Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • centum
    a răspuns
    Răspuns la: Dilema bransament

    3500Ron numai pt bransament?? cu cablul dvs..

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    Alt lucru ciudat; tu platesti toata suma la EON iar mai apoi EON-ul deconteaza catre firma privata care a facut bransamentul.
    Asa se procedeaza de obicei,dar poti plati si direct firmei.

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    ala imi face lucrarea pe bani mai putini, de ce trebuie sa-mi impui tu EON .
    Exista o metodologie de calcul stabilita de ANRE,pe care este silit sa o respecte si eonul

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    O alta mare magarie tipic romaneasca e sa iti platesti si contorul (aprox 7 mil), adica cum ar fi sa ma duc cu cantarul la mine la cumparaturi. Daca tot ma obligi sa-mi cumpar contorul da-mi voie sa imi iau ce contor vreau eu, nu cel pe care il vinzi
    Numai contoare agreate de ei.

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de xena
    M-am lovit si eu de probleme cu bransamentul. De cand m-am mutat in casa am bransament la EON in organizare de santier, adica de peste 3 ani. Acum s-au trezit ca trebuie sa trec pe definitiv in 5 zile daca nu imi taie curentul. Solicit aviz de racordare si dupa 35 de zile mi se da avizul cu solutia si pretul????. Mi-a cazut fata cand am vazut 45 mil. Iau legatura cu personajul care a dat solutia si imi povesteste ca daca ai curent trifazic, contorul nu mai poate sa stea pe stalp (chiar daca stalpul e la 30 cm de limita de proprietate)- 3 ani a stat fara nici o problema- ci trebuie pus pe un alt suport betonat in afara proprietatii si pentru asta trebuie un sant de 30-40 cm pentru care imi trebuie bineinteles autorizatie de la primarie (cam o saptamana de umblat). Asta e prima aberatie.
    Magar a fost ala care ti-a facut bransamentul,ca trebuia sa ti-l puna pe suport de prima data,adica in forma definitiva,si nu vad de ce ai plati suma asta acum,apropo cat ai platit firmei pe bransamentul de organizare de santier?

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Dilema bransament

    Postat în original de batranu_1971
    Salutare,
    P.S. Pret acte + executie cu cablul meu 3500 RON.Cum vi se pare?
    Ce zice cel care se ocupa de lucrare este in regula ,inclusiv pretul.
    Ultima editare de electricman1; 19.mai.2012, 15:18.

    Lasă un comentariu:


  • batranu_1971
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Postat în original de raducu_ilie
    Prima varianta e cea corecta. Pretul nu mi se pare ok (prea mare) dar e in functie de fiecare zona sau de cum negociaza fiecare. Am o nelamurire daca al doilea spune ca "stie" de ce nu faceti lucrarea cu el?
    Prietenul e in partea cealalta a tarii...

    Lasă un comentariu:


  • moscra1
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Nu dispera, poti negocia cu firma care iti face bransamentul, iar faza cu contorul pe suport, pentru trifazic, s-ar putea sa fie adevarata si eu am patit la fel, nu l-am putut pune pe stalp, la 50cm de gardul meu a trebuit sa faca suport.
    La mine pe ATR era trecuta suma de 2.900 RON (pt trifazic), firma cu care vorbisem imi cerea 3.700 RON, iar eu bineinteles am sarit de c..r in sus, la care directorul firmei mi-a spus ca pretul de la Eon este orientativ, dar imi face un discount de 150 RON. Am cautat alta firma muuult mai mica decat prima, iar patronul mi-a spus ca fata de pretul din ATR, orice constructor poate da jos legal 30% si tot are profit. Am facut racordarea cu a doua firma si m-a costat pe factura 2.370 RON, factura pe care am platit-o la Eon. Cam atat.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    M-am lovit si eu de probleme cu bransamentul. De cand m-am mutat in casa am bransament la EON in organizare de santier, adica de peste 3 ani. Acum s-au trezit ca trebuie sa trec pe definitiv in 5 zile daca nu imi taie curentul. Solicit aviz de racordare si dupa 35 de zile mi se da avizul cu solutia si pretul????. Mi-a cazut fata cand am vazut 45 mil. Iau legatura cu personajul care a dat solutia si imi povesteste ca daca ai curent trifazic, contorul nu mai poate sa stea pe stalp (chiar daca stalpul e la 30 cm de limita de proprietate)- 3 ani a stat fara nici o problema- ci trebuie pus pe un alt suport betonat in afara proprietatii si pentru asta trebuie un sant de 30-40 cm pentru care imi trebuie bineinteles autorizatie de la primarie (cam o saptamana de umblat). Asta e prima aberatie.
    O alta mare magarie tipic romaneasca e sa iti platesti si contorul (aprox 7 mil), adica cum ar fi sa ma duc cu cantarul la mine la cumparaturi. Daca tot ma obligi sa-mi cumpar contorul da-mi voie sa imi iau ce contor vreau eu, nu cel pe care il vinzi tu.
    Alta magarie: intr-o economie de piata cum poti sa-mi impui un pret prin aviz; daca eu am o ruda/prieten care se ocupa cu santuri si cabluri si ala imi face lucrarea pe bani mai putini, de ce trebuie sa-mi impui tu EON cu cat trebuie sa-i platesc!!!!! Tu trebuie sa vii sa constati daca e lucrarea facuta corect in conformitate cu aberatiile (in mare parte) din aviz si sa-mi dai drumul la curent, in rest nu te priveste cat m-a costat pe mine.
    Alt lucru ciudat; tu platesti toata suma la EON iar mai apoi EON-ul deconteaza catre firma privata care a facut bransamentul. De ce trebuie asta? Ca sa-i aiba la mana pe cei care executa bransamentele. Nu joci cum iti cantam noi, nu iti platim.
    Nu mai spun ca trebuie sa platesti intreaga suma odata, dar nu poti plati oricum; nu prin e-banking, nu prin card (doar cu BRD), nu la orice banca (bineinteles doar la BRD), nu la caseria EON deoarece nu mai exista.
    Sunt asa de revoltat de cele intamplate incat imi vine sa vand tot si sa emigrez dracului din tara asta de kkt.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Bransament la reteaua de energie electrica

