Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cosmintr
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    In viitor toate retele se vor ingropa, pentru cine isi instaleaza acum curentul este mai usor de pozat ingropat. In plus dupa ce amenajeaza curti si altele nu mai are de sapat. Si la noi in oras au inceput de vreo 2 ani sa ingroape retelele de curent si cablu in subteran. Nu au ajuns pe strada mea, banuiesc ca impica costuri mari. Pentru cine se branseaza acum se elimina stalpi inutili, si arata mai estetic fara fire care spanzura de casa. Eu de ex. cand se va ajunge la ingropat curentul va trebui sa sparg un trotuar de beton sa ridic vreo 10m de pavaj.....etc. Parca e o norma europeana care prevede ingroparea cablurilor de pe domeniul public, nu stiu sigur.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de alexandrulcn
    Am si eu o intrebare, am si eu un teren de 550mp la 5km de Craiova si sper ca luna viitoare sa se traga curentul pe strada,eu am parcela stradal deci curentul va trece pe la poarta, care sunt conditiile sa te racordezi la curent acum.Nu stiu daca este adevarat dar mi-a zis cineva ca nu se mai poate gen "organizare santier" sau pentru fantana ,nu mai stiu exact exprimarea.
    Daca stie cineva cerintele si costurile aproximative ,daca nu ai decat gard ...poti sa bagi curentul definitiv sau trebuie prima data numai organizare santier.
    Extras CF sub 30 zile,declaratie notariala ca aveti nevoie de curent electric pt. iluminat si irigat gazon,si ca veti informa furnizorul de energie electrica la schimbarea destinatiei terenului,copie act identitate.Probabil o sa va ceara si un cont de garantie in favoarea distribuitorului,bani pe care o sa ii returneze dupa 2 ani parca.Va recomand bransament subteran,pentru ca la aerian vi se va impune stalp beton centrifugal la limita de proprietate.Bransamentul este definitiv,nu organizare-santier.Cel putin la ENEL Energie SA acestea sunt cerintele.Mai aveti nevoie de un tablou > IP 55 cu siguranta si priza sau tablou prefabricat gen organizare echipat cu sigurante si prize.Pretul avizului de racordare este situat intre 1800-2500 plus ce va ia si firma atestata pentru consultanta (dosare) si realizarea lucrarii.
    Cu respect ... Ovi
    Ultima editare de RaspoElectric; 02.oct.2012, 07:02. Motiv: Completare

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de Adi_M
    Pt un bransament trifazat subteran la o casa noua unde casuta de distributie se afla la aprox 100 m iar totala instala este de 9 kw am doua variante: 1. cablu acyaby 3x35+16 sau 2. cyaby 4x10. Care este mai potrivit? Multumesc!
    S-a discutat AICI acest subiect.
    Evident cuprul e superior aluminiului,dar din considerente economice se merge pe aluminiu.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • alexandrulcn
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Am si eu o intrebare, am si eu un teren de 550mp la 5km de Craiova si sper ca luna viitoare sa se traga curentul pe strada,eu am parcela stradal deci curentul va trece pe la poarta, care sunt conditiile sa te racordezi la curent acum.Nu stiu daca este adevarat dar mi-a zis cineva ca nu se mai poate gen "organizare santier" sau pentru fantana ,nu mai stiu exact exprimarea.
    Daca stie cineva cerintele si costurile aproximative ,daca nu ai decat gard ...poti sa bagi curentul definitiv sau trebuie prima data numai organizare santier.

    Lasă un comentariu:


  • Adi_M
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Pt un bransament trifazat subteran la o casa noua unde casuta de distributie se afla la aprox 100 m iar totala instala este de 9 kw am doua variante: 1. cablu acyaby 3x35+16 sau 2. cyaby 4x10. Care este mai potrivit? Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de nicu78
    La mine contorul sta pe stilp si este Trifazat....mi se pare ca am o poza .
    Asta este inca una din aberatiile executantilor manelisti si a celor care au semnat PV-ul de receptie.cred ca de aia supracontroalele sunt bine venite,mai da afara din nesimtitii astia.Daca vecinul isi trage trifazat ,ce fac,pun bmpt-ul deasupra sau dedesubtul celui existent?
    Vai de capul lor!

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    La mine contorul sta pe stilp si este Trifazat....mi se pare ca am o poza .
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    Scrie undeva ca la trifazic contorul nu poate sta pe stalp? Asta ma mananca pe mine.
    Cica daca ar fi fost monofazic ar fi putut sta pe stalp.
    Nici monofazat si nici trifazat nu ar trebui sa stea pe stalp .ci pe un stelaj(suport),exista HG90/2008,vezi art.26.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Cred ca nu ajunge cablul pana la noua locatie a BMPT. Mi-e lehamite sa ma mai cert cu ei; am platit deja si astept sa vina sa faca lucrarea.
    Scrie undeva ca la trifazic contorul nu poate sta pe stalp? Asta ma mananca pe mine.
    Gasisem o varianta muuult mai ieftina sa mut doar gardul ca sa fac un acces din strada la stalp implicit la contor.
    Se putea citi/interveni la BMPT si peste gard erau doar 30-40 cm distanta.
    Cica daca ar fi fost monofazic ar fi putut sta pe stalp.

