Solutie antimucegai

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #46
    Răspuns la: Solutie antimucegai

    Razuiti lavabilul complect , dati cu o solutie antimucegai si varuiti peretii cu var stins in apa cateva zile
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #47
      Răspuns la: Solutie antimucegai

      Si incercati sa faceti o gura de ventilatie in acest beci, cat de mica. Geamul respectiv nu se poate modifica, sa montati o grila de aerisire?

      Comentariu

      • MirceaXY
        Incepator
        • 04.nov.2012
        • 37

        #48
        Răspuns la: Solutie antimucegai

        @Gemini
        Peretii i-am dat cu Var lavabil Sticky, zice pe eticheta ca are var si ceva lianti, peretele respira,scrie ca se da si in beciuri - nici nu stii ce sa mai crezi.
        Am vorbit cu o firma care inchiriaza dezumidificatoare profesionale, sa inchiriez pentru vreo 4-5 zile un astfel de aparat sa usuc peretii. Cu mucegaiul am cam gresit ca l-am cam motrosit un pic (la nervi) cu o bucata de polistiren extrudat). Acum am aflat ca nu trebuia sa-l deranjez. Am luat si cateva spray-uri antimucegai (Bison) , o sa dau cu el dupa ce se usuca cu dezumidificatorul. Apoi am comandat sa modific geamul de pe casa scarilor, sa-l pot rabata, se va face o circulatie cat de cat.
        Nu am stiut ca e atat de critica problema cu beciurile astea.

        PS. La spray-urile astea antimucegai spune ca e periculos pentru caile respiratorii, ca trebuie bine aerisita incaperea! Pai daca era aerisita nu mai aveam nevoie de spray! Cum se face, se pune un tifon la nas, exista ceva de protectie?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #49
          Răspuns la: Solutie antimucegai

          masca de protectie cai respiratorii ( acopera nasul si gura- se gasesc la magazinele de materiale constructii si costa infim ) si ochelari de protectie , incaperea trebuie lasata la aerisit apoi , dupa ce ati dat cu sprayul ...
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #50
            Răspuns la: Solutie antimucegai

            Ce spray?
            Gasiti solutie antimucegai amblatala in bidon cu pulverizator, nu are cum sa degaje vapori atat de mult incat sa va afecteze sanatatea.
            Minime norme de protectie pot fi avute in vedere dar sa nu exageram, gasiti instructiunile pe ambalaje. Atentie la ochi mai ales!
            Ce ati facut cu acea bucata de polistiren?
            Aerisirea beciului trebuie sa se faca catre exterior, nu catre un hol interior.
            Nu as invinovati neaparat lavabila.

            Comentariu

            • MirceaXY
              Incepator
              • 04.nov.2012
              • 37

              #51
              Răspuns la: Solutie antimucegai

              @Gemini
              Am luat o bucata de polistiren extrudat, cu suprafata mai rugoasa si am frecat peretele cu mucegai prin unele zone mai afectate. N-am avut alta treaba, se pare.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #52
                Răspuns la: Solutie antimucegai

                In acest fel se pot imprastia foarte usor sporii de mucegai. Ati realizat operatiunea de curatare cu solutia antimucegai? Cum a decurs si cu ce rezultate?

                Comentariu

                • andries.sara
                  Incepator
                  • 22.sep.2013
                  • 3

                  #53
                  Răspuns la: Solutie antimucegai

                  Sunt enspe mii de solutii antimucegai, important este sa o folositi cel mult o data pe luna si sa pastrati locul aerisit pe cat e poate. Si eu tot la 4 stau insa am alta problema, izolatia de pe acoperis cred ca a fost pusa gresit, caci apa ajunge pe peretii si tavanul din sufrageria si holul meu..nu prea stiu ce sa fac.Am auzit ca s-ar putea decoperta deasupra pentru a se identifica problema. Mie mi se pare cam complicat.Voi ce spuneti?

