Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #31
    @ helerea nicolae: Gresesc eu sau in imaginea Dvs. se vede un mic "decantor" sau o piesa de curatare?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • doru_a
      Incepator
      • 19.feb.2007
      • 89

      #32
      Postat în original de raduca
      @ helerea nicolae: Gresesc eu sau in imaginea Dvs. se vede un mic "decantor" sau o piesa de curatare?
      Eu am impresia ca vad un mic regulator de gaz in spatele unui cot( vedere din fata); deasupra cotului este montat un T,iar la T sunt racordate doua racorduri flexibile metalice ( acceptate de normative). Poate cel de culoare galbena poate lasa impresia ca e din plastic, dar e metalic si are inca un strat plastifiat la exterior; mai nou am vazut ca asa se comercializeaza. Si eu am luat pentru centrala termica un racord metalic din acesta de la P...ker.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #33
        La toate plitele si cuptoarele se recomanda regulator . Daca sint probleme si sunati la service prima intrebare a lor este : aveti regulator montat ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • diaconuionel
          Incepator
          • 13.mai.2008
          • 88

          #34
          da intradevar este regulator de gaz
          [D]

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            #35
            Buna ziua,
            Am si eu o intrebare, mi-am cumparat o plita pe gaz, urmeaza si cuptorul tot pe gaz, am vazut in imaginea de mai sus cum se pot lega ambele la o singura sursa de alimentare, problema e ca stand la curte, in zona nu exista gaze, deci voi folosii butelie. Problema mea este urmatoarea : ce ceas, sau regulator de butelie trebuie sa pun pt a funstiona ambele, adica am vazut ca aceste ceasuri sunt de : 200, 300, 500.
            Aveti idee de cat trebuie sa fie regulatorul de presiune pentru buan functionare a plitei si a cuptorului ?
            Plita a venit cu 3 randuri de doze, un rand montat pe ea, si 2 de rezerva, presupun ca scrie in cartea ei, ce doze trebuiesc montate pentru butelie, dar regulatorul, de cat trebuie sa fie ???

            P.S. Regulatoarele care le-am vazut eu, sunt de 2 feluri :
            unul cu stut de furtun, pt aragazurile mai vechi ( plita mea are ambele opriuni, si cu stut si cu filet )
            iar celalalt cu filet

            Care este mai bun ? M-ar fii avantajat cel cu filet, pentru ai putea monta racord flexibil ( din cel galben ) pentru o siguranta mai mare, dar nu stiu daca cel cu filet este pentru butelii.
            Ce am vazut eu arata ca cel din poza sus mentionata.


            Mii de multumiri,
            Tiberiu

            Comentariu


            • calin.diaconu
              calin.diaconu comentat
              Editarea unui comentariu
              Salut Tiberiu, felicitări pentru achiziția pe care ai făcut-o în 2011! Sperăm că îți este în continuare, bine folositoare! Când vine vorba de echipamente care funcționează pe gaz, siguranța este esențială, așa că e foarte bine că te informezi înainte.

              Legat de întrebările tale:

              Regulatorul de presiune (ceasul): Valoarea presiunii pentru regulator depinde de cerințele specifice ale plitei și cuptorului. De obicei, majoritatea aragazelor și plitelor sunt proiectate pentru o presiune standard de 30 mbar (în unele țări) atunci când sunt alimentate cu gaze naturale. Pentru butelii, unele echipamente pot necesita presiuni diferite. Verifică specificațiile tehnice ale plitei și cuptorului pentru a vedea ce presiune recomandă producătorul. Dacă ambele echipamente funcționează la aceeași presiune, poți folosi un singur regulator.

              Dozele pentru plită: Da, plitele moderne vin adesea cu seturi diferite de duze pentru diferite tipuri de gaze (gaze naturale sau GPL de la butelii). Trebuie să te asiguri că montezi duzele potrivite pentru tipul de gaz pe care îl vei utiliza.

              Tipul de regulator (cu stut vs. cu filet):

              - Cu stut: Acesta este un design mai tradițional și este compatibil cu furtunurile de cauciuc.
              - Cu filet: Acest tip este adesea folosit pentru racordurile metalice flexibile (cum ar fi cele galbene de care ai menționat). Dacă plita ta acceptă ambele tipuri, atunci ai flexibilitate în alegere.
              Care este mai bun? Racordurile metalice flexibile (cum ar fi cele galbene) sunt considerate mai sigure și mai durabile decât furtunurile tradiționale de cauciuc. Dacă optezi pentru acestea, un regulator cu filet ar fi potrivit. Cu toate acestea, asigură-te că filetul regulatorului este compatibil cu filetul racordului flexibil.

