Mucegai si pereti uzi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1417

    #91
    Răspuns la: pereţi umezi şi condens pe parchet

    Postat în original de alin77
    .Am inceput să mă informez despre igrasie şi umezeală,am aerisit dimineaţa şi seara,am cumpărat dezumidificatoare,am izolat la exterior(mai putin peretele cu problema deoarece intre noi si blocul vecin este un spatiu foarte mic si nu am putut intervenii),am zugrăvit din nou folosind o vopsea recomandată(biostop) şi tot nu am rezolvat problema.Mă gandeam să scot parchetul,să pun polistiren expandat şi să izolez la interior pereţii cu probleme peste care să adaug placă de rigips din cea verde pentru umiditate.Vă rog să mă îndrumaţi să găsesc o soluţie!
    Domnule Gemini mai cititi o data.
    Problema nu este la pardoseala.

    Problema este ca sa lasat si la pardoseala: "am zugrăvit din nou folosind o vopsea recomandată(biostop) şi tot nu am rezolvat problema"
    Va citez:" Cu pardoseala lucrurile pot fi mai simple daca nu sunt si alte cauze, o izolatie minima poate rezolva problema cu planseul catre parter."

    Eu cred ca de la pereti este problema chiar daca parterul nu este locuit.
    Ultima editare de mirceaknap; 04.iul.2012, 19:35.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #92
      Răspuns la: Mucegai si pereti uzi
      @ mirceaknap
      Amconstruit raspunsul totcmai pe ceea ce am vazut in mesajul colegului, cateva informati care nu sunt chiar prezentate foarte explicit la un moment dat, sa fiu mai concret:
      intr-un ap.cu 2 cam. la et. 1 pe partea nordica(cea mai umbroasă în cazul meu)iar la parter nu locuieşte nimeni
      .

      De 3 ani de zile mă confrunt cu anumite probleme. La început au apărut mici pete pe tavane
      ,apoi a inceput să persite un miros închis,apoi peretele exterior de la dormitor a început sa se umezească,iar parchetul era ud deabinelea
      .

      Am inceput să mă informez despre igrasie şi umezeală,am aerisit dimineaţa şi seara,am cumpărat dezumidificatoare,am izolat la exterior(mai putin peretele cu problema deoarece intre noi si blocul vecin este un spatiu foarte mic si nu am putut intervenii),
      am zugrăvit din nou folosind o vopsea recomandată(biostop) şi tot nu am rezolvat problema.Mă gandeam să scot parchetul,să pun polistiren expandat şi să izolez la interior pereţii cu probleme peste care să adaug placă de rigips din cea verde pentru umiditate
      .

      Sunt fragmentele care puse cap la cap, pot sau nu sa ne duca in eroare. Am presupus ca odata cu izolarea exterioara domnul nostru a reolvat cat de cat problema la nivelul peretelui exterior, despre probleme pe peretele neizolat dintre blocuri nu s-a mai spus nimic si tot la fel, din mesaj, am dedus ca nu a avut probleme aici. A ramas in discutie doar partea cu tavanul unde am intrebat ce s-a mai intamplat si cu pardoseala, evident cu posibile influente termice la nivelul racordarii peretilor cu suprafetele orizontale (tavan, pardoseala).
      Cam aceasta era ideea in care am raspuns in mesajul anterior.

      Comentariu

      • feodora
        Incepator
        • 30.iul.2012
        • 1

        #93
        Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

        Buna ziua,

        Am marea rugaminte de a ma ajuta cu sfaturi in vederea eliminarii problemei cu igrasia pe care o am in casa.

        Conform planului atasat, am 2 camere, din care una este grav afectata de igrasie si mucegai (marcat cu verde). In dormitor mi se face condens pe podea, deoarece dedesubt am casa scarii, iar usa niciodata nu sta inchisa. M-am decis sa scot parchetul, linoleumul (pe care nu m-a sfatuit nimeni sa-l scot initial), sa aplic o vopsea special pentru inchiderea porilor, sa torn sapa autonivelanta, sa izolez cu polistiren extrudat de 3 cm, sa pun parchet. Ieretii (mai putin cel comun cu cealalta camera) i-am curata de tencuiala pana la placa, vreau sa tratez placa cu o solutie speciala si apoi sa-i izolez cu polistiren expandat de 2.

        Va rog sa-mi spuneti daca planul meu ma va ajuta sa-mi rezolv problema, si daca aveti sugetii sa fiti dragtui si sa ma ajutati. De asemenea va rog sa ma sfatuiti si cu privire la materialele pe care ar trebui sa te folosesc pentru a obtine cele mai bune rezultate.

        Pe imagine am marcat cu verde zonele afectate de mucegai, cu galben peretii izolati la exterior.

        Va multumesc anticipat!


        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan ap.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	36,8 KB 
ID:	603898

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #94
          Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

          Va rog sa prezentati cateva foto cu locuinta si sa ne descrieti sistemul constructiv, inclusiv modul de realizare a fundatiei, planseelor, hidroizolatiei, zonei unde este casa etc. In foto vedem un contur pe care ar fi prezenta igrasia, detaliati putin cum se manifesta problema si cat de mari sunt zonele afectate?
          In mesaj amintiti in principal de pardoseala, care est elagatura intre aceasta si zona marcata cu verde? Zonele cu galben ce reprezinta?

