Preintampinare probleme condens

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sebica79
    Membru
    • 17.ian.2008
    • 143

    #16
    @VYS: nu stiu sigur cand s-a montat acel polistiren, s-ar putea sa aveti dreptate sa fi fost montat inainte de turnarea betonului.
    @Masitrul Max: Nu stiu daca se poate asa de bine sa rostuiesc intre polistiren si peretele vertical exterior. Nici nu sunt convins daca mai are sens sa mai montez folia de Al anticondens pentru ca, daca pe balconul de la mansarda, se monteaza polistiern extrudat, atunci bariera de condens va fi deasupra politirenului extrudat - rog sa interveniti daca nu am dreptate.
    @Gemini: O sa incerc sa fac si o poza cu balconul, insa nu stiu cand ... deocamdata nu este nimica pe acel balcon (baza de beton, partea exterioara a peretelui blocului tot din beton iar peretele exterior vertical al mansardei este din caramida acoeprit cu politiren expandat). Deocamdata nu s-a intervenit deloc fata de ce poate oferi el dupa o finalizare de ridicare in rosu.

    As dori sa va mai cer parerea si despre dimensiunea minima a gipscartonului care trebuie aplicat pe tavan + grosimea profilului de metal pe care va fi fixat.

    Iar legat de partea cu balconul, as dori sa stiu daca 3 cm de polistiren extrudat este suficient peste membrana bituminoasa.

    Comentariu

    • sebica79
      Membru
      • 17.ian.2008
      • 143

      #17
      duplicated post - sorry.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #18
        Asa se vede in poze, dupa decofrare. Este beton si peste o parte din polistiren.

        Minim 3cm pentru extrudat dupa mine.
        Bariera de vapori nu ar mai fi necesara.
        Gipscarton 12,5mm.
        Profilele minime sunt UD 30 (28x27mm).
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • sebica79
          Membru
          • 17.ian.2008
          • 143

          #19
          Am inteles. Cred ca o sa incerc sa-i conving sa tencuiasaca si tavanul si sa renunt totusi la gipscarton pe tavan ...
          Iar legat de bariera de vapori, sper sa monteze acel polistiren extrudat (care va fio foarte probabil de 3 cm), care de altfel a fost deja montat in apartamente, sub sapa.

          Comentariu

          • sebica79
            Membru
            • 17.ian.2008
            • 143

            #20
            As dori daca cineva are vreo sugestie sau stiu eu, orice alta parere, as dori sa posteze, mai ales ca sunt prezente si pozele.

            Comentariu

            • sebica79
              Membru
              • 17.ian.2008
              • 143

              #21
              Peste weekend sper sa reusesc sa fac niste poze cu balconul in cauza. Se va realiza o hidroizolatie ... nu cred ca se va realiza asa cum trebuie, dar se va face ceva Asa este la noi, nu prea putem sa facem multe.

              Dupa aceasta hidroizolatie, am reusit sa vorbesc cu constructorul si voi finanta eu polistirenul extrudat de 5 cm, care va fi montat peste aceasta hidroizolatie (pentru a evita aparitia condensului). Dupa care va fi turnata sapa.
              Deocamdata nu se va monta gresie pentru ca nu este prevazut in contract , viitorii locatari cred ca vor face treaba asta.

              Sper sa fac pozele si cu hidroizolatia si cu pozitia acoperisului asupra balconului (dupa cum se vede si din schema).

              La interior, inainte de a monta gipscartonul, voi monta vata de 5 cm cu folie de aluminiu URSA, dupa care va veni gipscartonul. In acest fel nu cred ca vor mai fi probleme de termoizolatie.

              Cat despre hidroizolatie, mai discutam si dupa ce revin cu pozele ...

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #22
                Postat în original de sebica79
                Pentru ca o poza valoreaza cat o mie de cuvinte, am reusit sa faca astazi cateva poze cu situatia la momentul actual.
                Sustin parerea d-lui Gemini, insa polistirenul a fost deja fixat si doream sa stiu daca mai are rost sa-i deranjez pe constructori sa de-a jos acel polistiren si sa cumpar sa pun vata respectiva ... Se pare ca nu este foarte greu de montat nici ulterior ...

