Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #76
    Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Aci n-ai nimerit-o. Nu mai merge cum mergea. Cel care executa lucrari de bransamente trebuie sa fie atestat ANRE cu tip "B".
    In mod automat, cei atestati sunt acreditati de orice distribuitor de energie
    Daca este atestat si prieten cu ,,cel din zona' lucrurile se misca mai repede ,asta-i realitatea.































    ;
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • alexandrulcn
      Incepator
      • 11.sep.2012
      • 6

      #77
      Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

      Care mai sunt conditiile cand extinzi o retea electrica (retea particulara /privata) ...si eventual cum te poti ulterior conecta la aceasta. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

      Am si eu o parcela de teren la iesirea din Craiova (la 4km de Craiova spre satul Jieni) pentru moment transformatorul de curent (montat de maxim un an) este la aproximativ 350/400m de mine.Un grup de vecini care au deja case in zona vor sa extinda reteaua electrica ,distanta maxima pana la ultima casa care ar trebui racordata maxim 500m sa zicem. Am inteles ca au gasit o firma care sa execute lucrarea cu aproximativ 400 mil. am fost contactat pentru a contribui si restul vecinilor cu o suma.
      Intrebarea este urmatoarea ,eu pe teren nu am pentru moment nimic , nici macar gard si nu stiu daca in 1/2 ani am nevoie de curent ,cum se face aceasta retea (ma refer strict daca dau acum acesti banii este garantat ca voi fi legat atunci cand voi dorii) , peste 1/2 ani reteaua respectiva mai suporta alti consumatori ...sau raman cu banii dati.
      Case construite sunt 5 si pana acum cam 10 persoane ar vrea sa contribuie ,reteaua respectiva maxim cate persoane poate tine ? Daca sa zicem nu contribui acum (chiar nu am nevoie de curent 1/2 ani) care ar fi conditiile sa te racordezi dupa 1/2 ani la aceasta retea ...Trebuie semnatura de la toti cei 10 care au pus banii ? Cum se procedeaza , nu am reusit sa gasesc nimic pe net.

      Se mai poate introduce curentul daca nu ai nimic construit , pentru fantana sau organizare santier ... sa poti folosii acolo cand te duci un bec ,pompa la fantana , etc. Am vazut zeci de parcele cu curentul la poarta dar fara nimic construit , se mai poate ? Cam cat costa si cat timp este valabil.

      Daca are cineva raspusuri , multumesc anticipat ...

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #78
        Răspuns la: raspuns

        Postat în original de -pedro-
        mentionez ca renelul sau altcineva (spre surprinderea si a mea) nu are nici o legatura cu acea retea de 2km 500 pe care vreau sa montez cablul solicitat.Consumatorii mei casnici nu vor depasi 3 kw insumati ..deci?care ar fi tipul de cablu bun pre acel racordaj?
        Pentru puterea de 3KW, la lungimea de 2500m va trebuie cablu de cupru si anume:
        Pt trifazat: CYABY 3x35+16mmp in cazul unui bransament subteran. Pret 87lei/m
        Pt monofazat: CYABY 3x50mmp tot subteran. Pret 113 lei/m
        La aceasta sectiune va incadrati in parametri standard de functionare (tensiune si amperaj)
        Ar mai fi TIYR 3x35+16 sau TIYR 3x50 care sunt ceva mai ieftine, dar va avertizez ca va costa stalpii cat nu face pt bransament aerian.
        Aceste preturi sunt de la furnizorii mei de materiale cu care am contract

        Comentariu

        • iliea
          Incepator
          • 28.dec.2009
          • 8

          #79
          Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

          Buna,
          Am nevoie de un pret corect, acoperitor (+ max 20% fata de un pret mediu) pt. manopera "inlocuire BMPT existent cu un FDPC-2T echipat DPST, intrerupator automat, Ir = 16A" (conform ATR pt. organizare santier) si un pret pt. firida respectiva. Lucrarea a fost facuta de firma care a facut lucrarea vecinului, la carei firida ne vom conecta si noi. A fost facuta in graba deoarece vecinul isi finisa zidul si firida e incorporata. Acum urmeaza sa achit lucrarea firmei respective, dar am impresia ca cere un pret mult prea mare. I-am cerut o factura firida + un deviz corect, dar deocamdata a amanat intalnirea (plecat din localitate).
          Multumec mult.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #80
            Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

