Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #46
    Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

    Caldura de la un cuptor electric gandit sa fie incorporat nu ajunge la valori periculoase datorita izolatiei.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • bmcatalin
      Incepator
      • 29.apr.2012
      • 29

      #47
      Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

      este bine sa aveti aerisire in zona cuptorului / plitei (cateva gauri in blat). se rezolva astfel problema eventualelor scapari, dar si a caldurii degajate. racordul flexibil poate avea maxim 1 m.

      Comentariu

      • MareHorea
        Incepator
        • 12.sep.2011
        • 47

        #48
        Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

        multumesc mult pentru raspuns

        Comentariu

        • MareHorea
          Incepator
          • 12.sep.2011
          • 47

          #49
          Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

          Postat în original de bmcatalin
          este bine sa aveti aerisire in zona cuptorului / plitei (cateva gauri in blat). se rezolva astfel problema eventualelor scapari, dar si a caldurii degajate. racordul flexibil poate avea maxim 1 m.
          este racord flexibil ce se poate lungii pana la 2 metri. Cat l-am intins eu sar eputin peste 1 metru, poate 1,20.

          Comentariu

          • MareHorea
            Incepator
            • 12.sep.2011
            • 47

            #50
            Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

            Postat în original de Consultant electrice
            Caldura de la un cuptor electric gandit sa fie incorporat nu ajunge la valori periculoase datorita izolatiei.
            multumesc pentru raspuns

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 573

              #51
              Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

              Postat în original de bmcatalin
              este bine sa aveti aerisire in zona cuptorului / plitei (cateva gauri in blat). se rezolva astfel problema eventualelor scapari, dar si a caldurii degajate.
              pentru asta nu trebuie gaurit blatul, sunt grile decorative de montat deasupra cuptorului

              cuptoarele in general au spatiu propriu de ventilatie, nu necesita de gauri aditionale-n mobila

              Comentariu

              • bmcatalin
                Incepator
                • 29.apr.2012
                • 29

                #52
                Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

                Postat în original de MareHorea
                este racord flexibil ce se poate lungii pana la 2 metri. Cat l-am intins eu sar eputin peste 1 metru, poate 1,20.
                Nu este voie sa folosesti un racord flexibil mai lung de 1 m, conform Normativului I6. In mod normal, la verificarea periodica a instalatiei, cei de la firma autorizata vor refuza sa elibereze verificarea.
                Daca un racord flexibil este proiectat pentru 1 m, de ce sa-l intinzi la 1,2 m? Doar ca sa vezi ca (inca) nu ai sarit in aer?
                Problema se rezolva prin prelungirea tevii de gaz, ori prin sudura, ori prin infiletare. Nu-i complicat, este doar mai sigur si legal.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Racord flexibil inox pentru plita pe gaz

                  Postat în original de bmcatalin
                  Nu este voie sa folosesti un racord flexibil mai lung de 1 m, conform Normativului I6. In mod normal, la verificarea periodica a instalatiei, cei de la firma autorizata vor refuza sa elibereze verificarea.
                  Daca un racord flexibil este proiectat pentru 1 m, de ce sa-l intinzi la 1,2 m? Doar ca sa vezi ca (inca) nu ai sarit in aer?
                  Problema se rezolva prin prelungirea tevii de gaz, ori prin sudura, ori prin infiletare. Nu-i complicat, este doar mai sigur si legal.
                  Este legal de folosit racord flexibil pina la 2 m extins , se foloseste in mod curent , iar la verificare sau revizie nu sint probleme .
                  Teava de gaz in mod normal nu poate fi prelungita legal decit cu proiect , chiar si 1 m , dar se admite o " oarecare " prelungire cu respectarea unor minime conditii . Prelungirea nu poate fi facuta decit cu filet , nu se admite , mai nou , sudura pe teava de sub 1 tol .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • bmcatalin
                    Incepator
                    • 29.apr.2012
                    • 29

                    #54
                    Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                    din I6:
                    art. 8.44., lit. b, racordul flexibil poate avea o lungime maxima de 1 m, diametru minim de 10 mm.
                    art. 10.46, lit. b, este permisa sudura oxiacetilenica pentru diametre pana la 100 mm, cu arc electric pentru orice diametru.
                    art. 10.39, alin. 2, imbinarile nedemontabile ale conductelor din otel se realizeaza prin sudura

                    nu stiu sa existe si altceva, dar daca exista, mircea, te rog sa-mi indici unde pot gasi informatia.
                    pierderile de presiune pe racordul flexibil sunt mai mari decat cele pe teava din otel. ca urmare, ar merge si fara proiect, dar executia trebuie facuta de cineva care stie ce face. personal, am gasit destule anomalii legate de racordul flexibil si de aceea cred ca acesta trebuie sa fie cat mai scurt si, in masura posibilitatilor, protejat mecanic.
                    partea proasta este ca in gaz gresesti o singura data. ai gresit, mergi la taclale cu Sf. Petru.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #55
                      Răspuns la: Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                      Postat în original de bmcatalin
                      din I6:
                      art. 8.44., lit. b, racordul flexibil poate avea o lungime maxima de 1 m, diametru minim de 10 mm.
                      art. 10.46, lit. b, este permisa sudura oxiacetilenica pentru diametre pana la 100 mm, cu arc electric pentru orice diametru.
                      art. 10.39, alin. 2, imbinarile nedemontabile ale conductelor din otel se realizeaza prin sudura

