Igrasie in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florin aurel
    Incepator
    • 05.mar.2008
    • 2

    Igrasie in baie

    Locuiesc la etajul 4,pe colt,intr-un bloc din caramida.Nu pot scapa de igrasie in baie,asa ca m-am hotarat sa dau toata tencuiala jos.Ce etape ma sfatuiti sa parcurg ca sa nu mai am probleme?Cum trebuie izolati peretii pentru a evita condensul?As vrea sa imi pun o cabina de dus cu capac iar in interiorul acesteia un ventilator care sa scoata aburul printr-un tub de pvc afara.Cu ce sa zugravesc tavanul?Var sau lavabil?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Ce finisaj aveti in baie in acest moment?
    Ce zone sunt afectate de mucegai?

    Aerisire exista (coloana de ventilatie sau geam)?

    Comentariu

    • florin aurel
      Incepator
      • 05.mar.2008
      • 2

      #3
      Ca aerisire am un geam de 50x50.Sa fie vre-o problema ca se deschide doar oscilobatant?Ca finisaj am dat cu glet peste tencuiala veche si dupa aceea am dat cu lavabil.igrasia a aparut pe peretele cu geamul si pe tavan.Daca curat tot pana la caramida,pot aplica placi de polistiren peste ,fara a tencui?

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #4
        Postat în original de florin aurel
        [...] se deschide doar oscilobatant? [...]
        Exista care au chiar si mai multe "grade de deschidere"?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #5
          Postat în original de florin aurel
          Ca aerisire am un geam de 50x50.Sa fie vre-o problema ca se deschide doar oscilobatant?Ca finisaj am dat cu glet peste tencuiala veche si dupa aceea am dat cu lavabil.igrasia a aparut pe peretele cu geamul si pe tavan.Daca curat tot pana la caramida,pot aplica placi de polistiren peste ,fara a tencui?
          Nu izolatia va va scapa de mucegai ci modul cum folositi baia . In primul rind aveti multa umezeala care cred ca provine de la baie . Incercati ca inainte de a face baie sa tineti geamul inchis , sa se ridice temperatura interioara si in felul acest nu se fac aburi . Dupa baie , aerisiti bine . E cea mai simpla metoda . Daca nu se ventileaza bine faceti si o ventilare mecanica . Daca izolati pe interior si tineti geamul deschis , temperatura la fata interioara a zidului tot va permite condensul , asa ca nu rezolvati nimic . Deci caldura multa inainte de baie si aerisire puternica dupa !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...