          Comentariu

          • Dariela
            Incepator
            • 03.iul.2013
            • 1

            #95
            Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

            Buna ziua,
            Tocmai am achizitionat un apartament cu doua camere, etaj 1, in care nu s a locuit timp de 13 ani. Am inceput renovarile prin raschetarea varului de pe pereti (pe pereti fiind un fel de calciu, strop sau cum s-o numi). La o prima vedere in apartament nu era mucegai, dar dupa raschetare pe grinda verticala din camera ( grinda este intre camera si hol si nu sunt tevi pe langa) dupa rascetarea varului si a unei portiuni de tencuiala care era umflata, se vede grinda care prezinta mucegai pe o o portiune de 20 cm.
            Va rog sa mi spuneti cum as putea rezolva problema! Dupa curatarea mucegaiului si tencuit, va aparea mucegai mai tarziu ?
            Va multumesc!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #96
              Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

              Postati o poza cu grinda respectiva.
              Grinda nu este pe un perete exterior ca sa fie probleme legate de sezonul rece si slaba izolatie. Umflarea tencuieli nu are neaparat legatura cu mucegaiul dar poate avea cu umezeala sau vreo infiltratie de apa, o inundatie etc.
              In mod normal nu ar trebui sa fie probleme, curatati mecanic toata suprafata (indepartati tencuiala degradata), eventualele urme le spalati cu o solutie antimucegai, de exemplu Ceresit Stop Mucegai, apoi continuati renovarea pe zonele respective.
              Daca nu cunoasteti istoria apartamentului, este greu de apreciat cauza exacta.

              Comentariu

              • alin varanik
                Incepator
                • 17.nov.2013
                • 9

                #97
                Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                Buna ziua, detin o garsoniera pe care am aplicat lavabila, am probleme cu mucegaiul si m-am gandit sa trec inapoi pe huma s-au var, intrebarea mea este daca trebuie sa rad lavabila s-au pot aplica varul/huma peste lavabila ?
                Multumesc

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #98
                  Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                  Trebuie intai curatate suprafetele afectate de mucegai. Trecerea la var clasic sau huma este posibila numai dupa eliminarea vopselei lavabile insa nu cred ca problema este aceasta.
                  Pe ce suprafete apare mucegaiul? Aveti vreo poza cu acestea?

                  Comentariu

                  • alin varanik
                    Incepator
                    • 17.nov.2013
                    • 9

                    #99
                    Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                    In baie apare pe toti peretii, in camera si in bucatarie am izolatie facuta pe interior de 3 cm si apare pe alocuri, lucrarea nu a fost facuta bine deoarece placiile de polistiren misca pe perete si ma gandesc k intre perete si placa se formeaza condens ,dar problema mucegaiului a aparut dupa ce am dat cu lavabil inainte aveam huma si nu au fost probleme, m-am gandit sa rad totul pana la beton si sa aplic var s-au huma.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                      Aerisire aveti la baie?
                      Izolatia interioara cu polistiren face mai rau decat daca nu ar fi. Puteti posta poze cu zonele afectate?
                      Solutia ar fi termoizolarea exterioara, cu prioritate.
                      Aveti pereti din beton?

                      Comentariu

                      • alin varanik
                        Incepator
                        • 17.nov.2013
                        • 9

                        Aerisire la baie este facuta prin aerisirea blocului nu este geam, din pacate a fost dat cu solutie antimucegai nu am poze,peretii sunt din beton, deacea m-am gandit sa dau cu var baia pt. a scapa de mucegai baia nu este izolata deloc

                        la baie este aerisirea prin coloana blocului nu este geam, peretii au fost curata-ti cu solutie antimucegai nu am facut poze, peretii sunt din beton, m-am gandit sa dau cu var in baie pt. a reduce mucegaiul.
                        Ultima editare de Gemini; 22.nov.2013, 14:39.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                          Nu scapati de probleme nici cu var. Un perete de beton este foarte rece si umiditatea din baie face ca aparitia condensului sa fie rapida, cel putin in sezonul mai rece.
                          Lipsa ferestrei isi spune cuvantul iar acea ghena nu stiu daca functioneaza corect, eliminand aerul cu vapori din baie, spre terasa blocului.
                          Aerul pleaca pe ghena de ventilatie sau intra in incapere? faceti un test cu o bricheta sau o lumanare, daca flacara se duce spre ghena atunci functioneaza corect.

                          Comentariu

                          • PetreO
                            Incepator
                            • 20.aug.2012
                            • 37

                            Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                            Montati in gaura ghenei un ventilator de baie si folositi-l de fiecare data cand folositi si baia. Face minuni !

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                              Face "minuni" daca ghena este functionala.

                              Comentariu

                              • PetreO
                                Incepator
                                • 20.aug.2012
                                • 37

                                Răspuns la: Mucegai si pereti uzi

                                Bineinteles !

                                Comentariu

                                Procesare...