            Cat v-a cerut firma respectiva? Cu factura sau la negru?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • iliea
              Incepator
              • 28.dec.2009
              • 8

              #81
              Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

              Postat în original de Consultant electrice
              Cat v-a cerut firma respectiva? Cu factura sau la negru?
              Nu stiu , probabil cu factura.
              E o poveste: Vecinul de peste drum mi-a dat acordul scris pt. racordare (lucrare extinsa pe cheltuiala lui). Am cazut la un acord principial cu firma care-i facuse lui lucrarea. Un acord care includea bransament electric (3000 - pret mare) si apa (2000 - pret mic). Firida urma sa fie schimbata si incastrata in zid, vecinul isi finisa gardul, timpul era scurt, deci am cazut la o intelegere principiala. In prima faza a schimbat firida. Apoi ne-am intalnit pt. a discuta detalii. A venit fara ATR (desi il ridicase el), cand am cerut detalii despre materiale, etc., mi-a facut o impresie f. proasta. El (patronul firmei) a renuntat la executia brasamentului de apa, iar in ziua urmatoare eu l-am sunat sa-i spun ca renunt la bransamentul electric, sa-mi spuna cat costa firida+montarea ei. A cerut 2500 lei... Pt firida FDCP-2T PGA Electric. I-am zis ca mi se pare enorm, sa ne intalnim sa-mi dea factura pt firida si un deviz, sa le verific. A zis ca e ocupat, plecat, in fine, a dat inapoi. Pana ma intalnesc cu el as vrea sa stiu un pret corect pt. ce a facut.
              Multumesc mult.

              PS
              Dupa ce am scos o copie a ATR'ului am vazut ca e unul temporar (nu partial-definitiv) pt ca si vecinul are tot un ATR temporar, desi lucrarea arata ca una definitiva (subteran). Probabil pt ca locul in care el s-a conectat face parte tot dintr-o retea temporara. In fine, ATR'ul contine doar valoare pt montaj grup masura 94 lei si pt. receptia lucrarii 98 lei.
              Ultima editare de iliea; 31.oct.2013, 16:28.

              Comentariu

              • iliea
                Incepator
                • 28.dec.2009
                • 8

                #82
                Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                Nu stiu exact ce firida a pus, dar e posibil ca pretul sa fie catre 1400 lei. Care ar fi un pret corect pt. manopera de inlocuire a BMPT'ului pt un contor cu firida asta FDCP-2T? De exp. 300 lei?

                Comentariu

                • ion_aniel
                  Incepator
                  • 18.dec.2012
                  • 25

                  #83
                  Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                  Buna seara!Am depus o cerere pentru ATR la Enel,pentru o casa veche care nu a fost bransata la curent,instalatia a fost furata in perioada in care faceam actele.
                  Este nevoie de o instalatie electrica functionala pentru a-mi face bransarea?Eu ma gandeam sa montez un tablou cu 2 sigurante,o priza si un intrerupator cu un bec,daca chiar este nevoie.

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #84
                    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                    Dacă este sa fim riguroși este nevoie de instalație de utilizare pentru a se face bransarea și este și normal sa fie așa. Practic, hârtia suporta aproape orice și electricianul autorizat care va întocmește dosarul de utilizare poate sa scrie acolo și basme iar dacă da și rapoarte de verificare pentru făt frumos și ileana cosanzeana lucrurile merg înainte.
                    Pentru dvs. dacă vreți treaba buna trebuie sa știți ca instalațiile electrice precum și modificările acestora se fac numai cu proiect întocmit de electrician autorizat.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • ion_aniel
                      Incepator
                      • 18.dec.2012
                      • 25

