Audit instalatie electrica nou in apartament 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #31
    Eu zic ca e mai usor de lucrat cu multifilarul decat cu cel rigid. O experienta simpla. Montati o priza cu myf si una cu fy. Dac vreti sa inlocuiti trasee e mult mai comod sa inlocuiti pe cele cu litat decat pe cele cu masiv. Conteaza sa ne facem munca usoara, nu? Atat timp cat este legala folosirea lui de ce sa nu o facem?

    Siguranta generala de 40A dar depinde foarte mult de ce bransament aveti.

    Circuite Iluminat - sigurante 6A
    L1 - Bucatarie + Sufragerie
    L2 - Hol_1
    L3 - Hol_2
    L4 - Baie + Baie mica
    L5 - Dormitor 1 + Dormitor 2 + Balcon

    C1 - Sufragerie prize + C2 - Sufragerie - AirCon
    C3 - Bucatarie (frigider) + C4 - Bucatarie (aparate bucatarie - mixer, juice maker, coffee maker, toaster)
    C5 - Bucatarie - diferential 16A/ 0.01A - masina spalat vase
    C6 - Bucatarie - 32A - plita inductie - asta in caz ca gasiti una mai mica de 6.7 kW
    C7 - Bucatarie - 16A - cuptor electric
    C8 - Hol2 - aspirator aparate cosmetice - aici nu inteleg de ce nu le-ati inclus in baie langa oglinda si puteati sa le puneti in paralel cu aparatele din respectivele bai.
    C9 - Baie - 10A / 0.01A - pompa hidro
    C10 - Baie mica - diferential 16A/0.01A - masina spalat
    C11 - Dormitor1 + Balcon - prize
    C12 - Dormitor2 - prize + C13 - Dormitor2 - AirCon

    Stima!
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • DyJohnnY
      Incepator
      • 15.ian.2012
      • 41

      #32
      Postat în original de raducu_ilie
      C8 - Hol2 - aspirator aparate cosmetice - aici nu inteleg de ce nu le-ati inclus in baie langa oglinda si puteati sa le puneti in paralel cu aparatele din respectivele bai.
      Stima!
      In baie am evitat sa pun aparate electrice, stiu ca exista prize speciale, insa am zis sa fie mai sigur.

      Referitor la plita cu inductie - eu unul n-am reusit sa gasesc documentatie care sa specifice acest lucrui, insa nu erau limitate la curentul maxim absorbit? Adica sigur, or avea 7kW 4 ochiuri, dar nu merg toate ochiurile la putere maxima decat un anumit timp?

      In momentul de fata ma gandesc si la o solutie hibrida, cu 2 ochiuri inductie (3xxx kW) si 2 ochiuri gaz.
      Siguranta de 32A e ok din punct de vedere al puterii, dar in standardul I7, gasisem curentul maxim 28A pentru 3 conductori 4mmp in tub copex ingropat in beton (pag 364 din I7 2011).

      Cel mai probabil oricum nu ma voi apropia de cei 32A ai sigurantei, si nici cei 28A ai conductorului... tinand cont ca sigurante gasesc la 25A si 32A... sa ma "risc" la 32, sau cu riscul ca cea de 25A sa sara, sa o aleg pe aceea?

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #33
        La plita cu inductie mai jos de 6,7 kW nu cred ca o sa gasiti. Un calcul simplu arata ca 6700/230=29.13A. Deci, cea de 32A este recomandata. Cat despre conductori ce va opreste sa puneti de 6?
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 271

          #34
          Conform normativului I7 conductorul de sectiune 10 mm2 trebuie protejat de o siguranta de 32 A.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #35
            Acum depinde si de fiecare cum e mai obisnuit, eu prefer monofilar ca mi se pare ca se introduce mai usor prin tuburi, il impingi mai usor si la prize sau intreruptoare cu cuple rapide ai infipt monofilarul si ramane fixat in clema mai ferm. Este parere personala, fiecare trebuie sa faca asa cum i se pare mai usor atata timp cat coform regulilor se pot folosi ambele solutii.
            Legat de folosirea conductorului de 6mm2, probabil ca este deja cablat cu 4mm. Sigur ca probabil nu veti merge cu toate ochiurile la maxim, insa daca exista posibilitatea asta si vine sotia si se intampla sa foloseasca la capacitate maxima plita fara sa se gandeasca la alimentari si sectiuni ce facem? Luam foc? Daca aveti posibilitatea mergeti pe hibrid cum ati spus. Este mai ok odata nu sunt gaze, odata nu este electricitate aveti solutii alternative.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...