Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • -pedro-
    Incepator
    • 21.feb.2007
    • 11

    Bransament la reteaua de energie electrica

    buna ziua.sunt interesat cat m-ar costa un cablu de bransament 220 (sau 380) .Mentionez ca lungimea bransamentului este de 2km500 metri si vreau ca la capatul firului sa am o tensiune si un amperaj suficient!ce cablu ar trebui sa folosesc (grosime etc)?
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Pentru racordrea la SEN trebuie sa faci cerere la operatorul de retea, in care specifici puterea instalata si puterea maxima absorbita din retea. In functie de aceste date tehnice si de altele (caderea de tensine pana la punctul de racordare) operatorul de retea va emite avizul tehnic de racordare in care e specificat tipul si sectiunea bransamentului. Cauti o firma sau mai multe (autorizate in bransamente) cu care vei negocia pretul si daca va intelegeti si....dispui de suma vei incredinta executia bransamentului vei plati suma operatorului de retea (electrica EON CEZ ENEL), firma va executa bransamentul si dupa receptie operatorul va vace plata. Daca nu ai tensiunea prevazuta in contract de aici inainte raspunde operatorul. Avizul tehnic e valabil un an de zile.
    Succes !
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      daca e vb de consumator in curtea proprie ... spune tipul de consumator, puterea consumata de el si la lungimea de 2.5 km vom face o preconizare de grosime de conductor astfel incat sa ai acea tensiune de 220 sau 380V la capat dupa 2500m .

      Cu respect
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • -pedro-
        Incepator
        • 21.feb.2007
        • 11

        #4
        raspuns

        mentionez ca renelul sau altcineva (spre surprinderea si a mea) nu are nici o legatura cu acea retea de 2km 500 pe care vreau sa montez cablul solicitat.Consumatorii mei casnici nu vor depasi 3 kw insumati ..deci?care ar fi tipul de cablu bun pre acel racordaj?

        Comentariu

        • maiam
          Membru
          • 24.aug.2006
          • 211

          #5
          Cred ca un grup electrogen e mult mai avantajos. Puteti folosi un motor Diesel alimentat cu ulei vegetal, fapt ce duce la un pret acceptabil pe kwh.

          Comentariu

          • europrofesional
            Incepator
            • 06.iun.2007
            • 8

            #6
            Mergeti la electrica cut actele pe care le-a cere pt bransament (acte prin care aveti si un proiectel care face obiectul solicitari si care prezinta furnizoruiui cantitatea de energie solicitata ) electrica ia actele de la dvs analizaza si da solutia s-ar pute sa fie si mai mult de 2,5 km depinde unde are electrica posibilitatea de a v-a bransa pe dvs dupa ce va da solutia o firma electrica care ati selectat-o dvs si agreata de electrica va va executa bransamentul . 220v sau 380v este in functie de solicitarea dvs ori cum pentru 220 maximul pe care il poate da electrica este doar 10 kva
            www.europrofesional.lx.ro instalati electrice si automatizari

            Comentariu

            • dmugurel
              Membru marcant
              • 14.feb.2006
              • 306

              #7
              Daca electrica nu are nici o legatura cu instalatia de alimentare de 2,5 km trebuie sa faceti niste calcule in privinta costurilor.
              un bransament aerian este mai ieftin dar depinde de cat va costa pe dv stalpi (aveti nevoie de vreo 50 de bucati). Un bransament subteran este mai fiabil dar mai scump, depinde cat va costa sapatul santului, in plus ar mai interveni si costurile de efectuare a mansoanelor (daca nu aveti un cablu de 2500 de metri dintr-o bucata). Despre costuri, momentan nu le am disponibile dar incerc sa le postez cat mai curind.
              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                DomnulePedro tinand cont de lungimea cablului va recomand cablu cat mai gros,de exemplu 4x12 minim deoarece apar pierderi considerabile.preturile ajung sa depaseasca 100 mil din start.daca contoarul se pune inaintea cablului respectiv ve-ti plati foarte mult in plus fata de consumul real pe care il consumati! datorita pierderilor de energie de pe traseu.(cunoasteti efectele curentului la trecerea printr-un conductor )nu se exclude nici folosirea a doua transformatoare unul ridicator si unul coborator de tensiune.intradevar, cam scumpe dar daca intentionati sa realizati acest bransament in timp va economisiti bani,deoarece pierderile vor fi mult mai mici.aceste pierderi sunt direct proportionale cu intensitatea care strabate conductorul si lungimea acestuia.daca terenul e intravilan va recomand sa va asociati cu alti propieteri de planuri,mai ales vecini cu care sa impartiti costurile cablului,(industria imobiliara e in floare in Rominia).daca va permite buzunarul sa cumparati cablul respectiv in timp ve-ti lua bani frumosi datorita lui! Va Salut,numai bine!