                      #85
                      Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                      Ce firma sau electrician imi puteti recomanda sa contactez pentru aceasta bransare in Buftea/gara Sabareni pe DN7.
                      Ultima editare de Consultant electrice; 16.apr.2015, 11:36.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #86
                        Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                        Postat în original de ion_aniel
                        Ce firma sau electrician imi puteti recomanda sa contactez pentru aceasta bransare in Buftea/gara Sabareni pe DN7.
                        Intra pe www.anre.ro si gasesti acolo toate firmele atestate sa faca bransamente. Iti alegi una mai aproape de tine.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #87
                          Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                          Postat în original de ion_aniel
                          Ce firma sau electrician imi puteti recomanda sa contactez pentru aceasta bransare in Buftea/gara Sabareni pe DN7.
                          http://portal.anre.ro/PublicLists/Atestate ai deja doua firme din Buftea.

                          Comentariu

                          • matea_bogdan
                            Incepator
                            • 03.feb.2015
                            • 62

                            #88
                            Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                            salut. am si eu o intrebare al carui raspuns nu l-am gasit in cele 9 pagini de aici. zilele astea o sa=mi puna o firma acreditata de electrica un stalp cu bransament cu tot. stalpul e la 90 de ma de casa mea/
                            prima intrebare: daca contorul o sa fie pus la distanta asta o sa inregistreze perderi mari?
                            a doua si cea mai importanta. de la stalpul lor o sa ingrop cablul. il pot ingropa impreuna cu apa si canalizare? la adancimi diferite?
                            ideea e ca drumul de acces are vreo 4 metri. daca fac trei santuri( electric, gaze, apa/canal) e ca dracu. deci? ce am de facut?

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #89
                              Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                              1. Nu inregistreaza nici o pierdere din moment ce cablul e bine dimensionat.
                              2. Cablul trebuie pozat deasupra tevii de apa/canalizare si nu dupa cum vrei d-ta, ci dupa cum e scris in ATR. Firma care-ti face racordul la alimentarea cu energie electrica are toate responsabilitatile legilor in vigoare. Nu e problema dvs pe unde trec ei cu cablul respectiv de la stalp pana la limita de proprietate. Ce trece de limita de proprietate si intra in teritoriul dvs deja va asumati toata raspunderea. Cel mai corect lasati o firma autorizata sa va faca toata treaba, altfel.... puteti deveni "parlamentar" daca se lasa cumva cu victime omenesti. Nu e nevoie sa intrati in politica, dar va asigur ca va cauta procuratura pt ucidere din culpa.
                              Eu zic sa nu pomenim de alea "rele" si sa aveti o seara frumoasa!

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                #90
                                Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                                1. Pierderi inregistreaza orice cablu, dimensionarea corecta se face in principal dpdv al functionarii cablului sub temperatura maxima prescrisa de fabricant si dpdv al caderii de tensiune.
                                Pentru cazul dvs. sa zicem ca aveti un cablu de cupru de 3x6 mmp (monofazic) de lungime 90m
                                Pierderile de putere sunt: P=R*I*I
                                R=3.1 ohmi/km
                                Daca consideram o sarcina constanta I=10A rezulta ca intr-o ora de functionare la 10A pe cei 90m pierderile sunt: 55.8Wh
                                Daca calculam pentru cablu de 4 mmp pierderile in aceleasi conditii de sarcina sunt: 83Wh
                                Asta e teoria, in practica este greu sa facei socoteli de acest gen pentru ca sarcina nu este constanta, oricum ca ordin de marime cam asa stau lucrurile.
                                2. Pentru pozarea cablului de la BMP la casa trebuie sa respectati distantele minime de vecinatate cu celelalte utilitati, deci da in mod normal trebuie 3 santuri sau 1 sant sufficient de lat. Mai trebuie sa tineti cont si de vecini si sa va corelati cu ei pentru utilitati daca tot sapati iesiti mai ieftin si faceti treaba mai buna daca exista intelegere (desi treaba asta e mai greu de obtinut)
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...