Condens in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #31
    Nu este nimic ciudat .
    Ori aveti condens de la aerul din casa , ori s-a format acel " baraj de gheata " din cauza temperaturii crescute afara si a proastei izolatii a podului .
    Folie si tabla NU INSEAMNA acoperis etans !!!!
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • rayssa
      Incepator
      • 05.feb.2012
      • 6

      #32
      Bine,si ce sfat imi dati?Cum este posibil acelasi acoperis care este la fratele meu sa nu curga si la mine sa curga apa?Ar trebui sa pun o usa de termopan ca sa nu mai urce deloc caldura in pod?Daca spuneti ca este proasta izolatia,nu ar fii normal sa curga tot acoperisul?Caut o solutie la aceasta problema totusi cat de cat reala,e o problema care ma depaseste,nu este logica deloc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8399.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	279,2 KB 
ID:	600072Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8403.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	314,0 KB 
ID:	600073Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8406.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	243,6 KB 
ID:	600074Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8407.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	256,4 KB 
ID:	600075Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8401.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	262,2 KB 
ID:	600076

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #33
        Postat în original de rayssa
        [...] e o problema care ma depaseste, nu este logica deloc.
        Staţi liniştită... problema este are logica/explicaţia ei, doar că Dvs. nu o cunoaşteţi. Explicaţia v-a dat-o Dl. Mircea G:
        Postat în original de Mircea G
        [...] aveti condens de la aerul din casa [...]
        iar una din cauze (pentru că mai pot fi şi altele) este
        Postat în original de rayssa
        [...] este posibil sa se creeze condens deoarece intrarea in pod este inchisa cu o bucata de rigips si urca caldura in pod. [...]

        Postat în original de rayssa
        [...] Ciudat este ca la fratele meu care nu a reusit sa se mute in casa,interiorul nefiind finisat,casa neincalzita,in pod nu se umezeste deloc,nefiind apa. [...]
        Nu este ciudat deloc. Imobilul fiind nelocuit, nu există surse de aer cald (care conţine şi vapori de apă) care să ajungă în contact cu suprafeţele reci din pod.


        Postat în original de rayssa
        Bine,si ce sfat imi dati? [...]
        Etanşaţi cît mai bine podul de nivelul de mai jos, astfel încît vaporii de apă de jos să nu ajungă în pod. Ar mai ajuta şi existenţa a două-trei guri de aerisire a podului (în frontoane, eventual), amplasate astfel încît să se producă curenţi de aer în pod.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • rayssa
          Incepator
          • 05.feb.2012
          • 6

          #34
          Ma gandesc sa fac comanda de o usa mica de termopan sa o montez la intrarea in pod sa vedem daca asta a fost cauza,nu ar mai trebui sa curga apa deoarece caldura din casa nu poate intra in pod.O sa mai fac si o aerisire si vedem ce se intampla.Nu pot sa cred ca toate grinzile din pod erau umezi si picurau.

          Comentariu

          • rayssa
            Incepator
            • 05.feb.2012
            • 6

            #35
            Daca mai aveti si alte idei,le astept cu nerabdare.Multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8411.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	286,7 KB 
ID:	600078Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8424.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,3 KB 
ID:	600079Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8410.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	235,3 KB 
ID:	600080Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8426.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	302,6 KB 
ID:	600081Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMGP8409.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	212,0 KB 
ID:	600082

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #36
              In plus fata de cele spuse deja, aveti vreo conducta de aerisire a canalizarii trasa in pod astfelincat descarca umiditate suplimentara?
              Aveti placa de beton peste ultimul nivel?
              Vopsirea sau tratarea lemnului nu este o solutie, trebuie sa ventilati spatiul si sa permiteti uscarea lemnului.
              Faptul ca la topirea stratului de zapada ajunge apa indica ca exista probleme de etanseitate la nivelul foliei care pare una inferioara.

              Comentariu

              • rayssa
                Incepator
                • 05.feb.2012
                • 6

                #37
                Multumesc pt sfaturi.Da am o teava de aerisire pt canalizare dar este orientata in exterior si nu se descarca umiditatea in pod ,altfel mirosul era insuportabil.Da am placa de beton peste etajul 2 si deasupra podul la 1 metru inaltime.Am facut 2 guri de ventilare aseara si azi am observat ca incepuse sa se usuce grinzile si nu pica apa deloc.Dar fiindca exista un dar azi nu a mai plouat ca ieri,doar a nins si a scazut temperatura.Vedem cand incepe sa se incalzeasca un pic si sa se topeasca zapada,poate pana atunci imi montez si usa de deschidere spre pod.Multumesc inca o data si astept in continuare sfaturi cu interes.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #38
                  Cum se chema folia montata pe asteriala?Aveti poze de la montajul folie, mai ales inzona superioara, spre coama?Este cam multa umiditate pentru a suspecta lipsa de izolatie pe planseul peste ultimul nivel, mai ales ca este unul din beton care este mai putin permisiv.Suspectez infiltratii si poate o etanseitate prea mare a foliei aplicate in sensul ca nu permite ventilarea podului.Lasati gurile de ventilare deschise permanent si aveti in vedere termoizolarea planseului de beton peste nivelul 2.

