Ce este aceasta pata?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • wembley
    Incepator
    • 27.nov.2014
    • 8

    Ce este aceasta pata?

    Salut, nu ma injurati...sunt total pe dinafara. Apartamentul este renovat din februarie 2014, pata am remarcat-o recent. Ce este, de la ce ar putea fi? Precizare, am pus mana pe perete si nu este umed, vecinul de deasupra mea isi renoveaza apartamentul. Sa fie de la el, de la umiditatea de afara (peretele este orientat nord-est) sau care ar fi problema? am atasat poza.

    Alte precizari: este in bucatarie, nu prea gatesc, in ultimul timp am tinut geamul inchis din cauza vremii de afara...vara sta aproape mereu deschis
    Fișiere Atașate
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2494

    #2
    Răspuns la: Ce este aceasta pata?

    Arata a infiltratie de apa sau scurgere de apa.
    Ce este deasupra?
    Mai vizitati-va vecinul de sus.

    Comentariu

    • bambucea
      Membru Marcant
      • 13.iun.2014
      • 313

      #3
      Răspuns la: Ce este aceasta pata?

      Postat în original de wembley
      Salut, nu ma injurati...sunt total pe dinafara. Apartamentul este renovat din februarie 2014, pata am remarcat-o recent. Ce este, de la ce ar putea fi? Precizare, am pus mana pe perete si nu este umed, vecinul de deasupra mea isi renoveaza apartamentul. Sa fie de la el, de la umiditatea de afara (peretele este orientat nord-est) sau care ar fi problema? am atasat poza.

      Alte precizari: este in bucatarie, nu prea gatesc, in ultimul timp am tinut geamul inchis din cauza vremii de afara...vara sta aproape mereu deschis
      Mai mult ca sigur,este o ”mica” inundatie de la vecinul dvs.
      Totusi inainte de a va duce hotarat peste vecin,verificati daca nu cumva exista o infiltratie din exterior.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Răspuns la: Ce este aceasta pata?

        Postat în original de wembley
        Salut, nu ma injurati...sunt total pe dinafara. Apartamentul este renovat din februarie 2014, pata am remarcat-o recent. Ce este, de la ce ar putea fi? Precizare, am pus mana pe perete si nu este umed, vecinul de deasupra mea isi renoveaza apartamentul. Sa fie de la el, de la umiditatea de afara (peretele este orientat nord-est) sau care ar fi problema? am atasat poza.

        Alte precizari: este in bucatarie, nu prea gatesc, in ultimul timp am tinut geamul inchis din cauza vremii de afara...vara sta aproape mereu deschis
        Inseamna ca vecinul de deasupra are tot bucatarie asa ca mergeti la el si luati-l la suturi deoarece o fi turnat sapa umeda sau a inundat bucataria.
        Cu stima.

        Comentariu

        • wembley
          Incepator
          • 27.nov.2014
          • 8

          #5
          Răspuns la: Ce este aceasta pata?

          Postat în original de bambucea
          Mai mult ca sigur,este o ”mica” inundatie de la vecinul dvs.
          Totusi inainte de a va duce hotarat peste vecin,verificati daca nu cumva exista o infiltratie din exterior.
          Cum as putea sa verific daca e o inflitratie din exterior? O fi crapatura dintre placi acolo sau nu. Cum pot stii sigur care e sursa?

          100% este tot bucataria deasupra mea, insa renoveaza apartamentul. Cum se rezolva asa ceva? Lavabil peste? Se poate umfla?

          Comentariu

          • bambucea
            Membru Marcant
            • 13.iun.2014
            • 313

            #6
            Răspuns la: Ce este aceasta pata?

            Cum as putea sa verific daca e o inflitratie din exterior? O fi crapatura dintre placi acolo sau nu. Cum pot stii sigur care e sursa?
            O inspectare amanuntita a zonei.

            100% este tot bucataria deasupra mea, insa renoveaza apartamentul. Cum se rezolva asa ceva? Lavabil peste? Se poate umfla?
            Daca se constata ca este vina vecinului,cereti sa refaca finisajul.

            Comentariu

            • wembley
              Incepator
              • 27.nov.2014
              • 8

              #7
              Răspuns la: Ce este aceasta pata?

              Am fost la vecinul, muncitorii sustin sus si tare ca nu e vina lor. Sapa nu au turnat, au scos gresia si atat. Totul era uscat, acum (dar cine stie, de la momentul cand s-a produs infiltratia si pana acum a avut timp sa se usuce la ei). Ma gandesc sa nu se infiltrat cand au schimbat caloriferele, ei sustin ca au fost schimbate inainte sa ajunga ei.... este cuvantul meu vs cuvantul lor. Muncitorii mai sustin ca ar putea sa fie un condens, care se face cand deschid geamul

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1192

                #8
                Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                Postat în original de wembley
                Muncitorii mai sustin ca ar putea sa fie un condens, care se face cand deschid geamul
                Parca era bucatarie acolo, nu sauna, sa fim seriosi. Sigur nu au inlocuit si tevile si or fi pus o mufa rapida si pana sa o termine de montat a curs apa. Asta daca nu au oprit-o de la subsol...., sau au varsat o galeata de apa, etc ?
                Au mai fost ploi, in general ma refer, pana sa zugraveasca vecinul, ati mai avut aceasta problema ?

