Condens parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmin pauna
    Incepator
    • 20.apr.2009
    • 14

    Condens parter

    am un apartament situat la parterul blocului,am izolat pe exterior cu po listiren extrudat de 5 cm dar tot apare condens in anumite puncte Ce ma sfatuiti sa fac pentru a scapa si de aceste puncte de condens
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 569

    #2
    Sa aerisiti, sa incalziti, sa puneti hota legata direct afara la bucatarie, si la baie daca aveti geam sa aerisiti frecvent. Toate aceste duc la scaderea umiditatii, disparitia condensului.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      In ce puncte apar problemele sau in ce camere?

      Asteptam detalii ...

      Comentariu

      • cosmin pauna
        Incepator
        • 20.apr.2009
        • 14

        #4
        condensul apare in dormitor in la20-30cm fata de peretele exterior si 30-40cm de peretele comun cu baia si in apropiere de peretele comun cu sufrageria la circa50cm de geamul de la dormitor,iar in sufragerie undeva pe la jumatatea camerei in apropierea peretelui comun cu bucataria .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Nu am inteles din exprimarea dvs., aveti probleme pe pereti sau si pe pardoseala?
          Puteti pune poze?
          Ati izolat pe fatada cu extrudat?

          Subsolul este curat? Fatada are elevatia izolata?

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            Un fel de raspuns este postat in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=193171#193171
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #7
              Nu ma pot deloc orienta avand in vedere zonele mentionate de dvs. gen "20-30 cm de fata de peretele exterior" sau cealalta cu 30-40cm, dvs. stiti ce aveti acolo iar noi nu putem decat sa ne imaginam in lipsa datelor concrete de la fata locului. Aceste probleme apar ca urmare a unor infiltratii de apa, umiditate ridicata, punti termice (zone de beton cu preponderenta) etc.

              Apa din subsol nu este deloc un avantaj si poate duce la umiditatea peretilor. Trebuie sa rezolvati aceasta problema impreuna cu vecinii dvs.

              Izolarea pardoselii este un lucru benefic si va ridica confortul dvs. dar si eliminare aproblemelor de condens pe acesat suprafata.

              Comentariu

              • cosmin pauna
                Incepator
                • 20.apr.2009
                • 14

                #8
                care este cea mai buna izolare a pardoselei si cum se face.Mentionez ca pe exteriorul pardoselei adica pe tavanul subsolului am pus polistiren de 5 cm si densitatea de 25

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15126

                  #9
                  Puteti pune cateva foto cu zonele afectate?

                  Comentariu

                  • cosmin pauna
                    Incepator
                    • 20.apr.2009
                    • 14

                    #10
                    este o problema daca la placarea unui perete cu rigips profilulUW30 de pe pardoseala se aplica peste polistirenul extrudat care este lipit de placa de beton folosind dibluri mai lungi pentru a nu mai indeparta polistirenul Mentionez ca pe aceea suprafata de pardosea apare condens.

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1131

                      #11
                      Postat în original de cosmin pauna
                      este o problema daca la placarea unui perete cu rigips profilulUW30 de pe pardoseala se aplica peste polistirenul extrudat care este lipit de placa de beton folosind dibluri mai lungi pentru a nu mai indeparta polistirenul Mentionez ca pe aceea suprafata de pardosea apare condens.
                      Nu , nu este bine, tinand cont de greutatea intregului sistem de gips carton, a pereteui de fapt, pe care il veti realiza. Este nevoie de izolatie intre profil si placa de beton, dar asta se face cu o banda de etansare tip Ceresit cl 52 sau banda de poliuretan spongios de la Rigips, cu grosimea de 3mm aprox.
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • cristinel cristinel
                        Incepator
                        • 14.ian.2013
                        • 1

                        #12
                        transpira planseu pe margina la parter!!!

                        Buna ziua Cristi ma numesc si am urmatoarea problema: Locuiesc la parter si imi transpira planseul in tot apartamentul inclusiv in baie, pe margini. Mentionez ca am montat polistiren extrudat si am turnat sapa, apoi am pus parchet laminat, problema este ca la incheietura dintre perete si planseu si pe sub mobilier apar picaturi de apa in timpul iernii. Sunt diperat nu stiu cum sa scap de acest condens!! am si dezumidificator in casa si tot degeaba ... Va rog ajutati-ma cu un sfat, o idee ceva sa scap de problema aceasta, multumesc anticipat!!

                        Comentariu

                        • Dosarele x
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2012
                          • 522

                          #13
                          Răspuns la: transpira planseu pe margina la parter!!!

                          Pereti exteriori din ce sunt?
                          Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                          Comentariu

                          • mirceaknap
                            Living Legend
                            • 05.mar.2011
                            • 1411

                            #14
                            Răspuns la: transpira planseu pe margina la parter!!!

                            Postat în original de cristinel cristinel
                            Buna ziua Cristi ma numesc si am urmatoarea problema: Locuiesc la parter si imi transpira planseul in tot apartamentul inclusiv in baie, pe margini. Mentionez ca am montat polistiren extrudat si am turnat sapa, apoi am pus parchet laminat, problema este ca la incheietura dintre perete si planseu si pe sub mobilier apar picaturi de apa in timpul iernii. Sunt diperat nu stiu cum sa scap de acest condens!! am si dezumidificator in casa si tot degeaba ... Va rog ajutati-ma cu un sfat, o idee ceva sa scap de problema aceasta, multumesc anticipat!!
                            Ce tip de incalzire folositi?
                            Locuiti la bloc?
                            Pereti din ce sunt realizati?
                            Aveti termoizolare exterioara?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #15
                              Răspuns la: transpira planseu pe margina la parter!!!

                              Postat în original de cosmin pauna
                              este o problema daca la placarea unui perete cu rigips profilulUW30 de pe pardoseala se aplica peste polistirenul extrudat care este lipit de placa de beton folosind dibluri mai lungi pentru a nu mai indeparta polistirenul Mentionez ca pe aceea suprafata de pardosea apare condens.
                              Daca peretele nu are suprafata mare merge si asa. Pentru pereti normali aplicati banda de etansare pe profilul UD apoi montati-l pe pardoseala.

                              Postat în original de cristinel cristinel
                              Locuiesc la parter si imi transpira planseul in tot apartamentul inclusiv in baie, pe margini. Mentionez ca am montat polistiren extrudat si am turnat sapa, apoi am pus parchet laminat, problema este ca la incheietura dintre perete si planseu si pe sub mobilier apar picaturi de apa in timpul iernii. Sunt diperat nu stiu cum sa scap de acest condens!! am si dezumidificator in casa si tot degeaba ... Va rog ajutati-ma cu un sfat, o idee ceva sa scap de problema aceasta, multumesc anticipat!!
                              Ce dezumidificator aveti? Pe intreg perimetrul camerei sau doar pe anumiti pereti exteriori sau interiori? Ce grosime are polistirenul extrudat utilizat?

                              Comentariu

                              Procesare...