Condens acoperis terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cristian-Ioan
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 145

    #16
    Imi cer scuze, aici e greseala mea, eu preluand chestia cu condensul din situatia anterior descrisa de celalalt membru al forumului.Am si editat postul in sensul asta.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #17
      Cam asa se intampla cand ajungem pe taramul speculatiilor, fara a cunoaste in detaliu solutiile aplicate.
      Un exemplu de solutie (a se vedea foto) pentru realizarea unei terase clasice cu trafic redus, strat de circulatie realizate din dale pe un pat de pietris. Pietrisul are atat rol de strat suport pentru montarea pavelelor cat si strat de drenare si protectie a hidroizolatiei. In imagine, stratul de izoaltie este realizat din polistiren expandat pentru panta, EPS A 150 de la Austrotherm.
      Poate fi un exemplu similar cu cel amintit de colegul musu.

      Asteptam in continuarea intoarcerea din vacanta de iarna a colegului roxanagabr pentru clarificarea situatiei terasei dumnealui.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #18
        Postat în original de Gemini
        Cam asa se intampla cand ajungem pe taramul speculatiilor, fara a cunoaste in detaliu solutiile aplicate.
        Un exemplu de solutie (a se vedea foto) pentru realizarea unei terase clasice cu trafic redus, strat de circulatie realizate din dale pe un pat de pietris. Pietrisul are atat rol de strat suport pentru montarea pavelelor cat si strat de drenare si protectie a hidroizolatiei. ........
        Speculatiile nu vin din dorinta de a " zice neaparat ceva " ci din constatari de zi cu zi si observatii proprii .
        Terasa cu trafic redus , pe cit de interesant suna , nu exista ! este o terasa pe care se poate circula ocazional pt intretinere iar dalele nu au rostul decit de a tine pe loc pietrisul pt a nu fi spulberat de vint ( asta este o prescriptie tehnica obligatorie )
        Referitor la solutia descrisa , va rog sa spuneti cum rezolva solutia , urmatoarele :
        - scurgerea apei fara scurgerea stratului de pietris si infundarea scurgerilor
        - ce se intimpla in cazul inghetului apei in stratul de pietris
        - cit si la cite cicluri extreme inghet -dezghet rezista hidroizolatia
        -cum se comporta la inghet prelungit
        - ce se intimpla in cazul inghetarii scurgerilor
        .........
        ar mai fi si altele de zis , dar esential este ca solutia nu este cu - autointretinere - ca in cazul unui acoperis normal , este mult mai dificila tehnic si aproape imposbil de remediat ceva in caz de defect , fara decopertarea totala .
        Parerea mea : o solutie improprie climatului nostru .
        .............
        Referitor la mesajul lui - roxanagabr-eu ramasesem la intrebarea : ce straturi s-au montat peste placa !?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #19
          Nu pot fi de acord cu dvs. macar din simplul motiv ca exista in tara aceasta suficiente blocuri care au o terasa hidroizolata insistem clasic. Raspunsurile pentru intrebarile dvs. trebuie gasite in analiza acesto terase, stim cu totii ca la calitatea materialelor din anii '80 existau probleme cu hidroizolarea chiar daca nu peste tot. Materialele moderne,membranele, pot face fata cuusurinta conditiilor extreme iarna -vara iar adaugarea unor straturi noi nu fac decat sa imbunatateasca sistemul. Stim cu totii pietrisul aplicat pe hidroizolatie, cu rol de protectie si credeti-ma ca nu il zbura nici un vant. Va apreciez insa uneori nu reusesc sa va inteleg, celputin atunci cand cadeti in extreme de genul celei mentionate anterior. Despre speculatie, consider ca atat timp cat nu discutam pe o solutie descrisa detaliat ci doar pe o frantura de solutie, putem intelege eronat si aici ma includ si pe mine.
          Solutiile pot rezista cu usurinta minim 10 ani in sistemele simple, daca nu mai mult, 20 ani etc. Sunt variante perfect valabile si adaptate fiecarei constructii, inclusiv climei din tara noastra. Din pdv. al normativelor solutiile de tip terasa sunt acceptate, faptul ca au anumite avantaje sau dezavantaje anumite solutii nu le fac improprii ci doar le pot restrange domeniul de aplicare.

          Comentariu

          • musu
            Membru Marcant
            • 09.oct.2009
            • 414

            #20
            pietris zburat de vant? ati auzit cumva de alizee, vanturi musonice pe aci pe la noi? sau mai rau: katrina, andrew?? Pai apartamentul parintesc e intr,un bloc cu 10 nivele, cu acoperis terasa acoperit cu pietris, si pana acum, in 30 de ani, nu am avut niciun cucui in acest sens. Azi o sa fac si un sondaj printre vecini, sa vad ei in ce situatie medicala se afla.
            Doamne, te poti minuna de ce pot debita oamenii prin aceste forumuri. Pacat ca nu rad curcile, ca le,ai vedea tinandu,se de burti

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #21
              Haideti sa discutam normal chiar daca nu suntem de acord unii cu alti, trebuie doar sa ne respectam punctele de vedere diferite.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #22
                Postat în original de musu
                pietris zburat de vant? ati auzit cumva de alizee, vanturi musonice pe aci pe la noi? sau mai rau: katrina, andrew?? Pai apartamentul parintesc e intr,un bloc cu 10 nivele, cu acoperis terasa acoperit cu pietris, si pana acum, in 30 de ani, nu am avut niciun cucui in acest sens. Azi o sa fac si un sondaj printre vecini, sa vad ei in ce situatie medicala se afla.
                Doamne, te poti minuna de ce pot debita oamenii prin aceste forumuri. Pacat ca nu rad curcile, ca le,ai vedea tinandu,se de burti
                Domnule , nu eu cer protectia si acoperirea pietrisului de pe terase , o cer normele de constructii . Mai studiati .
                .................................................. .....
                @ Gemini / ma asteptam la replica cu blocurile si terasele lor , dar asteptam sa aud si probleme lor , chiar si cu materialele moderne .
                .................................................. .....
                Pina la urma este parerea mea fata de acest sistem de acoperis aplicat la clima noastra . Eu ma las mai greu uimit de " noutati " si de regula prefer solutiile simple si fiabile .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #23
                  Ce doriti sa spuneti referitor la normele de constructii care prevad acoperirea stratului de protectie din pietris?

                  Dupa cum am spus mai sus, unele terase de bloc au probleme insa majoritatea nu au si aici ma refer numai la aspectul hidro, lasand la o parte aspectul termo. Daca tot ati deschis subiectul, va invit sa ne spuneti care sunt din punctul dvs. de vedere problemele lor dar discutand de solutii alese si realizate corect si nu de aberatii tehnice.
                  Nota: A nu se intelege ca am ceva impotriva sarpantelor, exclus.

                  Comentariu

                  Procesare...