    Prima varianta e cea corecta. Pretul nu mi se pare ok (prea mare) dar e in functie de fiecare zona sau de cum negociaza fiecare. Am o nelamurire daca al doilea spune ca "stie" de ce nu faceti lucrarea cu el?

    Lasă un comentariu:


  • batranu_1971
    a răspuns
    Dilema bransament

    Salutare,

    Am urmatoarea dilema la un bransament electric:

    Am vorbit cu nenea care se ocupa de obtinere acte + executie instalatie
    Pentru un trifazat de 12KW el zice ca e bun cablu ACYABY 4x16 pe lungime de 40 ml si zice ca priza de pamant o va face la baraca pentru muncitori.

    Dar un prieten care se ocupa cu asa ceva zice ca pe langa cablul asta 4x16 ar trebui sa mai vina cu un cablu de minim 16 mm pentru impamantare(sau platbanda pusa pe toata lungimea cablului, in acelasi sant).

    Cum e corect?

    Multumesc.

    P.S. Pret acte + executie cu cablul meu 3500 RON.Cum vi se pare?

    Lasă un comentariu:


  • electricman1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: BRANSARE LA RETEAUA DE ALIMENTARE CU ENERGIE ELECTRICA

    Postat în original de skoompik
    Salut,
    Am primit ATR-ul de la ENEL ptr organizare de santier. Imi poate spune cineva cat m-ar cost lucrarea ptr racordare?
    Pai in mod normal ar trebui sa aveti pretul in ATR,il aveti ,sau va dat decat fisa de solutie?Postati hartia respectiva sa vedem ce scrie in ea.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: BRANSARE LA RETEAUA DE ALIMENTARE CU ENERGIE ELECTRICA

    Daca e vorba de 2 locatari diferiti nu cred ca aveti vreo sansa sa scapati cu un singur bransament, ca doar n-o fi prost furnizorul sa renunte la un abonament pe care fiecare consumator il plateste lunar.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: BRANSARE LA RETEAUA DE ALIMENTARE CU ENERGIE ELECTRICA

    @Irina79 Daca vor fi doua contoare montate de compania de furnizare energie electrica veti avea doua bransamente si instalatiile vor fi separate, facturi separate etc; daca vreti un singur bransament cu un contor general, va puteti pune dvs. in instalatie un al doilea contor ca sa diferentiati consumurile pe cele doua case si sa stie fiecare familie cat are de platit.

    Cat despre costuri e greu de facut o estimare fara sa vezi la fata locului ce trebuie realizat concret, despre ce putere instalata se discuta si asa mai departe. Eu cel putin nu cunosc costurile si nici nu am avut de-a face cu o astfel de lucrare ca sa pot face o comparatie, poate ne ajuta alti colegi forumisti.
    Ultima editare de Consultant electrice; 13.mai.2012, 22:30.

    Lasă un comentariu:


  • skoompik
    a răspuns
    Răspuns la: BRANSARE LA RETEAUA DE ALIMENTARE CU ENERGIE ELECTRICA

    Salut,
    Am primit ATR-ul de la ENEL ptr organizare de santier. Imi poate spune cineva cat m-ar cost lucrarea ptr racordare?

    Lasă un comentariu:

Procesare...