                O sa vad feedback-ul de la cosntructor, pana acuma el mi-a spus ca nu vor fi probleme de condens pentru ca este o suprafata destul de groasa de polistiren ... =~ 35 cm.
                ................................Ciudat ! Nu pot sa cred ca s-au riscat cei care au construit sa puna doua baxuri de polistiren in acel spatiu . Ma tem ca au pus acel polistiren la fata grinzii doar pt a iesi cofragul mai usor , apoi au pus un strat de polistiren , peste el te miri ce resturi si gunoaie pina le-a iesit grosimea pt placa .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • sebica79
                  Membru
                  • 17.ian.2008
                  • 143

                  #23
                  @Mircea ... :In primul rand mi-a fost destul de greu sa inteleg ce vreti sa spuneti exact, se mai intampla.

                  In al doilea rand, acesti constructori nu si-au batut joc de lucrare, cel putin nu pana acuma. In continuare vor incerca sa faca anumite chestii pe care multi alti constructori si beneficiari, nu ar fi dat banii pe asa ceva.

                  Aceasta hidroizolatie si placare cu polistiren extrudat in exterior (pe terasa de la mansarda, de altfel aceperita) ... la foarte multe lucrari nici nu sau realizat, din cauza acoperisului de la mansarda, nefiind expus direct ploii sau ninsorii.

                  Ideea era sa stiu ce este mai bun si ce se recomanda sa se puna, ca sa stiu daca ei procedeaza corect. Inca mai pot interveni pentru aceste lucrari, care de altfel se realizeaza destul de greu dupa finalizare.

                  Comentariu

                  • sebica79
                    Membru
                    • 17.ian.2008
                    • 143

                    #24
                    Am reusit sa faci niste poze cu balconul de la mansarda. Despre acest spatiu este vorba, acest spatiu este deasupra apartementului in cauza. Dupa cum se poate observa, nu este expus total ninsorii si ploiilor.
                    In aceaste poze se poate vedea hidroizolatia realizata pana acuma ... va rog sa va dati cu parerea daca este bine sau nu ... Tinand cont de faptul ca acoperisul salveaza cat de cat acel spatiu, banuiesc ca nu este nevoie neaparata de o hidorizolatie foarte profesioanala.

                    Peste aceasta hidroizolatie va veni polistiren extrudat de 5 cm iar mai apoi sapa, care va fi de aproape 8 cm (de la hidroizolatie si pana sus).

                    Credeti ca va fi in regula asa ... ?

                    Se poate vedea in poze acel polistiren adaugat la interior ... iar inainte de a se monta placa de regips va fi montata si vata cu folie de Al de 5 cm ...

                    Credeti ca exista sanse sa se faca mucegai intre placa de beton de la planseu si polistiren?

                    Multumesc anticipat.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #25
                      Este in regula numai sa aveti grija sa armati sapa si sa asigurati panta necesara si gurile de evacuare a eventualelor cantitati de apa ce ajung pe balcon.

                      Cu privire la zona umpluta cu polistiren, daca se adauga vata cu bariera de vapori, nu vor fi probleme cu condensul sau mucegaiul in spatele acestuia.

                      Comentariu

                      • sebica79
                        Membru
                        • 17.ian.2008
                        • 143

                        #26
                        Va multumesc de raspuns. Din poze nu se vede chiar asa de bine, da probabil ca puteau sa faca sa fie mai bine facuta hidorizolatia, pentru ca nu are priza chiar asa de buna la beton - a fost montata pe vreme rece.

                        As dori sa va mai intreb ceva, nu stiu exact in ce consta sapa armata ... banuiesc ca nu e acelasi lucru cu ce s-a pus in apartament (ca tip de sapa montata). Putei sa detaliati un pic, ce am gasit pe net, erau doar tipul de "ciment" folosit (cred ca deja preparat).

                        Va multumesc pentru informatii ... sa speram ca va iesi bine pana la urma.

                        Later edit: Sper sa ajute si pe altii acest topic.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #27
                          Sapa de ciment in care se introduce o tesatura metalica (plasa, plasa sudata sau fier beton) sau din fibra de sticla se cheama ca este o sapa armata.
                          Legat de balcon deoarece este deschis trebuie sa acordati o atentie deosebita modului de hidroizolare a planseului.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • sebica79
                            Membru
                            • 17.ian.2008
                            • 143

                            #28
                            In interiorul apartamentelor, nu s-a folosit acest tip de sapa. A fost instalat polistirenul extrudat iar peste el a fost turnat direct "ciment".
                            Nu stiu cat este de rau acest lucru. Chiar nu stiu care ar putea fi urmarile acestui lucru.

