Distributie semnal tv in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Consultant electrice
    a răspuns
    Antena parabolica are un LNB cu una, doua sau mai multe iesiri. Din fiecare iesire pleaca cablu direct catre receiver. Eu nu am vazut nicaieri sa se imparta acel semnal, deci va trebui sa faceti cum v-au recomandat si cei de la Digi.

    Lasă un comentariu:


  • ciprianstudio
    a răspuns
    am facut si eu la fel o instalatie te TV si SAT , pe prizele de TV se vede destul de bine insa pe prizele de SAT ( sunt una langa alta , prize de trecere de la VIMAR ) cei de la DIGI au zis ca au semnal 20% si ca trebuia sa merg cu fiecare cablu coaxial direct in mansarda si ei de acolo sa distribuie , ca asa se pierde semnalul ca sunt multe conexiuni si ca la semnanul de pe Antena parabolica , nu se pune dispribuitoare ! astept si eu un raspuns! bafta si merci mult

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Postat în original de danutzddd
    E bine ca ati deschis discutia .Intreb si eu: este bine daca dintr-un distribuitor alimentezi 3 sau 4 televizoare odata sau trebuie ca dupa 2 televizoare sa mai pui un distribuitor? altul ar fi semnalul?mai bun?
    Pierderile sunt mai mici daca se alimenteaza toate dintr-un singur distribuitor. Mai pot aparea si probleme de adaptare a impedantelor in cazul in care se folosesc mai multe distribuitoare.
    Eu zic ca cel mai bine ar fi sa ai un distribuitor activ - de amplificare a semnalului - si apoi o distribuire pe semnal mare daca ai mai mult de 2-3 televiozare si cabluri de distributie lungi.
    Depinde mult si de calitatea si puterea semnalului ce intra in distribuitor. Legea conservarii energiei se aplica si aici; putin bagi putin iese, bagi semnal mai puternic ai iesiri cu semnal mai puternic.
    Trebuie sa aveti in vedere ca pe fiecare conexiune aveti pierderi mai mici sau mai mari in functie de modul cum sunt realizate acestea. Fiecare innadire a cablului duce la pierderi de semnal care depind foarte mult de modul cum sunt realizate.

    Lasă un comentariu:


  • danutzddd
    a răspuns
    E bine ca ati deschis discutia .Intreb si eu: este bine daca dintr-un distribuitor alimentezi 3 sau 4 televizoare odata sau trebuie ca dupa 2 televizoare sa mai pui un distribuitor? altul ar fi semnalul?mai bun?

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Postat în original de florin muresan-grecu
    Un distribuitor de calitate nu atenueaza semnalul cu mai mult de 1 db,ceea ce inseamna ca daca semnalul la intrare are un nivel corespunzator,TV-urile ar trebui sa functioneze fara probleme.Trebuie folosite distribuitoare fara atenuare,nu din acelea care au atenuare inscriptionata pe corpul lor.
    Teoretic 1db la cea mai joasa frecventa; in realitate in UHF pierderile cresc f mult- chiar si pe conexiuni ai pierderi la frecvente mari. Deci?

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Un distribuitor de calitate nu atenueaza semnalul cu mai mult de 1 db,ceea ce inseamna ca daca semnalul la intrare are un nivel corespunzator,TV-urile ar trebui sa functioneze fara probleme.Trebuie folosite distribuitoare fara atenuare,nu din acelea care au atenuare inscriptionata pe corpul lor.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    intradevar asa e dar decat sa faci reteaua in cascada mai bine nu mai o faci ... totusi dacca ai de ales intre cele cele 2 variante ar fi mai bine sa o alegi pe cea serie deoarece (teoretic )semnalul RF va fi impartit in mod egal televizoarelor!

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Fiecare distribuitor are o anumita atenuare. Cred ca nu e corect sa mergi din distribuitor in distribuitor, doar daca primul e un distribuitor activ, adica cu amplificare.
    Cercetand oferta de prize tv Merlin Gerin am vazut ca sunt 3 tipuri de prize R-TV/SAT:
    - pentru sisteme de distributie paralel - de trecere
    - pt. sisteme de distributie serie - de capat
    - pt. sisteme de distributie serie - de trecere

    Sunt cam derutat, nu stiu ce sa cumpar si cum sa fac reteaua.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    pentru semnale RF(redio frecventa)de TV o sa folosesti distribuitoare! conexiunile vor fi realizate in "stea" nu in "cascada" asta inseamna ca din distribuitor va veni un cablu la fiecare televizor!o iesire a distribuitorului de la parte o sa "alimentezi" intrarea distribuitorului de la mansarda (sau invers in cazul in care cablul principal intra in casa pe la mansarda.
    vezi schema!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a creat un topic Distributie semnal tv in casa

    Distributie semnal tv in casa

    Cine are idee cum se realizeaza corect o retea de distributie a semnalului catv (si eventual semnal de la un LNB - antena satelit) la 4 prize tip Merlin Gerin intr-o casa P+M.
Procesare...