Igrasie pe tavan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 361

    #16
    Răspuns la: Igrasie pe tavan

    Am sa ma urc in pod si sa scot cateva scanduri din dusumeaua podului sa vad in ce stare este vata , daca este uda am sa o inlocuiesc . Dar tavanul , rigipsul este afectat ? as avea posibilitatea sa aplic alte placi de rigips peste cel actual , nu inainte de a pune o folie intre , SE POATE ???

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #17
      Răspuns la: Igrasie pe tavan

      De putut se poate dar tine cadru metalic , este fixat foarte bine in tavan , asta este intrebarea , caci greutatea se va dubla !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • bulba grig
        Membru Marcant
        • 27.oct.2011
        • 361

        #18
        Răspuns la: Igrasie pe tavan

        Am urcat in pod si : surpriza , peste baie nu am pus vata . DAR , sub tavanul baii actuale , este 3/4 tavanul baii vechi , adica ceva scandura capacita si unde nu am probleme , iar restul tavanului este cel nou si direct dusumeaua podului la cca 25 cm . cand am bagat vata in acest spatiu de cca 25 cm , deasupra baii nu am pus . ACUM ce as putea sa fac ? sa urc in pod , sa scot cateva scaduri de la dusumeaua podului deasupra baii,sa pun folie printre grinzile casei, care sunt din 60 in 60 cm si apoi vata si apoi scandura la loc ?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #19
          Răspuns la: Igrasie pe tavan

          Puteti incerca si asa , insa cu grija ca folia sa fie bine prinsa de grinzi cat mai etans ( eventual sa pensulati o solutie care sa inchida porii grinzilor - is de brad ? ) si apoi sa asterneti vata , insa si peste vata as zice sa puneti o folie de polietilena si apoi sa bateti scandura .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • bulba grig
            Membru Marcant
            • 27.oct.2011
            • 361

            #20
            Răspuns la: Igrasie pe tavan

            Ma gandesc sa prind folia de grinzi cu un snur de silicon . sa tai folia de 80-90 cm latime si lungimea cat e baia ca aceste grinzi sunt puse de-a lungul bai , sa urc 15 cm pe grinzi si pe st si pe dreapta si sa aplic cu pistolul silicon in snur apoi sa lipesc folia . Apoi vata si apoi iar folie ? nu inchid prea rau vata ?as lasa fara folie ca vara pe caldura aia din pod de sub tabla casei esti in cuptor .

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #21
              Răspuns la: Igrasie pe tavan

              Pai la acoperisul ala nu sunt fante de ventilare ? Si la unul cu tigla se face daramite la tabla . Eu zic sa puneti si deasupra vatei o folie ca nu are nici o treaba cu caldura , vara , dimpotriva izoleaza mai bine spatiul de dedesupt + ca o protejaza de praf = parerea mea binenteles .
              Inainte sa puneti folia sa vedeti cum se prezinta intradosul placilor de gips carton sa nu fi afectate de mucegai .
              Nu stiu cat v ar costa cu silicon dar cu pioneze banuiesc ca ar fi ok
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #22
                Răspuns la: Igrasie pe tavan

                Folia se poate prinde pe structura de lemn prinsa de niste sipci. Se poate adauga izolatia prin pod. Lucrarile se fac numai dupa ventiularea si uscarea structurilor afectate.
                De preferat sa inlocuiti gipscartonul daca este afectat iremediabil.

                Comentariu

                • bulba grig
                  Membru Marcant
                  • 27.oct.2011
                  • 361

                  #23
                  Răspuns la: Igrasie pe tavan

                  Am ferestre montate in suprainaltarea acoperisului , dar tot se ace ffff cald . legat de folie poate merg capsele de tapiterie !?oricum cred ca treaba asta o fac dupa anul nou daca o fii vremea buna .

