ajutooorrr

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mikipo85
    Incepator
    • 01.feb.2008
    • 12

    ajutooorrr

    buna ziua.locuiesc la parter si in dormitor mi-a aparut mucegai, acum iarna.mentionez ca la subsol exista apa.in dormitor am parchet laminat si as vrea sa fac o izolatie buna.ce imi recomandati?sfatuiti-ma !!!
    ma gandeam sa pun gresie in dormitor, dar toata lumea m-a sfatuit ca nu e bine, deoarece tine rece.
  • mikipo85
    Incepator
    • 01.feb.2008
    • 12

    #2
    revin...

    am uitat sa va mai spun ca ....cateodata mai gasesc cateva picaturi de apa pe parchet

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Apa din subsol trebuie eliminata. Aceasta presupune sa efectuati reparatiile necesare - evident este o sarcina colectiva.

      Gresia nu este o solutie, va fi atat o suprafata rece cat si predispusa la condens.

      Este necesara si termoizolare a pardoselii.

      Mucegaiul/condensul pe ce zone au aparut?

      Comentariu

      • mikipo85
        Incepator
        • 01.feb.2008
        • 12

        #4
        rasp

        mucegaiul a aparut pe parchet, sub pat, sub patutul copilului , si putin pe peretele (dintre dormitor si baie) perete care face leg cu subsolul.
        eliminarea apei din subsol -cam greu- ma gandesc dak nu sa reparat in atatia ani......inseamna ca nu a interesat pe nimeni ....ma rog
        ne gandeam la turnarea unei sape...sa punem polistiren extrudat... ce ne sfatuiti ? si la un nou parchet laminat, deaorece acela miroase a mucegai. in leg cu gresia, intr-adevar tine rece, se poate face condens??? in buc avem gresie+flise, nu avem nicio problema cu mucegai sau condens( tinand cont ca este apa la subsol)

        va mu;ltumesc ptr rasp

        Comentariu

        • mikipo85
          Incepator
          • 01.feb.2008
          • 12

          #5
          revin

          ne-am mutat in acest ap, anul trecut , dak pana acum nu a luat nimeni nicio masura poate vom lua noi...la ce va ganditi in leg cu termoizolarea?

          Comentariu

          • mikipo85
            Incepator
            • 01.feb.2008
            • 12

            #6
            revin

            ne-am gandit sa placam tot ap pe dedesubt, prin subsol...
            ce folosim?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Exact la termoizoalrea cu extrudat m-am gandit insa chiar daca sunteti nou, este numai in folosul dvs. sa incercati sa rezolvatiproblema cu pierderile de apa de la subsol sau problemele de canalizare.

              In afara de umiditatea excesiva, mizeria din subsol este un focar de infectie in care se pot dezvolta numeroase vietati .

              Comentariu

              • mikipo85
                Incepator
                • 01.feb.2008
                • 12

                #8
                buna ziua

                vreau sa plachez tot apartamentul prin subsol. ce marime trebuie sa aiba expandatul? si ce adeziv sa folosesc? dupa care vreau sa plachez si dormitorul prin interior ...cum sa procedez..se toarna sapa?...se pune expandat sau extrudat?.....
                dak placam pe dedesubt si prin interior , dupa care voi pune gresie in dormitor, tot rece va tine???

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Nu este necesara aplicarea unei termoizolatii duble, atat interior cat si exterior.

                  Varianta pentru interior necesita utilizarea polistirenului extrudat, acesta avand o rezistenta la compresiune mai buna decat expandatul.
                  Peste extrudat se poate turna o sapa de egalizare sau o sapa autonivelanta(cu spacluire si armare prealabila), functie de spatiul disponibil avand in vedere nivelul final al pardoselii.

                  Chiar si in cazul in care se termoizoleaza pardoseala, gresia va fi ceva mai rece decat parchetul. Consider ca pentru un dormitor nu este deloc potrivit un finisaj ceramic insa este alegerea dvs.

                  Comentariu

                  • Helerea Nicolae
                    Membru marcant
                    • 02.mar.2008
                    • 910

                    #10
                    problema dvs. nu e apa de le subsol. apartamentul e foarte slab izolat termic si in timpul ierni se formeaza condensul. probabil ai montat si ferestre noi si ai zugravit cu lavabila de o calitate mai proasta lucruri care ajuta la formarea condensului. acesta apare intii in colturi, sub pat, dupa dulap, adica in locurile neventilate. din pacate nu exista o solutie sigura pt. aceasta problema oricit a-ti vrea sa cheltuiti. asa ca mai ginditi-va cu izolatul, o izolatie completa, eficienta nu se mai poate face.
                    lucrul, se mai face si cu capul

                    Comentariu

                    • mikipo85
                      Incepator
                      • 01.feb.2008
                      • 12

                      #11
                      ms pt mesaj

                      apropo de ceea ce spunea ti dvs...de ferestre noi si vopsea lavabila....eu am cumparat ap anul trecut (are termopane peste ttot ...si este zugravit cu vopsea lavabila....
                      intr-adevar trebuie o izolatie ffff buna........domnul "gemini" (dak nu ma insel) mi-a zis de o izolare a dormitorului cu extrudat+sapa...

                      Comentariu

                      • romanbun
                        Incepator
                        • 29.ian.2008
                        • 60

                        #12
                        Parerea mea este ca operatiunile logice pentru eliminarea CAUZEI mucegaiului sunt:
                        1.eliminarea apei de la subsol:
                        a.permanent prin pompare si apoi dezinfectarea subsolului- daca apa nu se alimenteaza din panza freatica sau tevi stricate.
                        b.prin pompare si apoi dezinfectarea subsolului , iar daca apa vine in continuare se repara tevile de la subsol, se creeaza o basa( groapa) in zona cea mai coborata a subsolului si cu o pompa cu plutitor se evacueaza apa in regim permanent pe masura ce se acumuleaza apa.
                        2.se executa o termo-hidroizolatie SUB planseu pe acelasi pricipiu ca al fatada unei case( la EXTERIOR) , pentru a impiedica apa si agentii patogeni sa intre IN planseu.
                        Intretinerea subsolului revine TUTUROR locatarilor si luati legatura cu presedintele asociatiei pentru a rezolva problema. Va recomand sa apelati la un expert tehnic in constructii (un proiectant de rezistenta care are experienta pe subiecte de actiunea apei asupra cladirilor) si sa va dea o solutie tehnica completa , daca se poate inclusiv cu recomandari privind materialele , firmele care pot sa realizeze aceasta lucrare complicata.
                        Si va rog daca o sa aplicati ceea ce v-am recomandat mai sus sa deschideti pe forum un subiect cu ce ati realizat ca sa afle toti cei interesati deoarece e o problema TOT mai intalnita.
                        Va doresc succes si MULTA putere sa perseverati -va dura mult ...

                        Comentariu

                        Procesare...