Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: raspuns

    Postat în original de -pedro-
    mentionez ca renelul sau altcineva (spre surprinderea si a mea) nu are nici o legatura cu acea retea de 2km 500 pe care vreau sa montez cablul solicitat.Consumatorii mei casnici nu vor depasi 3 kw insumati ..deci?care ar fi tipul de cablu bun pre acel racordaj?
    Pentru puterea de 3KW, la lungimea de 2500m va trebuie cablu de cupru si anume:
    Pt trifazat: CYABY 3x35+16mmp in cazul unui bransament subteran. Pret 87lei/m
    Pt monofazat: CYABY 3x50mmp tot subteran. Pret 113 lei/m
    La aceasta sectiune va incadrati in parametri standard de functionare (tensiune si amperaj)
    Ar mai fi TIYR 3x35+16 sau TIYR 3x50 care sunt ceva mai ieftine, dar va avertizez ca va costa stalpii cat nu face pt bransament aerian.
    Aceste preturi sunt de la furnizorii mei de materiale cu care am contract

    Lasă un comentariu:


  • alexandrulcn
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Care mai sunt conditiile cand extinzi o retea electrica (retea particulara /privata) ...si eventual cum te poti ulterior conecta la aceasta. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

    Am si eu o parcela de teren la iesirea din Craiova (la 4km de Craiova spre satul Jieni) pentru moment transformatorul de curent (montat de maxim un an) este la aproximativ 350/400m de mine.Un grup de vecini care au deja case in zona vor sa extinda reteaua electrica ,distanta maxima pana la ultima casa care ar trebui racordata maxim 500m sa zicem. Am inteles ca au gasit o firma care sa execute lucrarea cu aproximativ 400 mil. am fost contactat pentru a contribui si restul vecinilor cu o suma.
    Intrebarea este urmatoarea ,eu pe teren nu am pentru moment nimic , nici macar gard si nu stiu daca in 1/2 ani am nevoie de curent ,cum se face aceasta retea (ma refer strict daca dau acum acesti banii este garantat ca voi fi legat atunci cand voi dorii) , peste 1/2 ani reteaua respectiva mai suporta alti consumatori ...sau raman cu banii dati.
    Case construite sunt 5 si pana acum cam 10 persoane ar vrea sa contribuie ,reteaua respectiva maxim cate persoane poate tine ? Daca sa zicem nu contribui acum (chiar nu am nevoie de curent 1/2 ani) care ar fi conditiile sa te racordezi dupa 1/2 ani la aceasta retea ...Trebuie semnatura de la toti cei 10 care au pus banii ? Cum se procedeaza , nu am reusit sa gasesc nimic pe net.

    Se mai poate introduce curentul daca nu ai nimic construit , pentru fantana sau organizare santier ... sa poti folosii acolo cand te duci un bec ,pompa la fantana , etc. Am vazut zeci de parcele cu curentul la poarta dar fara nimic construit , se mai poate ? Cam cat costa si cat timp este valabil.

    Daca are cineva raspusuri , multumesc anticipat ...

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Aci n-ai nimerit-o. Nu mai merge cum mergea. Cel care executa lucrari de bransamente trebuie sa fie atestat ANRE cu tip "B".
    In mod automat, cei atestati sunt acreditati de orice distribuitor de energie
    Daca este atestat si prieten cu ,,cel din zona' lucrurile se misca mai repede ,asta-i realitatea.































    ;

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de fanero
    Identifica seful echipei care face interventii in zona si intreaba-l daca nu are un "prieten care face astfel de lucrari"
    Aci n-ai nimerit-o. Nu mai merge cum mergea. Cel care executa lucrari de bransamente trebuie sa fie atestat ANRE cu tip "B".
    In mod automat, cei atestati sunt acreditati de orice distribuitor de energie

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de smeagle
    deci ar trebui sa ma duc direct la o firma acreditata enel pentru bransament ?
    Identifica seful echipei care face interventii in zona si intreaba-l daca nu are un "prieten care face astfel de lucrari"

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de smeagle
    deci ar trebui sa ma duc direct la o firma acreditata enel pentru bransament ?
    ............
    EXACT si daca aveti si o cunostinta eeeee cel mai bine , si sanatos ...

    Lasă un comentariu:


  • smeagle
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    deci ar trebui sa ma duc direct la o firma acreditata enel pentru bransament ?

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Preturi bransament enel

    Cititi si topicul asta http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ght=bransament

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Preturi bransament enel

    La mine parca 32 milioane , daca imi aduc aminte ...12...15.m subteran...de la enel facut 380v...bineinteles cu o cunostinta , ca altfel nu se poate in Romania....o sa pun si o poza ...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • hot
    a răspuns
    Răspuns la: Preturi bransament enel

    1200 lei costuri bransament,reteaua era peste drum,traversarea a fost facuta de mine\(teava pe sub pamant).Enel lul vine doar si pune contorul si bmp ul restul se face doar prin firma acreditata de enel.la mine este monofazat adica 220,pentru 380 ceva mai scump.