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6889

                    #24
                    Răspuns la: Igrasie pe tavan

                    Postat în original de bulba grig
                    Am sa ma urc in pod si sa scot cateva scanduri din dusumeaua podului sa vad in ce stare este vata , daca este uda am sa o inlocuiesc . Dar tavanul , rigipsul este afectat ? as avea posibilitatea sa aplic alte placi de rigips peste cel actual , nu inainte de a pune o folie intre , SE POATE ???
                    Este mai simplu daca peste placile actuale o sa montati inca un strat de rigips atunci intre straturi montati o folie bariera de vapori. Inainte de a monta folia tratati suprafata afectata cu solutie antimucegai. finisarea noului strat se va face cu o vopsea lavabila speciala pentru baie ori pe baza de clorcauciuc.
                    In pod scoateti dusumeaua podului pe o mica suprafata, complectati tavanul baii cu vata de sticla dupa care montati o folie anticondens. Peste aceste straturi remontati dusumeaua podului.
                    Ultima editare de Maestrul Max; 02.ian.2015, 11:38.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • bulba grig
                      Membru Marcant
                      • 27.oct.2011
                      • 361

                      #25
                      Răspuns la: Igrasie pe tavan

                      In pod peste placi intai vata si apoi folia ? NU intai folia apoi vata si apoi dusumeau pusa la loc ?

                      Comentariu

                      • Dosarele x
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2012
                        • 552

                        #26
                        Răspuns la: Igrasie pe tavan

                        Postat în original de bulba grig
                        In pod peste placi intai vata si apoi folia ? NU intai folia apoi vata si apoi dusumeau pusa la loc ?
                        Placa gips,bariera vapori etansa,vata,dusumea.
                        Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6889

                          #27
                          Răspuns la: Igrasie pe tavan

                          Postat în original de bulba grig
                          In pod peste placi intai vata si apoi folia ? NU intai folia apoi vata si apoi dusumeau pusa la loc ?
                          Daca mai puneti inca un strat de placi peste cele deja montate in pod puneti asa: vata, folie anticondens (nu folie bariera de vapori, dusumeaua podului.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2390

                            #28
                            Răspuns la: Igrasie pe tavan

                            Postat în original de bulba grig
                            Am urcat in pod si : surpriza , peste baie nu am pus vata . DAR , sub tavanul baii actuale , este 3/4 tavanul baii vechi , adica ceva scandura capacita si unde nu am probleme , iar restul tavanului este cel nou si direct dusumeaua podului la cca 25 cm . cand am bagat vata in acest spatiu de cca 25 cm , deasupra baii nu am pus . ACUM ce as putea sa fac ? sa urc in pod , sa scot cateva scaduri de la dusumeaua podului deasupra baii,sa pun folie printre grinzile casei, care sunt din 60 in 60 cm si apoi vata si apoi scandura la loc ?
                            Daca deasupra vatei de sticla exista circulatie libera a aerului, se poate pune fata fara nicio folie.

                            Daca se va inchide cu dusumea prin pod, atunci ori se pune folie bariera de vapori intre gipscarton si vata, ori dusumeaua se monteaza cu lufturi de 1-2 cm pentru a permite circulatia aerului.

                            Si ca sa raspund la intrebarea de ce nu a aparut si inainte mucegai?
                            Pentru ca exista boilerul in care se facea foc pentru incalzirea apei, si aerul saturat de vapori era tras de acesta si scos pe horn.
                            Acum, probabil s-a facut si economie la aerisire si astfel umiditatea relativa a crescut, iar tavanul a ramas cea mai rece sursa unde vaporii au condensat si a aparut mucegai.
                            Ultima editare de cheluakame; 05.ian.2015, 02:08.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6889

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

                              Postat în original de cheluakame
                              Daca deasupra vatei de sticla exista circulatie libera a aerului, se poate pune fata fara nicio folie.
                              Tocmai ca exista o libera circulatie a aerului, deci si o migrare a prafului, se pune o folie anticondens pentru a preveni acumularea de praf in stratul termoizolant.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2390

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Igrasie pe tavan

                                Postat în original de Maestrul Max
                                Tocmai ca exista o libera circulatie a aerului, deci si o migrare a prafului, se pune o folie anticondens pentru a preveni acumularea de praf in stratul termoizolant.
                                Eu ma refeream sub vata si ma refeream la bariera de vapori ...
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...