Bransament la reteaua de energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • papi
    a răspuns
    buna

    in alba iulia ,bransament la o casa noua ma costat 24 mil vechi :



    cu respect api

    Lasă un comentariu:


  • tzambrick
    a răspuns
    multumesc pentru informatii...intr-adevar cred ca cel mai bine este sa ma informez acolo unde trebuie!

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Cel mai bine sa obtineti cateva oferte de la firmele atestate.Ca daca obtineti dvs Avizul Tehnic de Racordare,tot la una din firmele atestate va trebui sa apelati pt executia bransamentului.In plus aveti de umblat si stat la cozi pe la uzina(enel,electrica sau cum o fi) de completat cateva formulare(n-ar fi o problema asta).Asa banu jos ochii la usa ,vb veche.Daca sunteti hotarat sa obtineti dvs ATR-ul,gasiti la ghiseele de consultanta de la uzina,lista cu acte necesara depunerii cererii de eliberare a avizului de amplasament,apoi avizului tehnic de racordare.Dupa ce il obtineti,apelati cateva firme atestat ANRE (ar trebui sa fie afisate firmele atestate din zona respectiva la ghiseu),le spuneti ca aveti ATR-ul si cu cat v-ar executa lucrarea.Sau ,avand in vedere ca o firma atestata are experienta in realizarea documentatiei,cereti cateva oferte pt obtinerea actelor si executarea bransamentului,astfel scapati de umblat pe la uzina.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • tanasie
    a răspuns
    Parerile sint impartite, cel mai bine informeaza-te la electrica, adica aici: http://www. craiova.ro/craiova/servlet/portal?actionCommand=Catalog&actEvent=list3&id=69

    Lasă un comentariu:


  • tzambrick
    a răspuns
    Bransament Energie electrica Craiova

    Salutare! Sunt curios daca ma poate ajuta cineva cu cateva detalii in ceea ce priveste bransamentul cu energie electrica pentru o casa nou construita in Localitatea Craiova! Am auzit fel si fel de pareri si as vrea sa stiu totusi cam cat ar costa cu aproximatie!

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • irina79
    a răspuns
    helpppppppppppp

    vreau si eu niste sfaturi,va rog. am un teren de 1000mp.imi voi construi 2 case(una a parintilor,fara gard intre ele).va rog sa-mi spuneti daca imi trebuie 2 proiecte sau e ok cu un proiect si 2 contoare? si cam cat ma costa sa trag curent trifazic.stalpul e la cca 50 m. ms

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de lucianraducanu
    Mie mi-au cerut pentru a obtine avizul tehnic de racordare avizul de amplasament, autorizatia de construire si certificatul de urbanism, desi avand autorizatia de construire inseamna ca am si aviz de amplasament si certificat de urbanism.
    De aceiasi parere cu dvs.

    Lasă un comentariu:


  • lucianraducanu
    a răspuns
    Mie mi-au cerut pentru a obtine avizul tehnic de racordare avizul de amplasament, autorizatia de construire si certificatul de urbanism, desi avand autorizatia de construire inseamna ca am si aviz de amplasament si certificat de urbanism.

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de lucianraducanu
    Salut,

    Vezi ca la obtinerea acesteia vei ave nevoie de aviz de amplasament de la electrica. Acest aviz iti va folosi si la obtinerea avizului de bransament asa ca fa-i o copie inainte sa-l duci la primarie.
    Denumirea de "Avizul de bransament" nu prea o sa intalniti. Eventual aviz tehnic de racordare. La obtinerea acestuia nicidecum nu sunteti conditionat prezenta eventualului aviz de amplasament; prezenta unei copii a autorizatiei de constructie inseamna ca proprietarul a dobandit toate avizele necesare, nu credeti?

    Lasă un comentariu:


  • lucianraducanu
    a răspuns
    Salut,

    Ai nevoie in primul rand de autorizatia de construire. Vezi ca la obtinerea acesteia vei ave nevoie de aviz de amplasament de la electrica. Acest aviz iti va folosi si la obtinerea avizului de bransament asa ca fa-i o copie inainte sa-l duci la primarie.

    Cel mai usor este sa vezi in zona ce firma autorizata executa bransamentele si sa-i platesti pe ei sa se ocupe. Numai sa nu ia pielea de pe tine.

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de gabix
    Sumele sint relativ modice fatza
    de investitia facuta de vecin.
    Esti sigur? De curand a aparut un nou consumator intr-o zona unde exista o extindere de retea executata in urma cu 3 ani.... Proprietarul a fost multumit de despagubirea calculata.

    Lasă un comentariu:


  • gabix
    a răspuns
    Perioada de timp in care se platesc "despagubiri" este de 5 ani, asa scrie in regulament/legi ( nu stiu acum exact care ). Sumele sint relativ modice fatza
    de investitia facuta de vecin.

    Oricum daca ai de facut extindere de retea poti sa te consideri un om cu mina altora in buzunarul tau. Electrica a stabilit preturi minimale la studiul de solutie si proiect tehnic si baietzii te executa scurt cu cite 1000 Euro/buc ( asa e la Electrica sud, sa vedem ce fac italienii din primavara ).

    Dupa care la executie 50-70 RON /ml pt. circuit aerian si > 100RON /ml pt.
    subteran.

    Sfat:
    Evita firmele mari, au multi clienti si-si permit sa ceara oricit, dar nu-i pretul corect!

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ razvyyc: Acum e clar (asa ceva stiam si eu, mai putin partea cu cei 5 ani).

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Postat în original de razvyyc
    Acest lucru este specificat clar in regulamentul de racordare.
    Care lucru? acesta de mai jos?
    Postat în original de radu matei
    [...] Pentru a ma bransa este necesar sa ii platesc vecinului ceva, sau avand in vedere ca el a facut reteaua acom vreo 2 ani nu mai trebuie sa ii platesc nimic lui, urmand sa platesc doar la Eon Electrica taxele oficiale de bransare? [...]
    Daca DA, unde se gaseste acest regulament?
    Primul utilizator va primi, din partea urmatorilor utilizatori racordati in primii 5 ani de la punerea in functiune a instalatiei de racordare, o compensatie baneasca. Valoarea acestei compensatii va fi stabilita de catre operatorul de retea....

    Lasă un comentariu:


  • zxm_patrick
    a răspuns
    Am vazut bransari si la baraci din acela de fier pentru muncitori.
    Ce stiu sigur este ca iti cer proiectul casei cu avizul cadastral pentru dosarul de bransament , sau ma rog..cum ii spune.
    Daca preconizezi ca nu se rezolva pana primavara, nu e rea investitia intr-un generator, dar unul klumea. Va scuteste de niste dureri de cap dupa aceea!
    Vezi discutiile despre oprirea curentului la centrale...

    Lasă un comentariu:

Procesare...