Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #61
    Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

    Postat în original de bmcatalin
    hazliu. in zona de nord a tarii nu este permisa infiletarea, fiind obligatorie sudura. de fapt mi se pare normal ca instalatia sa fie sudata. daca scapa undeva la jumatate, iei si desfaci la greu, apoi reinfiletezi.
    cat despre lungimea racordului: un racord de 0,5 m permite o curbare lejera. in normativ scrie 1 m, nu scrie 1 m "strans".
    in concluzie: daca OSD-ul ar fi gasit la punerea in functiune o infiletare la mijlocul instalatiei, sau un racord intins peste 1 m, intorcea spatele si pleca. si mai si facea misto de tine.
    Nu cunosc unde si dupa ce norme lucrati dvs , dar par aberante . Tot in Romania sinteti ?????
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 890

      #62
      Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

      Postat în original de bmcatalin
      in concluzie: daca OSD-ul ar fi gasit la punerea in functiune o infiletare la mijlocul instalatiei, sau un racord intins peste 1 m, intorcea spatele si pleca. si mai si facea misto de tine.
      Daca te iei dupa mintea lor ajungi oricum la niste concluzii aberante:

      -ca sa-mi verifice racordul flexibil de la plita eu ar trebui sa demontez tot mobilierul de bucatarie. Corect?
      -daca el nu are detector electronic si vine sa-mi manjeasca peretii cu apa si sapun eu ce-ar trebui sa fac, sa-i dau voie?

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #63
        Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

        Postat în original de coretweaker
        Daca te iei dupa mintea lor ajungi oricum la niste concluzii aberante:

        -ca sa-mi verifice racordul flexibil de la plita eu ar trebui sa demontez tot mobilierul de bucatarie. Corect?
        -daca el nu are detector electronic si vine sa-mi manjeasca peretii cu apa si sapun eu ce-ar trebui sa fac, sa-i dau voie?
        Nu sint aberante , asta este obligatie pt dvs !
        - Trebuie sa asigurati accesul pt verificari si remedieri
        - Verificarea se face cu detectorul sau/si apa cu sapun
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 890

          #64
          Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

          In cazul mobilierului meu de bucatarie pentru a putea vedea racordul metalic flexibil al plitei trebuie in ordine sa:

          -demontez bagheta anti-strop de pe platul de bucatarie
          -demontez chiuveta si bateria
          -demontez cuptorul electric
          -demontez plita pe gaz
          -demontez blatul care este fixat de toate corpurile de mobilier

          Presupunand ca as fi o gospodina singura care habar n-are ce-i aia o surubelnita, ce-ar trebui sa fac? Sa chem si un meserias de la o firma de mobila ca sa-mi demonteze mobila? Si sa se vorbeasca intre ei ca sa vina la aceeasi ora, ca nu pot sa stau o zi sau doua cu bucataria demontata doar ca sa vina ala de la gaz sa-mi stropeasca tevile.
          Si ar mai trebui mentionat ca oricum racordul flexibil de gaz trebuie verificat doar in pozitia "asamblat" si cu plita conectata la el ca altfel verificarea nu are prea mare relevanta. Si cine garanteaza ca atunci cand asamblez la loc mobilierul de bucatarie nu se intampla ceva si apare o scapere de gaz tocmai datorata demontari/montarii mobilierului.

          Iar daca vine si sa-mi dea cu apa si sapun pe pereti trebuie sa chem si zugravul sa-mi vopseasca din nou tevile si peretii cu lavabila? Asa ca, daca n-ar fi venit cu detector electronic, eu l-as fi poftit frumos sa iasa afara si sa se duca la el acasa si sa dea cu sapun pe pereti. In ceea ce priveste demontatul mobilierului verificatorul nici macar n-a indraznit sa sugereze asa ceva, m-a intrebat doar daca stiu cum este facut racordul... (racord metal flexibil + garnituri din aluminiu).
          Ultima editare de coretweaker; 24.apr.2013, 11:39.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #65
            Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

            Deja intram in polemica . Se pare ca dvs faceti parte din acei " Gica contra " ....
            Este oare asa greu sa intelegeti ca putin conteaza ce aveti dvs in casa , trebuie sa asigurati accesul ???
            Exemplul cu gospodina singura ...sa se marite sau sa aduca pe cel ce gresit i-a ales solutia de mobilier.
            Am avut un caz cu mobila de demontat si remontat , mobila de fite , si acostat distractia 20 de mil , pe factura !
            Pt cazuri de genul dvs , avem solutii . Sa intelegeti ca nimeni nu este nebun sa semneze pt ceva neverificat . In cazul ca cineva nu asigura accesul se poate da un simplu telefon la distrigaz si se va opri gazul pe scara blocului . Sa va spun ce urmeaza ? Mai bine va mutati la ce scandal veti avea si la cit costa o rebransare . Ultima faza de genul asta , a costat la o scara de bloc cu 4 etaje , putin peste 100 mil .... vedeti cit revine de apartament .
            Si daca n-am fost destul de clar , DVS faceti aranjamentul dupa cum spune legea , si nu invers .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              #66
              Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

