Solutie antimucegai

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #61
    Răspuns la: Solutie antimucegai

    Solutiile antimucegai curata suprafetele de acel mucegai ce apare ca urmare a formarii condensului. Ele inlatura efectul si nu cauza aparitiei mucegaiului. Curatati acum suprafetele si la urmatorul sezon rece o sa apara iar mucegaiul.
    Peretele din beton necesita termoizolare. Teava de apa rece, daca temperatura apei este mai scazuta, necesita izolare. Exista cochilii pentru izolare, de exemplu cele din elastomer.

    Comentariu

    • aditzi
      Incepator
      • 25.apr.2014
      • 9

      #62
      Răspuns la: Solutie antimucegai

      Peretele este izolat la exterior cu polistiren. Deci, daca curat acum mucegaiul, nu ar trebui sa mai apara, nu?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #63
        Răspuns la: Solutie antimucegai

        Daca mucegaiul a aparut chiar in cazul in care exista termoizolatie exterioara, problema poate persista. Cauza trebuie cautata in alta parte.

        Comentariu

        • Stefan_D
          Incepator
          • 03.iul.2013
          • 75

          #64
          Răspuns la: Solutie antimucegai

          Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
          -casa proaspat contruita (inca este neterminata, deci nelocuibila);
          -subsol (NU demisol) cu intrare din holul de la parter;
          -accesul se face pe o usa din pvc;
          -straturile peretilor sunt in urmatoarea ordine (de la exterior catre interior): membrana hidroizatie, pereti din beton armat, zidarie de caramida plina, tencuiala, tinci, vopsea lavabila cu ioni de argint;
          -atat in beton cat si in mortarele folosite s-a introdus aditiv pentru hidroizolatie Sika 1 conform fisei tehnice;
          -intr-unul din colturile de sus ale incaperii este amplasat un ventilator, iar pe diagonala (tot in partea de sus) este alt ventilator; unul baga aer in incapere si celalat scoate aerul;
          -beciul/subsolul are aprox 5m/3m cu h=2.10m;
          -pe tavanul beciului este extrudat de 2 cm;
          -beciul este neincalzit si nici nu vreau sa fie deoarece acolo tin depozitate lucruri sensibile la caldura (muraturi, vin de tara, diverse conserve facute in curte etc).
          Problema existenta: in toamna trecuta aveam casa la rosu si am oprit lucrarile. Peste iarba am depozitat in beci cele enumerate mai sus. Avand in vedere ca beciul era construit de cateva 5-6 luni eram convins ca va aparea mucegaiul. Cu toate ca ventilatoarele au mers si merg non-stop mucegaiul s-a extins (ceea cr nu maira avand in vedere gradul mare de umiditate al proaspetei constructii).
          Anul acesta, adica dupa circa 1 an si 4 lunide la construirea beciului, am cumparat un dezumidificator electric care face fata unei incaperi cu volum de aer de cca 60 mc (sau ceva de genul asta). Dupa 2-3 zile de funtionare continua mucegaiul s-a retras aproape INSTANT!!!
          Acum vreau sa refac zugraveala beciului si as avea nevoie de sfaturi:
          1. Pe pereti se vad inca urme de mucegai-ce solutie sa aplic pt indepartarea lor?
          2. Dupa imdepartarea urmerelor sa curat peretii paba la tencuiala?
          3. In lavabila ce aditiv antimucegai e bine sa adaug?

          Mentionez ca dezumidificatorul la 220V merge si va merge non-stop. Deasemenea si ventilatoarele. Izolatia exterioara a beciului este practic imposibil de realizat din cauza arhitecturii casei, iar incalzirea sa nu ma avantajaza (eu am nevoie de racoarea in aceasta incapere).

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #65
            Răspuns la: Solutie antimucegai

            In primul rand cumparati o solutie antimcuegai din comert si spalati peretii pe zonele afectate. Se va indeparta doar lavabila care este afectata si se cojeste. In noua lavabila nu este nevoie sa adaugati solutie antimucegai dar puteti cumpara o lavabila pentru baie si bucatarie, sunt astfel de sortimente.
            Atat timp cat umiditatea se pastreaza la un nivel rezonabil, nu vor fi probleme.

