Distributie semnal tv in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    @Galaxy www.mondoplast.ro

    Lasă un comentariu:


  • Tetelu
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Postat în original de Consultant electrice
    Daca vorbim de decodorul mai scump pentru posturi HD acolo e altceva. Concluzia este ca in anumite conditii puteti avea nevoie si doar de un splitter insa depinde ce sistem furnizeaza RDS/RCS la dvs. si ce posturi doriti sa vizionati.
    rcs-rds transmite programe in format analogic si digital. in sistemul analogic nu este nici un program criptat iar in cel digital sint criptate programe gen hbo, digifilm etc. programele digitale care nu sint codate se pot receptiona cu un televizor care are tuner digital de cablu (dvb-t). programele digitale codate se pot receptiona cu un decodor sau mai nou cu un CAM ce se poate introduce in CI la televizoarele mai noi.
    eu de 2 saptamini am schimbat decodorul cu CAM-ul si sint f. multumit deoarece folosesc o singura telecomanda.

    Lasă un comentariu:


  • Galaxy
    a răspuns
    Re: Distributie semnal tv in casa

    Unde se gasesc splittere, distribuitoare si amplificatoare de semnal, de calitate?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Cum vine semnalul la dvs. in casa fibra optica, cablu coaxial sau aveti o antena mica de satelit? Eu de exemplu am tot la RDS/RCS fibra optica-Gpon-televizoare pe coaxial inclusiv cu posturi HD. Daca pun pe coaxial si decodorul de la ei mai am acces la niste posturi proprii ale lor de filme etc insa nu am facut acest lucru ca sa pastrez telecomanda televizorului. Daca vorbim de decodorul mai scump pentru posturi HD acolo e altceva. Concluzia este ca in anumite conditii puteti avea nevoie si doar de un splitter insa depinde ce sistem furnizeaza RDS/RCS la dvs. si ce posturi doriti sa vizionati.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Postat în original de Utilizator_sters
    ..........
    Eu am cablu si internet la rcs&rds si mai vreau un tv care sa mearga pe posturi diferite fata de celalalt.
    Ce ma sfatuti sa fac,sa mai iau un decodor in custodie sau sa cumpar un spliter,sau este nevoie de ambele?
    Ambele !.....................................

    Lasă un comentariu:


  • Utilizator_sters
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Am si eu o intrebare...am citit postarile de mai sus in care cineva spunea ca este mai bine sa cumperi un splitter decat un decodor in custodie,daca am retinut eu bine.
    Eu am cablu si internet la rcs&rds si mai vreau un tv care sa mearga pe posturi diferite fata de celalalt.
    Ce ma sfatuti sa fac,sa mai iau un decodor in custodie sau sa cumpar un spliter,sau este nevoie de ambele?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Cel mai bine ar fi sa le puneti chiar lor o intrebare, au personal bine calificat care va poate indruma si isi cunosc mai bine produsele.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Postat în original de Consultant electrice
    Spuneati intr-un post in urma ca aveti o oferta de cablu de la ei - in oferta nu scrie ce tip de cablu este? Cercetati si oferta de la Mondoplast si ei au o gramada de solutii de cabluri, splittere si amplificatoare calitative.
    Nu cunosc ce tip este cablul lor , asa ca prefer sa cumpar din alta parte .Am studiat si oferta Mondoplast , ma avantajaza sa cumpar de la ei , dar nu stiu ce sa aleg ...

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Spuneati intr-un post in urma ca aveti o oferta de cablu de la ei - in oferta nu scrie ce tip de cablu este? Cercetati si oferta de la Mondoplast si ei au o gramada de solutii de cabluri, splittere si amplificatoare calitative.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Eu cred ca este mai bine daca merg pe varianta un distribuitor cu 6 iesiri ( net+5tv ) si cablu calitativ pina in fiecare tv .
    Problema este ce cablu sa aleg EU sau cumpar chiar de la ei ... Ma gindeam ca poate gasesc ceva chiar mai bun decit al lor .Este clar ca ei folosesc ceva calitativ , dar nu stiu ce tip au concret ...

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Postat în original de Mircea G
    Semnal slab pe analogic , relativ ok pe digital .
    Am chemat firma de cablu pt a vedea " ce si cum " . Rezultatul a fost previzibil . Semnal ok la intrare in casa , apoi se pierde prin splitere, cablul interior , prize , cablul alimentare ( priza/tv ).
    Cam stiam asta , si cum am posibilitatea sa trag alte cabluri noi , solutia ar fi sa montez un singur spliter la intrare in casa de unde vor pleca cele 5 tv si net-ul , iar cablul tv sa fie direct spliter-tv , fara priza .
    Am o oferta de cablu ( de exterior ) chiar de la ei , raminind sa pozez eu instalatia si ei sa revina cu mufarea si spliter-ul.
    Intrebarea mea este : pot sa gasesc un cablu profesional mai maleabil pt asa ceva sau merg pe " mina lor ". Vreau sa vad si diferentele de pret ...
    Am gasit si asa ceva : http://www.dipolnet.ro/cablu_coaxial..._E1231_100.htm cred eu , mai potrivit , deoarece partial cablurile vor trece prin podul neizolat .
    Ca spliter de calitate ???
    Data fiind situatia ca este relativ ieftin, de ce nu incercati si asa ceva

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Postat în original de statator
    curand o sa vina solutia de la focus sat care ofera in loc de receivere carduri care se introduc in cam-ul tv-ului. mi se pare cea mai buna solutie. totul cu o singura antena.
    suna excelent, nu?
    Abia astept solutia asta sa scapam de "cutiile" separate

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Distributie semnal tv in casa

    Semnal slab pe analogic , relativ ok pe digital .
    Am chemat firma de cablu pt a vedea " ce si cum " . Rezultatul a fost previzibil . Semnal ok la intrare in casa , apoi se pierde prin splitere, cablul interior , prize , cablul alimentare ( priza/tv ).
    Cam stiam asta , si cum am posibilitatea sa trag alte cabluri noi , solutia ar fi sa montez un singur spliter la intrare in casa de unde vor pleca cele 5 tv si net-ul , iar cablul tv sa fie direct spliter-tv , fara priza .
    Am o oferta de cablu ( de exterior ) chiar de la ei , raminind sa pozez eu instalatia si ei sa revina cu mufarea si spliter-ul.
    Intrebarea mea este : pot sa gasesc un cablu profesional mai maleabil pt asa ceva sau merg pe " mina lor ". Vreau sa vad si diferentele de pret ...
    Am gasit si asa ceva : http://www.dipolnet.ro/cablu_coaxial..._E1231_100.htm cred eu , mai potrivit , deoarece partial cablurile vor trece prin podul neizolat .
    Ca spliter de calitate ???
    Ultima editare de Mircea_G; 11.aug.2013, 12:47.

    Lasă un comentariu:


  • statator
    a răspuns
    curand o sa vina solutia de la focus sat care ofera in loc de receivere carduri care se introduc in cam-ul tv-ului. mi se pare cea mai buna solutie. totul cu o singura antena.
    suna excelent, nu?

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    Alt minus pentru reciver: imaginea de la un canal si sunetul de la altul! Si atunci inchizi reciver-ul si treci pe analog, daca te tin nervii.

    Lasă un comentariu:

Procesare...