Instalatie electrica - prize

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nea caisa
    Incepator
    • 05.mai.2005
    • 5

    Instalatie electrica - prize

    As vrea sa stiu daca este indicat sau nu realizarea unei instalatii electrice (mai exact prizele) in felul urmator: sa "trag" un inel compus din faza si nul si din loc in loc sa ma conectez cu cate o priza; din aceasta plec mai departe in alta samd... Trebuie tinut cont ca nu se poate ajunge intr-o camera normala de locuit sa fie depasita puterea pe care o pot suporta conductorii doar cu consumatori casnici (nu ma intereseaza consumatori de forta, cel mult un fier de calcat).
  • Avatar Vizitator

    #2
    Prin inel intelegi faptul ca tragi 2 fire de la sigurante la prima priza, apoi alte 2 fire la a doua priza, si tot asa mai departe?

    Nu o sa fie cam lung acest montaj?

    Comentariu

    • MANEA
      Incepator
      • 16.mai.2005
      • 2

      #3
      prize

      In cazul in care folositi in acelasi timp mai multe aparate electrice (fier calcat, cuptor, masina spalat etc.) nu cred ca este indicat sa folositi un singur inel. Un motiv ar fi necesitatea unei sectiuni mari a conductorului si cel mai important calibrarea sigurantei fuzibile care nu este indicat sa fie mai mare de 16A max 20A. un alt inconvenient ar fi cazul in care se intrerupe un cablu si nu mai aveti nici o priza functionala. Puteti insa folosi acelasi traseu dar cu 2-3 magistrale (inele) incarcate simetric

      Comentariu

      • nea caisa
        Incepator
        • 05.mai.2005
        • 5

        #4
        Multumesc pentru raspunsuri. Cam asa ma gandeam si eu, dar nu cred ca o sa bag simultan intr-o camera si un fier de calcat si un calorifer electric sau mai stiu eu ce consumatori gurmanzi... Oricum, un inelele vor fi separate pentru fiecare camera in parte, deci iar se reduce incarcarea pe circuite daca fiecare camera are circuitul ei.

        Comentariu

        • cdtar

          #5
          sper sa nu gresesc

          din cunostintele pe care le am se recomnada ca in cazul consumatorilor finali sa nu se depaseasca in cazul iluminatului o putere de 1000 W/circuit iar in cazul prizelor 2500 W/circuit. De aici rezultand sectiunea conductoarelor sau cablelor. In acelasi timp, trebuie sa tii cont de puterea aparatelor casnice ce vor fi utilizate pentru a stabili amperajul sigurantelor. (10 A pentru lumina, 16 A pentru prize, 6 A pentru centrala de apartament si sonerie - circuit separat) Sigurantele trebuie astfel alese incat sa protejeze aparatele.....

          Comentariu

          • Expertu`

            #6
            In mod corect la proiectarea instalatiei electrice se apeleaza la un inginer pe problema (de preferat si autorizat pentru asa ceva ) . Daca totusi vrei sa o faci "pe genunchi" poti face doau circuite(inele cu le denumiti ) pentru prize : unul pentru consumatori mari (protejati cu siguranta mare 16-20A ) cum sunt boilere electrice , frigider , masina spalat si alt circuit pentru consumatori mici (protejat la 10A ) ca televizor , radio , veioze , computer ... . Succes !

            Comentariu

            Procesare...