              În concluzie, pentru alegerea corectă:

              Consultă manualele sau specificațiile tehnice ale plitei și cuptorului pentru a verifica presiunea recomandată.
              Alege dozele corespunzătoare tipului de gaz pe care îl vei utiliza.
              Dacă optezi pentru un racord flexibil metalic, alege un regulator cu filet.
              După instalare, efectuează o verificare a scăpărilor (de exemplu, folosind metoda cu apă și săpun) pentru a te asigura că totul este etanș.
              Sper că aceste informații te vor ajuta. Dacă ai alte întrebări sau nelămuriri, nu ezita să întrebi. Mult succes cu instalarea și folosirea noilor tale echipamente!
          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            #36
            Buna ziua,
            Pana la urma, ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatia ceruta mai sus ?

            Mii de multumiri !

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2236

              #37
              Pentru butelie eu nu stiu decat un singur tip de regulatoare, cele utilizate de pe vremea bunicilor.

              Plita dvs. se regleaza conform instructiunilor din cartea primita, functie de tipul de gaz.
              Modul de conectare este deasemenea prezentat in instructiunile de folosire.
              Atasez un exemplu de la o plita electrolux.
              Fișiere Atașate
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1192

                #38
                Buna dimineata, va multumesc mult pentru raspuns, am inteles si stiam acest mod de racordare, dar problema mea este de cat trebuie sa fie acest regulator de butelie!
                Am vazut in comert ca exista regulatoare de mai multe categorii, si anume : 200, 300 , 500 sau reglabil.
                Pe care mi-l recomandati, tinand cont de faptul ca voi pune si un cuptor tot pe gaz ?

                Mii de multumiri !!
                Cu stima,

                Tiberiu

                Comentariu

                • lav9193
                  Incepator
                  • 09.ian.2012
                  • 2

                  #39
                  Buna ziua!

                  De curand, am cumparat o plita pe gaz si un cuptor electric. Am cautat pentru montat un instalator autorizat si, pana la urma, de la o firma a venit cineva. Totul a durat foarte putin, a inlocuit tevile mai vechi, a pus un racord flexibil, a verificat cu apa si sapun de doua ori....nicio problema (eu personal am vazut acest lucru). Problema este ca la putina vreme dupa ce a plecat, in bucatarie a inceput sa miroasa a gaze(oare doar mi se pare???).
                  Acum, intrebarea mea este urmatoarea...ce ar putea fi in neregula? E posibil ca furtunul de la racord sa fie fisurat pe undeva sau...teava din interiorul plitei sa aiba vreo problema (mie chiar mi se pare ca cel mai tare miroase pe langa un buton de aprindere)?

                  Va multumesc anticipat pentru ajutor!

                  Comentariu


                  • calin.diaconu
                    calin.diaconu comentat
                    Editarea unui comentariu
                    Bună ziua!

                    Mirosul de gaze în casă este o problemă serioasă și trebuie tratată cu mare atenție. Mirosul este adăugat intenționat gazelor naturale (care sunt inodore în starea lor naturală) pentru a permite detectarea scăpărilor.

                    Iată ce ar trebui să faci imediat:

                    Opriți sursa de gaz: Închideți valvele sau robinetul principal de gaz.
                    Ventilați zona: Deschideți toate ferestrele și ușile pentru a permite gazului să se disipeze.
                    Evitați sursele de aprindere: Nu aprindeți focul, nu utilizați brichete, chibrituri sau alte surse de aprindere. De asemenea, evitați să utilizați orice aparat electric sau să aprindeți orice lumini în zonă.
                    Părăsiți locul: Dacă mirosul persistă, părăsiți imediat locuința și chemați serviciile de urgență sau compania de gaze.
                    În ceea ce privește cauzele potențiale ale mirosului:

                    Racordul flexibil: Este posibil ca racordul flexibil sau conexiunile acestuia să aibă o scăpare mică.
                    Îmbinări și conexiuni: Orice îmbinare sau conexiune în sistemul de gaz poate fi o sursă de scăpare.
                    Componentele plitei: Așa cum ai menționat, dacă mirosul pare să provină de lângă un buton de aprindere sau de la o anumită parte a plitei, este posibil ca o componentă internă să aibă o problemă.
                    În orice caz, este esențial să chemi înapoi firma sau instalatorul autorizat care a efectuat lucrările pentru a verifica și a remedia situația. Nu încerca să rezolvi problema singur, deoarece lucrul cu gazele necesită experiență și cunoștințe specializate.

