Mucegai si pereti uzi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaela1973
    Incepator
    • 24.feb.2011
    • 5

    #46
    scuze inca odata si Multumesc.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #47
      Se observa o umiditate ridicata dupa zona inferioara a ferestrei care este plina de condens.
      Probabil sunt vreo 10cm acolo si mi se pare prea mult pentru niste ferestre bune, un sistem de incalzire care asigura 22°C.

      Ce vrea sa fie sistemul de izolatie din foto?
      Se observa niste profile metalice pentru gipscarton. Va rog sa detaliati cum a fost realizat acel sistem incomplet de izolatie.

      Despre umiditate puteti citi si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3889

      Ne atasati niste poze care sa arate tot peretele exterior, inclusiv caloriferul si toata fereastra?

      Comentariu

      • magnawall
        Incepator
        • 17.feb.2009
        • 10

        #48
        La ce bun Gemini sa-ti mai arate poze?...
        Cand o sa le spuneti oamenilor an fatza, ca au fost prostiti de comerciantii de materiale si de meseriasi, sa-si faca izolatii interioare. Astfel de sisteme ating doar limita prostiei, a ignorantei si a sfidarii.
        Oare n-a facut nime o facultate de constructii an Romania? La cursul de civile, an anul 3 se spune clar: izolatia termica se aplica la exterior! Peretii se calculeaza la [acumulare de la an la an]!!! Ce-nseamna asta: un perete trebuie sa poata absoarbi an sezonul rece o anume cantitate de vapori, ampinsi an perete de Presiunea Relativa a Vaporilor, care se transforma an umiditate an interiorul peretelui, an zona unde caldura absorbita de perete din interior antaneste frigul de-afara. Aceeasi cantitate (sau mai mare) trebuie sa poata fii pierduta (evaporata) an sezonul cald. Asa functioneaza peretii nostrii prin conceptia lor, si au functionat (cu exceptia puntilor termice) pana sa apara gleturile cu lavabile, polestirenul pus la interior, rigips la pereti exteriori si alte materiale si siateme prost antelese si aplicate...
        E-adevarat, calculul de care vorbeam nu se face la toate constructiile. S-a facut odata cand s-a stabilit grosimile standard ale peretilor exteriori: 37,5 cm la caramida plina, minim 25 cm la BCA si mai sunt... Astea an cazul ca nu se aplica izolatie exterioara.
        Sistemele EXTERIOARE de izolatii si finisaje din polestire trebuiau sa fie un mare castig, care sa completeze casele noastre bune si trainice si sa corecteze problemele cu puntile termice.
        An schimb, s-a facut o mare porcarie, oamenii au fost andemnati sa-si faca mizeria cu polestirenul la interior (chiar pe saitul asta de nenumarate ori). S-au ancalcat toate regulile de bun simt ale constructiilor si legile fizicii...
        Oare nu s-a gandit nime ca peretii unei case se vor racii din exterior daca nu mai sunt ancalziti din interior? Nu realizeaza nime ca oamenii aia stau an case cu pereti angheteti? si ca nu-i desparte decat 3-5 cm de polestiren de un sloi de gheata, care aste peretele casei an care locuiesc? Nu pricepe nime ca vaporii trec prin aproape orice material, mai ales prin polestirenul Expandat EPS, an sezonul rece cand diferentele de presiune sunt maxime? Mai stiti ce-ati anvatat la fizica an clasa a 8-a? Vaporii condenseaza pe suprafetele reci!
        Izolatia la interior va asigura antotdeauna un aer cald si ambacsit de vapori (Umiditate Relativa mare), greu de resirat si condens maxim an spatele izolatiei. An 2-3 ani aveti si un mucegai sanatos si frumos mirositor! Confort minim, cu o mica aconomie de energie...

        Va pot da toate detaliile argumentate stiintific. Nu mai plecati urechea la experienta meseriasilor", nu exista anca asa-ceva la noi! Exista an schimb multa marsevie si prostie!
        Ca sa-telegeti ce va spun: Sistemele de Izolatii Exterioare din polestiren au fost inventate an Germania an anii '65. La noi au ajuns cam prin 2005. Din pacate au fost aduse de firme de doi-bani ca ceresit, baumit' si alte deastea rasarite din balarii... Companii serioase ca Sto, Dryv'it, Parex Lahabra, Senergi, BASF etc. nu o sa vanda niciodata materiale la meseriasi" ca sa le puna pe la oameni prin case...

