Solutie pentru demisol vechi cu mucegai

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DraX
    Incepator
    • 29.apr.2011
    • 10

    Solutie pentru demisol vechi cu mucegai

    Buna ziua,

    Am tot cautat forumul da imi dau seama ca este o situatie prea specifica si daca s-a mai raspuns imi cer scuze dar nu am gasit

    Recent am primit o sala de repetitii pentru trupa intr-un demisol vechi, inaltime normala de 2.5m structura de rezistenta stalpi drepti cu tavan drept.
    Totul este din caramida. Caramida din cate vad a fost sprituita cu beton foarte subtire si a fost intins cumva cu pensula sau nu-mi dau seama dar are un strat foarte subtire.

    Problema:
    Peretele dinspre curte unde bate singurul geam de h50cm x l100cm este foarte ud. A fost acoperit cu bureti in spatele caruia s-a format o colonie de melci fara casa si din cate am inteles in aceasta incapere a fost o inundatie de la prea multe ploi. Dupa cum imi dau seama apa a intrat prin perete (si portaru zicea la fel). Din cauza asta s-a facut mucegai la 20cm de jos in sus pe rigipsul despartitor din incapere (opus peretelui cu geamu). Am nevoie sa acopar peretii astia cu tratament acustic si nu vreau sa se formeze mucegai si nici nu vrea sa se imbibe cu apa tratamentul in caz de inundatii noi sau cine stie ce mai iese prin pereti. (nici acum nu-mi dau seama daca melcii au venit prin perete sau sub/prin geam cumva. Curtea de la geam e al unei scoli. Iar cladirea asta e publica.

    Am scos buretii, am ejectat melcii, am dat cu Sano contra mucegai pe zonele cu mucegai am lasat geamu deschis si am plecat.

    Din ce am citit ar trebuii hidroizolat de afara,etc. Nu pot face asta .

    Pana acuma singuru lucru sigur util e un dezumificator.

    In rest, ce pot face?

    PS: Am uitat sa mentionez ca incaperea asta NU ARE NICI UN FEL DE INCALZIRE ((((
    Ultima editare de DraX; 14.aug.2015, 08:46. Motiv: am uita sa scriu ceva important!
    Cand o sa fiu mare o sa ma fac greier
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai, melci, si alte cele

    Postati poze cu locatia in interior si zonele afectate , interior exterior la geam .
    Ar trebui ( parerea mea ) sa faceti un sistem de ventilatie capabil sa usuce toata incaperea , sa fie aerul proaspat mereu . In zona geamului trebuie facut o hidroizolatie pt a impiedica apa de la ploi sa intre inauntru .
    Intai pozele si apoi vom cauta solutii .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • DraX
      Incepator
      • 29.apr.2011
      • 10

      #3
      Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai, melci, si alte cele

      Imi place idea ta coby!
      Doar o intrebare, iarna cum ar functiona?
      Ce recomandare ai avea pentru incalzire? (din pacate nu pot sparge pereti, nu pot instala tevi + nici n-as da bani pe asaceva)
      Fișiere Atașate
      Cand o sa fiu mare o sa ma fac greier

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai, melci, si alte cele

        Fiind un demisol fara suprafata vitrata mare , un AC inverter ar rezolva problema incalzirii / racirii spatiului .
        Tuburile pot fi duse prin jumatatea de geam prin panel ( daca e termopan si impartit in doua )= ar fi singura investitie in spatiul acela ( AC-ul inverter se poate lua daca trebuie eliberat spatiul ). Cel mai important este sa schimbati tamplaria geamului si sa hidroizolati bine astfel incat apa sa nu mai patrunda pe acolo .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai, melci, si alte cele

          Daca apa ajunge pe langa geam ar fi bine dar sa nu fie o problema legata de caramida, daca aceasta se umezeste in masa peretelui atunci problema nu se poate rezolva doar cu ventilare. Solutiile de hidroizolare necesare in acest caz sunt recomandate pe exterior si inteleg ca nu aveti posibilitatea sa faceti asta. Se poate face o hidroizolare interioara dar trebuie curatata bine caramida, fasonate rosturile si apoi aplicata hidroizolatia Ceresit CR65.

