Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #61
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de Adi_M
    Pt un bransament trifazat subteran la o casa noua unde casuta de distributie se afla la aprox 100 m iar totala instala este de 9 kw am doua variante: 1. cablu acyaby 3x35+16 sau 2. cyaby 4x10. Care este mai potrivit? Multumesc!
    S-a discutat AICI acest subiect.
    Evident cuprul e superior aluminiului,dar din considerente economice se merge pe aluminiu.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

      Postat în original de alexandrulcn
      Am si eu o intrebare, am si eu un teren de 550mp la 5km de Craiova si sper ca luna viitoare sa se traga curentul pe strada,eu am parcela stradal deci curentul va trece pe la poarta, care sunt conditiile sa te racordezi la curent acum.Nu stiu daca este adevarat dar mi-a zis cineva ca nu se mai poate gen "organizare santier" sau pentru fantana ,nu mai stiu exact exprimarea.
      Daca stie cineva cerintele si costurile aproximative ,daca nu ai decat gard ...poti sa bagi curentul definitiv sau trebuie prima data numai organizare santier.
      Extras CF sub 30 zile,declaratie notariala ca aveti nevoie de curent electric pt. iluminat si irigat gazon,si ca veti informa furnizorul de energie electrica la schimbarea destinatiei terenului,copie act identitate.Probabil o sa va ceara si un cont de garantie in favoarea distribuitorului,bani pe care o sa ii returneze dupa 2 ani parca.Va recomand bransament subteran,pentru ca la aerian vi se va impune stalp beton centrifugal la limita de proprietate.Bransamentul este definitiv,nu organizare-santier.Cel putin la ENEL Energie SA acestea sunt cerintele.Mai aveti nevoie de un tablou > IP 55 cu siguranta si priza sau tablou prefabricat gen organizare echipat cu sigurante si prize.Pretul avizului de racordare este situat intre 1800-2500 plus ce va ia si firma atestata pentru consultanta (dosare) si realizarea lucrarii.
      Cu respect ... Ovi
      Ultima editare de RaspoElectric; 02.oct.2012, 07:02. Motiv: Completare
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • cosmintr
        Membru Marcant
        • 30.iul.2006
        • 568

        #63
        Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

        In viitor toate retele se vor ingropa, pentru cine isi instaleaza acum curentul este mai usor de pozat ingropat. In plus dupa ce amenajeaza curti si altele nu mai are de sapat. Si la noi in oras au inceput de vreo 2 ani sa ingroape retelele de curent si cablu in subteran. Nu au ajuns pe strada mea, banuiesc ca impica costuri mari. Pentru cine se branseaza acum se elimina stalpi inutili, si arata mai estetic fara fire care spanzura de casa. Eu de ex. cand se va ajunge la ingropat curentul va trebui sa sparg un trotuar de beton sa ridic vreo 10m de pavaj.....etc. Parca e o norma europeana care prevede ingroparea cablurilor de pe domeniul public, nu stiu sigur.

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #64
          Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

          Postat în original de Adi_M
          Pt un bransament trifazat subteran la o casa noua unde casuta de distributie se afla la aprox 100 m iar totala instala este de 9 kw am doua variante: 1. cablu acyaby 3x35+16 sau 2. cyaby 4x10. Care este mai potrivit? Multumesc!
          Puteai sa folosesti si 4x16mmp aluminiu, daca la cupru ai 4x10mmp.
          Ei ti-au oferit aluminiu 3x35+16 in loc de 4x16 este ca si cum ai zice "De ce Nastradin Hogea avea papuci galbeni? Bineinteles ca n-avea altii" Asa si cu cablul lor de aluminiu de 3x35+16 pt ca asta e sectiunea minima pe care le permite ENEL s-o foloseasca.
          Gandeste-te in schimb ca daca mergi pe cupru o sa-ti mai ia bani si pe CCD-uri (cleme de conexiune cu dinti) care sunt scumpe ale dracului.

          Comentariu

          • alexandrulcn
            Incepator
            • 11.sep.2012
            • 6

            #65
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

            Postat în original de RaspoElectric
            .Pretul avizului de racordare este situat intre 1800-2500 plus ce va ia si firma atestata pentru consultanta (dosare) si realizarea lucrarii.
            Cu respect ... Ovi
            Mersi pentru raspuns ,extrem de scump dupa parerea mea , dar nu ai alternative ...

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #66
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie elec

              Postat în original de alexandrulcn
              Mersi pentru raspuns ,extrem de scump dupa parerea mea , dar nu ai alternative ...
              Pretul acesta este valabil in conditiile in care BMP-ul e montat langa firida.
              Daca se merge pe aviz de racordare subteran pe 100 m (cu montarea BMP la limita de proprietate) ajungeti la o valoare ce depaseste 5000 lei.Sfatul meu e sa cereti montarea BMP la firida si sa veniti cu coloana de alimentare cu autorizatie de sapatura pana pe proprietate,sau sa cereti o oferta de la o firma atestata care detine normele distribuitorului de energie.(CEZ,EON,ENEL)
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • flory82
                Incepator
                • 16.dec.2012
                • 9

                #67
                RACORDAREA LA RETEAUA ELECTRICA prima data

                Buna ziua!