            Comentariu

            • speedo
              Incepator
              • 19.mar.2013
              • 45

              #66
              Răspuns la: Solutie antimucegai

              La o casa izolata care poate fi cauza aparitiei igrasiei in afara de prezenta umiditatii cauzata de aerisiri insuficiente?Mi-a aparut in ambele camere deasupra parchetului o urma foarte ingusta dar pe toata lungimea peretelui.E foarte subtire,abia am observat azi.
              Eu am sapat langa soclu ca sa pot izola sub nivelul trotuarului vechi dar nu am mai apucat sa torn un trotuar nou doar am astupat santul cu sort 16-32.
              E posibil ca apa infiltrata sa ude fundatia si sa transmita umezeala in peretele camerei?Asta ar plauzibil pt o camera dar la cealalta peretele exterior da intr-o magazie si nu e umezeala ca acolo nici nu am apucat sa astup si se vede ca e uscat.
              Sau e posibil ca o casa sa traga pur si simplu umezeala din sol daca nivelul curtii e foarte aproape de nivelul sapei din casa?

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #67
                Răspuns la: Solutie antimucegai

                Nu exista hidroizolatie sub ziduri si deasupra fundatiei ? Intre sapa si placa ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • ArtAteliers
                  Incepator
                  - Exclus de pe forum -
                  • 18.nov.2014
                  • 5

                  #68
                  Răspuns la: Solutie antimucegai

                  Depinde foarte mult cum ati realizat izolatia, din ce materiale si daca ati realizat intoarcerea pe soclu. Daca aceasta e corect realizata nu ar trebui sa aveti infiltratii. Peretii pe care a aparut mugecaiul din ce sunt realizati ? gips carton / bca / tencuiti ? Aveti aerisire naturala in camerele respective ?
                  Puteti incerca ca solutie temporara sa spalati peretele cu clor si vedeti daca reapare. Sunt cazuri in care poate aparea mucegaiul superficial in special la peretii din gips carton daca in camera e umiditatea ridicata.
                  Ultima editare de ArtAteliers; 18.nov.2014, 21:25.

                  Comentariu

                  • speedo
                    Incepator
                    • 19.mar.2013
                    • 45

                    #69
                    Răspuns la: Solutie antimucegai

                    In mod sigur nu exista hidroizolatie sub ziduri.Casa a fost renovata(chirpici+plasa de buzau+Tenco) nu construita de la zero.Intoarcerea pe soclu nu stiu ce e dar am o banuiala ca nu a fost suficient ca l-am izolat chiar si sub nivelul trotuarului.Poate la primavara cu noul trotuar sa mai indepartez apa de casa...stiu eu cu dop de bitum langa casa,turnat pe folie dubla de polietilena si sapat mai adanc la partea exterioara ca sa cada folia mai mult in pamant.Zic prostii?
                    Acuma vad ca am si la baza unui perete interior Cat trebuie sa fie umiditatea optima in camera?Momentan e intre 40-50%

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6880

                      #70
                      Răspuns la: Solutie antimucegai

                      Nu cu umiditatea din incapere aveti probleme ci cu umiditatea ascendenta prin elementele constructiei. Acolo trebuie facut o evaluare si intervenit cat mai repede. Daca la primavara doriti sa refaceti trotuarul stradal atunci sapati si pe linga fundatie, montati hidroizolatie pe toata inaltimea fundatiei si a soclului. Pe interior daca puteti sa interveniti la pardoseala ar fi bine, deoarece si acolo ar trebui hidroizolat.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #71
                        Răspuns la: Solutie antimucegai

                        Ce fel de fundatie are casa ?
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • speedo
                          Incepator
                          • 19.mar.2013
                          • 45

                          #72
                          Răspuns la: Solutie antimucegai

                          Va multumesc pentru raspunsuri.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6880

                            #73
                            Răspuns la: Solutie antimucegai

                            Stati asa, pai deja vreti sa scapati de noi ?
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • speedo
                              Incepator
                              • 19.mar.2013
                              • 45

                              #74
                              Răspuns la: Solutie antimucegai


                              De pe topicul asta chiar ca as vrea sa scap...dar cu bine.
                              Pana una alta am dat cu ceresit antimucegai,am pus absorbante din alea cu pastila albastra tot ceresit (au inceput sa picure in ambele camere dupa doar cateva ore).
                              Am luat o amorsa antimucegai cu care o sa dau.Si dup-aia Dumnezeu cu mila! Daca e umezeala ascendenta cum a zis un coleg mai sus oricum nu scap.
                              Ultima editare de speedo; 20.nov.2014, 16:47.

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6880

                                #75
                                Răspuns la: Solutie antimucegai

                                Acu iarna nu prea aveti ce face, dar ar fi bine sa va faceti un plan de actiune pentru la anu. Asa ca bagati poze sa va pregatim , macar sufleteste, din timp.

                                Sa stiti ca nu o sa va stricam sarbatorile
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...