        Creca'i vremea sa-i luminam si pe ai'nostrii...
        Va ajut cu placere, an limita timpului.
        Romanii se desteapta usor, da numai dupa ce dau cu capu'... si nu-i poti oprii sa faca asta!

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2237

          #49
          magnawall,

          Pentru inceput cred ca trebuie sa renuntati la modul de adresare, cel putin fata de membrii forumului ca sa nu va aduc in discutie regulamentul forumului.
          Spre ca ati reusit sa cititi suficiente mesaje de pe forum sau macar de pe zona de termoizolatii ca sa puteti argumenta afirmatiile gratuite pe care le faceti in mesajul dvs.
          Poate justificati si modul in care catalogati anumite companii internationale, dincolo de interesul lor pe piata.
          In caz contrar, atitudinea dvs. manifestat de la primele mesaje postate nu poate decat sa ne demonstreze doar anumite lipsuri.

          As dori sa discutati strict tehnic si la obiect, fara atacuri personale, sa manifestati respect fata de colegii de forum si sa va adresati respectuos.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #50
            @ magnawall /N-am ANTELES nimic !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • magnawall
              Incepator
              • 17.feb.2009
              • 10

              #51
              Scuze Domnule Administrator!
              Cuvintele grele" erau la adresa situatiei care s-a creat la noi cu izolatiile astea la interior. Nicidecum la adresa cuiva si niciatat a celor cazuti victima... si cauta ajutor...
              De citit ce?... problemele cu mucegaiul si mirosul care iasa din pereti? Ca aerul este irespirabil an casa si condensu-i pestetot? An cativa ani 10 forumuri dinastea n-or sa faca fata la cate probleme apar. Iertatima c-am cetit, si m-a luat o indignare, de nu m-am putut abtine...
              M-as fii bucurat sa gasesc explicatia ca peretii exteriori la o locuinta trebuie sa acumuleze o cantitate de vapori an timpul iernii si sa-i cedeze an timpul varii. Asta-i principiul dupa care functioneaza casele noastre. Peretii trebuie neaparat sa acumuleze o cantitate de caldura, asaancat suprafata (interioara) a peretelui sa fie calda, sa nu coboare sub temperatura de roua. Astfel, vaporii nu condenseaza pe suprafata peretelui, ci sunt ampinsi lent an perete si condenseaza acolo unde frigul de-afara antalneste caldura dinauntru. An timpul verii, peretii se usuca, iar prin evaporare racoresc" casa (caldura latenta de evaporare). Astea-s casele alea clasice, care iarna tin cand, iar vara tin racoare. Mai stie cineva de ele?...
              Sistemul de izolatii de polestiren aplicat la exterior amplifica acest efect, iarna mentine peretii calzi iar vara ampiedica supra-ncalzirea peretelui, care acumuleaza ziua o mare cantitate de caldura, pe care o cedeaza noaptea la interior (noptile de vara cand anauntru e mai cald decat afara). Izolatia aplicata la interior da peste cap tot acest sistem benefic. Caldura din interior nu mai ancalzeste peretii ci doar aerul. Vaporii trec prin polestiren dar nu mai sunt "absorbiti" an perete, ci condenseaza imediat, deoarece cuprafata din spatele izolatiei este rece.
              Sa le spun cititorilor si care-i problema cu lavabila si termopanele, ca nu le-o spune nime, si eu probabil ma retrag ca nu-s binevenit... Toti au simtit acut schimbarea geamurilor si a zugravelilor! Condens si mucegai. Ce se-ntampla?... Anainte vaporii aveau doua cai de urmat: o parte intrau an perete unde ramaneau acumulati sub forma de umezeala pana vara, cand erau scosi prin evaporare. O alta parte se ventilau prin tamplaria de lemn. Tot prin tamplaria neetansata de lemn se echilibra oarecum presiunea relativa a vaporilor din int. cu cea a vaporilor din ext. La o PR mai mica scade si temp. punctului de roua. Toate astea, ampreuna cu faptul ca huma si varul nu sunt suprafete propice pentru condens, asigurau un echilibru al vaporilor cat de cat stabil. S-au schimbat geamurile (anchidere etansa), s-au gletuit peretii si s-a dat lavabila. Obcervati ca vaporilor li s-au anchis caile de scapare, li sa marit presiunea relativa si peste toate, au si suprafete lucioase" favorabile condensului. S-a stricat un echilibru, siasa fragil...
              Cat despre firmele internationale... am prea putin respect. Nu pentru ca n-ar avea materiale bune. Trebuie sa recunoastem ca fara ei eram mult an urma. Dar politica lor de vanzari este de multeori ampotriva noastra. V-am dat exemple de firme care nu vand doar materialele, ci vand tot sistemul, numit EIFS (Exterior Insulation and Finish System). Aceste sisteme se aplica doar de catre firme specializate, care au persoane acreditate. Aceste sisteme au mari probleme datorita condensului din spatele polestirenului. Deasta an anii '90 au aparut sistemele Drainage Systems (cu sistem de drenaj). Va dau o veste buna: aceste probleme preaputin apar la noi!!! Sistemele EIFS deobicei se aplica pe structurile de pereti usori, cu izolatie de vata an cavitate, cu gipscarton la int. si placaj sau gipscarton la ext, an US, Canada, Australia si altele. Vara anauntru au obligatoriu aer conditionat, care raceste peretele cel subtirel, iar vaporii care amping din exterior condenseaza pe suprafata rece din spatele EPS. La noi nu prea vad problema asta, la peretii grosi care-i avem, aer conditionat prea putin si clima continental temperata, chiar sa presupunem ca apare ceva condens an spatele izolatiei, acesta va fii absirbit usir de perete. Toate astea binenteles daca izolatia este la exterior.
              Cum ziceam, o companie serioasa n-ar trebui sa-si lase produsele aplicate oricum, doar de dragul sumelor ancasate... Si... daca-mi permiteti o gluma... drept consolare, ne dau dezumidificatoare... Hai sa le multumim!
              Draga Domnule Administrator, te invit sa consulti o universitate, catedra de civile, an legatura cu Acumularea de la an la an. S-o aprofundezi cat de bine, fiindca sta la baza functionarii" locuintelor din Romania.
              Te anunt ca am lipsuri, da nu an constructii. Si chiar daca am, nu la un nivel asa scazut...
              Te rog sa ma anunti daca vrei sa dispar, nu insist sa luminez pe nime.
              Te mai rog sa-ntelegi ca nu pot sa vad atatea probleme care se rezolva atat de usor, doar spunand adevarul... (ce cuvant relativ...), si nu facand jocul economiei de piata. Mi-ar fii rusine sa spun cuiva sa-si cumpere dezumidificator! si sa ma mai numesc constructor...

