Mucegai in debara langa gaura de aerisire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PierreTM
    Incepator
    • 03.mar.2008
    • 2

    Mucegai in debara langa gaura de aerisire

    Buna,
    Problema mea apare tot timpul iarna. In debara apare si raspandeste foarte puternic mucegaiul.
    Din debara am o gaura de aerisire catre exterior. Vara e un lucru bucurator, fiind pe partea de nord - intra aer racoros in hol. Dar iarna e foarte frig... De obicei puneam un carton in fata gaurii, dar de obicei se mucegaieste urat de tot.
    Solutia pe moment este ca sa curat peretele de mucegai (am si cumparat deja o solutie antimucegai de la Bison), dar as dori sa fac o solutie prin care sa ma scap definitiv de mucegai in debara.
    Ma gandeam sa inchid definitiv gaura (cu polistiren+beton).
    dar nu stiu dc. e o idee buna...
    Daca aveti idei - m-ar ajuta mult...

    Am atasat un mic plan al apartamentului.
    Apartamentul e la et. 1/10, structura beton armat, fara nici o izolatie exterioara/interioara.

    Cu multumiri,
    Pierre-TM
    Fișiere Atașate
    ----------------
    Pierre
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    De unde intra aer in acea zona?

    Este fereastra sau .... ?

    Sa incercam sa vedem care este configuratia acelei aerisiri, in primul rand, apoi vedem ce este de facut.

    Comentariu

    • PierreTM
      Incepator
      • 03.mar.2008
      • 2

      #3
      Este o gaura de aerisire, pur si simplu o gaura in perete - comunica direct cu exteriorul. E de aprox. 12x35 cm, acolo unde am si marcat pe desen.
      ----------------
      Pierre

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Montati pe gura de aerisire o grila de ventilatie gravitationala in asa fel incat sa se permita aerului viciat din apartament sa fie evacuat in afara insa aerul rece din exterior sa nu patrunda in apartament.
        Fișiere Atașate
        Cu stima.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Cred ca problema cu temperatura scazuta in aceasta debara este influentata major de lipsa incalzirii, atat la dvs. cat si la vecinii de la parter si etajul superior. Probabil se simte pardoseala foarte rece.

          Se poate inchide gura de aerisire astfal incat sa se evite patrunderea eventualelor infiltratii din exterior (apa din precipitatii).

          Nefiind un spatiu incalzit exista destule sanse sa se mai produca ceva condens, functie de nivelul de umiditate interior.

          Cat de mare este zona afectata de mucegai si care este pozitia ei fata de acea gura de aerisire?

          Comentariu

          Procesare...