Mucegai parchet masiv la parter (casa)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucas_1977
    Incepator
    • 28.ian.2009
    • 17

    Mucegai parchet masiv la parter (casa)

    Buna ziua

    Astazi cand am scos plinta de la parchetul masiv din sufragerie (parter casa) am dat de mucegai. Simtisem un miros ciudat de ceva vreme dar fiindca in camera se aeriseste des (2-3 ori pe zi) mirosul nu e atat de persistent. Din pacate mucegaiul este destul de extins (am testat la perete interior si este pe toata latimea, cel putin la marginea dinspre perete, nu pot sa-mi dau seama daca e si spre interior). Mucegaiul este doar sub parchet, nu urca pe perete. Casa este izolata termic la exterior. Nu am beci sub parter.
    In restul casei la parter am gresie si pe hol parchet laminat (montat peste gresie) iar acolo nu sunt probleme (peste tot se aeriseste de min 2 ori/zi). Din pacate singura optiune in sufragerie este scoaterea parchetului (nu cred ca se poate refolosi). Sub parchetul masiv sunt scandurile, smoala si apoi sapa ciment. O sa scot parchetul si scandurile pe care e batut, dat smoala la o parte (?) si apoi turnat sapa autonivelanta, polistiren si parchet laminat. Marea problema e sa nu ma inalt prea mult (dau peste tocul usii).
    As aprecia daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat si recomandari de materiale (de preferinta cat mai termoizolante).
    Multumesc mult.

    Dintr-un alt raspuns de pe forum
    "
    - polistiren extrudat lipit pe sapa cu CT 85
    - plasa de fibra de sticla lipita cu CT 85
    - sapa autonivelanta subtire 0,5- 1 cm.
    - parchet laminat
    "
    Sunt pasii/materialele OK? Trebuie curatat in prealabil pentru distrugerea sporilor mucegai?
    Ultima editare de Gemini; 22.iun.2015, 20:20.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15022

    #2
    Răspuns la: Mucegai parchet masiv la parter (casa)

    Inainte de toate trenbuie vazuta cauza mucegaiului, de fapt a umiditatii excesive pe acea zona. Aveti foto cu mucegaiul respectiv? Solutia respectiva nu o sa tina, se poate inlocui sapa cu placi de OSB si rezolvati mai repede, mai curat si mai rezistent.
    Solcul casei este izolat? Placa de beton respectiva este hidroizolata?

    Comentariu

    • lucas_1977
      Incepator
      • 28.ian.2009
      • 17

      #3
      Multumesc pentru raspuns.
      O posibila cauza este ca sufrageria nu a fost folosita vreo 3-4 ani dupa ce casa a fost construita. Poate atunci s-a format mucegaiul din cauza neaerisirii. Alta explicatie nu am.

      Soclul casei este izolat la exterior (polistiren extrudat) si protejat cu o mica alee din ciment dar placa de beton (cea care vine direct pe sol) nu cred ca este hidroizolata.

      Am incarcat cateva imagini. Din pacate nu pot sa-mi dau seama daca mucegaiul e si sub parchet sau doar intre plinta si parchet. Din ce vad eu nu pare sa se extinda si sub parchet dar e greu sa-mi dau seama fara sa scot o bucata din el.
      Daca e mucegai si sub parchet, n-am decat sa-l scot pe tot. Daca e doar intre plinta si parchet atunci poate reusesc sa repar ce am stricat.

      Am desfacut si din parchet. Sunt probleme pana la approx 10 cm de la perete inspre interior, apoi arata bine. Din pacate nu cred ca asta ajuta cu ceva. E greu de curatat/reparat doar acea zona pe toate laturile si sa am si garantia ca nu o sa mai fie probleme. Cel mai probabil problemele au aparut in cei 3-4 ani cand camera nu a fost locuita (a fost incalzita insuficient) si casa nu era izolata la exterior. Nivelul podelei este cel putin 40 cm deasupra solului asa ca apa nu cred ca ar fi de unde sa apara.
      O sa fie greu de scos stachetii de jos (prinsi in smoala).
      In caz ca a mai facut cineva o lucrare similara orice sugestie ar fi apreciata.
      Multumesc mult.

      Postat în original de Gemini
      Inainte de toate trenbuie vazuta cauza mucegaiului, de fapt a umiditatii excesive pe acea zona. Aveti foto cu mucegaiul respectiv? Solutia respectiva nu o sa tina, se poate inlocui sapa cu placi de OSB si rezolvati mai repede, mai curat si mai rezistent.
      Solcul casei este izolat? Placa de beton respectiva este hidroizolata?
      As fi evitat placile OSB din cauza reputatiei pe care o au (emisii formaldehida) dar dupa ce am citit cateva fise tehnice am observat ca unele placi au emisii mai mici decat parchetul laminat (clasa E1 placa OSB vs E2 parchetul).
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de Gemini; 23.iun.2015, 19:59.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15022

        #4
        Răspuns la: Mucegai parchet masiv la parter (casa)

        Va temeti degeaba de emisiile respective, parerea mea. Partea de lemn de sub parchet si stratul de beton sunt umede, exist urme de umezeala? Fata de stratul de beton, ce inaltime va fi disponibila pana la cota finala a pardoselii?

        Comentariu

        • lucas_1977
          Incepator
          • 28.ian.2009
          • 17

          #5
          Postat în original de Gemini
          Va temeti degeaba de emisiile respective, parerea mea. Partea de lemn de sub parchet si stratul de beton sunt umede, exist urme de umezeala? Fata de stratul de beton, ce inaltime va fi disponibila pana la cota finala a pardoselii?
          Nu, nu este umezeala vizibila (nu stiu iarna cum e). Inaltimea maxima disponibila este de 6 cm.

          Din ce am mai citit aplicarea unei sape este riscante in cazul meu (din cauza grosimii mici pe care mi-o permit si timpului mare de uscare). Versiunea cea mai probabila ar fi:
          1. sapa existenta (bine curatata de resturile de smoala)
          2. politiren extrudat 3cm
          3. placi OSB
          4. folie PEE parchet
          5. parchet laminat
          Intrebarea mea este daca mai e necesar ceva intre sapa existenta si polistiren (folie, alt strat etc.)
          Multumesc.
          Ultima editare de Gemini; 25.iun.2015, 09:54.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15022

            #6
            Răspuns la: Mucegai parchet masiv la parter (casa)

            In cei 6cm se poate realiza turna o sapa de egalizare si monta parchetul laminat cu folia specifica fara nici o problema. Nu este nici un risc legat de rezistenta sau durabilitatea sapei. Parchetul laminat si cu izolatia necesita un 15-20mm in functie de grosimile celor doua iar sapa poate fi turnata la 3-4cm. Daca se adauga izolatie din polistiren extrudat, atunci sapa este o problema si nu se incadreaza in solutie. Enumerarea dvs. este in regula, o folie suplimentara din PE poate fi asezata peste placile de OSB.

            Comentariu

            • lucas_1977
              Incepator
              • 28.ian.2009
              • 17

              #7
              Va multumesc pentru ajutor.
              Ultima editare de Gemini; 27.iun.2015, 12:41.

              Comentariu

              Procesare...