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2237

                #52
                Draga Domnule Administrator, te invit sa consulti o universitate, catedra de civile, an legatura cu Acumularea de la an la an. S-o aprofundezi cat de bine, fiindca sta la baza functionarii" locuintelor din Romania.
                Te anunt ca am lipsuri, da nu an constructii. Si chiar daca am, nu la un nivel asa scazut...
                Te rog sa ma anunti daca vrei sa dispar, nu insist sa luminez pe nime.
                Te mai rog sa-ntelegi ca nu pot sa vad atatea probleme care se rezolva atat de usor, doar spunand adevarul... (ce cuvant relativ...), si nu facand jocul economiei de piata. Mi-ar fii rusine sa spun cuiva sa-si cumpere dezumidificator! si sa ma mai numesc constructor...
                Din pacate cu dvs. consta ca nu se poate purta un dialog civilizat si de aceea ma voi limita la aplicarea Regulamentului Forumului. In alta ordine de idei, cred ca nu sunteti in masura sa imi faceti recomandari privind pregatirea profesionala. Este si o chestiune de bun simt dar o las deoparte.
                Va inteleg sentimentul de rusinare si sper sa il constientizati.
                Nu astept un raspuns, prefer sa ramaneti in spiritul regulamentului si sa aveti o atitudine pozitiva daca doriti sa transmiteti informatii coelgilor de forum.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • mihaela1973
                  Incepator
                  • 24.feb.2011
                  • 5

                  #53
                  Postat în original de Gemini
                  Se observa o umiditate ridicata dupa zona inferioara a ferestrei care este plina de condens.
                  Probabil sunt vreo 10cm acolo si mi se pare prea mult pentru niste ferestre bune, un sistem de incalzire care asigura 22°C.

                  Ce vrea sa fie sistemul de izolatie din foto?
                  Se observa niste profile metalice pentru gipscarton. Va rog sa detaliati cum a fost realizat acel sistem incomplet de izolatie.

                  Despre umiditate puteti citi si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3889

                  Ne atasati niste poze care sa arate tot peretele exterior, inclusiv caloriferul si toata fereastra?
                  Buna ziua,
                  Aveti dreptate, seara se face condens pe fereastra si intr-adevar este o fereastra gealan considerata de calitate. De fapt, problema o avem doar seara - dimineata geamurile sunt pline de condens.