              Postat în original de Mircea G
              Am avut un caz cu mobila de demontat si remontat , mobila de fite , si a costat distractia 20 de mil, pe factura!
              Nu cadem chiar deloc in polemica, eu doar discutam unele aspecte practice ale problemei, fiindca la teorie stam excelent in Romania.
              De exemplu o metoda cu adevarat eficienta si civilizata este demontarea contoarului, montarea unui manometru pe instalatie si punerea acesteia sub presiune. Daca n-ai scapari de gaz pe instalatie toate bune si frumoase iar daca ai scapari abia atunci te-apuci sa dai casa omului peste cap. O metoda logica, eficienta si civilizata de a rezolva problema.

              Mai exista si metoda neoficiala ca atunci cand pleci cateva zile de acasa sa faci o poza contoarului ca sa vezi daca se va inregistra vreun consum atunci cand te intorci, oricat de mic (cu centrala oprita). Mie mi se pare de bun simt ca oricine sa faca lucrul asta de 1-2 ori pe an.

              Revenind la ceea ce spuneai anterior... A demontat omu' mobila doar ca sa se poata face verificarea pentru gaz ?!? Din curiozitate doar, de ce a costat atat de mult demontarea si montarea?
              Ultima editare de coretweaker; 24.apr.2013, 23:01.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #67
                Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                Pt demontat si remontat contor , trebuie facut PV de sigilare desigilare si se face revizie , deci proba de 1 bar , lucru la care majoritatea instalatiilor " cad " , deci tot la detector si spuma se ajunge ...
                ......
                Mobila mare , cu niste blaturi de marmura si protectii perete identice , ce se sprijineau pe blat ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #68
                  Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                  Cine credeti ca sta sa va masoare furtunul flexibil de la aragaz?
                  Asa e inviata, una scrie in niste norme tehnice si alta pe teren. Este mai putin importanta lungimea si cred ca va stresati degeaba.
                  Al meu este de 1,5m si a trecut peste 2 revizii ale celor de la gaze. Prima data au demontat cuptorul si au verificat cu spuma, fara a demonta plita.
                  A doua oara au venit cu aparatul de masurare scapari si nu au mai demontat nimic.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • shadow_x3x
                    Incepator
                    • 19.apr.2013
                    • 6

                    #69
                    Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                    Buna ziua. Am achizitionat o plita incorporabila pe gaz si un cuptor incorporabil tot pe gaz. Ce solutie recomandati pt alimentarea celor 2? V-as ruga sa-mi spuneti si ce ar trebui cumparat?
                    Merge cu un teu, 2 racorduri flexibile (galbene)? Alte fittinguri mai trebuiesc? Trebuie pus si regulator pt o presiune buna? Daca da, de care? Va multumesc.

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 890

                      #70
                      Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                      Postat în original de VYS
                      Cine credeti ca sta sa va masoare furtunul flexibil de la aragaz? Al meu este de 1,5m si a trecut peste 2 revizii ale celor de la gaze.
                      Daca in cazul unei instalatii de gaz realizata din bucati de teava infiletate, cu cat aceasta este mai lunga (si deci are si mai multe jonctiuni) cu atat riscul teoretic de a avea scapari de gaz creste, in cazul racordurilor flexibile logica aceasta nu se poate aplica deoarece intre un furtun de 1 metru si unul de 10 metri nu este nicio diferenta. La recordurile flexibile singurul risc serios este acela ca furtunul folosit sa fie unul cu care cineva s-a jucat si l-a indoit de prea multe ori (fiindca presupun ca la un momentdat acesta plezneste daca il tot indoi de prea multe ori).

                      Revenind la legislatia in privinta gazului imi amintesc cum pe vremea lui Ceausescu cei de la gaz au venit la parintii mei acasa si le-au spus ca nu-i voie sa conecteze aragazul cu furtun de cauciuc si ca trebuie racord metalic (din teava). Dau acest exemplu fiindca si atunci tot despre respectarea legii era vorba. Conditiile concrete de atunci: aveam un aragaz care fireste ca avea 4 picioare si se rezema pe o suprafata din mozaic prost turnata, adica ne-plana si ne-orizontala deci aragazul era relativ instabil pe acea podea si trebuia sa-i pun cateva "pene" sub unele dintre picioare ca sa-l verticalizez si sa-l stabilizez pe pozitie. Ceea ce-am vrut sa subliniez este ca aragazul era predispus la a fi miscat de pe pozitie doar prin simpla lui utilizare de zi cu zi iar cei de la gaz imi cereau sa-l leg cu un racord rigid din teava. Cu greu au acceptat cei de la gaz sa renunte la solutia lor cu "teava" si au facut-o doar atunci cand tatul meu le-a aratat in sectiune tipul furtunului folosit si le-a explicat ca era din acela folosit la sudura cu acetilena, pentru tuburile de oxigen, deci un furtun special, foarte rezistent.
                      Lor li se parea foarte logic sa legi un aragaz (in miscare) de o teava infiletata, doar fiindca asa le zicea lor legea. Ceea ce vreau sa spun este ca mai inainte sa ceri cuiva sa respecte o lege trebuie sa faci legi logice si practice.
                      Ultima editare de coretweaker; 25.apr.2013, 12:17.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                        Postat în original de shadow_x3x
                        Buna ziua. Am achizitionat o plita incorporabila pe gaz si un cuptor incorporabil tot pe gaz. Ce solutie recomandati pt alimentarea celor 2? V-as ruga sa-mi spuneti si ce ar trebui cumparat?
                        Merge cu un teu, 2 racorduri flexibile (galbene)? Alte fittinguri mai trebuiesc? Trebuie pus si regulator pt o presiune buna? Daca da, de care? Va multumesc.
                        De regula , merge , dar va sfatuiesc sa apelati la cineva care se pricepe