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    Ai inteles bine.
    Reteaua proprietate comuna cu mai multi vecini - aprox 30 (despagubiri 0 deoarece un vecin ia toti banii fara sa imparta cu nimeni - actele au fost facute pe el) 42 mil.
    Organizarea de santier 32 mil.
    Pentru definitiv 44 mil deoarece trebuie mutat blocul de masura de pe stalp la cca 80 cm pe gardul limitei de proprietate. Pentru asta am de platit materiale si manopera 36 mil iar contorul si restul pana la 44 mil.
    Putere 9.3 kW, cablu 3X25+16 .
    ATR-ul de la organizare de santier tb sa-l caut.
    Cablul este suficient de lung sa permita mutarea asta?Daca nu,mi se pare o marlanie fara seaman a executantului,si-mi este clar ca a abuzat de ignoranta ta.
    Eu cu asta ma ocup,si intotdeauna mi-am luat masuri de precautie ca la trecerea de pe organizarea de santier la definitv , totul sa se faca scriptic ,nu sa se faca doua bransamente.Nu am nici un interes sa te inflamez ,sau altceva, sunt din Buc,vezi electricman,dar nu o lasa asa .Pune si o poza cu cu bmpt-ul de pe stalp,cablul,vine subteran aerian,pt ca indiferent de traseu se poate prelungi,si bine ar fi sa-l chemi pe ala cu organizarea de santier,sa ai o discutie cu el.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Ai inteles bine.
    Reteaua proprietate comuna cu mai multi vecini - aprox 30 (despagubiri 0 deoarece un vecin ia toti banii fara sa imparta cu nimeni - actele au fost facute pe el) 42 mil.
    Organizarea de santier 32 mil.
    Pentru definitiv 44 mil deoarece trebuie mutat blocul de masura de pe stalp la cca 80 cm pe gardul limitei de proprietate. Pentru asta am de platit materiale si manopera 36 mil iar contorul si restul pana la 44 mil.
    Putere 9.3 kW, cablu 3X25+16 .
    ATR-ul de la organizare de santier tb sa-l caut.

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    Organizarea de santier a fost cam 32 mil iar reteaua proprietate comuna 42 de mil. Deci voi avea de dat la final aprox. 120 mil. pentru curent.
    Sentimentul de greata il am si eu dupa fiecare iesire mai lunga prin tari civilizate; nu-i vorba de snobism, eu chiar asta simt si ma tine cam 3-5 zile.
    .......................................
    Te cred asa este , dar vezi tu , nui lasa sa isi bata joc de tine , dai in judecata , ca la baniii astia mi se pare exagerat , si sint si mistocari unii...ei se uita si la om ...daca le merge bine ..daca nu ei da inapoi ..adica se retrag...nu stiu daca mai inteles ...eu am avut mari probleme , m-am dus dus cu tupeu la ei , la inceput ziceau ca nu au contoare ...si dupa un scandal monstru ..a doua zi au venit si au montat contorul...

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    Organizarea de santier a fost cam 32 mil iar reteaua proprietate comuna 42 de mil. Deci voi avea de dat la final aprox. 120 mil. pentru curent.
    Sentimentul de greata il am si eu dupa fiecare iesire mai lunga prin tari civilizate; nu-i vorba de snobism, eu chiar asta simt si ma tine cam 3-5 zile.
    SA-mi spui daca am inteles bine:
    Partea ta la extinderea de retea respectiva a fost de 42 mil,iar bransamentul organizare de santier 32 mil,iar pt trecerea pe definitiv,iti mai cere ~40mil?As dori sa stiu ce putere ai cerut si ce cablu ti-au pus pe organizare,mie sincer mi se pare escrocherie,chiar daca ti-a expirat organizarea de santier,daca poti sa pui ATR-ul pt org de santier si cel pt definitiv,as putea sa-mi dau seama,in mod normal trecerea ar trebui facuta scriptic,fara alt bransament,ci doar alt contor.
    Singura explicatie plauzibila pt a cere acei bani este schimbarea solutiei,dar nu este cazul.
    Ultima editare de electricman1; 19.mai.2012, 22:12.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Organizarea de santier a fost cam 32 mil iar reteaua proprietate comuna 42 de mil. Deci voi avea de dat la final aprox. 120 mil. pentru curent.
    Sentimentul de greata il am si eu dupa fiecare iesire mai lunga prin tari civilizate; nu-i vorba de snobism, eu chiar asta simt si ma tine cam 3-5 zile.
    Ultima editare de xena; 19.mai.2012, 20:26.

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Eheeeeeeeeeeee Xena , stiu ce inseamna , am trecut si eu prin asta .....am mai povestit aici pe forum ce mi sa intimplat.
    Eu am platit 35 milioane , cu stilpul la 10 metri de casa , bineiinteles cu cunostinte , pile , relatiii, in concluzie PCR.....
    Eu am 380V...adica trifazic , si au montat un contactor inferior ,si imi sarea siguranta in casa , si am platit un milion juma pi contactor, si un milion juma sa imi monteze , ...ca vezi doamne nui vina lor .
    Ce sa mai vorbim , cum ai zis tu XENA , traim intr-o tara de KKT... de asta au salariii mari astia de la eon....eu vin o singura data pi an acasa , si dupa o saptamina de stat acasa , mi se face greata ...asta eeeee...mergem inainte .

    Lasă un comentariu:

Procesare...