                  Comentariu

                  • Shaq
                    Living Legend
                    • 06.mar.2005
                    • 1302

                    #54
                    Răspuns la: Solutie antimucegai

                    clar ca trebuie sa se constate ce probleme sunt si cum se rezolva, iar pentru asta trebuie umblat acolo
                    mai bine intreaba daca nu cunosti

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #55
                      Răspuns la: Solutie antimucegai

                      Postat în original de andries.sara
                      ... Si eu tot la 4 stau insa am alta problema, izolatia de pe acoperis cred ca a fost pusa gresit, caci apa ajunge pe peretii si tavanul din sufrageria si holul meu..nu prea stiu ce sa fac.Am auzit ca s-ar putea decoperta deasupra pentru a se identifica problema. Mie mi se pare cam complicat.Voi ce spuneti?
                      Refacerea hidroizolatie nu este deloc simpla. Este mai greu de identificat zonele cu defect, mai ales ca apa se infiltreaza pe sub straturile de hidroizolatie. Este posibil sa se infiltreze apa si de la terasa vecina, in functie de pantele existente.
                      In functie de starea terasei, straturile existente, se poate decoperta si reface hidroizolatia sau se pot adauga straturi noi peste acestea.

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru Marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 857

                        #56
                        Răspuns la: Solutie antimucegai

                        Un arzator cu propan, o rola dura, un suc, cateva tigari si doi "meseriasi" pot reface zonele de imbinare totodata cu o verificare ochiometrica. Suplimentar se poate folosi o banda de reparatii. Costuri mici, manopera putina. Cel putin asa calculez eu, cat mai putina bataie de cap cu administratie, vecini jegosi, etc.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #57
                          Răspuns la: Solutie antimucegai

                          Cine garanteaza ca problema este pe zona de imbinare a vechilor fasii de membrana bituminoasa?
                          Daca este o fisura pe o zona de camp sau pe o zona mai indepartata de zona infiltratiilor, pe terasa?
                          Este de dorit sa fie problema asa usor rezolvabila insa nu este o garantie verificarea "ochiometrica".
                          Despre vecini este mai greu de comentat, factorul uman este imprevizibil insa nu era subiectul discutiei .

                          Comentariu

                          • aditzi
                            Incepator
                            • 25.apr.2014
                            • 9

                            #58
                            Răspuns la: Solutie antimucegai

                            Buna ziua,

                            Am intampinat si eu probleme cu mucegaiul, in bucatarie. Cand am luat apartamentul, am zugravit desi era iarna (din lipsa de timp). Am montat mobila si cred ca nu a fost suficient de uscat si de aici mucegai....Acum vreau sa zugravesc si sa rezolv problema cu mucegaiul. Ce imi recomandati sa fac? Cu ce solutie sa curat? Ar fi bine sa dau cu amorsa antimucegai?O sa ajute pe viitor? Mai exista o problema si anume, prin spatele mobilei trec tevile de apa si pentru ca mobila are plinta cu cauciuc, se face condens in spate. Cum as putea sa scap de asta? Sa renunt la plinta de la mobila, ca sa circule aerul pe sub mobila sau se pot izola cumva tevile?

                            Multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #59
                              Răspuns la: Solutie antimucegai

                              Nu plinta este de vina pentru condens.
                              Exista termenul de solutia antimucegai si nu de amorsa antimucegai.
                              Pe ce zone apare mucegaiul si din ce sunt realizate acele zone (pereti, plansee etc.)? Daca sunt epreti, ce spatii despart?
                              Din ce material sunt realizate tevile de apa?
                              Puteti posta foto?

                              Comentariu

                              • aditzi
                                Incepator
                                • 25.apr.2014
                                • 9

                                #60
                                Răspuns la: Solutie antimucegai

                                Mucegaiul a aparut pe peretele exterior, care este din beton. Ma refeream sa dau cu amorsa antimucegai dupa ce curat peretele cu solutie de mucegai, ca sa nu mai apara. Tevile sunt din cupru, sunt cele de la centrala. Poza nu pot posta, ca inca nu am inceput lucrarea si totul e acoperit de mobila.

                                Comentariu

                                Procesare...