                  Sistemul de izolatie care se vede este izolatia interioara a peretelui realizat din profile metalice si polistiren de 3 cm, iar bucata de glaf lipsa am desfacut-o pentru ca aparusera pete de mucegai pe ea. Va atasez niste poze asa cum ati solicitat.
                  Ceea ce nu inteleg eu este de ce se formeaza acele picaturi de apa pe placa de beton si ce ar trebui sa facem pentru a scapa de ele.
                  Multumesc
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 635

                    #54
                    magnawal- i din a se foloseste doar in interiorul cuvintelor, nu si la inceputul lor
                    izolatia la interior am vazut recomandata mai rar aici si doar cu vata minerala

                    mihaela, muchia asta movulie e polistiren sau rigips?
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #55
                      Peste noapte se produce o acumulare de umiditate, fie din activitatile de seara (abur din baie sau bucatarie), de la flori, de la insasi persoanele care locuiesc in casa (respriram, transpiram etc.). Aceasta cantitate de apa provenita din diverse surse face ca umiditatea din aer sa creasca iar in momentul in care se ajunge la un anumita cantitate de apa in aer (umiditate de saturatie), tinand cont de temperatura si presiunea in zonele respective, apara condensul. Daca acea suprafata a spaletului, din beton, ar avea o temperatura mai ridicata, aerul din preajma acestuia ar avea si el o presiune mai ridicata iar acel punct in care apare condensul nu s-ar mai atinge.
                      La dvs., aceas izolatie inerioara este si ea un punct ce a influentat negativ fenomenul. A contribuit la racirea peretelui si nu a putut asigura ajungerea aerului umed pe acele zone, lucru care a concentrat problema spre zonele punctuale ale spaletilor.
                      Sper sa fi reusit sa va ma fac inteles in privinta fenomenului.
                      Daca izolarea interioara ati facut-o doar ca sa reduceti pierderile de caldura, se pare ca nu a reusit decat sa inrautateasca situatia si oricum este intr-un sistem constructiv gresit (polistiren si profile metalice se vede mai rar).
                      V-as recomanda sa o eliminati si sa curatati suprafetele cu o solutie antimucegai de umiditate acolo unde exista mucegai.
                      Deoarece este un perete din beton, recomandata este izolarea exterioara daca se poate.
                      Alternativa este izolarea interioara intr-un sistem care sa contina o bariera de vapori, fie ca este vata minerala sau polistiren extrudat dar acesta din urma are cateva inconveniente privit ca sistem integral de izolatie la interior.

                      Daca s-ar reduce umiditatea interioara s-ar diminua problema insa acest lucru este deasemenea destul de greu de realizat fara un dezumidificator utilizat cel putin periodic.
                      O ventilatie naturala a locuintei, prin coloanele de ventilatie existente si cele de la bucatarie ar fi benefica.

                      Comentariu

                      • mihaela1973
                        Incepator
                        • 24.feb.2011
                        • 5

                        #56
                        Buna ziua,
                        Dunga movulie care se vede este ceea ce a mai ramas din glaful de regips pe care l-am desfacut.

                        Multumesc pentru raspunsuri.

                        Comentariu

                        • TheGrudge
                          Incepator
                          • 10.oct.2011
                          • 15

                          #57
                          Buna ziua,

                          Am un apartament de 2 camere pe care urmeaza sa il renovez, situat la etajul 2 (in bloc vechi din `85, dar solid/curat/fara crapaturi, nu este o epava de bloc)

                          Va rog, un sfat cu privire la peretii din acest dormitor, afectati de mucegai/igrasie (nici nu stiu exact ce este).Camera este pe coltul blocului, cu cei doi pereti din poza care dau in exterior.

                          Mentionez faptul ca apartamentul a stat o perioada inchiriat apoi.. foarte mult timp gol, nu a fost niciodata varuit/renovat, iar acea mizerie de pe pereti e de mult timp (extinzandu-se pe parcurs).Foarte important : nu este umeda zona, este doar rece peretele.Nu a fost nici aerisita camera cum trebuie (aproape deloc cat a stat gol..) si nici nu exista termopan.Blocul este destul de calduros, in apartament nefiind foarte frig nici iarna.