                        Postat în original de coretweaker
                        Daca in cazul unei instalatii de gaz realizata din bucati de teava infiletate, cu cat aceasta este mai lunga (si deci are si mai multe jonctiuni) cu atat riscul teoretic de a avea scapari de gaz creste, in cazul racordurilor flexibile logica aceasta nu se poate aplica deoarece intre un furtun de 1 metru si unul de 10 metri nu este nicio diferenta............... Ceea ce vreau sa spun este ca mai inainte sa ceri cuiva sa respecte o lege trebuie sa faci legi logice si practice.
                        Teoretic , asa pare , in realitate nu !
                        O instalatie rigida , pe filete , nu se misca , deci sint slabe sanse sa cedeze de pe o zi pe alta , din cauza miscarii .
                        La o instalatie flexibila , s-a limitat lungimea racordului pt a nu fi careva tentat ( ca sint dusi ...) sa se plimbe cu aparatul prin casa .
                        Legile s-au schimbat , se schimba si sint logice . Macar in domeniul asta !
                        ............
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • bmcatalin
                          Incepator
                          • 29.apr.2012
                          • 29

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                          @shadow_x3x:
                          apelati la o firma specializata: aceasta va verifica instalatia dpdv al caderilor de presiune. apoi va implementa solutia ce vi se potriveste. ceea ce doriti dvs sa faceti insa este la limita legii, deoarece veti depasi cota de gaz alocata de catre distribuitorul de gaz. in mod normal ar trebui mai intai sa-i cereti acordul.
                          @mircea_g:
                          tot in romania. cu toate astea nu mi se are aberant deloc. in primul rand ceea ce spun eu respecta normativul, fara zone de gri (cu privire la racord). in al doilea rand, o proba de presiune facuta la o instalatie sudata tine si la revizia de 10 ani, fara probleme. in al treilea rand, daca as avea gaz, mi-as dori sa am o instalatie sudata. infiletarea este partea slaba la o instalatie. aproape 90% din scapari le-am gasit la infiletari (iar aici se pot povesti multe).
                          @coretweaker, VYS
                          va intrebati cine sta sa masoare lungimea racordului flexibil?
                          am vazut destule instalatii modificate din cauza asta in urma verificarilor (racorduri lungi de 2 m, sau chiar innadite).
                          in momentul de fata legislatia s-a mai relaxat. inainte, daca OSD-ul era mai strict, ca verificator trebuia sa aplici I6 la sange. in momentul de fata s-a dat liber la orice nebunie. probabil ca, dupa o vreme, se vor vedea rezultatele nefaste.
                          @coretwaker
                          si mie mi se pare o prostie sa legi aragazul direct la teava de otel. dar asta este un subiect mort, nu se mai face asa nicaieri.

                          Comentariu

                          • Ranettius
                            Membru Marcant
                            • 18.oct.2005
                            • 592

                            #73
                            Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                            @bmcatali: de ce ar depasi cineva cota de gaz alocata daca are plita si cuptor pe gaz separate? Daca am aragaz de ala normal nu consuma la fel daca aprind atat focurile cat si cuptorul?

                            Comentariu

                            • bmcatalin
                              Incepator
                              • 29.apr.2012
                              • 29

                              #74
                              Răspuns la: Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

                              Postat în original de Ranettius
                              @bmcatali: de ce ar depasi cineva cota de gaz alocata daca are plita si cuptor pe gaz separate? Daca am aragaz de ala normal nu consuma la fel daca aprind atat focurile cat si cuptorul?
                              foarte posibil sa nu consume la fel. separat pot sa consume mai mult. asta se verifica comparand cartile tehnice ale plitei, respectiv cuptorului, cu acordul de acces la sistem. poate shadow_x3x ne va lamuri ce are exact in casa.

                              Comentariu

                              Procesare...