Condens in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Je1982rom
    Incepator
    • 25.ian.2012
    • 74

    #16
    Postat în original de razvan voicu
    de ce nu se monteaza folie ?
    In principiu ar trebui sa se monteze folie, condens se face DAR durata de viata a tablei zincate e de MAXIM 40 de ani, iar restul tipurilor de invelitori (tigla metalica, tabla cutata, etc) ar avea o durata de viata mai mare (prin logica ar trebui sa tina in jur de 60 de ani), rolul foliei anticondens e de a proteja astareala.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #17
      Tabla rugineste de deasupra , vizibil , dar si de jos in sus .
      La tabla zincata plana , batuta cu falturi (nu tiganeste cum scria cineva , de parca tabla ondulata , zisa tip tigla,ar fi domneasca !!!!!) nu se pune folie deoarece " transpira " pe dedesupt si poate rugini .Daca are folie , tine umiditatea intre ea si folie .
      Referitor la durata , cum spunea Je1982rom , tabla plana zincata s-a dovedit ca tine si 80 de ani , si sint destule cladiri vechi cu tabla originala . Nu comentez aspectul , dar important este ca nu ploua .Tabla ondulata nu cred ca va putea ajunge la o asa performanta deoarece are un punct slab ( va las placerea sa descoperiti dvs ) .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • bogdanfnf`
        Membru marcant
        • 26.dec.2007
        • 623

        #18
        Un punct foarte slab : ESTE PERFORATA de autoforante ) !

        Comentariu

        • Je1982rom
          Incepator
          • 25.ian.2012
          • 74

          #19
          Postat în original de Mircea G
          Tabla ondulata nu cred ca va putea ajunge la o asa performanta deoarece are un punct slab ( va las placerea sa descoperiti dvs ) .
          Te rog sa ne luminezi.

          80 de ani tabla zincata ? nu cred . Sunt "tablagiu" din tata in fiu . Poate aia de aluminiu sau aluzinc tine atat. Cea zincata de inalta calitate cu zincaj mare de 0.35 grosime tine maxim 40-50 de ani (diferenta de 10 ani tabla fiind intr-un stadiu deplorabil)

          Comentariu

          • Je1982rom
            Incepator
            • 25.ian.2012
            • 74

            #20
            Postat în original de bogdanfnf`
            Un punct foarte slab : ESTE PERFORATA de autoforante ) !
            Si alea au o garantie de 15-20 de ani de la garnitura autovulcanizanta. Si apoi cu un minim de investitie cumperi 10 cut de autoforante si problema rezolvata. Cand e perforata tabla de autoforante tabla NU RUGINESTE datorita proprietatii zincului de a se lipi de partile in care a fost decupata tabla sau gaurita (unicul impediment in care zincul isi pierde aceasta proprietate este atunci cand taiem cu flexul pentru ca se arde zincul pe o raza mai mare, adica 2-3 cm, zincul avand o temperatura de topire foarte mic 100-150 grade)

            Comentariu

            • massy
              Membru Marcant
              • 01.oct.2005
              • 464

              #21
              Am avut pe casa socrilor mei tabla de 0.4 mm.In anul 2004 am dat-o jos si am batut tot tabla de 0.35 mm.Tabla cea veche era din 1961.
              Au fost decupate marginile si a fost folosita la acoperisul unui sopron la bunici. Vedem cat va mai rezista.
              O parere in plus nu strica niciodata !

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #22
                Postat în original de bogdanfnf`
                Un punct foarte slab : ESTE PERFORATA de autoforante ) !
                Aveti dreptate . In acel loc unde se perforeaza , va rugini . Garnitura se va duce pe pustiu , tabla se va minca si acolo apare acel punct slab . Eu exclud posibilitatea sa reziste macar 20 de ani . Fara intretinere .
                Postat în original de Je1982rom
                Te rog sa ne luminezi.

                80 de ani tabla zincata ? nu cred . Sunt "tablagiu" din tata in fiu . Poate aia de aluminiu sau aluzinc tine atat. Cea zincata de inalta calitate cu zincaj mare de 0.35 grosime tine maxim 40-50 de ani (diferenta de 10 ani tabla fiind intr-un stadiu deplorabil)
                ...si pe unde ai fost la lucrari si ai dat tabla veche jos , ce tabla ai gasit ? tabla neagra sau ( fost ) zincata ) ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • ConstructorInamic
                  Incepator
                  • 29.ian.2012
                  • 1