                          Acum, sunt in proces de renovare, si ca atare, pentru acei pereti, mesterul mi-a dat urmatoarele variante, bineinteles dupa razuirea/curatarea cu clor prealabila :

                          * Placare cu rigips, fara izolatie, lasand peretii sa respire (varianta recomandata de el, spunand ca pe unde a pus astfel, nu a mai reaparut mucegaiul)
                          * Izolarea cu polistiren + rigips (varianta nerecomandata de interior, din cunostintele mele)
                          * Izolarea cu vata minerala (cu folie bariera vapori) + rigips.

                          As inclina catre a treia varianta, cu vata minerala, din cate am inteles, este cea mai recomandata pentru interior..

                          1) Ce solutii de curatat a mucegaiului, la sursa, dupa decopertare recomandati?Mesterul spune ca ar fi clorul cel mai bun...

                          2) Care ar fi recomandarea voastra de izolare cea mai indicata in acest caz ? Exclus izolarea exterioara..

                          3) Stiu ca sunt mai multe tipuri de vata/folii.Care este denumirea exacta a celei care trebuie pusa in cazul de fata?

                          4) Cat spatiu total se pierde la izolarea cu vata + rigips? Nu este un dormitor foarte mare..si n-as vrea nici sa nu mai am loc de pat pe acolo..
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #58
                            Placare cu rigips, fara izolatie, lasand peretii sa respire (varianta recomandata de el, spunand ca pe unde a pus astfel, nu a mai reaparut mucegaiul)
                            Incorect, problemele se vor pastra si doar vor fi acoperite de gipscarton. Mai devreme sau mai tarziu se vor deteriora si placile din gipscarton.

                            * Izolarea cu polistiren + rigips (varianta nerecomandata de interior, din cunostintele mele)
                            * Izolarea cu vata minerala (cu folie bariera vapori) + rigips.
                            Esentiala este bariera de vapori ce poate fi aplicata corect doar in varianta cu gipscarton pe structura metalica, indiferent daca izolatie este vata sau polistiren.

                            1) Ce solutii de curatat a mucegaiului, la sursa, dupa decopertare recomandati?Mesterul spune ca ar fi clorul cel mai bun..
                            .
                            Va pot recomanda Ceresit Stop Mucegaiului.

                            2) Care ar fi recomandarea voastra de izolare cea mai indicata in acest caz ? Exclus izolarea exterioara..
                            Din pacate excluderea ar fi varianta ideala, altfel aveti raspunsul mai sus.

                            3) Stiu ca sunt mai multe tipuri de vata/folii.Care este denumirea exacta a celei care trebuie pusa in cazul de fata?
                            Sunt mai multe optiuni fiind necesar unsortiment universal de vata minerala, daca doriti un nume va pot indica sortimentul Isover EKO, Rio etc. Bariera de vapori pe vata sau separata este obligatorie.

                            4) Cat spatiu total se pierde la izolarea cu vata + rigips? Nu este un dormitor foarte mare..si n-as vrea nici sa nu mai am loc de pat pe acolo..
                            Spatiul minim alocat izolatiei, pe un perete, este de 6cm.

                            Ce sistem de incalzire aveti?

                            Comentariu

                            • TheGrudge
                              Incepator
                              • 10.oct.2011
                              • 15

                              #59
                              Multumesc de ajutor.
                              Incalzirea este standard, de la calorifere.

                              Imi puteti spune va rog, daca ordinea corecta pentru izolatie ar fi : vata, folie bariera de vapori, gipscarton pe structura metalica?

                              Unul dintre pereti este cel cu geamul (cel din stanga), si nu sunt foarte convins ca-mi permit tevile de calorifer o izolatie de 6 cm.Sau, sunt eu paranoic?

                              Si o ultima intrebare, in aceasta camera, recomandati si izolarea tavanului in acelasi mod? (vata/rigips)

                              Multumesc !

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #60
                                Se poate izola tavanul in aceeasi solutie. ordinea prezentata de dvs. este corecta, lipseste structura metalica pentru gipscarton ce va fi deasemenea acoperita de bariera de vapori.
                                Sistemul de incalzire trebuie sa functineze bine, o revizie a acestuia poate fi necesara daca sunt probleme pe tevile coloanei sau la calorifer (legaturi, robinete, spalare interioara etc.).
                                Daca nu aveti spatiu in spatele tevilor de la calorifer se poate realiza o repozitionare a acestora astfel incat sa facem loc izolatiei sau putem reduce grosimea sistemului la un minim de 5cm iar ca ultima varianta ocolim izolatia.
                                In orice caz, nu este recomandat sa inglobati sistemul in peretele izolat.

                                Comentariu

                                Procesare...