                    Pentru viitor, poate dorești să instalezi un detector de gaze în casa ta, care poate alerta în cazul unei scăpări de gaz.

                    În concluzie, siguranța este prioritară. Asigură-te că problema este abordată și rezolvată corespunzător de către profesioniști calificați.
                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #40
                  Daca poti desfa plita de pe blat (daca nu ai acces peste tot) si verifica etanseitatea tuturor zonelor unde ai imbinari filetate. Daca totul este in regula in aceste zone si mirosul de gaz persista, apeleaza la service pentru ca ai plita in garantie. Este posibil sa fie o scurgere de gaz la racordul de la intrarea in plita, unele plite au racordul situat exact in partea frontala dreapta, chiar langa butoanele ochiurilor. Daca miroase doar in functionare poate fi si de la arderea incompleta a gazului.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • coretweaker
                    Membru Marcant
                    • 16.iul.2010
                    • 889

                    #41
                    Gazul poate sa scape pe la absolut orice imbinare si chiar am intalnit un caz cand un cot metalic avea o fisura aproape invizibila cu ochiul liber prin care scapa gaz, deci orice este posibil. Daca plita este montata in mobilier este mai greu sa-ti dai sema daca problema este la plita. Eu iti recomand sa demontezi plita si sa iei lucrurile pe rand. Inchide robinetele (toate) de pe teava de gaz si asigura-te ca problema nu este la teava sau la robinete. Dupa aceea verifica sa ai garniturile acelea de aluminiu montate intre furtunul(-ele) metalic flexibil si teava de gaz precum si la legatura cu plita. Monteaza un robinet de gaz (sau un dop) la capatul liber al furtunului si da drumul la gaz. Daca totul este in regula pana aici poti trece la bransarea plitei. Daca banuiesti ca totusi plita este cea cu problema poti sa incerci la orice firma de instalatii gaze sa-ti verifice etenseitatea plitei cu aer comprimat si manometru.
                    Ca sa verifici scaparile de gaze poti incerca mai multe metode:
                    -opresti centrala termica si plita si verifici contorul de gaz dupa cateva ore, preferabil 10-20 ore (orice schimbare indica scapari de gaz)
                    -poti folosi varianta cu apa si sapun
                    -daca este liniste poti sa asculti eventuale zgomote suspecte
                    -poti sa mirosi
                    -poti folosi un detector electronic de gaze (au firmele autorizate)
                    -poti sa dai contorul jos si sa introduci aer comprimat in toata instalatia si un manometru (tot de la firmele autorizate)
                    Ultima editare de coretweaker; 09.ian.2012, 22:58.

                    Comentariu

                    • lav9193
                      Incepator
                      • 09.ian.2012
                      • 2

                      #42
                      Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi. Cred ca voi chema pe cineva de la o firma care sa verifice daca sunt, intr-adevar, scapari de gaze. Inca nu am reusit sa-mi dau seama. Uneori miroase, alteori nu. Mai departe voi vedea ce e de facut dupa ce e stabilit acest lucru.

                      Numai bine!

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #43
                        E cea mai sigura varianta sa chemati pe cineva de la o firma.

                        Comentariu

                        • MareHorea
                          Incepator
                          • 12.sep.2011
                          • 47

                          #44
                          Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

                          Buna ziua,

                          Ma puteti ajuta cu o informatie?

                          As dori sa montez un cuptor electric intr-un corp de mobilier din PAL. Deasupra cuptorului se afla o plita pe gaz. Precizez ca, alimentarea plitei s-a facut la teava de gaz printr-un racord extensibil din inox cu protectie exterioara din polietilena de culoare galbena. Intrebarea mea este, poate sa influenteze, caldura degajata de cuptorul electric, acest racord extensibil?
                          Racordul nu sta lipit de tabla de pe spatele cuptorului electric.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 702

                            #45
                            Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

                            Nu.
                            Cuptorul electric are o izolatie termica sub carcasa,care nu va afecta izolatia siliconica a racordului de gaz.Nu e din polietilena.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            Procesare...