                Comentariu

                • wembley
                  Incepator
                  • 27.nov.2014
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                  Corect, au mai fost ploi, a plouat toata vara si nu s-a intamplat nimic. O sa discut cu proprietarul si daca nu doreste sa remedieze situatia, o voi face pe asigurare si vor plati mult mai mult.
                  Nu stiu ce au facut, cert este ca (virgula) caloriferele sunt schimbate, muncitorii sustin ca nu de ei (nici nu ma intereseaza de cine). Mie mi-au aratat ca apa e oprita si ca nu avea cum sa curga de acolo. Nu stiu exact cand le-au schimbat ...in cat timp apare o pata de genul asta daca ar fi de la calorifere? E de pe o zi pe alta sau dureaza pana se infiltreaza si pana se formeaza pata?

                  Comentariu

                  • bambucea
                    Membru Marcant
                    • 13.iun.2014
                    • 313

                    #10
                    Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                    Postat în original de wembley
                    Corect, au mai fost ploi, a plouat toata vara si nu s-a intamplat nimic. O sa discut cu proprietarul si daca nu doreste sa remedieze situatia, o voi face pe asigurare si vor plati mult mai mult.
                    Nu stiu ce au facut, cert este ca (virgula) caloriferele sunt schimbate, muncitorii sustin ca nu de ei (nici nu ma intereseaza de cine). Mie mi-au aratat ca apa e oprita si ca nu avea cum sa curga de acolo. Nu stiu exact cand le-au schimbat ...in cat timp apare o pata de genul asta daca ar fi de la calorifere? E de pe o zi pe alta sau dureaza pana se infiltreaza si pana se formeaza pata?
                    Cand ati observat pata?

                    Comentariu

                    • wembley
                      Incepator
                      • 27.nov.2014
                      • 8

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                      Am observat-o astazi, proprietarul sustine ca nu a umblat in zona aia. Dar a fost amabil, dispus sa remedieze situatia. Si totusi, toata vara a plouat si nu s-a infiltrat nimic, ei sustin ca nu au turnat apa, nu au schimbat tevi acum nu au turnat sapa umeda. De la ce naiba ar putea sa fie?

                      Comentariu

                      • bambucea
                        Membru Marcant
                        • 13.iun.2014
                        • 313

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                        Postat în original de wembley
                        Am observat-o astazi, proprietarul sustine ca nu a umblat in zona aia. Dar a fost amabil, dispus sa remedieze situatia. Si totusi, toata vara a plouat si nu s-a infiltrat nimic, ei sustin ca nu au turnat apa, nu au schimbat tevi acum nu au turnat sapa umeda. De la ce naiba ar putea sa fie?
                        Daca a fost dispus sa remedieze,inseamna ca stie ceva.
                        Remedierea sa stiti ca nu se rezuma la aplicarea unui strat de lavabila.

                        Pata va iesi la iveala dupa cateva zile.
                        Trebuie inlocuit si gletul afectat.

                        Comentariu

                        • wembley
                          Incepator
                          • 27.nov.2014
                          • 8

                          #13
                          Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                          Ok, trebuie dat jos gletul chiar daca nu pare a fi afectat? Sper sa faca treaba buna meseriasii si sa nu-si bata joc. Ea sustine ca nu stie de la ce este, si spune ca singura diferenta este ca sub geam avea pus ceva (un plastic sa zicem) si ploaia nu batea direct pe perete, acum ca nu mai este acea chestie...bate direct si s-a infiltrat. Dar nu cred ca are legatura, a plouat torential...s-a prelins apa, ce conteaza daca nu bate direct pe un loc de pe perete (gros de cel putin 40 de centimetri) sau daca se prelinge.
                          Ultima editare de wembley; 04.dec.2014, 14:37.

                          Comentariu

                          • bambucea
                            Membru Marcant
                            • 13.iun.2014
                            • 313

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                            Postat în original de wembley
                            Ok, trebuie dat jos gletul chiar daca nu pare a fi afectat? Sper sa faca treaba buna meseriasii si sa nu-si bata joc
                            Gletul este afectat,trebuie inlocuit,altfel pata va reapare.

                            Comentariu

                            • wembley
                              Incepator
                              • 27.nov.2014
                              • 8

                              #15
                              Răspuns la: Ce este aceasta pata?

                              Am inceput sa fac si alte poze sa vad daca se dezvolta zona si mi se pare ca a aparut ceva . In mod cert astazi nu era ud pe jos la vecini, insa nu stiu cum actioneaza apa daca s-a inflitrat ieri de la ei. Ipotetic, daca se inflltreaza de afara..cum se identifica locul? Sau se ia la intamplare cateva fisuri care se astupa...

                              Pentru ca degeaba remediez acum daca reapare problema...Am atasat o noua poza...
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...