                      nu stiu sa existe si altceva, dar daca exista, mircea, te rog sa-mi indici unde pot gasi informatia.
                      pierderile de presiune pe racordul flexibil sunt mai mari decat cele pe teava din otel. ca urmare, ar merge si fara proiect, dar executia trebuie facuta de cineva care stie ce face. personal, am gasit destule anomalii legate de racordul flexibil si de aceea cred ca acesta trebuie sa fie cat mai scurt si, in masura posibilitatilor, protejat mecanic.
                      1. Posibil sa refere la 1 "strins".
                      2. Nu , nu se mai admite sudura sub 1" cum am mai spus .
                      Sursa este Distrigaz Sud si informatiile le primim rar sub forma scrisa . Cert este ca daca nu se respecta aceste conditii , nu se fac punerile in functiune .
                      ...........
                      Referitor la racorduri lungi sau scurte . La lucrarile noi , folosim numai racorduri scurte deoarece instalatia este facuta pina la aparat .
                      Problema apare la verificari si revizii unde intilnim instalatii modificate in tot felul de " inovatii " In cazul ca nu se poate modifica pozitia consumatorului pt scurtarea racordului , se monteaza unul lung sau in "cazuri speciale* " inlocuim racordul cu teava .
                      * cazuri speciale = pozitia racordului " la vedere " existind posibilitatea sa fie lovit , tras , folosit ca suport de agatat rufe .... sau persoane dubioase , batrini " dusi " ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • poolonik
                        Membru Marcant
                        • 18.nov.2006
                        • 346

                        #56
                        Răspuns la: Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                        Postat în original de bmcatalin
                        partea proasta este ca in gaz gresesti o singura data. ai gresit, mergi la taclale cu Sf. Petru.
                        oarecum pe langa subiect ,citisem pe undeva :
                        Un tip sare pentru prima data cu parasuta si a uitat cum se deschide parasuta,in cadere spre sol se intalneste cu un tip ce "mergea" in sens opus la care parasutistul il intreba :
                        -Stii cumva cum se deschide parasuta ?
                        Tipul ii raspunde :
                        -Nu stiu, eu sunt de la gaze .

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #57
                          Postat în original de Mircea G
                          [...] Sursa este Distrigaz Sud si informatiile le primim rar sub forma scrisa. [...]
                          Ăsta DA exemplu de "exactitate", "rigurozitate" şi "profesionalism" românesc! Cred că numai la noi nu este valabil dictonul "Verba volant, scripta manent".


                          Ca dureaza pina vine totul, sau apare , in scris , este adevarat dar asta nu inseamna nici pe departe o " slabire " a normelor tehnice ci din contra !
                          Ultima editare de Consultant electrice; 22.apr.2013, 23:10.
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 889

                            #58
                            Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                            Eu chiar vad un potential crescut de pericol in folosirea racordurilor flexibile prea scurte, mai ales in cazul aragazurilor de tip clasic care din cand in cand se mai si misca (voit sau nu) de pe pozitie. Mai intervine si situatia cand aragazul trebuie mutat destul de mult pentru a se putea face curatenie in spatele lui. Un racord flexibil lung este mult mai flexibil decat unul scurt si riscul ca acesta sa se deterioreze este mult mai mic.
                            Si in cazul plitelor fixe incorporabile mie tot un racord flexibil mai lung mi se pare mai bun decat unul scurt deoarece de cele mai multe ori acesta mai lung permite curburi mai largi, ceea ce inseamna un furtun mai putin solicitat.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              #59
                              Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                              Postat în original de coretweaker
                              Eu chiar vad un potential crescut de pericol in folosirea racordurilor flexibile prea scurte........
                              Aveti perfecta dreptate !
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • bmcatalin
                                Incepator
                                • 29.apr.2012
                                • 29

                                #60
                                Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                                hazliu. in zona de nord a tarii nu este permisa infiletarea, fiind obligatorie sudura. de fapt mi se pare normal ca instalatia sa fie sudata. daca scapa undeva la jumatate, iei si desfaci la greu, apoi reinfiletezi.
                                cat despre lungimea racordului: un racord de 0,5 m permite o curbare lejera. in normativ scrie 1 m, nu scrie 1 m "strans".
                                in concluzie: daca OSD-ul ar fi gasit la punerea in functiune o infiletare la mijlocul instalatiei, sau un racord intins peste 1 m, intorcea spatele si pleca. si mai si facea misto de tine.

                                Comentariu

                                Procesare...