim de inaltime mai mare... si asta a fost.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Impamantare casa noua

    Postat în original de lmacsen
    Necesitatea paratraznetului rezulta in urma unui calcul de probabilitati. Acest calcul tine cont de inaltimea cladirii dar si a cladirilor vecine, plus alte considerete.
    Asa cum probabilistic exista riscul sa va cada un ghiveci cu flori in cap, totusi nu cred ca umblati cu casca de protectie pe strada (cu atat mai putin pe ulita unde riscul este mai mic)
    Intrebarea mea se referea la aceste aspecte si anume daca a evaluat cineva riscurile acestea, pentru ca instalatia de paratraznet nu este chiar ieftina si simplu de realizat.
    E bine de stiut ca traznetul poate lovi chiar si o casa cu paratraznet (si nu in paratraznet) bine'nteles ca probabilitatea aceasta este foarte mica.

    Lasă un comentariu:

Procesare...