          Comentariu

          • DraX
            Incepator
            • 29.apr.2011
            • 10

            #6
            Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai, melci, si alte cele

            Buna ziua domnilor,

            Au venit ploile si am ajuns la concluzia ca asa nu se mai poate!
            Locul a fost inundat, ploaia intra pe geam, si mi frica ca urca si printro gaura de canal sub mocheta

            undeva din cealalta jumatate a incaperii mari din care face parte aceasta.

            Asa ca am decis sa:
            - sa punem termopan
            - sa facem o platforma in fata geamului la nivelul lui sa nu stea sau sa intre apa de acolo
            - sa tencuim peretele cu geamul

            Datele incaperii sunt cum urmeaza:

            Inaltime: 250cm
            Lungime: 725cm
            Geam: 148 x 80 de la tavan
            Peretele cu geamu: 294 + geam (14 + 283 cm
            Stalpi patrati: 45x45

            720

            ╔═══════════════╬════════╬══════════════╗
            ║ 294 148 283 ┬ ║
            ║ │ 275 ║
            ║├─────┤ ╔╗ ╔╗ ┴ ║
            ║ 86 ╚╝45 ╚╝ ║
            ║ 45 ┬ ║
            ║ │ 270 ║ 250
            ║ │ ║
            ║ │ ║
            ║ ┴ ║
            ║ ╔╗ ╔╗ ║
            ╚ "usa" ═╬╬═══════════════╬╬═════════════╝


            As dori sa calculez de ce materiale avem nevoie sa tencuim acel perete cu C65-ul acela si de ce mai am

            nevoie, noi ne gandeam sa il intarim cu o plasa subtire si sa il tencuim subtire la 3mm peste si apoi sa

            ii dam un strat cu Ceresit c65 cum ati mentionat!

            Ati putea va rog sa imi scrieti un demers complet al lucrurilor? Procesul de lucru, etape,etc.

            Va multumesc anticipat!
            Respect!
            Cand o sa fiu mare o sa ma fac greier

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai, melci, si alte cele

              Referitor la geam, pe exterior cum arata zona? Schita postata nu se intelege. Trebuie verificat ce este cu acea canalizare la jumatate de camera. Daca este nevoie, la exterior, s epoate amplasa o clapeta antiretur pentru a proteja interiorul de refularea inversa. Ce zone au fost umezite de la ploaie, in afara de cele cauzate de fereastra?

              Comentariu

              • DraX
                Incepator
                • 29.apr.2011
                • 10

                #8
                Răspuns la: Solutie pentru demisol vechi cu mucegai

                In exteriorul geamului este un teren de fotbal scolar, nisip peste tot, mi se pare ca geamul e mai jos decat terenul, deci va trebuii sa ridicam acolo ceva peste 10cm.

                Schita e irelevanta, am scris toate datele deasupra ei. Am s-o sterg sa nu mai fie scuze sau confuzii.

                Subsolul intregii cladiri are apa dar "nimeni nu prea stie" de unde vine, portaru zicea ca intr-o sala urca din pamant.
                In cazul nostru se vedea clar ca intra si pe geam, insa in camera alaturata (separata de peretele nostru de rigips [ vis a vis de cel cu geamu] ) era o balta mare adunata parca intr-o "gaura", dar fiindca totul e acoperit cu mocheta nu m-am putut uita. Ne-am uitat peste tot pe tavan si la tevi, nu intra apa altundeva decat de la geam, asa ca nu pot decat sa ajung la concluzia ca e o gura de canal undeva sub mocheta, dar e la o distanta de vreo 7-8m de camera noastra, nu cred ca ajunge apa.
                Cand o sa fiu mare o sa ma fac greier

                Comentariu

                Procesare...