                Comentariu

                • M@RiuS
                  Membru
                  • 03.ian.2007
                  • 105

                  #9
                  pt. ca nu am vrut sa deschid un nou topic pun si eu o intrebare legata de bransamentul electric, am depus actele pt. avizul de racoradare insa nu am inca casa ridicata ci doar o magazie pe care speram sa pun contorul, am fost sunat de la electrica si mi-au spus ca imi dau avizul doar daca voi pune un stalp la marginea terenului, stalp pe care vor monta si contorul iar apoi eu imi fac singur traseul la cablul electric. Intrabrea mea este cat m-ar costa un stalp cu tot cu montaj si daca a-s putea folosi un stalp metalic(o tiava cu diametrul mare) sa evit astfel bataia de cap cu stalpul de beton

                  Comentariu

                  • dmugurel
                    Membru marcant
                    • 14.feb.2006
                    • 306

                    #10
                    Postat în original de M@RiuS
                    pt. ca nu am vrut sa deschid un nou topic pun si eu o intrebare legata de bransamentul electric, am depus actele pt. avizul de racoradare insa nu am inca casa ridicata ci doar o magazie pe care speram sa pun contorul, am fost sunat de la electrica si mi-au spus ca imi dau avizul doar daca voi pune un stalp la marginea terenului, stalp pe care vor monta si contorul iar apoi eu imi fac singur traseul la cablul electric. Intrabrea mea este cat m-ar costa un stalp cu tot cu montaj si daca a-s putea folosi un stalp metalic(o tiava cu diametrul mare) sa evit astfel bataia de cap cu stalpul de beton
                    In ultimul timp Electrica la avizul tehnic de racordare se prevede montarea blocului de masura si protectie doar la limita de proprietate. Trebuie sa te prezinti la electrica sa ceri avizul tehnic de racordare si fisa de solutie (in care e prevazut tipul stalpului) cu care te prezinti la mai multe firme autorizate in bransamente si ceri oferta de pret de la fiecare. Alegeti oferta care va convine, mai cereti o reducere suplimentara dupa care-i incredintatai executia. Electrica nu accepta alt tip de stalp decat cel prevazut in fisa de solutie.
                    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      nu vreau sa va supar Domnule Dmugurel dar la noi electrica accepta si stalpi de lemn!chiar eu personal am asa ceva in curte.am sa incerc sa fac rost de un aparat foto digital sa fac poza.daca o sa fac rost o sa va arat si bransamentul de la discutia "cu loboda"daca mai tineti minte!eu cred ca pe aici pe la noi sunt niste cazuri mai deosebite cu cei de la electrica.......SUNT NEBUNI DOMNE' cu respect,va salut!

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #12
                        Postat în original de alex virtual
                        nu vreau sa va supar Domnule Dmugurel dar la noi electrica accepta si stalpi de lemn!chiar eu personal am asa ceva in curte.am sa incerc sa fac rost de un aparat foto digital sa fac poza.daca o sa fac rost o sa va arat si bransamentul de la discutia "cu loboda"daca mai tineti minte!eu cred ca pe aici pe la noi sunt niste cazuri mai deosebite cu cei de la electrica.......SUNT NEBUNI DOMNE' cu respect,va salut!
                        Nu am mentionat ca nu e voie stalp de lemn, am spus ca tipul stalpului e prevazut in fisa de solutie.
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          am inteles Domnule Dmugurel!cu respect ,va salut.

                          Comentariu

                          • radu matei
                            Membru marcant
                            • 17.apr.2007
                            • 515

                            #14
                            Bransament la reteaua de energie electrica

                            Saluatre!
                            As avea si eu nevoie de niste informatii referitoare la modalitatea de bransare la energia electrica.
                            Astfel, in primavara vreau sa ma apuc de construirea unei case si mesterii cu care am vorbit mi-au zis ca pentru a putea lucra au nevoie de energie elecrica. In conditiile in care nu exista nici o constructie pe ternul in cauza, se poate realiza bransarea la retea facut doar un adapost pentru contorul de energie electrica?
                            Si o alta intrebare: in zona curentul electric a fost adus pe o distanta de 3-400 de metri de un vecin care construieste in zona case dupa care le vinde. Pentru a ma bransa este necesar sa ii platesc vecinului ceva, sau avand in vedere ca el a facut reteaua acom vreo 2 ani nu mai trebuie sa ii platesc nimic lui, urmand sa platesc doar la Eon Electrica taxele oficiale de bransare?
                            Stiti cumva cam cat costa bransarea la reteua electrica?
                            Va multumesc!
                            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #15
                              Daca mergeti si intrebati la E.On, veti afla de acolo tot ce doriti sa stiti. Vi se va face un contract provizoriu pe "organizare de santier", iar dupa ce aveti si autorizatia de constructie se poate face si contractul final.
                              Nu va pot spune nimic despre "cota" pe care trebuie sa o dati vecinului. Eu stiam ca valoarea ei o aflati de la E.On si o achitati vecinului, dar am mai auzit si varianta cu cei 2-3 ani de care spuneti si Dvs. Daca aflati ceva oficial pe aceasta tema, va rog sa postati si pe forum, pentru informarea tuturor.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...