                  Comentariu

                  • rayssa
                    Incepator
                    • 05.feb.2012
                    • 6

                    #39
                    Condens

                    Folia este cu fibra de sticla armata recomandata de producatorul de tabla de unde a fost cumparata.Cand se mai incalzeste voi incerca sa vad daca mai pica apa dupa ce am facut 2 guri de aerisire si voi avea montata o usa de intrare in pod de termopan sa nu se mai piarda caldura din casa.Multumesc pt sfaturi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #40
                      Scria pe folie : aceasta parte se pune spre exterior / interior ???
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #41
                        In mod normal inscriptionarea de pe membrana de acoperis se realizeaza pe exterior, adica va ramane vizibila dupa aplicare, dinspre invelitoare.

                        Comentariu

                        • iurox
                          Incepator
                          • 02.iun.2012
                          • 10

                          #42
                          Răspuns la: Condens in pod

                          Buna seara, am si eu o problema asemanatoare in pod. M-am mutat cu cateva luni in urma in casa noua, P+M, camere cu tavan inclinat. Am si un mini pod. Am ziolat mansarda cu vata de 10 intre capriori+ 10 perpendicular, folie bariera de vapori intre vata si rigips. Problema este in pod. Am scandura uda de la acoperis. Nu peste tot doar in unele zone, ceea ce a favorizat aparitia mucegaiului. In unele locuri picura apa de pe scandura de la astereala pe scandura podului. Tabla de la acoperis este tip lindab, cu sipci bataute dedesubt si folie anticondens. Ce as putea sa fac sa scap de aceasta umezeala? Podul nu este aerisit, in sensul ca nu am fereastra, am observat ca doar sus la coama dea lungul se poate vedea lumina zilei, un fel de aerisire. Credeti ca daca in vara voi izola podul cu vata minerala ( mi-au ramas cateva suluri) si sa aplic folie bariera de vapori, ar rezolva problema? Sau ce as putea face sa scap de acest inconvenient? Se poate ca usa podului (din aia cu scara inclusa0 sa fie un factor de pierdere de caludra si din aceasta cauza apare umezeala/ mucegai in pod? Multumesc anticipat pentru raspuns.
                          Ultima editare de iurox; 22.dec.2012, 00:37.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12227

                            #43
                            Răspuns la: Condens in pod

                            Condensul apare la combinatia cald-rece ...Daca afara este RECE , pe cale logica caldura nu poate fi decit din casa , deci aveti pierderi de caldura . Eu le apreciez imense , daca apa " curge " pe acoperis .
                            Concluzia ar fi ca trebuie revizuita toata izolatia existenta nu podul .
                            Nu este clar cum este executata izolatia la mansarda dar este posibil sa fie facuta gresit .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • iurox
                              Incepator
                              • 02.iun.2012
                              • 10

                              #44
                              Răspuns la: Condens in pod

                              Eu banuiesc ca pierderea de caldura se face prin usa de la scara podului. Altfel nu vad pe unde as avea pierdere. Izolatia mansardei este realizata
                              incepand de la tavanul de rigips in sus astfel:

                              folie bariera de vapori
                              vata minerala de 10 un strat
                              vata minerala de 10 al 2 lea strat perpendicular
                              scandura podului.

                              Podul nu transpira peste tot adica in proportie de 70% este uscat. Am onservat scandura uda mai mult pe partea cu usa podului. Credeti ca daca as ilzola si podul are rezolva problema aparatiei condensului sau ar trebui sa fac ferestre ptr aerisire?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                #45
                                Răspuns la: Condens in pod

                                Sigur in acele zone nu sunt alte probleme legate de scurgeri de apa de pe invelitoare, odata cu cu ploile sau zapada?Puteti posta o fotografie cu zona umeda, un cadru mai larg eventual?
                                Nu izolati pana nu sunteti sigur ca acele zone nu sunt umede datorita invelitorii pentru ca adaugarea izolatiei din vata minerala peste umezeala nu este in regula, se va mucegai ulterior izolatia.

                                Comentariu

                                Procesare...