                  #23
                  Condens sub acoperis

                  Am avut casa acoperita cu tabla de aluminiu si nu am avut condens.Acum am acoperit cu tabla Lindab folosind tehnologia cu 2 randuri de sipci si folie speciala.Am izolat cu vata minerala fara folie de aluminiu numai partile active ale mansardei(lateralele acoperisului si deasupra camerelor)iar mini-podul a ramas neizolat.Astereala mini-podului a prins un condens exagerat,apa scurgandu-se in vata deasupra camerelor.Cine ma poate sfatui ce sa fac???Multumesc anticipat.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #24
                    Izolatia trebuia sa aiba bariera de vapori pe zonele inclinate ale acoperisului izolat. Exista izolatie pe zona planseului catre podul ramas? Aceasta are bariera de vapori?
                    Spatiul podului are gura de aerisire?
                    Puteti posta foto?

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #25
                      Condens inseamna aer cald condensat pe suprafata rece . Suprafata rece TABLA , aer cald Vedeti si ce pierderi de caldura aveti .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #26
                        Postat în original de ConstructorInamic
                        [...] Am izolat cu vata minerala fara folie de aluminiu [...] mini-podul a ramas neizolat. Astereala mini-podului a prins un condens exagerat, apa scurgandu-se in vata deasupra camerelor. [...]
                        Eu cred că lipsa barierei de vapori la termoizolaţia mansardei este principala cauză a condensului de pe astereală.


                        Postat în original de Mircea G
                        Condens inseamna aer cald condensat pe suprafata rece. [...]
                        În propoziţia de mai sus sînt două erori/confuzii: definiţia condensului este cu totul alta, iar aerul cald nu condensează.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 570

                          #27
                          Si eu am tabla de acelasi tip, montat-a tot cu folie si cu doua randuri de sipci. O parte din pod este mansarda, si in prima iarna am remarcat umiditate ridicata, am realizat 3 aerisiri in pazie(stocatura) , si una in zona cea mai inalta a acoperisului, astfel incat in podul ramas sa circule aer. Gaurile realizate sunt de diametru 10cm si am montat grile de plastic de aerisire. Nu mai am probleme. La zona din pod care este mansardata la mine, am pus bariera de vapori dupa rigips. Vedeti sa nu aveti aerisiri de bai, in pod, sau aerisire la canalizare, daca aveti trebuie conduse inafara acoperisului.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            Postat în original de RaduCA
                            Eu cred că lipsa barierei de vapori la termoizolaţia mansardei este principala cauză a condensului de pe astereală.
                            În propoziţia de mai sus sînt două erori/confuzii: definiţia condensului este cu totul alta, iar aerul cald nu condensează.
                            Aerul cald este CEL mai incarcat cu vapori de apa . Aerul cald nu poate fi decit de la o proasta termoizolatie . Este ceva gresit ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #29
                              Postat în original de Mircea G
                              Aerul cald este CEL mai incarcat cu vapori de apa. [...]
                              Corect... dar doar în cazul în care aerul MAI CALD are de unde să ia aceşti vapori de apă.


                              Postat în original de Mircea G
                              [...] Aerul cald nu poate fi decit de la o proasta termoizolatie. [...]
                              Dacă termoizolarea (chiar mai puţin performantă) este corect facută (cu o barieră de vapori), de unde provin vaporii de apă?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • rayssa
                                Incepator
                                • 05.feb.2012
                                • 6

                                #30
                                Foarte ciudat,apa in pod.

                                As dorii niste sfaturi,va rog.Am o casa tip duplex,jumatate eu ,jumatate fratele meu si azi urcand in pod am gasit apa si aproape tot podul din lemn este ud.Picura apa ca si cand ar fi gauri in tabla.Doresc sa precizez ca tabla este pusa in prezenta mea cu folie sub tabla pe tot acoperisul duplexului.Ciudat este ca la fratele meu care nu a reusit sa se mute in casa,interiorul nefiind finisat,casa neincalzita,in pod nu se umezeste deloc,nefiind apa.El mai are o aerisire fata de acoperisul meu de 20/20cm.Acoperisul este izolat cu polistiren in laterale si intre mine si el,deci nu are pe unde sa intre zapada.Cand ploua nu curge deloc dar cand se topea astazi un pic zapada curgea.Precizez ca eu m-am mutat in casa si este posibil sa se creeze condens deoarece intrarea in pod este inchisa cu o bucata de rigips si urca caldura in pod.Ma gandeam sa cumpar vopsea clorcauciuc pt lemn.Ce sfaturi imi dati?Sa pun o usa mica de termopan la intrare in pod sa nu mai intre caldura ?Sa fac o aerisire de 20/20?Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...