    Lasă un comentariu:


  • smeagle
    a răspuns
    Preturi bransament enel

    Stie cineva care sunt costurile bransarii la energie electrica ? evident si de unde pana unde si etc de exemplu la mine panoul este peste drum deci la aprox 15-20 m si banuiesc ca se va face pe sub pamant. Si daca e bine sau mai ieftin sa fac printr-o firma acreditata sau direct prin enel ? deasemenea cam cat este diferenta intre 220 si 380 la bransament ca si pret ? Cine stie s-au s-a lovit de aceste probleme va rog sa ma kamuriti si pe mine ...

    Lasă un comentariu:


  • flory82
    a răspuns
    RACORDAREA LA RETEAUA ELECTRICA prima data

    Buna ziua!

    Consider ca este foarte util acest forum si a venit momentul in care am nevoie de cateva raspunsuri. Pentru acest lucru am nevoie de cei cu experienta, membrii ai acestui forum.

    Casa pe care vreau sa o racordez la energie electrica este construita de 17 ani. Am decis sa aleg varianta de consumator casnic.
    Casa nu a avut legatura la stalpul de inalta tensiune pana in prezent. A avut sursa proprie ce nu mia exista acum. Are firele prin pereti pentru prize si pentru aplice pe pereti, pe tavan nu are nici un fir. Stalpul de inalta tensiune se afla chiar la poarta, la o distanta de 50 m.

    Pentru dosarul de incheiere al unui contract cu cei de la electrica sunt nevoie de foarte multe acte, mai precis de mai multe dosare pline de fel si fel de acte.
    Nedumerirea mea consta in faptul ca aceste acte difera de la caz la caz.

    Cea mai frecventa lista gasita este urmatoarea:

    DOSAR 1
    Pentu racordare - act identitate
    - titlu de proprietate sau contract de vanzare cumparare
    - cerere de incheiere a contractului
    - optiunea consumatorului privind tipul de tarif aplicat - sub 6kw monofazi sau peste 6kw trifazic
    - aviz tehnic de racordare.

    DOSAR 2
    Pentru avizul tehnic - cerere de solicitare a avizului tehnic
    - plan RLV incinta(de la arhitect)
    - act identitate
    - titlu de proprietate sau contractul de vanzare cumparare
    - chestionar energetic tip
    - lista receptoarelor
    - autorizatie de constructie
    - certificat de urbanism bransament electric
    - aviz de amplasament (de la operatorul de distributie din zona)
    - plan de incadrare in zona
    - plan de situatie
    DOSAR 3
    pentru avizul de amplasament -

    # Eu vreau sa stiu de ce am nevoie: de monofazic sau trifazic? (consumatori normali frigider, masina de spalat, 5 tv, becuri, robot de bucatarie, calculator, becuri de exterior).
    # vreau sa stiu daca mai am nevoie de avizul de amplasament daca este deja construita casa si nu fac nici extinderi.
    # vreau sa stiu daca mai este nevoie de autorizatia de constructie.
    # vreau sa stiu daca ma sfatuiti sa schimb si firele din casa existente.

    Multumesc celor care vor raspunde pentru timpul acordat.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie elec

    Postat în original de alexandrulcn
    Mersi pentru raspuns ,extrem de scump dupa parerea mea , dar nu ai alternative ...
    Pretul acesta este valabil in conditiile in care BMP-ul e montat langa firida.
    Daca se merge pe aviz de racordare subteran pe 100 m (cu montarea BMP la limita de proprietate) ajungeti la o valoare ce depaseste 5000 lei.Sfatul meu e sa cereti montarea BMP la firida si sa veniti cu coloana de alimentare cu autorizatie de sapatura pana pe proprietate,sau sa cereti o oferta de la o firma atestata care detine normele distribuitorului de energie.(CEZ,EON,ENEL)
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • alexandrulcn
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de RaspoElectric
    .Pretul avizului de racordare este situat intre 1800-2500 plus ce va ia si firma atestata pentru consultanta (dosare) si realizarea lucrarii.
    Cu respect ... Ovi
    Mersi pentru raspuns ,extrem de scump dupa parerea mea , dar nu ai alternative ...

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de Adi_M
    Pt un bransament trifazat subteran la o casa noua unde casuta de distributie se afla la aprox 100 m iar totala instala este de 9 kw am doua variante: 1. cablu acyaby 3x35+16 sau 2. cyaby 4x10. Care este mai potrivit? Multumesc!
    Puteai sa folosesti si 4x16mmp aluminiu, daca la cupru ai 4x10mmp.
    Ei ti-au oferit aluminiu 3x35+16 in loc de 4x16 este ca si cum ai zice "De ce Nastradin Hogea avea papuci galbeni? Bineinteles ca n-avea altii" Asa si cu cablul lor de aluminiu de 3x35+16 pt ca asta e sectiunea minima pe care le permite ENEL s-o foloseasca.
    Gandeste-te in schimb ca daca mergi pe cupru o sa-ti mai ia bani si pe CCD-uri (cleme de conexiune cu dinti) care sunt scumpe ale dracului.

    Lasă un comentariu:

Procesare...