                Consider ca este foarte util acest forum si a venit momentul in care am nevoie de cateva raspunsuri. Pentru acest lucru am nevoie de cei cu experienta, membrii ai acestui forum.

                Casa pe care vreau sa o racordez la energie electrica este construita de 17 ani. Am decis sa aleg varianta de consumator casnic.
                Casa nu a avut legatura la stalpul de inalta tensiune pana in prezent. A avut sursa proprie ce nu mia exista acum. Are firele prin pereti pentru prize si pentru aplice pe pereti, pe tavan nu are nici un fir. Stalpul de inalta tensiune se afla chiar la poarta, la o distanta de 50 m.

                Pentru dosarul de incheiere al unui contract cu cei de la electrica sunt nevoie de foarte multe acte, mai precis de mai multe dosare pline de fel si fel de acte.
                Nedumerirea mea consta in faptul ca aceste acte difera de la caz la caz.

                Cea mai frecventa lista gasita este urmatoarea:

                DOSAR 1
                Pentu racordare - act identitate
                - titlu de proprietate sau contract de vanzare cumparare
                - cerere de incheiere a contractului
                - optiunea consumatorului privind tipul de tarif aplicat - sub 6kw monofazi sau peste 6kw trifazic
                - aviz tehnic de racordare.

                DOSAR 2
                Pentru avizul tehnic - cerere de solicitare a avizului tehnic
                - plan RLV incinta(de la arhitect)
                - act identitate
                - titlu de proprietate sau contractul de vanzare cumparare
                - chestionar energetic tip
                - lista receptoarelor
                - autorizatie de constructie
                - certificat de urbanism bransament electric
                - aviz de amplasament (de la operatorul de distributie din zona)
                - plan de incadrare in zona
                - plan de situatie
                DOSAR 3
                pentru avizul de amplasament -

                # Eu vreau sa stiu de ce am nevoie: de monofazic sau trifazic? (consumatori normali frigider, masina de spalat, 5 tv, becuri, robot de bucatarie, calculator, becuri de exterior).
                # vreau sa stiu daca mai am nevoie de avizul de amplasament daca este deja construita casa si nu fac nici extinderi.
                # vreau sa stiu daca mai este nevoie de autorizatia de constructie.
                # vreau sa stiu daca ma sfatuiti sa schimb si firele din casa existente.

                Multumesc celor care vor raspunde pentru timpul acordat.

                Comentariu

                • smeagle
                  Membru Marcant
                  • 15.ian.2013
                  • 550

                  #68
                  Preturi bransament enel

                  Stie cineva care sunt costurile bransarii la energie electrica ? evident si de unde pana unde si etc de exemplu la mine panoul este peste drum deci la aprox 15-20 m si banuiesc ca se va face pe sub pamant. Si daca e bine sau mai ieftin sa fac printr-o firma acreditata sau direct prin enel ? deasemenea cam cat este diferenta intre 220 si 380 la bransament ca si pret ? Cine stie s-au s-a lovit de aceste probleme va rog sa ma kamuriti si pe mine ...

                  Comentariu

                  • hot
                    Membru
                    • 12.nov.2010
                    • 200

                    #69
                    Răspuns la: Preturi bransament enel

                    1200 lei costuri bransament,reteaua era peste drum,traversarea a fost facuta de mine\(teava pe sub pamant).Enel lul vine doar si pune contorul si bmp ul restul se face doar prin firma acreditata de enel.la mine este monofazat adica 220,pentru 380 ceva mai scump.
                    merg ca melcul cu casa dupa mine

                    Comentariu

                    • nicu78
                      Living Legend
                      • 25.mar.2010
                      • 1191

                      #70
                      Răspuns la: Preturi bransament enel

                      La mine parca 32 milioane , daca imi aduc aminte ...12...15.m subteran...de la enel facut 380v...bineinteles cu o cunostinta , ca altfel nu se poate in Romania....o sa pun si o poza ...
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2466

                        #71
                        Răspuns la: Preturi bransament enel

                        Cititi si topicul asta http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ght=bransament

                        Comentariu

                        • smeagle
                          Membru Marcant
                          • 15.ian.2013
                          • 550

                          #72
                          Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                          deci ar trebui sa ma duc direct la o firma acreditata enel pentru bransament ?

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1191

                            #73
                            Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                            Postat în original de smeagle
                            deci ar trebui sa ma duc direct la o firma acreditata enel pentru bransament ?
                            ............
                            EXACT si daca aveti si o cunostinta eeeee cel mai bine , si sanatos ...

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2466

                              #74
                              Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                              Postat în original de smeagle
                              deci ar trebui sa ma duc direct la o firma acreditata enel pentru bransament ?
                              Identifica seful echipei care face interventii in zona si intreaba-l daca nu are un "prieten care face astfel de lucrari"

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                #75
                                Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

                                Postat în original de fanero
                                Identifica seful echipei care face interventii in zona si intreaba-l daca nu are un "prieten care face astfel de lucrari"
                                Aci n-ai nimerit-o. Nu mai merge cum mergea. Cel care executa lucrari de bransamente trebuie sa fie atestat ANRE cu tip "B".
                                In mod automat, cei atestati sunt acreditati de orice distribuitor de energie

                                Comentariu

                                Procesare...