                            Cat despre sapa de pe terasa, sunt ferm convins ca la fel se va intampla, nu vor mai monta acea plasa ... si vor turna direct peste polistirenul extrudat.

                            Legat de hidroizolatie, chiar sunt putin ingrijorat. As dori sa stiu ce variante as putea avea ca sa pot sa intaresc aceasta hidroizolatie. Ca sa fiu mai explicit, doresc sa pun problema in doua moduri:
                            1. Daca ramane asa cum este in poze, as mai putea interveni cu ceva peste aceasta suprafata deja instalata? Exista ceva pasta, sau solutie bituminoasa care poate fi aplicata la rece si peste acesta hidroizolatie, ca sa fie o protectie mai mare?
                            2. Acea amorsa cu care s-a dat, are rol doar pentru a avea priza membrana bituminoasa, sau chiar are rol si de a hidroizola efectiv daca este aplicata in cantitate mai mare, care sa acopere toti porii.

                            Cu speranta ca nu deranjez de a continua acest topic cu intrebarile de mai sus ... astept in continuare sugestiile d-va.

                            Sunt insistent pentru ca voi fi viitor proprietar al acestui apartament si as sori sa intervin in momentul protrivit (constructiei in derulare) pentru ca se rezolva toate muuuult mai usor.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #29
                              In interiorul apartamentelor, nu s-a folosit acest tip de sapa. A fost instalat polistirenul extrudat iar peste el a fost turnat direct "ciment".
                              Nu stiu ce anume ati dorit sa spuneti insa banuiesc ca in acest moment aprdoselile dvs. sunt la nivel de placa de beton. "Cimentul" este doar n component al betonului, sapei etc. Daca peste placa de beton s-a turnat un material semiumed, intr-o grosime de cativa cm atunci aceasta a fost o sapa.

                              Legat de hidroizolatie, chiar sunt putin ingrijorat. As dori sa stiu ce variante as putea avea ca sa pot sa intaresc aceasta hidroizolatie. Ca sa fiu mai explicit, doresc sa pun problema in doua moduri:
                              1. Daca ramane asa cum este in poze, as mai putea interveni cu ceva peste aceasta suprafata deja instalata? Exista ceva pasta, sau solutie bituminoasa care poate fi aplicata la rece si peste acesta hidroizolatie, ca sa fie o protectie mai mare?
                              2. Acea amorsa cu care s-a dat, are rol doar pentru a avea priza membrana bituminoasa, sau chiar are rol si de a hidroizola efectiv daca este aplicata in cantitate mai mare, care sa acopere toti porii.
                              Amorsa are rolul de a realiza aderenta necesara intre membrana si suport. Nu aveti cum sa "intariti zona" fara a afecta membrana.
                              Am inteles ca peste hidroizolatie va fi aplicat extrudat si apoi o sapa. Daca este corect acest lucru, este putin probabil sa apara problem datorita hidroizolatiei. Sapa nu necesita armare pentru grosimi mai mici de 5cm. Pentru mai multa siguranta, peste sapa, inainte de aplicarea unui finisaj ceramic se poate face inca o hidroizolatie mienrala subtire.

                              Comentariu

                              • sebica79
                                Membru
                                • 17.ian.2008
                                • 143

                                #30
                                Imi cer scuze pentru cum m-am exptrimat (nu sunt inginer de specialitate, de aceea am si apelat la sfaturile d-va).
                                Acuma, in apartament, peste placa de beton, s-a montat polistiren extrudat, peste care s-a turnat direct sapa, cu inaltime de =~ 5 cm. Intre polistirenul extrudat si baza sapei, nu s-a montat acea plasa, de care s-a amintit, insa dupa spusele d-va, daca sapa este mai mica de 5 cm, atunci nu e cazul pentru asa ceva.

                                Cat despre hidorizolatie, da, peste acesta hidroizolatie se va monta polistirenul extrudat iar mai apoi sapa. Deocamdata atata, iar viitorul proprietar al apartamentului de deasupra mea, va trebuie probabil, asa cum ati afirmat si d-va, sa aplice sub placile ceramice, un strat hidroizolant suplimentar.

                                Comentariu

                                Procesare...